Skocz do zawartości
Falion

Uziemienie zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam spory problem z dużym potencjałem w zbiorniku 90V. Niestety nie jest to przebicie jednego urządzenia tylko zaindukowanie się napięcia z wszystkich urządzeń (sprawdziłem to odłączając po kolei urządzenia co obniżało stopniowo potencjał). Na chwilę obecną podłączyłem masę do wody wkładając fizycznie odizolowany przewód miedziany do sumpa.

Moje pytanie jest czy ten kawałek miedzi wpłynie negatywnie na przyszłą obsadę ? Oraz jak w inny sposób wyzerować potencjał w wodzie ?


150x50x50,Sump 97x43x45, Obieg NJ6000,HQI 2x150W+ T5 2x54W+ LED,sterownik Skalar v.5.0pH79 + CO2, Schuran-Jetskim120, Sól Reef Crystal, Jager 2x200W + 50W RO, Refraktometr AM, 45kg LR,RO Aquarius +DI, Tunze 6065+6045x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A a masz podpięte uziemienie? bo to mi wygląda jak byś nie miał i dla tego masz taki potencjał


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347178 Falion :

Na chwilę obecną podłączyłem masę do wody wkładając fizycznie odizolowany przewód miedziany do sumpa.

Moje pytanie jest czy ten kawałek miedzi wpłynie negatywnie na przyszłą obsadę ? Oraz jak w inny sposób wyzerować potencjał w wodzie ?

Miedź w wodzie morskiej zabija bezkręgowce. Wyjmij ten drut.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już pisałem w kilku wątkach na ten temat. W sumie do dzisiaj nie znam jednoznacznej odpowiedzi. Po 1 czy metoda pomiarowa jest prawidłowa (układ poprawnego pomiaru napięcia). Poza tym sam zbiornik jest przecież środowiskiem odizolowanym, więc może to robienie igieł z wideł?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Falion jeśli można?

1.Jak zmierzyłeś to napięcie?

2.Jakbyś nie zmierzył to nie jest napięcie które się indukuje (nie będę się wysmętniał ale jak chcesz wiedzieć to poczytaj o indukcji, SEM, zmiennym polu elektromagnetycznym, itd...) chyba nie o to Ci chodzi.

3.To co opisałeś świadczy o uszkodzonych izolacjach przewodów, urządzeń. Chcesz sprawdzić, umieść te wszystkie urządzenia w wodzie RO i w tedy sprawdź ten potencjał a o piwo go nie będzie.

4.I najważniejsze i to dla wszystkich czytających.

Kochani użytkownicy prądu elektrycznego, podłączenie do urządzenia na którym występuje potencjał (napięcie) nie załatwia sprawy, bo prąd i tak płynie. Nie usunęliśmy uszkodzenia - przyczyny tylko skutek. Dalej dane urządzenia ma przebicie krótko mówiąc, stwarza zagrożenie. Często ludzie mają przebicia na sprzętach AGD (no może już w tych czasach trochę mniej) i pierwsze co robili, to sprawdzali czy bolec w gniazdku jest uzerowany lub uziemiony. Jeśli nie to go uziemiali lub robili mostek z zerem. I co czy to usunęło przebicie? Nie, wyrównywało tylko potencjał między elementem na którym było przebicie (np.obudowa pralki automatycznej) a bolcem (tym podłączony zerem lub uziemieniem). Byłoby dobrze gdyby to przebicie było tak duże, czyli prąd który puściliśmy z obudowy przykładowej pralki do zera (bolca) był wartością przy której zadziała bezpiecznik lub wyłącznik który ma chronić ten obwód, to w tedy bylibyśmy zmuszeni do naprawy uszkodzonego urządzenia. A jeśli jest mniejszy, to mamy bombę z opóźnionym zapłonem. Tak płynący prąd, czyli w skutek uszkodzenia izolacji, będzie się z każdym dniem powiększał, czyli coraz mocniej uszkadzał izolację w miejscu przebicia. I w końcu doprowadzi do zadziałania zabezpieczenia lub do przepalenia obwody którym płynie ten prąd zwarciowy. Jak zadziała zabezpieczenie, i nie da się powtórnie je załączyć, to dobrze, nikogo ani sami się nie zabiliśmy. Ale jeśli przepali się obwód którym płynie ten prąd zwarciowy i przepali się, tak że znowu urządzenia będzie pod napięciem to już może być kaplica. Bo za pierwszym razem gdy mieliśmy przebicie, to napięcie jakie było 90V a teraz po miesiącu użytkowania gdy prąd zniszczył całkowicie izolację możemy mieć 230V.

To tak pokrótce.

Coś nie rozumiemy, pytać.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero nie do końca się z Tobą zgodzę, z tym środowiskiem.

Co do wody tu napisałem http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37644&n=last#bottom

Kolejna sprawa, Panowie jak często pomoczycie solanką zewnętrzną stronę akwarium, szafkę? Czy przetarcie ściereczką wystarcza by dalej było ono izolatorem. Spójrzcie na wszystko co ma styk lub jest w środowisku wody słonej. Na powiększający się nalot soli i innych minerałów jakie są zawarte w naszej wodzie. Ta warstwa jakiej grubości by nie była jest przewodnikiem prądu elektrycznego. Mało tego prądy które sobie gdzieś tam płyną się sumują, tzn.trochę po brudnej szybie, trochę wżartą solą w spoinie silikonu, trochę pianką pod akwarium, itd. aż do naszej spoconej ręki którą akurat się podparliśmy.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.