Skocz do zawartości
Gawer

Dojrzewanie, parametry wody.

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium dojrzewa i testy pokazują, że wszystko całkiem dobrze wygląda, poza kilkoma szczegółami. Czy można już wpuścić ekipę sprzątającą? Co myślicie o tych parametrach?

Temp 25C

Sól 1,022

KH 8

pH 7,6

NH4 <0,05

NO2 <0,01

Cu <0,1

NO3 17

PO4 <0,04

SiO2 0,2/ ale ciężko było ocenić w testach JBL i chyba jest 0 Bo kolor nie zgadzał się z żadnych podanych

Ca 360

Mg 940

Wiem, że nie wszystko się zgadza ale proszę o poradę jak podnieść parametr.

Oczywiście pojawiły się glony zielone na skale i szybie. Czy ustabilizowanie parametrów doprowadzi do zaniku glonów?

Co ciekawe zrobiłem podmianę wody i Mg i Ca stoją w miejscu, wydaje mi się, że fioletowy nalot na skałach, który się pokazał, to algi wapienne, które potrzebują tych związków i dlatego mogło nie podskoczyć. Czy to możliwe?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche mozemy watpic w wzrost alg wapiennych przy takich niskich parametrach Ca i Mg. Prawdopodobnie masz uboga w te zwiazki sol. Podniesc - patrz Balling, przeciez wiesz.

Wierzysz w ten poziom PO4 ? Si nie powinno byc wykrywalne (adsorber). Cu mozna sobie darowac, i tak nie jest dokladny.

NH4 taki, ze nic nie wiadomo. Masz testy JBL ? PH takie, jakbys nie mial odpieniacza...

Nic nie wiadomo ile czasu akwarium stoi, jaki osprzet...(sygnaturka).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól reef crystals. Testy JBL to fakt. Jeśli chodzi o PO4 to ufam testom ale czasami się kolor nie zgadza i jest problem, ale dopasować można. Absorber już działa RowaPhos ale dozuje pomału, tygodniowo jedna łyżeczka. Odpieniacz mam Hydor 135.

Akwarium 98l , Działa od 2.04.2011r, wpomagane Bio digest.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że po podmianie masz takie niskie ca i mg ja używam też tej soli

Testy oczywiście nie są przeterminowane?


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić czy są nie przeterminowane? Jeśli chodzi o sól, to jak powinna być przechowywana? Sól mam w miejscu gdzie nie jest możliwe żeby była wilgoć, czy to wystarczy?. Na pewno sól była zbrylona jak robiłem podmiane, czy to może mieć wpływ na jej jakość? Czytałem, że większość soli tak wygląda.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie czytales ze sol jest zbrylona,ja mam od poczatku do konca az mi sie nie skonczy sol sypka,wiadro zamykam deklem i nic sie nie dzieje


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz mi sie trafila zbrylona sol i parametry miala troche rozjechane. Do tego bardzo slabo sie rozpuszczala. Jesli rzeczywiscie Mg jest ponizej 1000 to cos musi byc z nia nie halo... albo z testem :clowning. Raczej wiekszosc soli tak nie wyglada. Nie wiem czy to byl przypadek ale ta zbrylona sol byla w worku. Od tamtego czasu kupowalem zawsze w wiadrach i bylo spoko.

Ja bym przy tych parametrach juz powoli myslal o pierwszych zwierzakach czyszczacych. Moze 2-3 slimaki turbo na poczatek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest jakis akwarysta w okolicy lub sklep akwarytyczny popros o wykonanie testow inna marka niz JBL.

Mysle podobnie jak Kubaaas, jakas ekipe czyszczaca slimaki, kraby mozna wposcic.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 4-ro watowy odpieniacz ?

Mysle, ze testy rowniez sie nie nadaja.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest 4W odpieniacz,ma jeszcze w zapasie beast 400p, z którego nie korzystam bo jest głośny.

Na opakowaniu tj. teczce od testów jest data 2012/12 więc testy są ok, ale jeszcze dzisiaj sprawdzę w sklepie i zobaczę czy jest różnica.

Sól mam w opakowaniu foliowym, ale jak otworzyłem to było super dopiero później się tak stało.

Jeśli chodzi o ekipę czyszczącą to super, że coś można już dodać, zwłaszcza żona się ucieszy, bo słyszałem tylko; ale chała niema zwierzątek, wyłowiłem jednego kraba to umieściła go w pojemniku, przyniosła mu kamień z dworu żeby mu nie było źle i nie wiem co z nim zrobić :clowning Jest to krab glonojad http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37132 ale zjadł mi innego kraba i jak wpuszczę życie to się boje, że mi zaszkodzi, a co najlepsze jeszcze są ze dwa które muszę złapać. Jak?

Pozdrawiam


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol musisz trzymac szczelnie zamknieta. Tam nie ma prawa sie dostac powietrze, z ktorego wyciagnie wilgoc i sie zbryli. Najlepiej w zamknietym worku foliowym, a worek w zamknietym wiadrze po poprzedniej soli.:clowning

Sporo pisalismy o testach bo wydaje sie malo prawdopodobne, ze zawartosc Ca i Mg jest taka mala. Lepiej to sprawdz, bo wyniki masz extremalnie zle. Moze to poniedzialkowa produkcja soli IO :)

Jak mozna policzyc,gdybys mial akwarium np: 400 l, to analogicznie mialbys tam odpieniacz z pompa 16 W, czyli zabawke.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani

To lipa bo przez jakiś czas nie trzymałem soli dobrze zamkniętej. Musze się zaopatrzyć w wiaderko zamykane, albo kupić nową sól.A zanim podejmę decyzję, zrobię jeszcze inaczej, rozpuszczę sól w do podmniany i sprawdzę jej Mg i Ca.

To lepiej by było jak bym zamontował do tego tych 100l Beast 400p?

Testy jeszcze sprawdzę dzisiaj.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze podnies zasolenie do 1,023, to juz cos da.

Ten wiekszy odpieniacz bylby lepszy, tylko ze glosny :clowning


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Dzięki. Postaram się go jakoś wygłuszyć jeśli da rade.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się wyjaśniło.

Jeśli chodzi o Mg i Ca facet w sklepie mi polecił zrobić podmianę na soli preisa. Co się okazało:

Zrobiłem podmianę i następnego dnia testy.

Po 4 próbach okazało się, że wystarczy źle coś zrobić i lipa, więc cały czas dozowałem 5ml wody do pojemniczka z podziałkami wskazujące ml. 1próba nic się nie zmieniło parametry w/w 2też . Co się okazało! . Po wstrzyknięciu 5ml ze strzykawki poziom wody był inny niż pojemniczek i wtedy po testach wyniki pokazały: Mg 1080 i Ca 420, wcześniej pokazywało cały czas poniżej 1000Mg i niski Ca. Co ciekawe czy sól reef crystal była zła i czy był potrzeba kupowania preisa hihi

Dodatkowo jak ci powstanie pęcherzyk powietrza w trakcie dozowania preparatów to wyniki będą złe.

Same problemy :banghead


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No.....wyjasnilo sie:googleye Pan w sklepie sprzedal Ci sol zamiast wykonac testy innym testem niz Twoj. Np Salifertem

Stani kilka linijek wszesniej chcial Ci delikatnie powiedziec ze JBL testy so do :help1


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że gościu nie miał innych testów niż JBL. Trochę biednie w okolicach Karpacza z dobrym sklepem, wybór mały. Jedynie co udało mi się kupić to rozgwiazdę piaskową, a jak chce coś od ręki to najbliżej Wrocław.

Zrobię jeszcze pomiary soli reef crystal i okaże się jaka jest różnica w soli. Jednak siła rzeczy kłania się Balling bo Mg jest jeszcze małe.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gawer, nie narzekaj. Jeżeli mówisz o sklepie w Jeleniej Górze, to ja taki chciałbym mieć u siebie w Płocku:bow. Bo nie mam żadnego obecnie. Byłem, widziałem, kupowałem i rozmawiałem z właścicielem tego sklepu. Odczucia pozytywne.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie narzekam sklep jest super tylko gościu nie robił testów innych niż JBL. A ogólnie wszystko ok! Trochę życia ma(korale itp), tylko na razie jest przed dostawą i asortyment jest uszczuplony. Testy na sprzedaż i innej firmy by się znalazły.

Jeśli bym miał robić reklamę sklepowi z Jeleniej to polecam. Gościu jest ok i wie co mówi, zna się na rzeczy.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie czy Mg 1080 i Ca 420 jest Ok. Oczywiście Mg powinno być powyżej 1200, ale czy w dojrzewającym zbiorniku to normalne?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#345422 Stani :

Jak mozna policzyc,gdybys mial akwarium np: 400 l, to analogicznie mialbys tam odpieniacz z pompa 16 W, czyli zabawke.

akurat z odpieniaczem to zly przyklad np na nowej pompie (bialej) Delteca APF600 stoi ze pobiera 12W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlaczyles miernik ernegii?

To teraz podlacz spirometer i zobacz jaka jezt roznica miedzy prawda a marketingiem.

Tunze 9002 deklaruje sie do 200l baniaku i przy 10 W

zazsie 200l powietrza. Prawda czy nie?

ps. Nie pytajcie o aquabee 2000/1


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldimas, Deltec APF 600 ma dwie pompy. Zsumuj ich pobor energii...

Gawer, W dojrzewajacym zbiorniku takie parametry sa normalne. Jesli chodzi o Ca to zaskakujaco dobre. Mg warto podniesc, zeby glonom utrudnic zycie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić żeby przyśpieszyć zanik glonów? Aktualnie świece 12h(2x aktynika, 2xdzienna). Z tego co wyczytałem to trzeba skrócić czas świecenia. Czy to nie będzie miło wpływu na aktualne życie w zbiorniku, tj. Sinularia, rurówkę, rozgwiazda piaskowa, dwa kraby pustelniki, 2 ślimaki turbo.

1140-imag0155.jpg

Testy JBL:

temp: 25C

sól: 1.022

pH: 7.8

KH: 9

NH4: <0,05

NO3: 10

PO4: <0,02

SiO2 <0,1

Mg 1170

Ca 430


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym skrócił do 8 godzin

gdzie dmucha cyrkulator?


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.