Skocz do zawartości
Gość DarekB30

Wydajność odpieniacza - mity i fakty

Rekomendowane odpowiedzi

O to ma sens... dzięki Mariusz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie ten odpieniacz nadaje się do 250l i to koniec jego możliwości


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapa, wypisz życie, które posiadasz.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę miękasów, trzy pół twarde korale, Blazenek, hepatus,Chelmon i Pterapogon to wszystko...

tak tak na tą obsadę ten odpieniacz jest ok! Już sam do tego doszedłem... :coffee: czytam ,czytam...

ale ja już myśle o przyszłośći bo docelowo chcę mieć pięć pokolców...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapa widzę ze zaczynasz wątki o swoich kłopotach w każdym dziale .... Zrobiłeś co ci pisaliśmy w innych wątkach? .... np odgruzowales pompę odpieniacza? ... Akvarius u mnie ten pieniek ciągnął 1000 litrów z powodzeniem (vide mój wątek) więc nie uogolnialbym ... Łapa do roboty a nie ciągle nowe wątki zaczynasz (bez urazy) :)


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapa ! " pół twarde korale" ??? co na myśli masz ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

czyli moj blue 3000 jest na maksa 1500L podzielone przez 5 i wyczodzi 300L-wiec zamały do 600L?

cholera to już muszę kupić czwarty odpieniacz wszystko dzięki radom AquaMedic... :wallbash:

kolego Łapa już to kiedyś cytowałem , przeczytaj dokładnie :welcome:

Każde akwarium morskie posiada, poprzez indywidualnie stworzony biotop, zróżnicowaną wrażliwość na obciążenie

związkami organicznymi. Założenia dotyczące wielkości akwaria dotyczą przeciętnego akwaria morskiego z koralami

miękkimi, dlatego zalecenia te mogą odbiegać od indywidualnych potrzeb, co jest zależne od zestawienia biotopu. Dlatego,

dla wrażliwych biotopów, przy wyborze odpieniacza powinno się redukować objętość zalecaną lub jeśli trzeba w danym

przypadku korygować ją.

Mała wrażliwość, brak korekty

W akwariach z koralami miękkimi, np. koralami

z długimi polipami i anemonami, ilość rozpuszczonych związków organicznych może być większa, a niekiedy nawet

niezbędna dla życia.

Średnia wrażliwość, 40% korekta

W zbiornikach mieszanych z koralami miękkimi

i twardymi (LPS) obserwuje się przeważnie średnią wrażliwość na zmieniające się warunki organiczne. Znajdują się tam

często fi ltry, gąbki. W tych akwariach redukuje się objętość zalecaną dla odpieniacza o około 40%.

Duża wrażliwość, 60% korekta

Akwaria z przewagą małopolipowych korali kamiennych (SPS) wymagają szczególnie wysokiego stopnia czystości wody.

Nie powinny być obciążane fosforanem czy azotanem. Wysokie nasycenie tlenem i przejrzysta woda są warunkiem

koniecznym.

Duża wrażliwość i wysokie obciążenie, 70% korekta

Akwaria z koralami twardymi i dużą ilością ryb wymagają bardzo wysokiej wydajności odpieniacza. Odpieniacz musi

zapewnić wysoki stopień czystości wody dla korali kamiennych przy stosunkowo dużej ilości ryb. W zastosowaniu jako

„Stand-Alone” odpieniacz musi charakteryzować się szczególnie wysoką wydajnością.

Mała wrażliwość, brak korekty

W akwariach z koralami miękkimi, np. koralami „skórzastymi“ miękkimi i anemonami, ilość rozpuszczonych związków

organicznych może być większa, a niekiedy nawet niezbędna do podtrzymania w nim życia. Przy takich akwariach można

wykorzystać zalecaną pełną objętość, bez potrzeby korekty.

Duża wrażliwość, 60% korekta

Akwaria z przewagą małopolipowych korali kamiennych (SPS) wymagają szczególnie wysokiego stopnia czystości wody. Nie

powinny być obciążane fosfotanem albo azotanem.

Duża wrażliwość w zbiornikach hodowlanych z planktonem, 70% korekta

Korale twarde lub zbiorniki hodowlane z planktonem wymagają szczególnie wysokiego stopnia czystości wody. Wysokie

nasycenie tlenem i czysta woda są warunkiem koniecznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapa widzę ze zaczynasz wątki o swoich kłopotach w każdym dziale .... Zrobiłeś co ci pisaliśmy w innych wątkach? .... np odgruzowales pompę odpieniacza? ... Akvarius u mnie ten pieniek ciągnął 1000 litrów z powodzeniem (vide mój wątek) więc nie uogolnialbym ... Łapa do roboty a nie ciągle nowe wątki zaczynasz (bez urazy) :)

Tak zrobiłem z tymi kamieniami.

Przepraszam jak kogoś to zdenerwowało, już się z tym wszystkim przenioslem do dzialu o moim akwarium!!

Już się zabrałem do roboty i to z kopyta, mam już jakieś efekty i zaobserwowałem na swoim przykładnie jak można sprawdzić czy odpieniacz jaki się posiada jest odpowiedni .

może się to przydać komuś w przyszłości...

Mój sposób jest taki, jak jest szansa na pożyczenie odpieniacza na jeden dzień od jakiegoś kumpla. To można wsadzić drugi odpieniacz na choćby na 10-20h i sprawdzić co odpieni...

Jak zaobserwujemy ,że odpienia dużo syfu to już wiemy ,że nasz główny odpieniacz jest za słaby i trzeba kupić większy.

Jak drugi odpieniacz nic nie odpieni to mamy dowód na to ,że nasz odpieniacz jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapa - to nie jest tak jak napisałeś, może lepiej mierzyć parametry... ???

Mogę zrobić duży odpieniacz, ale moim zdaniem teraz nie ma to sensu.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa firmy, ktore nie zawyzaja litrazy, sa takie, ktore zawyzaja tylko troche i sa takie, ktore nie potrafia zbudowac dobrego odpieniacza i plota o wydajnosci reklamowe bzdury - przynajmniej z punktu widzenia akwarysty hodujacego sps-y i ryby. W "pustym" akwarium z kilkoma miekkimi, taki Blau bedzie ok, jesli, jak juz ktos tu napisal, zbiornik nie przekroczy 250 l.

To, czy odpieniacz jest ok czy nie, zauwazysz po poziomie NO3 i PO4, jaki jest teraz i jaki bedzie za rok. Tak naprawde, to dopiero po kilku latach widac, co odpieniacz byl wart. Na drugi dzien mozesz koledze oddac jego odpieniacz, ale wiedziec nie bedziesz nic.

Z doswiadczenia moge podpowiedziec, ze Twoj odpieniacz jest o wiele slabszy niz np. Deltec APF 600 i tym bardziej niz Schuran 120 , H&S 150, Mini BK. One nie sa dedykowane przez wytworcow do az tylu litrow co ten Blau. Takze rozne tabelki, wyliczenia procentowe itd. na nic sie nie przydadza. To co Darek wypisal jest dobre i sprawdza sie z odpieniaczami dobrych i znanych firm. Aqua Medic im do piet nie dorasta.

Chciales sam zrobic odpieniacz. Nie wystarczy podlaczyc super pompy do wiadra z przykrywka (poczytaj ile razy Seb cial swoj odpieniacz i zmienial body). Od tego masz forum, bo tu jest wiele osob, ktore takie problemy juz mialy i tak jak Ty, testuja piaty odpieniacz. Niektorzy mieli ich wiecej. Albo pozostaje Ci sie zapytac w Aqua Medic. :nuke: Jest tez Weipro, Sera, Boyu itp. Bylyby dobre do tych 50 l zbiorniczkow bez odpieniaczy, ale Ty masz 600 litrow!

Przepraszam innych, ze w tym watku zajalem sie problemem Lapy. W sumie, to nawet troche na temat .

Wiele osob zamiast odpieniacza stosuje inne metody filtracji. Moze to by bylo dla Ciebie jakies wyjscie ? No ale jakies silne punkty warto miec w systemie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.