Skocz do zawartości
Gość Leon

Szafka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leonwise

Stara szafka którą nabyłem z akwarium już się rozpadała, obrastał ją grzyb i była z zawilgoconego mdf'u pofalowanego jak ocean.

Do tego na kółkach więc strach się bać ile by to jeszcze wytrzymało.

Z niechęci do wydawania dużej kasy na nowy mebel powstała nowa, niskobudżetowa szafeczka domowej roboty pod 290l. Względy estetyczne miały drugorzędne znaczenie ponieważ szafka będzie otoczona z trzech stron. Dostęp jednak do niej będzie łatwy.

Wymiary szafki 122cm x 46cm x 90cm.

Wykorzystano

6 x 2.4m belki 46mm x 96mm

1 x 122cm x 244cm sklejka 9mm

?? x śrub

oraz blat ze starej szafki o dziwo w dobrym stanie

Koszty wykonania to 30% ceny sklepowej.

Wrzucam fotki produktu nie dokończonego bo czekam jeszcze na parę gadżetów z Polski i dokończę dopiero w przyszłym tygodniu.

Do zrobionia:

drzwi, elektryka, wentylacja, otwory pod hydraulikę

Nogi:

dsc6457rk.th.jpg

Podstawa i baza dla blatu:

dsc6459.th.jpg

wzmocnienia i mocowanie nóg:

dsc6479o.th.jpg

gotowy szkielet:

dsc6476.th.jpg

blat i pierwszy bok:

dsc6477.th.jpg

doprowadzanie do jako takiego wyglądu:

dsc6480.th.jpg

i końcowy bałagan:

dsc6481.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, a ja myślałem, że moja szafka jest przewymiarowana :clowning Słonia na tym możesz postawić :waving


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Wolę dmuchać na zimne i mieć stojak na słonia :clowning

Poza tym łatwo ją będzie rozbudować pod większy zbiornik :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348746 kapuhy :

O kurcze, a ja myślałem, że moja szafka jest przewymiarowana :clowning Słonia na tym możesz postawić :waving

ja mialem pod reka tylko kantowki 10x10:bump1:bump1:bump1 moj stelaz to musi byc dopiero przewymiarowany jak na akwa 300L :)


kryzys w baniaczku przyjme wszelkie zycie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ino dziwi skąd ta wilgoć i pleśń w szafce,albo miała 100 lat,albo stała w piwnicy 99 lat.Moja z płyty wiórowej będzie zaraz miała 3 lata i jakoś wilgoci żadnej nie widzę.

Z drugiej strony spokój duszy najważniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bomba! I co? Da się? Da się! :clowning Fajnie że ludzie zaczynają sami z drewna budować podstawy pod baniaki, naprawdę nie trzeba być stolarzem żeby zbudować fajny stojaczek:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stojak solidny, ale chyba w takim stanie tego nie zostawisz. Sklejka nie dochodzi do samego dołu a tak ładnie się prezentowało bez niej takie ładne słoje były. Mogłeś na klej i kołki skleić, sam front zostawić bez sklejki do tego założyć takie drzwiczki i byłby lux.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348801 seb :

Bomba! I co? Da się? Da się! :clowning Fajnie że ludzie zaczynają sami z drewna budować podstawy pod baniaki, naprawdę nie trzeba być stolarzem żeby zbudować fajny stojaczek:)

Pozdrawiam

seb

seb ale jak narazie w tym watku to ja widze wypowiedzi juz 2 stolarzy :waving:bump1 he he


kryzys w baniaczku przyjme wszelkie zycie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co? :clowning Ja nie jestem stolarzem a stojak zbudowałem :waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

@seb - odrobina dobrych chęci wystarczy. Mnie zachęciło to, że na ultimatereef widziałem stelarze z drewna pod akwaria nawet na 1000l.

@inmar - zerknij na fotkę w pełnym rozmiarze. Sump wylądował w szafce dokładnie rok temu a fotka z przed tygodnia czy dwóch:

dsc5994.th.jpg

@orzech - śliczne belki ale plan był obudować szafkę. Obudować jak najtaniej bo i tak szafka będzie zasłonięta meblami i będzie widać tylko jej kawałek. Kolor sklejki nam odpowiada i śruby nie przeszkadzają.

Jest to PIERWSZY mebel jaki kiedykolwiek zbudowałem - następnym razem zrobię lepiej.

Dzięki za sugestię co do drzwiczek i nawet o nich myślałem ale stanęło na tym, że zrobię je samemu w ten sposób:

http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/63048/63048,1266088324,1/stock-photo-rustic-wooden-barn-door-46594864.jpg

PS. Sklejka do połowy dolnej belki była częścią wizji artysty. Teraz sam nie jestem pewien co artysta miał na myśli ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega posiedział trochę na reefcentralu. Od razu widać, że stelaż w wersji "amerykańskiej". Brawo !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Nie da się ukryć :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a i ja się powtórzę... można ? Pewnie, że można :clowning ja dziś właśnie wierciłem w swojej otwory pod śrubunki i gdybym miał spawany stelaż byłoby już po "ptokach" musiałem trochę zmodernizować konstrukcję aby zmieścić śrubunki :waving


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Szafka ze ho,ho...wytrzyma dlugo...Nie jestem stolarzem,ale kiedys robilem gitary bassowe.Czym wiecej jest warstw drewna sklejonego razem,tym jest to mocniejsze.Taki gryf bassu musi wytrzymac sporo kilogramow i nie giac sie.Szkoda tez ze widac sruby a wystarczylo uzyc dwoch wiertel,tak by sruba schowala sie do srodka i dziure zalepic klejem zmieszanym z trocinami pozostalymi ze szlifowania...Zawsze mozesz uzyc laminaty (chyba tak to sie nazywa) z jedna strona plastyfikowana,jezeli tak Ci sie podoba,a na katy nakleic drewniane lub metalowe katowniki.Byla tez rozmowa o mocowaniu takich plyt i ja bym wybral zatrzaski kulkowe (chyba tak to sie nazywa)...w ten sposob jednym szarpnieciem sciagasz cala obudowe...Mozliwosci jest duzo...wazne ze szafka wytrzyma a wytrzyma na pewno...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar - zerknij na fotkę w pełnym rozmiarze. Sump wylądował w szafce dokładnie rok temu a fotka z przed tygodnia czy dwóch:

dsc5994.th.jpg

Brak wymuszonej wentylacji,zawsze polecam malutki wentylatorek komputerowy na 12V by wyciągał powietrze i rozwiązuje nam problem wilgoci.W każdym baniaku tak robiłem.W malawi mam akwarium z sumpem bocznym i to wszystko przykryte pokrywą z oświetleniem.Nie ma tam wilgoci w środku bo pracuje sobie wentylatorek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leonwise

Wentylator bedzie napewno.

A na zewnątrz może się z czasem pojawi jakas okleina bo widzę, że nie daje to Wam spokoju ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Wrzucę w sobotę mam nadzieję fotki skończonej szafki z koroną.

Mebel się rozrósł o wiele bardziej niż początkowo zakładałem.. jednak zastanawia mnie korona i obciążenie.

Ponieważ w koronie będzie wisieć lampa która waży ok 13kg. Sama korona waży ok 7kg.

Ciężar wydaje się być dobrze rozłożony - czy nie będzie problemu z takim obciążeniem na akwarium ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

foty szczegółowe obiecuje będą do piątku!

Na chwilę obecną wykańczam i babram się z drobnicą.

Impregnować z zewnątrz będę za jakis czas. Szafka na sumpa została pomalowana w srodku pierwszą warstwą farby jachtowej. Zastanawiam się jeszcze czy zawracać sobie :mooning drugą wartstwą bo i tak będzie wiatrak w srodku i będzie dobrze przedmuchana.

Podłoga szafki wyłożona matą polietylenową. Więcej będzie na fotkach...

tutaj tylko mały spojler :)

imag0200m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

w trakcie rzeźbienia...

dsc7374.th.jpg

masywna korona

dsc7375.th.jpg

wzmocnione otwory pod lampę. Założenie było takie, że nie będzie belki trzymającej lampy jako takiej na stałe tylko wyjmowalna.

dsc7376.th.jpg

dziurska pod wentylacje i mieszkanko sumpa

dsc7378o.th.jpg

szafka z boku z otworem pod spływ i powrót - docelowo będzie zasłoniety płytą.

dsc7379.th.jpg

chiński badziew i nie dałem rady tego jeszcze ustawić jak ktoś ma to proszę o info i pomoc

dsc7380w.th.jpg

dsc7382.th.jpg

dsc7383f.th.jpg

dsc7384z.th.jpg

mocowanie lampy

dsc7388.th.jpg

dsc7386y.th.jpg

widok ogólny na salon i kuchnię

dsc7389e.th.jpg

dsc7390.th.jpg

do tego nad akwarium będą zamontowane 4 wiatraki (12cm) z regulacją prędkości

fan1eb.th.jpg

kontrol.th.jpg

i jeden duży (14cm) na pełnej mocy w szafce.

fan2x.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Sama lampa waży 12kg, korona może ważyć z 6-8kg - zgaduje. Jestem ją w stanie bez większych problemów sam zdjąć i założyć pomimo rozmiarów. Ciężar się opiera na dwóch listwach poprzecznych leżących na bocznych krawędziach akwarium.

Zamierzam za jakiś czas przerobić lampę - tzn balast od HQI będzie zamontowany na zewnątrz co znacznie zmniejszy obciążenie na akwarium.

Nadal mam do wykończenia krawędzie, szafkę na akcesoria, chłodzenie, okablowanie i zrobię też wyjmowalne tło z pomalowanej płyty pilśniowej.

Ostatnio z konieczności musiałem całe to pieroństwo ruszyć i... mam nadzieję, że nigdy więcej tego robić nie będzie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Szczerze mówiąc przestałem liczyć w pewnym momencie.

Jeśli mnie pamięć nie myli to na materiały poszło około 250euro.

Co mnie najbardziej zdziwiło to to, że część z wykorzystanych materiałów była w tej samej cenie co w Polsce.

Niektóre dechy były nawet droższe w Castoramie w Warszawie niż u mnie w Irlandii.

dsc3409q.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.