Skocz do zawartości
ona

ekipa czyszcząca dla wybrednych

Rekomendowane odpowiedzi

czyli : coś co dobrze sprząta , mało brudzi odchodami i nie robi strat w małych akwariach .

Kraby - odpadają ze względu na szkody w akwa , wieczne zwalanie korali i wyjadanie ślimaków .

Ślimaki

Turbo - łazi w większości po szybach i s.. . Mam wrażenie , ze wiecej zanieczyszcza niż czyści .

Nossarius - siedzi w piachu , a i owszem , ale pozywia się na zewnątrz jak karmie ryby. Nie zuważyłam magicznego działania.

Myślałam o Strombusie - gdzieś mi się jednak rzuciło w uszy , ze jadowity , czy coś w ten deseń . Znając moje szczęście ...

no chyba , ze ktoś mnie z błędu wyprowadzi.

Krewetki

L.amboinesis /czyszcząca - ona czyści tylko i wyłącznie ryby?

Szukam czegoś glownie do utrzymiania czystości piachu w Reefmaxie , myślałam o jakiejś babce i rozgwiaździe, i jeszcze coś na glony .

Bardzo proszę o polecenie mi czegoś konkretnego dla wybrednych:)

Dziękować:help1


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na piach to sand dolar, efektywność spora, byłem u siebie bardzo zadowolony z jego porządków (do czasu aż nie nabyłem ślicznej fungii)

Nassariusy- mam kilka sztuk teraz nie widzę rewelacji

Oliwki- nie widzę efektów ani nawet ślimaków

Gwiazda rozPiaskowa- do starszego zbiornika (zbyt często czyta się posty- gwiazda zgubiła ramię)

Babki- zależy jakie, mam taką http://pl.reeflex.net/tiere/1157_Fusigobius_longispinus.htm szału nie ma, czasami przesypie trochę piachu, ale jak poukłada wg swojej wizji to nie rusza go. Nigdy nie przesypuje aż tak aby sypała nim po koralach.

Ślimaki glonożerne- u siebie mam spore stado columbelli i stado collonisty- setki o ile nie tysiące sztuk. Trzeba przyznać że są skuteczne. Dwa turbo też swoje robią, ale jednak w ilości siła.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ekipa sprzątająca świetna rzecz.

Nossariusy – dopiero wtedy zauważysz ich pożyteczne działanie gdy coś Ci zdechnie w zbiorniku, gdzieś za skałą w miejscu niedostępnym.

Zjawiają się pierwsze aby posprzątać. Uwiną się z tym przez jedną noc.

Kraby pustelniki pomogą i ani śladu nie zostanie.

Kraby polecam kupić malutkie a nie będą miały siły strącać korali.

Pustelniki wyjadają glony i resztki pożywienia z zakamarków skał, gdzie cyrkulacja ich nie wypłucze.

Stani pisał chyba kiedyś że niema nic piękniejszego niż widok Pustelnika brnącego po piachu.-coś tak. I jest w tym coś urzekającego.

Ze ślimaków polecam Trochus –Histrio, ładne, jedzące glony i co ważne rozmnażające się w akwarium.

Jeśli chodzi o babkę to posiadam i gorąco polecam Valenciennea puellaris

Robi taki bajzel z piachem że po odpowiednio ustawionej cyrkulacji masz oczyszczone dno dogłębnie po kilkunastu dniach i jest gut. Rybka mądra i przyjemna.

Krewetki natomiast wyjadają nie zjedzone resztki pożywienia z różnych zakamarków nie pozwalając na ich gnicie i często zjadają odchody ryb i krabów.

Strąbusy nie stwierdziłem aby walnie przyczyniały się do oczyszczania zbiornika.

Polecam jeszcze jeżowca Mespilla Globulus nie wadzi nikomu. zjada glony, ładny i można go wziąć do ręki – mocno nie kłuje.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do piasku najlepiej małą babkę kopiącą, np. taką piękność. Sand dolar będzie za duży do Twojego Reefmaxa i nie wszędzie się wciśnie, rozgwiazdy też bym nie przeceniał.

1-2 strombusy na pewno pomogą, ze swoimi ryjkami na trąbach sięgną do glonów w dziwnych zakamarkach czy blisko koralowców, gdzie inne ślimaki już się nie wcisną. O ich jadowitości nigdzie nie czytałem.

Z pustelników śmiało możesz zainwestować np. w takie stwory, nie rosną duże i nie rozrabiają - ale oczywiście mają ograniczone moce przerobowe.

Jeśli planujesz miękkie i LPSy, a część korali będzie na podstawkach czy nieprzyklejonych skałkach, to globusa zdecydowanie odradzam. Do tego zżera głównie glony wapienne.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz ogromne dzięki , ekipa już kupiona i robi dobrą robotę :help1

Strombus ma rozbrajające gałki oczne - jest prześmieszny , do akwa trafił też gatunek krabika cadenati Paguristes , z czerwonymi łapkami , pięknie wyjada glony , dodatkowo zdobi akwa swoim urokiem , wpuściłam również rożne mniejsze ślimniory nossariusy i jakieś podobne na glony , jest też ślimak pszczółka Pusiostoma mendicaria, ciekawie wygląda i krewecia czyszcząca .Babeczek nie było , wiec pomyślę o niej w przyszłości.

Co do jadowitości strombusa ,pomyliłam go z gatunkiem conus:clowning


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.