Skocz do zawartości
markus892

Jak zrobić dobre zdięcie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

mam aparat sony alfa 330 z obiektywem podstawowym.Zdaję sobie sprawę że nie zrobię tym sprzętem idealnych zdjęć,ale może ktoś podpowiedziałby mi z jakimi ustawieniami robić foty,coby jakoś wyglądały.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrz w google o fotografii makro.....ciezko jest powiedziec jak masz ustawic foto zeby zrobilo dobre zdjecie bo kazdy ma inne swiatlo w baniaku,,,,,,jesli chcesz zrobic fajne foto makro a nie chcesz wydawac kupe kasy na obiektyw makro to kup konwerter kosztuje okolo 200 zl lub pierscienie posrednie,,,,najlepiej jak bedziesz mial statyw to wtedy nie wyjda ci rozmazane zdjecia,,,,mozesz ustawic dluzszy czas naswietlania dla fajnego efektu ale tylko ze statywem.....kup wezyk spustowy kosztuje okolo 20 zeta to nie bedziesz musial caly czas trzymac migawki...sa tez fajne filtry na obiektyw ale moim zdaniem sa niepotrzebne i drogie...ps.kto ci alfe doradzil????:p:D:D:):D:)pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz nauczyć się korzystać z trybów M, S, A oraz P.

Co one oznaczają? Poczytaj w google.

Generalnie:

Aby zamrozić ruch musisz skrócić czas otwarcia migawki mniej więcej 1/320.

Ale krótszy czas to i mniej światła a więc zdjęcie ciemne.

A więc zwiększasz ISO. Z kolei wysokie iso to ewfekt ziarna... - najlepiej nie wychodzić poza zakres 400-600.

Oczywiście należy wyłączyć lampę błyskową. Zaciemnić pokój.

Statyw będzie pomocny, ale jak z niego korzystasz to wyłącz autofokusa i stabilizację.

PS. Musisz się pobawić jeszcze balansem bieli.

I to w zasadzie najważniejsze informacje w skrócie telegraficznym :p, powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#340386 markus892 :

mam aparat sony alfa 330 z obiektywem podstawowym.

1. Robić wyłącznie na manualu przy maksymalnym możliwym otworze przysłony (światło)

2. Ustawić balans bieli na 9900k

3. Tym aparatem i obiektywem robić zdjęcia wyłącznie tak, aby obiektyw stykał się z szybą akwarium (oś optyczna prostopadle do szyby)

4. Można włączyć "makro" o ile masz obiektyw 18-70...

5. Wykonywać wyłącznie raw-y - obrobisz je nieco potem... (korekta temperatury, barwy, nasycenia)

6. Dla zdjęć w ruchu nie przekraczać czasu 1/160, bo będzie ciemno... korygować bracketingiem i kompensacją ekspozycji

7. Przy zwiększaniu głębi ostrości nie przekraczać przesłony 5.6, bo będzie ciemno

8. Dla Soniaczy nie przekraczać ISO400, bo będzie ziarno makabra

9. Włączyć autofocus punktowy

10. Włączyć centralnie ważony pomiar ekspozycji (matrycowy odpada, bo za bardzo uśrednia warunki w kadrze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory najlepsze zdjęcia wychodziły mi w trybie macro,ale oczywiście spróbuję Twojej propozycji.Widziałem Twoje zdjęcia i wiem,że wiesz o co chodzi.Dzięki jak będę w domu spróbuję i dam znać jak wyszło.

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Ps:Czy z tym obiektywem możliwe jest zrobienie takich zdięć jakie wy wstawiacie na forum?


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

markus :D zależy, jakie zdjęcia widziałeś... część była robiona "głuptakiem" z Biedronki za 200zł :p Ale masz rację - w makro (choć to jednak nieco "pseudo") masz największe szanse, bo pomiar ostrości się bliżej zaczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radku, masz rację bo nawet prostym aparatem można zrobić fajne zdjęcie.Mi chodzi głównie o światło i wyrazistość zdjęcia.Te które robiłem do tej pory nie są powalające(ledwo cokolwiek widać:p)


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakieś i podaj warunki ekspozycji (wszystkie ustawienia), to coś się wymyśli. Soniaki są niewdzięczne, bo wczesne modele mają słabe matryce i kiepskie szkła. Miałem A300, to wiem :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qba25:aparat nie z wyboru tylko dostałem słyżbowy

@RadekCh:Mam przy sobie kilka fotek,ale nie pamiętam ustawień.Jak będę w domu zrobię kilka,podam ustawienia i z waszą wiedzą na pewno coś wykombinujemy.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam jeszcze:

- wyłączaj pompy przy dłuższych czasach - korale nie będą poruszone

- jak masz problemy z balansem światła, spróbuj podać jako wzorzec bieli piasek lub wyłącz niebieskie świetlówki (dla 9900K)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna teza,przy dłuższych czasach faktycznie korale wychodzą poruszone(prosta rzecz a na to nie wpadłem:baby)


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zgodnie z umową wstawiam zdjęcia,które zrobiłem z zgodnie z waszymi wskazówkami.Wyszły o niebo lepiej niż najlepsze zdjęcia,które robiłem do tej pory,ale to jeszcze chyba nie to o co mi chodziło.Zdjęcia robione ze statywu,tryb manual,bez lampy,ustawienia:1/200(przy krótszych czasach trzeba zwiększać iso,co owocuje ziarnem),f/4,balans 9900k,iso 400

5774-dsc04980.jpg5774-dsc04981.jpg5774-dsc04982.jpg5774-dsc04985.jpg

Mam prośbę o ocenę i odpowiedź,czy można jeszcze coś wyciągnąć z tego aparatu.Robiłem zdjęcia w raw,ale nie potrafię ich obrobić,tak by je przesłać na forum(muszę się trochę poduczyć:D

Czyżby było aż tak źle,że szkoda pisać:D


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D

100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a) zdjęcia były robione z "przyłożenia" obiektywu do szyby?

:D na jakich ustawieniach pomiaru ekspozycji? (matrycowy, centralnie ważony, punktowy)?

c) na jakim ustawieniu AF - wielopolowy, lokalny, punktowy?

Spróbuj jeszcze:

a) wydłużyć ekspozycję dokonując korekty EV, da się zrobić zdjęcie przy czasie 1/40 i przysłonie 3.5 :D gwarantuję

:D ustawić ręczny balans bieli na białą kartkę trzymaną w świetle lampy akwariowej, można też sprawdzić balans na "cień" i "chmury"

c) wyłączyć stabilizację

d) autofokus - ustawić pojedynczy

e) ustawić nasycenie kadru na wyższe

No i koniecznie trzeba oswoić się z oprogramowaniem do obróbki zdjęć :D

4177-5774-dsc04985.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, szkoda że nie miałem nigdy w łapie Sony, pewnie da się tym zrobić fajne zdjęcia, nie wierzę że nie :D zdjęcia sa trochę mydlane, czy aby napewno ustawiłeś obiektyw pod kątem prostym do szyby? I w osi pionowej i poziomej obiektyw musi być pod kątem prostym do szyby, inaczej nie ma szans na ostre zdjęcie. Spróbuj (jeśli masz takie możliwości) zrezygnować póki co z pelnego manuala, a ustaw tryb preselekcji czasu, ustaw czas na 1/80 - 1/100 przy koralach przy rybach krótszy i spróbuj pocykać. Potem ustaw tryb preselekcji przeslony i ustaw ją na 5.6, i spróbuj pocykać, zwracaj uwagę jakie czasy będzie dobierał Ci aparat, aha, i ustaw normalne Jotpegi, jeśli nie umiesz obrabiac Rawów to nie rób zdjęć w tym formacie, niczego nie stracisz, JPEG bedą lepiej nasycone i łatwiej będzie Ci nauczyś sie robić zdjęcia :D

Radziu, to moja wersja - więcej ostrości, więcej kontrastu, mniej nasycenia kolorów :D

5774dsc04985.jpg

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#342221 Radek Ch :

a) wydłużyć ekspozycję dokonując korekty EV, da się zrobić zdjęcie przy czasie 1/40 i przysłonie 3.5 :D gwarantuję

:D ustawić ręczny balans bieli na białą kartkę trzymaną w świetle lampy akwariowej, można też sprawdzić balans na "cień" i "chmury"

c) wyłączyć stabilizację

d) autofokus - ustawić pojedynczy

e) ustawić nasycenie kadru na wyższe

Mam pytanie: Jak wykonać punkt 1?

Mam do wyboru tryby PASM, ustawiam S i kręcąc korbką zmieniam liczbę na 1/40, natomiast żeby ustawić przesłonę przechodzę na trym M, i nie mogę ustawić przesłony mniejszej niż 5,6. Dlaczego?

Jak wykonać punkt "e"? Jaki program w aparacie służy do ustawienia nasycenia kadru?

EDIT

Jak ustawię kartkę pod lampą - ale nad wodą to balans bieli będzie taki sam/zbliżony jakby kartka byłaby pod wodą?

Czy jeżeli balans bieli da się ręcznie nastawić nie więcej niż 9900, to czy jak wybiorę tryb ręcznego rozpoznania BW, to jak wynik okaże się powyżej 9900, to aparat będzie go akceptował?

Mam taki program Optymalny D-Range - aktualnie jest wyłączony, lecz można go ustawić na standard oraz na zaawansowane - zmienić czy zostawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście polecić jakiś prosty program do podciągania fotek?


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Digital Photo Professional ori Canonowski, innego nigdy nie uzywałem i nie chce mi sie uczyć innego ;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porządne zdjęcia ehehehehe wolne żarty, nie potrafię zmusić sonego do oddania prawdziwych kolorów! albo wychodzi przepalone albo niedoświetlone. kolory przeważnie wychodzą niepodobne do tego co widzę, sztucznie jaskrawe gdy mają podobny do widzianego "odcień" lub ciemne, bure... i byle jakie ;) heheheh najlepiej moje potknięcia widać na kolorach glonów sino-fioletowe hehehehe a już zrobić zdjęcie przy RoyalBlue to... zapomnijcie. Szukam podpowiedzi jak zmusić A300 do dobrego fotografowania akwa? Wtedy chętnie wrzucę zdjęcia i z jeszcze większą chęcią posłucham opinii czy mam brązowe koralowce! Jestem nowicjuszem i każda tego typu uwaga/rada to cenna zdobycz dla mnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta to nie chodzi o to, jak próbujesz ustawić WB i strzelasz w coś "powiedzmy szarego" to rezultat tego jest jeden "error" aparat nie potrafi ustawic WB ponieważ wykracza to poza jego możliwości ;( (poza skalę)

Chyba, że ktoś posiadający Soniego powie mi, że to nieprawda i udowodni jak to zrobić ;) będę wdzięczny!

i żeby nie było trochę latałem z aparatem i nacykałem zdjęć... wydaje mi się, że jakieś tam pojęcie o tym mam ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek - w ustawieniach zapewne masz mozliwosc zapisania zdjecia w pliku raw (czy tam inna nazwa. w pliku tym zapisze sie wszystko co wpadnie do matrycy). Dzieki temu na komputerze bedziesz mogl "wywołać" zdjęcie nadając mu m.in barwę swietlna, ktora ma kluczowe znaczenie ogolnym niezadowoleniu wiekszosci "spalonych" zdjęć. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktorego Sonego masz ? :) Mam dostep do jednej albo dwoch alf to sprawdze na moim baniaku ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lufcik! heheh wiem wiem... jak wcześniej napisałem! trochę fotografowałem (nawet jakiś konkurs wygrałem hehehe)

ale to mnie przerasta chyba matryca nie ma takich możliwości... i co z tego, że machnę w niebieskim zdjęcie z auto WB jak i tak nie da się tego obrobić... na tak absurdalne spaprane zdjęcie nie ma rady... jak to mówią z g...wna motyla nie będzie ;) Chyba wrzucę kiedyś jakiegoś RAW'a (czyli ARW) na picase i jak ktoś z tego coś uzyska to będzie niemały sukces ;)

- A300 i co bym nie zakładał czy jasne czy ciemne obiektywy... nawet z filtrami ostatnio kombinowałem i też nie byłem zadowolony z efektu... jak patrze na foto powyżej to mnie zjada ;) zazdrość ;) hehehe

no i chyba mam szybę w akwa jakąś... bo z ostrością są problemy niestety...

@VDR będę wdzięczny za test bo być może sony się skończyło ;) hehehe i należy zmienić na "lepszy model" nie wiem ile poleciało klapnięć, albo powiem inaczej wiem ile i boję się oficjalnie podać ;) żeby później nie było problemu ze sprzedażą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no do A300 to sie statyw przyda i wylaczone falowniki. to nie jest zły aparacik tylko szumy powyzej iso 400 widoczne. a ostrosc to manualnie proponuje na podgladzie live view. moze te rady sie przydadza?

edit:

teraz widze jak my tutaj zasmiecamy temacik w grotechu. takze przenioslem posty do właściwego tematu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.