Skocz do zawartości
krysstek87

Już 96 litrów szczęścia

Rekomendowane odpowiedzi

:kapelusz Witam wszystkich, dzisiaj chciałbym zaprezętować moje pierwsze morskie akwarium.

Baniaczek JUŻ 96l: 60x40x40h cm.(troche ubolewam nad wysokością ale...w przyszłości planuje powiększyć)

Cyrkulacja:Chińska kaskada 600l/h oraz falownik 1600l/h

Filtracja: Wspomniana kaskada z żywicą, chemi-pure ( jeżeli macie z nią jakieś doświadczenie prosze o info bo nie wiem czy dobrze kupiłem) Odpieniacz do tego firmy AQUAEL

Oświetlenie 4x24W 2x 10.000 K 1x15.000K i Sylwania Coralstar (dzieki uprzejmości kolegi z forum)

Skała ok. 12 Kg zakupiona u Trzmiela- pozdrawiam

Zycie narazie co zaobserwowałem( nie wiem czy jest to możliwe) mała kolonia rurówek, które są bardzo aktywne a zarazem płochliwe(biało czerwone- jak to Łysy stwierdził patriotycznie;), oczywiście aiptasia zauwazyłem 3 sztuki ale musze przyznać ze na poziomie swieżaka i one sa fascynujące;P (podejrzewam ze szybko sie znudzą) jakis brązowy grzybek(cały brązowy) jakas gąbka i cos ok 2cm długości troche grubawe biało brązowe szybko przeleciało po skale...z cyklu archiwum X

Zasolenie 1,024

Piasek żywy Reef sand narazie czeka w szafie na swoja kolej(planuje za jakies 2 tyg go wsypać)

Hydrometr serowski

Zapraszam do komentowania a szczególnie do udzielenia porad, wskazówek lub tego co źle zrobiłem. Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za odwiedziny.


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś cieniutka ta szybka:shocking ja bym się bał .... pamiętaj że skała wywiera duży nacisk na szybki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ;)

Na dzień dobry będziesz musiał poprawić obieg, do kaskady przydałby się skimmer - bez niego nie pozbędziesz się paskudnego filmu z powierzchni. Brak tła też rzuca się w oczy ;) Na czas dojrzewania spokojnie możesz zredukować oświetlenie.

Jakie glony masz w zbiorniku? Uważaj na nie, bo jak się rozrosną będzie je ciężko kontrolować.

Powodzenia ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie masz bardzo mocne, skały też chyba za dużo, czy to tylko takie wrażenie czy ona dotyka szyb? Pamiętaj że jak kupisz koralowce to one też będą na skałkach, zrobi się jeszcze tłoczniej. Cyrkulacja moim skromnym zdaniem cieniutka, ja w 45l mam 2 pompki jedna 1600 druga 900 i teraz jest ok. Stosuje chemipure elite plus purigen jestem zadowolony, ale nigdy moje akwa nie chodziło bez wkładów więc nie wiem czy była by jakaś różnica.Jeśli mogę ci coś doradzić to poprzedź te wkłady kawalkiem fizeliny bo u mnie np. (zaznaczam że akwa działa bez odpieniacza) wkłady oblepiają się syfkiem, a fizelina(wymieniana co kilka dni) ten brudek zatrzymuje. Światełko masz fajne, wogóle akwa zapowiada się przyjemnie.

Jeszcze się tylko wymądrze:P, oszczędzaj świetlówki, nie świeć więcej niż 3-4 godziny, po co karmić glony:)

Pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krysstek87

Powiem tak:

1. szyba na dnie trochę za cienka - chyba 6 mm ??

2. oświetlenie zbyt silne jak na okres dojrzewania !!

3. filtracja zbyt mała , ale z czasem rozbudujesz.

4. skały nie jest zbyt dużo !

5. cyrkulacja katastrofalna - powierzchnia wody musi być w ruchu !!

6. piasku nie wsypuj przez najbliższe 2 miesiące bo będziesz go płukał z glutów i sinic, które wkrótce opanują Twoją solniczkę !!

7. poczytaj forum dla początkujących i stosuj się do rad doświadczonych kolegów !

8. poza wszelkimi suplementami zalecam dozować 2-3 krople uczucia miłości przed zgaszeniem światła !

9. podmiany wody max 10-20% raz na tydzień przez 2 miesiące !

10. życzę cierpliwości , cierpliwości i wiele cierpliwości ! - pospiech jest nieskuteczny !!!!!!!!!!!!!

;)

pozdrawiam

Brunon

P.S. zgadzam się z przedmówcą co do wydajnej filtracji mechanicznej ( owata / fizelina ).

http://brunon-reef.com


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super super:D dzieki za pomocną dłoń;) boje sie troche tego szkła?? co myślicie bo juz 2 osoba mi o tym mowi:( według wszystkich opracowan grubość jest oki a na dodatek sklejał to gosciu z 20 letnia praktyką wiec sam juz nie wiem, skała nie dotyka scian bo nie chce porysowac nowej szyby:)skały chciałem jak najwięcej bo to ponoć dobry filtrator...a sumpa nie mam:( swiatlo idzie 4 godziny dziennie, a oświetlenie miało być narazie 2x24W ale trafił sie fajny zestaw wiec jest(ponoc od przybytku głowa nie boli, tym bardziej w morskim swiecie) a ze skimerem to dzieki zaraz zamontuje bo chiński zestaw ma takowy wynalazek:D


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze skala jeszcze nie jest ulozona ? Warto ja nieco odsunac od bocznych szyb, bo tych zakamarkow w przyszlosci nie doczyscisz. Mozna jeszcze te wode zlac do wiader, wyjac skale i na dno polozyc na silikon biala plyte spienionego pcv (tak, zeby piach pod nia nie wchodzil). Za kilka godzin wszystko wrzucisz spowrotem.

Ps: sprawdz w sklepie ten hydrometr. Szkoda by bylo na wstepie popelnic prosty blad.

Na poczatku mozesz uzywac tylko dwie T5, ale to juz wiesz.

Powodzenia:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nowe akwa - podmiany wody ograniczyć.

Jeśli dojrzeje wystarczy 5l co 10dni.

Szyba 6mm jest w porządku do 72l

Przy nowym akwarium ogranicz swiatło na miesiąc - świeć krócej.

12kg starczy do 72l - nie wsadzisz tam niewiadomo czego.

Nie wiem co za pompke masz ale na starcie powiem ci że taką pianą nie ubijesz smietany,jałowe mało gęste duże bomble.Biorąc pod uwage szybkość zuzywania się membran polecałbym od 400l/h w góre inaczej bedziesz miał problemy za jakiś czas.Przy dobrej pompie kostki zmieniasz co 4-6 tyg.

1 cyrkulacyjna pompa to mało jeszcze z taka wydajnoscia - gorzej jak poleci w trakcie twojej nie obecnosci.

Wywal kaskade to nie malawii.

Im mniej przekombinowane tym lepiej, skala i odpieniacz ci starczy.

Uzupelniaj wode w małych ilosciach i możliwie najczesciej.Jak jesteś to 1-2 razy dziennie starczy.Latem po 3-4 dniach może być krucho.Osobiscie gdybym robił od nowa to dolewka auto musi być.

Oczywiscie mam nadzieje ze walisz domową osmoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz grubość szyby, bo nigdzie nie piszesz? 100-litrowe Reefmaxy są ze szkiełka 6 mm, na dodatek dno "wisi" w powietrzu opierając się tylko na krawędziach, więc przy tej samej grubości nie ma co panikować.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj sprawdziłem grubość szyby i średnio mi sie to podoba bo jest 4 mm, według mądrych tabel akwarystyki jest ok ale sam juz nie wiem...


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wsypałeś piasku to opróżnij zbiornik i poprostu wklej plexi.


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma jeśli to 4 mm. W morskim jest dużo większa szansa, że stukniesz skałą w szybę czy zwierzaki coś zrzucą lub podkopią, sama woda również jest nieco cięższa (bo słona ;)) i przy dużej cyrkulacji siły działające na szkło są większe niż w słodkich baniakach. Może to trochę na wyrost, ale szczerze mówiąc osobiście na tym etapie rozwoju zbiornika pokusiłbym się o wymianę szkła, zwłaszcza że koszt nie jest ogromny (zbiorniki często są choćby na forumowym targowisku), a przy głębszym ("szerszym") baniaku można przy okazji pokusić się o panel do ukrycia gratów. Zapas światełka już masz, różnica w kosztach prowadzenia nieco większego zbiornika niewielka, a na pewno komfort zwierzaków i Twój będzie znacznie większy ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że coś cienka ta szybuńka ;) lepiej pójdź za radą innych i za wczasu wymień szkiełko na takie o grubszej szybce. Ja miałem 120L na szybie 6mm (ale stare i wysokie na 45cm) i musiałem ekspresowo robić przekładkę całości do innego baniaka bo z prostej szyby nagle zaczęła się robić profilowana ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po małej przerwie, dzięki waszym wpisom przemyślałem kilka rzeczy i postanowiłem wnieść poprawi:D, mianowicie zmienilem baniak ze szklem 6 mm mało tego podwyższyłem do z 30cm na 40cm i musze przyznać ze jest totalny odjazd...dużo lepiej sie prezentuje baniaczek do tego postanowiłem dołożyć pompe jvp 101 czyli ok 3000l\h oświetlenie zwiększyłem do 7 godzin. Pierwsi goście akwarium to krabik elegans i xenia pulsująca, clavularia jakas capnella i 3 rodzaje grzybków. Za tydzień planuje wsypać piasek. No i oczywiście zaczyna sie walka z aiptasia:/ myśle wpuścić jakas wundermani w krótkim czasie, może brzydala...narazie wszystko ok, są śladowe ilości NO3 ale glonik jest sie rozrasta wiec może zapanuje nad tymi azotanami. Tutaj fotki nowego starego baniaczka:


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ja gratuluję rozwagi i poważnego podejścia do tematu. Okazuje się że nigdy nie jest za późno na zmianę szkła:D

Jeszcze tylko skałę ładnie ustawić i ognia :clowning

Na forum był fajny temat założony przez kubasa zdaję się, tego kolegi o 1248l zbiorniku na temat ciekawie zaaranżowanej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowa fotka niestety słaba jakość, tylko telefonem robiłem...ale zawsze coś, dojechały euphyllie, rhodactis i niezła szczepga zoa

post-11621-0-06193500-1307552791_thumb.jpg


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po długiej przerwie, pragnę przedstawić kilka fotek z mojego baniaka. Trochę to wszystko się rozrosło, mam od razu małą prośbę, ponieważ od jakiegoś czasu walczę z glonami: czerwonawe nitki mocno rozgałęzione? Czy ktoś może mi pomóc z nimi? Testy saliferta: NO3 niewykrywalne to samo z PO4…

post-11621-0-15129500-1347915007_thumb.jpg

post-11621-0-34065800-1347915024_thumb.jpg

post-11621-0-07781200-1347915035_thumb.jpg

post-11621-0-02758200-1347915720_thumb.jpg

post-11621-0-01242500-1347915733_thumb.jpg

post-11621-0-62764800-1347915743_thumb.jpg

post-11621-0-39286000-1347915793_thumb.jpg


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.