Skocz do zawartości
mazu

Wysoka tempertatura w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tydzień temu zalałem akwarium. W akwarium jest już skała i piach pochodzące z działającego zbiornika. Akwarium stoi na piance takiej jaką daje się pod panele, nakryte jest pokrywą ze spienionego PCV. Na razie akwarium dojrzewa także świece 48W oświetlenia przez 4 godziny dziennie. Mam dwie pompki cyrkulacyjne Koralie Nano 800l/h i Koralie Nano Evo 1600l/h oprócz tego do akwarium mam wsadzonego reefpacka 200, który chodzi 24/7.

Mój problem polega na tym, że właściwie temperatura w akwarium nie schodzi poniżej 25 stopni (w pomieszczeniu mam 22 stopnie) i właściwie ciągle rośnie. Po nocy w akwarium mam z reguły 26 - 26,5 stopnia. Włączają się wtedy wentylatory (podłączone do RT-2) i schładzają wodę do ok. 25 stopni i tak w kółko. W akwarium w ogóle nie mam grzałki. Obawiam się, że kiedy oświetlenie będzie chodziło przez 8 godzin (a oświetlenia mam 96W) i zrobi się trochę cieplej na zewnątrz będę miał spore problemy z utrzymaniem temperatury w akwarium.

Jaka może być przyczyna takiej sytuacji - pokrywa, pianka od paneli pod akwarium? Czy jest sens bawić się w wylewanie wody i wymianę pianki na taką typową pod akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie .to na czym stoi akwarium niczego nie zmienia. Pewnie jakbyś stawiał na specjalnie zbudowanym radiatorze posmarowanym czymś co przewodzi ciepło... ale zwykle stawia się na gabkach, piankach styropianach i to jeszcze stoi na jakiś płyach typu OSB, meblowych. Więc to niczego nie zmienisz.

Temperaturę obniżamy

- kupując chłodziarkę

-zmieniajac oświetlenie na LEDy

- zwiększjac tuch wody i wymianę powietrza-czyli wentylatorki

Ta trzecia metoda jest dość skuteczna, Umnie wentylator pokojowy skierowany na falujaca wodę zbijał przy upałach nawet 4-5 stopni, ale parowanie jak z gotujacego garnka.

Moze załuz na poczatek ,ze temperatura w baniaku ma wynoscić 26*C


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, zazdroszczę Ci, u mnie grzałka chodzi praktycznie na okrągło.

A co do Twojego problemu, to pokrywa ogranicza parowanie, powodując wzrost temperatury. Zdejmij pokrywę, zostaw koronę, a na pewno zauważysz różnicę.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Żrodłem ciepła są rownież pompy. Może trafił Ci się jakiś wadliwy egzemplarz który grzeje się nadmiernie.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa jest winna. Oświetlenie przecież "kosmicznie" się grzeje.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika ze akwarium ma jakies 100-120 litrow, bez sumpa i reszta urzadzen zamknietych pod pokrywa.

Przy temperaturze pokojowej 22'C gdzie zazwyczaj ludzie maja 19-20 musi sie grzac.

Mam nadzieje ze czesc tej pokrywy jest uchylna wiec jak koledzy pisza.

Ps. nie wiem jakie dokladne wymiary baniaka, ale wydaje mi sie cyrkulacja bedzie troche za slaba


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.