Skocz do zawartości
Tofik

Klmatyzacja w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Lato się zbliża i jak co roku rośnie problem z temperaturą :banghead

Przez całą zimę miałem zakręcone grzejniki i jeszcze wietrzyłem bo mi duszno było.

Mam 150 zl nadpłaty za ogrzewanie ;)

Mieszkanie jest dosyć specyficzne bo w nim wiecznie jest gorąco a latem po prostu skwar pomimo że na podwórku jest chłodniej. Nie wiem skąd to się bierze ale mam tego dosyć. Rano budzę się wietrzę bo duszno, wyjdę na uczelnię na 4-5h wracam i jak otwieram drzwi to uderza mnie fala gorąca.

A przypominam mamy wiosnę. - w akwarium grzałka ustawiona na 23* a mimo to woda ma 27 za dnia i 25-26 w nocy. Normalnie nie normalne :cursin

Coraz poważniej zastanawiam się nad chłodzeniem z tym że raczej wybiorę klimatyzator niż chłodziarkę do akwarium.

Pytanie do Was. Czy ktoś sobie już montował w bloku, jakie są koszta utrzymania/konserwacji, koszta prądu, montażu, na jaką się zdecydować, jeżeli moje mieszkanie ma 38m2.

Wiem że ceny są w przedziale 1500-2000 ale może jakiś konkretny model możecie polecić?

Czy z zamontowaniem takiego sprzętu da się samemu poradzić, czy bez fachowców się nie objedzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik: pierwsze pytanie - chcesz głownie schłodzić mieszkanie a "przy okazji" tez akwa czy głownie chodzi o ryby? Jeśli mieszkanie to musisz policzyć zapotrzebowanie na moc takiego klimatyzatora. mam nadzieję, że mówimy o jednostce split: z agregatem na zewnątrz i "dmuchawą" w środku, tak? Ostatnio przerabiałem temat (na razie teoretycznie) i na mój pokój w którym będę miał zbiornik potrzebuję klimatyzatora 3,5KW! Idź do kilku firm zajmujących się tym tematem, weź ze sobą wymiary pomieszczenia, wielkość okien oraz stronę świata na którą są wystawione - policzą Ci zapotrzebowanie na moc. U nie na 5.2 ściany mam 4,5 metra okien, 3cie piętro i centralnie południową ekspozycję - masakra jak u Ciebie. Ja chyba odpuszczę temat - koszt ok. 5kpln (Samsung)jednak jest ciut przyduży:( Inny wyjściem jest zastosowanie rolet "blackout" - od wewnątrz mają jakiś sensowny kolorek a z zewnątrz coś co nie przepuszcza wcale światła - w ten sposób można znacznie ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń. Myślę, że ja pójdę w tę stronę + jeśli to nie wystarczy to chłodziarka do akwa. Klimatyzator jednak żre sporo energii...

PS. nie daj się namówić na klimatyzację stojącą jak lodówka z taką wielką rurą do wystawiania za okno - szkoda zachodu: będziesz musiał kuc ściany żeby to sensownie wyprowadzić na zewnątrz i wieczny problem ze skroplinami - w pomieszczeniu z akwarium będzie tego dużo. Jeśli już to tylko split - tylko pamiętaj żeby z właścicielem budynku pogadać i dostać zgodę na zamocowanie tego na balkonie/elewacji. Zewnętrzne jednostki potrafią trochę hałasować i sąsiedzi mogą Cię przestać lubić...


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za okolo miesiac tez bede zakladal klime tylko czekam na zgode od administracji budynku...nie wiem jeszcze jaki model ale napewno bedzie go zakladala firma,....z tego co slyszalem koszt utrzymania to okolo 100-150 zl miesiecznie w pelnym sezonie....jesli chodzi o twoj metraz to ja tez mam apartament 37 m2:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na komforcie. A przy okazji jak będzie chłodniej w mieszkaniu to i woda się nie przegrzeje.

Mieszkanie od strony południowej.

Fakt mam zasłonięte żaluzje - cały dzień a mimo to ciepło się skądś bierze ;)

Mówisz że 3,5KWh ale na dobę tak?

Tak nie interesuje mnie "lodówka" tylko taki klimatyzator montowany za oknem.

Jest taki fan, że mam balkon taki długi który łączy 2 pokoje, a w jednym z nich znajduje się akwarium a więc chyba na własnym balkonie to nie było by problemu - chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik pamietaj ze jak ustawisz klime na 18 stopni to zuzycie pradu bedzie duzo wieksze niz jak na termostacie ustawisz na np 24 stopnie...ja wlasnie myslalem zeby ustawic na okolo 23-24 stopnie...i tak bedzie duzo lepiej a nie moge przesadzic z chlodem bo mam male dzieciaki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak jest najlepiej jak piszesz,,,u mnie rok temu w slodkim temperatura miala 32 stopnie a to juz przesada,,,najwazniejsze zeby sie pot po tylku nie lal ;);):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem ciekawą ofertę http://allegro.pl/klimatyzator-samsung-z-montazem-promocja-szt1-i1544205343.html

tylko czy będzie wystarczająca na mój metraż? Takie systemy często widzę w mniejszych marketach na osiedlach tuż nad drzwiami - fajna sprawa ;), jakby tepmeratura osiągała 28stopni to chyba jeszcze nie tragednia ale co jak doją te dni po 31-32*?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinna wystarczyc myslalem o podobnej..najlepiej podjedz do jakiejs firmy i zapytaj ew co mysla o tym modelu i ile chcieliby za montaz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moc jest jakby nie patrzeć spora hehe bo moje akwaium w 24h zużywa 4,8KWH, a to urządzonko w 2h nabije więcej.

No ale przecież taki klimatyzator nie pracuje 24h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jeden pokój ma 38m2 to ten 2,7kW będzie za mały, do tego tam niby pisze że z montaże a za montaż zapłacisz dodatkowo 600pln. nie wspomnę że jak ludzie zobaczą montaż to pewnie ci cene podniosą

co do zużycia prądu to 3,5kWh - to jest jednostka miary kW na godzinę. Czyli jak byś kupił urządzenie o mocy chłodniczej 3,5kW to ono żre mniej więcej 1/3 prądu co ma mocy chłodniczej czyli 1,2kW i przez godzinę by działało non-stop to by zużyło 1,2kWh, raczej non-stop nie będzie działać

jak masz balkon to możesz na nim stawiać urządzenie bez zgody spółdzielni czy czyjejkolwiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uruchamia sie tylko w momencie kiedy temperatura mierzona przez termostat sie podnosi najgorsze jest pierwsze schlodzenie pozniej zalacza sie co jakis czas,,no i klima tak naprawde jest potrzebna przez jakies 5-6 miesiecy w roku wiec te koszta jesli chodzi o caly rok sa o pol mniejsze:););)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie 38m to ma całe mieszkanie z łazienką, kuchnią itp, oczywiście rozumiem, że urzadznie ma termostat i włącza się dopiero jak temp wzrośnie wyżej niż ta ustawiona ale schłodzenie 38M to chyba jej nie zajmuje więcej jak np 2h - tak to sobie wyobrażam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kupisz 3,5kW to pewnie będzie najpierw dzialał z godzinę a potem pewnie w całości z 15min w ciągu godziny, choć przy upałach 35*C i pełnym słońcu to może chodzić non-stop

w zasadzie jak kupisz większy to będzie się żadziej włączał, więc zużycie prądu w totalu wychodzi takie samo, kwestia że mniejszy będzie działał cały czas a większy włączy się na kilka minut schłodzi i się wyłączy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ rozumiem, że Ty masz klimatyzację?

A jak z hałasem ? w sensie czy wewnątrz jest bardzo głośno/słychać pracę tej zewnętrznej części, czy raczeh cisza poza głosem dmuchawy?

Taki klimatyzator jak pokazałem wymaga kucia w ścianie, czy tylko jakiś tam małych otworów pod rurki wyprowadzające?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik,tylko rurki i przewód elektryczny wychodzi na zewnątrz.Na allegro jest dużo zestawów i są nawet do samodzielnego montażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik ja mam u siebie klime w mieszkaniu, powiem jedno... zajeebiiiistaaaaaaa sprawa na lato, a i jesienia mozna dogrzac jak jeszcze kaloryfery nie chodza przy ustawieniu na 22-23 potrafi byc naprawde chlodno, moja ma rozne tryby pracy ( osuszanie np) do tego mozesz sobie zaprogramowac zeby np zaczela schladzac chate o ktorejs godzinie. u mnie to wyglada troche inaczej bo mieszkam w kamienicy ktora ma mega grube sciany wiec tak szybko sie nie nie nagrzewa. a jezeli zalezy ci na chlodzeniu akwa i przy okazji miec fajnie w domu to najlepsze rozwiazanie. Chlodziarka do samego akwa tez malo pradu nie bierze ;). Ja mam splita SANYO i jestem zadowolony.


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam w całym w domu i drugi raz też bym zamontował ;) jak masz klimę to nie otwierasz okien więc hałas zewnętrznego urządzenia ci nie przeszkadza, jednostki wewnętrzne mają z reguły 3-5 biegów więc najpierw dmuchanie (chłodzenie) na full a potem niski czy średni bieg i jest OK, na noc jak nie ma już takich zysków ciepła (słońca) najniższy bieg i spokojnie możesz przy tym spać

do montażu starczy otówr fi50mm (na freon 2 rurki, kabel i skropliny), samemu też można spokojnie zamontować - kwestia żebyś kupił rurki ze zrobionymi kielichami z dwóch stron (ewentualnie taki montaż przez ścianę to z 600-800pln)

co do prądu to zawsze coś za coś - chcesz mieć chłodno to płać ;) i może poszukaj klimatyzatora inwerterowego - wtedy moc dostosowywuje się do zapotrzebowania i podobno zużywają 30% prądu mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem klimę splita jak mieszkałem w bloku. Nie pytałem spółdzielni o zdanie i zawiesiłem ją na wieszaku na balkonie. Oczywiście przewiercona dziura nie była już taka widoczna. Mieszkanie 33 m2 agregat chyba 3 lub 3,5 KW jak najbardziej polecam. Przy tej mocy nie hula non stop co może wpłynąć na awaryjność, prądu też zeżre trochę mniej. Przy montażu trzeba tylko tak kombinować żeby nie wiało na głowę :)


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#343563 ozim :

Miałem klimę splita jak mieszkałem w bloku. Nie pytałem spółdzielni o zdanie i zawiesiłem ją na wieszaku na balkonie. Oczywiście przewiercona dziura nie była już taka widoczna. Mieszkanie 33 m2 agregat chyba 3 lub 3,5 KW jak najbardziej polecam. Przy tej mocy nie hula non stop co może wpłynąć na awaryjność, prądu też zeżre trochę mniej. Przy montażu trzeba tylko tak kombinować żeby nie wiało na głowę :)

ja raczej tez bym nie pytal spoldzielni o zgode, zwlaszcza jesli mieszkanie wlasnosciowe. chyba zebym nie mial balkonu to wtedy instalacja naruszałaby wygląd bryły budynku etc...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#343563 ozim :

Przy tej mocy nie hula non stop co może wpłynąć na awaryjność,

akurat najgorszym momentem jest start/stop więc dłużej klima pożyje jak będzie działać non-stop :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeje temat, a jak wygląda schłodzenie mieszkania które ma kilka pokoi ? Czy klime montujecie w korytarzu o ile

taki jest i jest na środku mieszkania ? Pytanie czy jeżeli schłodzę mieszkanie to akwa utrzyma sensowną temperaturę

? Mam HQI i aktualnie przy 2 x 150 jest potworna temperatura pod żarnikami, nie wyobrażam sobie jak zawieszę 2 x 250. Boję się, że pomimo tego iż zamontuję klimatyzator w akwa nadal będzie gorąco i tak czy siak będę musiał jeszcze dokupić chłodziarkę.

Jest maj a u mnie skwar, nie wyobrażam sobie lipca i sierpnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcosB - wszystko zależy od układu mieszkania ale raczej bym nie liczył na super efekty dając klimę na korytarzu zamiast w pokojach.

Rozważ instalacje tzw. multisplit. Przy 2 pomieszczeniach może jeszcze nie jest to opłacalne ale przy większej ilości moim zdaniem tak. Chodzi o to, że masz 1 agregat zewnętrzny i wiele wewnętrznych (u siebie mam 1 agregat i 4 jednostki wewnętrzne).

Dodatkowo jeśli masz kasę to bierz tzw. inverter - silnik w agregacie chodzi ze zmienną prędkością dostosowując się do potrzebnego obciążenia (oszczędność prądu i zdecydowanie ciszej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.