Skocz do zawartości
Ben_sage

Pasożyt biały podgryza korale od spodu?

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi jeszcze nie wszystkie ale już 3-4 szczepki podcina korale od spodu.

Te szczepki przyatakowane zrobiły sie od spodu biale.

A mianowicie coś białego na nich siedzi wygląda ma moze z 3-5 mm z nie wiem czy to nogi ale ma ich wiele.

Nie mam w tej chwili aparatu bo rodzice wywiezli na wieś.A rozpaćkałem to coś na 2 koralach - być może przeszlo z korala na koral.

Wygładalo prawie jak nagoskrzelny slimak tylko mniejsze i bardziej jak zelatyna w dotyku, od dotkniecia sie rozpadało.

Może ktoś coś wie na ten temat i coś powie.

Edit:

Nie wiem do dzis co to bylo, ale jak podstawilem pompe to tego badziewia nie widziałem już wiecej.

Łapało sie to wybranych sztuk montipora - jak dzieliłem korala na 2 z ucieciem dołu na jednym clean na drugim już łapało.

Sprawa aktualnie już mnie nie dotyczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz dotyczy mnie :) :)

Coś co wcina korale to (chyba) nagoskrzelny ślimak białego koloru z wieloma naroślami na plecach.

Jednego usunąłem miał jakieś 8-10mm

Zastanawiam się czy Kent Tech D by na nie nie zadziałał.

Czytałem w jakimś topiku o nich tu na forum ale nie mogę znaleźć,nie wiem jak dla tamtego kolegi sprawa się zakończyła jednak mam nadzieje że uda się coś uratować z populacji Bena.

Jak ktoś kto to czyta wie/kojarzy topik który mam na myśli niech wklei link.. z góry dzęiki

PS.Ben swoją drogą ilość i wielkość korali mnie zaskoczyła, nie mam już miejsca w baniaku :)

Wszystkie korale pomimo słabych warunków u mnie są otwarte i chyba im dobrze :clowning

Tymczasem ja spadam szukać dalej.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze zauważyłeś to samo co ja i dokładnie podobnie opisujesz.

Prawdopodobnie przeniosłem to z innego baniaka biorąc kogoś ostatnia porcje korali, już jeden był na starcie skubnięty od spodu ten bordo montipora.(miało być tak pięknie a te ubytki mi w niczym nie przeszkadzały)

Inny koral był już ciachnięty przy kupowaniu delikatnie inny miał na srodku wysokości wżera - dokładnie ten stalowo szary wysoki.Od 1,5 roku zadnych problemów nie miałem dopiero po ostatnim zakupie zaczeło się zło które sie dosyć szybko rozwijało.

Ostatnio 2 tyg temu zauważyłem na kilku innych ubytki i tego chwasta- bywa to naprawde w roznych wielkosciach od bardzo malutkiego jak leb szpilki do wiekszych sztuk dlatego niektórzy mogą też nieswiadomie myśleć o zlych parametrach i tworzyc inne zło.

Jak masz aparat z mega makro to wal fote i dawaj bo sam ciekaw jestem.

Niestety ani na tym forum ani na aqua nic nie znalazlem na ten temat same bzdury głodowanie czy wysokie po4...

Co to baniaka nie wiem jak odpieniacz ale reszte masz praktycznie to samo więc powinny sobie swietnie radzić - od czasu do czasu dobrze reagują na grotecha amino m.gdy rury robią sie zbyt jasne po dodaniu tego koral się robi ciemniejszy bardziej wybarwiony - ale to tylko moja obserwacja.

Nigdy nie mierzyłem zawsze lałem z butelki na oko (nakrętka) jak mi się nie podobało to mniej lub wiecej.

Tylko uważać z amino bo niektóre są wzbogacone w mineraly i może sie zrobić lekko zielono - raz tak mialem ale po miesiącu było już clean jak ograniczylem.

Oczywiscie nikogo nie obarczam winą gdyż nie zauważyłem aby inni narzekali.

Być może te swinie spadły z nieba.Nie mam zadnej pewnosci.

Daj fotke na reefcentral tam napewno ktos cos wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Ja już wszystko wiem o tym ślimunie.

Zapomniałem jak się nazywa.

Żeruje na montiporach a jego naturalnymi wrogami są wargatki i chelmony.

Ciężko je wytępić!!!

Szybko się mnożą i łatwo je złapać gdyż żaden dostępny preparat nie niszczy jajeczek tego ślimaka, płukanie szczepek przed wsadzeniem do baniaka nic nie daje.

Walka z tym koralowym pasożytem jest długotrwała i uciążliwa i najczęściej kończy się zejściem pacjenta.

Fotek nie będę robił ale dam linki do tematów które przeglądałem, jak je znajdę.

Ja na razie walczę mechanicznie poprzez odsysanie osobników ale czy to wystarczy czas pokarze.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukajcie pod hasłami "nagoskrzelne" lub/i "nadmanganian potasu" :help1

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :help1

Kolega Seb widać zna temat, jak przystało na ten poziom akwarysty pewnie z autopsji?????

A skoro tak to może powiesz czy udało ci się i jak z tym uporać.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.