Skocz do zawartości
grzegorz.k

Czy ilość Wat wpływa na wybarwienie SPSów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie, świecę 4x24W T5 (2x biue plus, 1x aquablue i 1x Purple), zbiornik 80x40x40 (130L)

Baniak ma ponad 3 miesiące, Spsy od dobrego miesiąca, przyrosty ponad 1cm, natomiast słabe wybarwienie,

Montipora niebieska (w LED) straciła kolor na brązowo niebieską, Hystrix jasno różowy (w LED) jest ciemno różowy.

Fakt że walczę trochę z PO4 (było 0,8 ale zastosowałwem absorbery i leje wódkę więc trochę powinno spaść), zastanawiam się natomiast czy nie mam za mało światła a jeśli tak to co dołożyć?

Myślę o T5 ile jeszcze Wat i jakie świetlówki żeby wyciągnąć jasniejsze kolory?

Słyszałem że 1W to wcale nie jest dużo, u mnie jest 0,8W i zastanawiam się czy nie podwoić?

Pozdrawiam


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

dołóż jedną max dwie T5 i wystarczy, ja bym dał konfigurację ATI blue plus 3 szt i specjal 3szt.

Ale kolor twoich SPSów wynika raczej ze słabych parametrów - bardzo wysokie PO4 i zapewne NO3 też wysokie, jak zjedziesz z tymi parametrami do wartości minimalnych to wtedy koralowce złapią kolorek - i to też nie od razu, ale jak dołożysz światła to nie zaszkodzi :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to do boju :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 130l wystarczą 4x24w kup 2 white i 2 niebieskie/super aktyniki do prostych sps.Bo podejrzewam że nie masz pola akropor w tych 130l.

Na kolory wpływa też dużo innych parametrow wody , chemia np aminokwasy u mnie po dodaniu korale zrobily sie ciemniejsze i kolory byly bardziej intensywne.

Jak za dużo zółtego bedzie to mogą zrobić się brązowe.Jak poszedlem w rozrost to mialem 3 whity i 1 blue i nie powalało.

Zrobiłem mały experyment wyprzedalem wszystkie spsy poza 2ma talerzowa fioletowo-niebieska i zielona monti od 2 tygodni swieci 2x39w nad 160l korale bez chemi do dziś trzymają kolor i wyglądają zdrowo co mnie zaskoczylo zwlaszcza że są przy samym dnie...

To jest 0,5w na litr wiec przy 0,8 i pewnej wysokosci powinno byc niebo a ziemia.

Nie wiem jak w przypadku trudniejszych acropor bo mialem tylko 2 ale one mialy juz 160w.Teraz pewnie było by krucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, baniak ma 3 miesiące, a od "dobrego miesiąca" masz w nim sps-y i dziwisz się że kolory nie powalają? W wyciąganiu kolorów powinno się moim zdaniem zachować kolejność: jakość wody >>> światło >>> suplementacja. Najpierw podciągnij jakość wody, potem zmienisz sobie świetlówki na świeże, konfiguracja np 50/50 ATI Aquabluespecjal ATI Blueplus, a za pół roku możesz zacząć się martwić o kolory.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Jednak nurtuja mnie dwa pytania:

1. czy w przypadku jak kolory zciemniały mają szansę powrócić?

2. Czy jak w hodowli sps używa się np LED a u mnie jest np T5 to wybarwienie będzie takie samo? (zakładając że parametry wody są ok)

P.s. Zaobserwowałem że w led są jaśniejsze barwy i większe przyrosty i druga rzecz czym wiecej wat tym jaśniejsze kolorki.

Konkluduje że jak dołoże watów to wyciągnę kolory? Oczywiście dbając najpierw o jakość parametrów wody, bo tu zakładamy że jest ok, pytam tylko o ilość i jakość światła.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu,

a więc tak:

1. tak, ale to oczywiście potrwa przy ustabilizowaniu paramtetrów na odpowiednich poziomach i odpowiednim świetle

2. wybarwienie koralowców zależy od kilku czynników, tak jak pisałem chyba najważniejsze są parametry wody - jeżeli mamy wysokie NO3 i PO4 to koralowce brązowieją, jeżeli mamy super parametry to potem znaczenie ma światło - kolory koralowców zmieniają się nie tylko z zależności od rodzaju światła (HQI, LEDy, T5) ale także od dobrania rodzaju świetlówek T5 (np. stosunek białe/niebieskie, ile i jakie LEdy mamy, czy do HQI dokładamy T5), ilość Watów na litr wody ma znaczenie co do kolorów (stają się jeszcze jaśniejsze) ale przede wszystkim ma decydujący wpływ na tempo wzrostu.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.