Skocz do zawartości
woldi

Filtr biologiczny

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego odradzacie zastosowanie filtra biologicznego np.umieszczonego w sumpie?Dlatego,że jest ryzyko przedostania się zbieranego syfu do zbiornika czy o coś jeszcze chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O azotany. Filtr będzie je produkował niepotrzebnie. A chodzi o to, żeby produkty przemiany materii odpienić przed rozłożeniem ich do azotanów.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czy umiejscowienie przed nim filtra mechanicznego nie załatwi sprawy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347215 woldi :

W takim razie czy umiejscowienie przed nim filtra mechanicznego nie załatwi sprawy?

Nie,bo bialka z wody nie wylapie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale teraz trzeba określić co uważasz za filtr biologiczny czy refugium czy dsb czy jeszcze co innego.

Refugium polecam łatwe i bezpieczne i pożyteczne.

DSB fajne ale jak sie rozwali to sie nie pozbierasz. Paru już to chyba przeżyło.


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wypowiedzi na forum to zaraz mi się oberwie za pomysł,ale chciałbym umieścić w sumpie filtr podżwirowy poprzedzony filtrem mechanicznym.W porównaniu do refugium odpada oświetlenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak ten filtr kiedys wyczyscisz?????mialem takie cudo jeszcze w slodkim i uwazam to za najwiekszy badziew jaki jest !na poczatku jest fajnie bo ciagnie wode przez zwir ale jak sie zapcha to bedziesz musial wszystko z sumpa wyciagnac lacznie ze zwirem zeby go wyczyscic...odpusc to naprawde bedziesz mial mniej klopotow na przyszlosc...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr podzwirowy w morskim to kompletne nieporozumienie.

Filtrem w akwarium morskim jest odpieniacz i zywa skala,ewentualnie Zeovit.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem Pieniek,że na glonowym bez odpieniacza też zdaje egzamin więc nie wszystko jest takie oczywiste

#347255 qba25 :

i jak ten filtr kiedys wyczyscisz?????mialem takie cudo jeszcze w slodkim i uwazam to za najwiekszy badziew jaki jest !na poczatku jest fajnie bo ciagnie wode przez zwir ale jak sie zapcha to bedziesz musial wszystko z sumpa wyciagnac lacznie ze zwirem zeby go wyczyscic...odpusc to naprawde bedziesz mial mniej klopotow na przyszlosc...pozdr

Ja uważam za rewelacje... w słodkowodnym.Mam już go 17 lat i z nikim bym się nie zamienił.Nawet dodatkowy dużej kubeł odłączyłem bo okazał się zbyteczny mimo,że akwarium było mocno zasiedlone.W solance użycie go w głównym zbiorniku i odmulanie nie wchodzi w grę,ale już w sumpie i jak napisałem poprzedzony mechanicznym to kto wie.Mam kilka pomysłów jak to rozwiązać,ale że nigdzie nie spotkałem takiego rozwiązania to pytam.Jeśli ktoś spotkał się z próbą tego typu filtracji w morszczyźnie to proszę o link do tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chopie wez zesz zrozum ze morskie i slodkowodne akwarium to zupelnie co innego,w slodkim mozesz miec azotany 50 i bedzie wsio ok a w morskim takie azotany to tragedia,dlatego produkty przemiany materi nalezy usuwac a nie przerabiac w filtrach biologicznych,a do usuwania wlasnie sluzy odpieniacz lub wspomniany przez Ciebie filtr glonowy.

Zaden filtr biologiczny jaki bys nie wymyslil nie usunie Ci syfu z akwa tylko go bedzie utlenial do NO3

Na dodatek wlasnie w sumpie zbiera sie najwiecej syfu,filt mechaniczny musialbys czyscic codziennie zeby nie zaczely rozkladac sie w nim zanieczyszczenia,dwa filtr taki bedzie zabieral filtratorom pokarm w postaci planktonu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woldi, filtr biologiczny w słodkowodnym rozumieniu tego słowa czyli tak w skrócie zamianie amoniaku na azotyny a tych na azotany, w akwarium słonym rodzi problemy w postaci nadmiaru azotanów, dlatego tego typu filtracji w morskim się nie stosuje :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,rozumiem.W takim razie będzie refugium.

Jak mocne oświetlenie powinno padać na żywą skałę w refugium?Jest jakiś przelicznik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W refugium sie glony oswietla a nie zywa skale.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pogubiłem w słownictwie,ale moje pytanie dalej aktualne.Ile wat na żywą skałę w sumpie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak najprościej to wystarczy Ci powercompact 11W, o temperaturze 6-1000k, czyli zwykly z marketu :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ku rozjaśnieniu niektórych kwestii związanych z filtracją biologiczną i wiedząc że nie wszystko da się napisać chciałem podrzucić 4 częściowy filmik odnośnie tego typu filtracji w akwarium morskim:) Miłego oglądania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego,że w odpowiedniej konfiguracji praktycznie każdy filtr biologiczny spełni swoje zadanie,także mój

Dzięki Hoody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.