Skocz do zawartości
maciek.mk

ciasno ale własno - 25l własnego oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po latach marzeń czas je urzeczywistnić, a żeby marzenia nie zamieniły się w koszmar proszę wszystkich o porady i słowa krytyki (oczywiście bez przesady :))

Tak jak w temacie, zbiornik będzie mały-25l (40x25x25), docelową obsadą będą korale miękkie (zoa, capnella, anthiela czy clavularia) plus ekipa czyszcząca: ślimak turbo, Nassarius sp. i ewentualnie krewetka czyszcząca, chociaż nie wiem czy nie będzie za dużo do tego akwarium


  • 1. jako oświetlenie planuje dwie 11W świetlówki kompaktowe Oceanic Natural Daylight 10000K
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=89ce977ff701&UID_p=1fe23ca5320f&UID=52be4d287436 i Blue http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=5e00f0a8b5a3&UID_p=1fe23ca5320f&UID=52be4d287436, na planowaną ekipe powinno wustarczyć?
2. ogrzewanie i cyrkulacja są se sobą powiązane, jako grzałke wykorzystam moduł z Hydor Ekip 350 Thermal Filter (http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p196,hydor-pompa-ekip-350-thermal-filter), jest to o tyle wygodne, że od razu rozprowadza podgrzaną wodę po zbiorniku i dodatkowy przepływ 480l/h to zawsze coś, a jako główną cyrkulacje zastosuje HYDOR FILTR CRYSTAL R05 DUO 2 (http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p23593,hydor-filtr-crystal-r05-duo-2-eu), oczywiście wszystkie gąbki i tego typu rzeczy wylęcą ze środka, a ich miejsce zajmie purigen i chemi pure lub węgiel, z tego co czytałem na zagranicznych fora takie rozwiązania są stosowane i to z dobrym rezultatem
3. wodę RO kupował będę w sklepie, a jako sól, na start, chciałbym zastosować Aquarium Systems Instant Ocean
4. jako podłoże pójdzie drobny piasek, zastanawiem się też nad koralitem, który posiadam z bardzo odległych zakupów ale wielkość jego "ziaren" jest wielkości paznokcia, ślimaki mogą sobie nie poradzić z przekopywaniem go, a dodatkowo boje się żeby pomiędzy jego ziarnami nie gromadziły się syfy, które zanieczyszczą wode

Mam jeszcze pytanie do zapaleńców z Warszawy, który sklep jest najlepszy acropora, aqua medic czy przenosząca się erybka lub znacie jeszcze inny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Mam taki sam litraż jak ty, zobacz sobie w moim temacie jak mam wszystko skonfigurowane :)

ekipy czyszczącej nie licz do obsady - więcej czyszczą niż brudzą :) Pomyśl nad Sexy Shrimp (Thor Ambionensis) -bardzo ciekawe w obserwacji krewetki, malutkie więc idealne do takiego litrażu.

1. Oświetlenie będzie ok jeżeli lubisz biały kolor - niebieskiego tam praktycznie nie ma (ta blue daje b. zimne białe światło)

2. Jako cyrkulację dałbym 1x koralię nano 900l/h - niesłyszalna, bardzo fajna pompa.

3. Sól na start Instant Ocean, a później Reef Crystals - chyba najlepsza sól do takiego maleństwa.

4. Nie kombinuj, wrzucaj piasek - owiele ładniej wygląda i nie zbiera tyle syfu.

Acropora i erybka to bardzo dobre sklepy (Acropora droższa, ale sprowadza najciekawsze zwierzaki ze wszystkich sklepów w Pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pkt 4 masz opanowany, wiec ten gruby zwir mozesz spokojnie dac do doniczki.:)

O to, zeby ciepla woda od grzalki "odplynela" nie musisz sie martwic. Kazda pompka to zrobi.

Powodzenia :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani:[/b]

O to' date=' zeby ciepla woda od grzalki "odplynela" nie musisz sie martwic. Kazda pompka to zrobi.']

wiem o tym, chodziło mi o to, że dzięki grzałce przepływowej dostaje dodatkowe 480l/h :)

Właśnie tak się zastanawiam nad koralią ale po wyruceniu wszystkich zbędnych rzeczy z HYDOR FILTR CRYSTAL R05 DUO 2 dostaje miejsce na purigen i węgiel, a łącząc 480l/h z grzałki i 650l z pompki hydora dostaje ponad 1100 l/h czyli tyle samo ile w koralii, a dodatkowo wyloty mogę ustawić po dwóch stronach baniaka, jak to nie zadziała zawsze można wrzucić koralie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie jeszcze do kawa93, u siebie w akwa masz szkło 4? jeśli tak, to czy podklejałeś tam jeszcze kawałek pleksi pod skałe, czy ułożyłeś ją bezpośrednio na szkle albo na wartwie piasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wypowiedzieć,to na piasku NIE bo jak życie go wybierze spod skały to się może zawalić a moim zdaniem pleksa nie potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszelkie podpowiedzi mile widziane :) wolałem się poradzić fachowców, co innego nacisk wody na ścianki akwarium, a co innego postawić ciężar skały bezpośrednio na szkle ale jeśli wszystko z tym będzie ok, to nic innego mi nie pozostaje jak zakupić potrzebne mi składniki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

szkło mam standardowe - 4 mm. Skały bezpośrednio na szybie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie co do oświetlenia, jak to jest ze świetlówkami T8? chodzi mi o porównanie światła świetlówek kompaktowych i T8, jako że do mojego zbiorniczka potrzebuje świetlówki 11W nie dłuższej niż 40 cm (standardowo świetlówki tej mocy mają około 33 cm) o T5 mogę zapomnieć, nie dostane nigdzie tej długości

jak bardzo różnią się świetlówki T8 od kompaktów (których nigdy nie używałem)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sucho zbiornik prezentuje się tak:

Przód

5057-dsc-0046.jpg

w zbiorniczku pod pompką filtra po lewej będzie purigen i chemi pure/węgiel, pompka daje silny strumień wody, po włożeniu ręki wciąga do zbiornika :clowning

Z góry

5057-dsc-0049.jpg

zostaje sporo miejsca pomiędzy sprzętem a przednią szybą akwa, po prawej może dojdzie jakiś odpieniacz DIY

niektórzy pewnie się zdziwią, że chce zastosować zwykły filtr do obiegu wody w zbiorniku ale jak już wcześniej pisałem widziałem kiedyś na jakimś forum takie rozwiązanie właśnie z purigenem i węglem i działało to całkiem dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie dotyczące czyszczenia grzałki, ponieważ wcześniej była ona używana w akwarium słodkowodnym, czy trzeba ją namoczyć w occiena 12 godz., czy może wystarczy wymoczyć ją w niebieskiej soli odkarzającej (co już zostało zrobione) i potem RO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Wystarczy ją po prostu umyć pod kranem i styknie :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczególnie po tej kąpieli w soli odkażającej trzeba ją solidnie wypłukać :clowning


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

została rozebrana na części i wyczyszczona w każdym zakamarku gdzie mogłem się dostać, mam nadzięję, że nic co mogłoby zanieczyścić wodę nie umknęło mojej uwadze :clowning strasznie trudno dostać świetlówki PC, stanęło na 24W biało niebieskim kompakcie z erybki, ktoś może miał doczynienia z tą świetlówką i może co nie co o niej powiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przygotowania czas zacząć :clowning

żeby skała nie leżała bezpośrednio na szkle (jakoś nie ufam tym 4mm) postanowiłem zrobić pod nią podkładke z płytek filtra podżwirowego, troche przycinania, sklejania, tak się działo:

tak to wszystko wstępnie wygląda:

5057-dsc-0063.jpg

po przycięciu:

5057-dsc-0064.jpg

i gotowe, wszystko sklejone:

5057-dsc-0066.jpg

fotki badziewne bo robione telefonem :waving

mam pytanie, czy te płytki lepiej wkleić na dno akwarium czy po prostu je położyć luzem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz koniecznie zabezpieczyć dno dużo łatwiej byłoby wkleić płytę PVC, dużo mniej roboty i estetyka lepsza gdyby ferajna rozkopała piasek do dna.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całość ma 5mm grubości, przy 2-3cm warstwie piasku nie powinno być nic widać nawet przy nadpobudliwej obsadzie czyszczącej :clowning użyłem płytek bo akurat je miałem, nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na szukanie pleksy, a tak godzinka roboty i gotowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie a jak widzisz lato, pompki turbinowe mają mały przepływ a waty duże (grzeją) turbina o mocy 10W ma tylko 700 l\H dla porównania jvp 101 ma 6 wat a ok 2500-3000 l\h a w małym akwarium każdy wat na wagę złota grozi przegrzaniem a chłodzenie = silne parowanie = wzrost zasolenia i problemy na okrągło a pamiętasz że świetlówki Pc też grzeją, moja rada jeżeli cię stać większe akwa z panelem/samp i lampkę led są gotowe lub samemu diy, sam też tak zaczynałem 25l potem 25+ panl 10L potem 60L i dziś 60+ panel 20L i powiem jedno trzy razy dojrzewanie to o dwa razy za dużo a morszczyzna wciąga :clowning

ps. a goła szyba lub wklejone na szczelnie pcv najlepsze warunek akwarium na macie \styropianie a a blat szafki prosty (wypoziomowany ) jak nie wsadzisz 25kg skały wytrzyma :waving:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na lato jest gotowy system chłodzenia w postaci dwóch wiatraczków, ewentualnie gdyby temp. była zbyt wysoka wykorzystam patent ze słodkowodnego, czyli zimna (ale bez przesady) woda w zamkniętym obiegu przepuszczona rurą przez akwa, w tym wypadku raczej przez kaskade, w słodkim baniaku 150l nie mam grzałki bo za ogrzewanie wody tak na prawdę odpowiadają świetlówki, więc i tu można grzałke odłączyć albo wyjąć całkowicie, co do oświetlenia, kompakty są na start, przydadzą się za to później, za miesiąc-dwa zastąpią je ledy, jako pompka pójdzie Koralia Nano plus kaskada, wzorować się będę na tych dwóch zbiornikach http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16199 i http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=35779, mają takie same rozwiązania jakie sam chce zastosować i dają rade :clowning większy baniak się nie zmieści, mam już słodkie 150l jak już wcześniej pisałem i musiałem zlikwidować sześćdziesiątke, na razie startuje z 25l żeby przekonać do pomysłu reszte mieszkańców domu i zgarnąć dla siebie więcej miejsca na morszczaka, docelowym zbiornikiem ma być około 150l z sumpem :waving wszystko było przedyskutowane na privie, więc myśle, że się uda...

o poziomowaniu szafki nie musisz mi przypominać, to już odruch bezwarunkowy, pod awka pójdzie mata poziomująca dodatkowo, więc będzie ok :)

wracając jescze do podkładki pod skałe, szkło to tylko szkło, nigdy nie kładłem kamieni bezpośrednio na nie, nie ważne jakiej było grubości, miałem kiedyś niemiłe doświadczenie i wole się ubezpieczyć, wsytarczy, że kawałek skały będzie bardziej wystawał, zwiększy to nacisk w jedyn tylko miejscu i może być lipa, a tak zawsze coś dzieli szybe i skałe i rozkłada jej ciężar, uff to chyba wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.