Skocz do zawartości
fal

Przyczyny bielenia alg wapiennych

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, Koleżanki,

Jakie Waszym zdaniem są przyczyny bielenia alg wapiennych ?

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac tak oczywiste rzeczy jak poziom ca i kh na 95% jest to wina ph. Koralowce mimo ze delikatne potrafia zniesc niskie wartosci jako tako. Algi juz mniej. Sprawdz ph nad ranem, przed zapaleniem sie swiatel. Jesli spada znaczaco - masz przyczyne.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to faktycznie zbadałbym poziom Ca i Kh jak pisze chodi . Jakie podajesz bakterie oraz w jakich ilościach? Może przedawkowałeś ? To też może być przyczyną bielenia alg wapiennych .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być kilka, niskie Mg, niskie Kh a co za tym idzie duże skoki Ph, u mnie przyczyną były "zera" Po4 i No3, więc zbyt skutecznie działające bakterie więc za duża ich populacja, jeśli się w porę nie zareaguje to zaraz za bieleniem alg mogą zacząć podciągać sukienkę acry...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem jeszcze raz swój dziennik i pokrywałoby się częściowo to co mówi chodi - przy wartościach PH rzędu 8.4 w dzień i 8.1 w nocy, glony wapienne rosły jak szalone. W tej chwili mam Ca i KH na poziomie jak podczas "szału wzrostu", za to mam okropny problem z PH, czasem nie mogę dobić w ciągu dnia do 8,00 a w nocy zależnie od dnia spada nawet do 7.5-7.6. PO4 też ma tu swój niechlubny udział :cursin. Glony wapienne przestały rosnąć w ogóle. Twarde też. Jedynie LPS-om miękka tkanka się rozrasta, ale szkielety wapienne stoją. Te glony wapienne co są, nie zauważyłem, aby zbielały, może jakoś na obwódkach delikatnie. Więcej zostało ich wyskubanych przez ryby. Zauważyłem również, że glony lepiej rosły w umiarkowanym oświetleniu, a w ostrym nie bardzo chciały.

Moje radykalne kroki - wywaliłem rurkę powietrza na zewnątrz - spadki w nocy zmniejszyły się o 0.2, dokupiłem 42.5kg LR (moczy się), zamówiłem mocno przeskalowany odpieniacz o dużej wydajności tłoczonego powietrza (3000l/h). Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Nie mam miejsca na refugium, ale gdybym miał, na pewno bym postawił. Nic tak dobrze na PH nie wpływa, jak duża ilość zielska.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam może dwa miejsca na szybie gdzie zauważyłem zbielenie alg , ale może od początku

1. Nie wiem jaki dokładnie mam MG wynika to głównie z testów saliferta ( stary test pokazywał 1320 , a nowy pokazuje 1500 ) i badź tu mądry , w związku z tym do systemu nie podaję od trzech tygodni ani grama MG. Co ciekawe MG w ogóle nie spada ? Już sam nie wiem co robić , myślę że może jednak w małych ilościach będę dozował magnez

2. Też dziwna sprawa jest u mnie z CA stare testy pokazywał 420 , nowe pokazują 475 , który wynik jest prawidłowy ? tego nie wie.

3. KH mam stosunkowo niskie 6,5 tak pokazuje test saliferta , ale ono jest stałe w zasadzie nie mam żadnych wahnięć.

4. Co do ph u mnie od zawsze jest niskie z rana 7,7 wieczorem 7,9.

5. PO4 - 0,04 - 0,06 ( duża hanka ) , NO3 - 0,2 ( salifert )

System chodzi na pelletkach , od trzech dni dodaję też etanol ( glównie z tego powodu , że nowa formuła NP znika z szybkością światła , przez co mam skoki PO4 , na starej formule NP wszystko było super )

to chyba na tyle.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo niskie KH,test Saliferta zawyza o ok. 1,wiec realnie KH masz 5,5 a to jest moim zdaniem poziom tragicznie niski,dlatego masz niskie PH i glony wapienne nie rosną.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek , ale skąd wiesz że Salifert zaniża ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal -było o tym już tyle razy,jest to pewne i sprawdzone pozdrawiam Grzegorz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to było o tym wiele razy, ale jak było sprawdzane, kiedy i ile razy w jakich odstępach czasu to nie kojarzę żebym czytał. Jak juz kiedyś pisałem, nie chce mi sie wierzyć żeby czego by nie mówić potentat jeśli chodzi o produkcję testów trzepał przez jakiś dluższy okres czasu testy które zawyżają lub zaniżaja o jakąś stałą odchyłkę... Błędy w produkcji się eliminuje, to normalna polityka każdej firmy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam test TM i Salifert i roznica jest wlasnie 1,takze Salifert bledu nadal nie wyeliminowal.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrążę jeszcze :clowning a skąd wiadomo że to nie TM się myli?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348817 seb :

Podrążę jeszcze :clowning a skąd wiadomo że to nie TM się myli?

Pozdrawiam

seb

4 lata doswiadczen w morszczyznie, lania ballinga i pomiarow Ca i Kh.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale skąd wiadomo że to Salifert zawyża a nie TM zaniża? :clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi jak dojrzewało akwarium to KH ustabilizowało się na poziomie 8-9 wg saliferta i tak żyłem w nieświadomości (niczego nie lałem, bo i po co). dopiero jak gdzieś się doczytałem, że woda morska dąży do poziomu ~6 dało mi do myślenia kupiłem TM i jak byk pokazywał mi 5.5-6. może mniejsza rozdzielczość tego testu, ale chyba raczej dokładniejszy jest TM.

istnieje inna inszość.

mianowicie może testy saliferta są bardziej czułe na warunki przechowywania...i dlatego się później "rozjeżdżają"


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, w takim razie co powiecie na to że mój baniak przez jakiś czas (jakies dwa miechy) leciał na Kh 5,5 wg zwietrzałego Saliferta? To ile miałem naprawdę? 3? :clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jak zwietrzeje to zaniza:clowning


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie podobny problem, od kilkunastu dni obserwuje zanikanie fioletowych alg na skale, zbiornik swiezy (ma 4 tydzien) parametry ksiazkowe, korale rosna pieknie (sarco i kilka grzybkow od tygodnia) - wiec w czym moze byc problem? Dojrzewanie przechodzi bardzo stabilnie bez nadmiaru cyjano czy innych plag, skale kupilem odgazowana z erybki - lezala dlugo bez swiatla wiec byla praktycznie bez zycia a teraz algi ktore na niej rosly znikaja zostawiajac biale slady.

Czy kwestia moze byc swiecenie jak piszecie? na chwile obecna cykl swietlny wynosi 10h (10h 2x 39w aktynika + 8h 39w 10k+15k).

pozdrawiam


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie Salifert zaniża o 1, ale w dół. Czyli mam KH o 1 więcej niż pokazuje wynik testu.

Przynajmniej to wynika z badania na płynie referencyjnym.

Mam to samo z algami i też nie rozumiem dlaczego. Miałem całą skałę pokrytą zupełnie algami wapiennymi. Zrobiłem podmiankę na soli Red Sea Coral Pro, 1,024, około 60 litrów, w obiegu jakieś 250-270l po odjęciu skały. Sól mieszana wyjątkowo przez 24h i podgrzana przed wlaniem.

Pierwszy dzień po podmiance algi zaczęły się robić jasno różowe (fosforyzujące w aktynice), tak jak po wyjęciu ich z wody, albo po oblaniu wrzątkiem. Drugiego dnia prawie cała skała była już jasno różowa.

Dziś mam śnieżno białe skały i to jeszcze nie koniec, bo ten jasno różowy stan rozprzestrzenia się dalej.

W sumie nie zależy mi czy skała będzie w takim czy innym kolorze, ale ciekawe co się stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego bieleją ale kiedyś wyczytałem że ten proces jest jakby nie do zatrzymania. tzn jeśli zaczną bieleć to muszą zbieleć do końca a potem zacząć rosnąć od nowa, nie zatrzymają się w połowie tego procesu. u mnie się to kiedyś potwierdziło


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.