Skocz do zawartości
Iceberg

Fala w zbiorniku...

Rekomendowane odpowiedzi

...Witam...ten temat chcialbym skierowac dla tych,ktorym odbilo na punkcie fali w zbiorniku.Sam majac nano wavebox'a widze dobro plynace z niego,akwarium zmienia sie w ocean (no,moze taka namiastke),bujanie wody bardzo relaksuje a w polaczeniu z zawirowaniami w skimmerze sprawia ze kazdy laik w dziedzinie technik medytacji ma mozliwosc ja przezyc (prosze nie doszukujcie sie u mnie ni brania narkotykow,ni picia alkoholu)...po prostu bardzo zainteresowaly mnie wieksze fale,wieksze od tych 3-4cm ktore moze osiagnac nano wavebox...Probowalem go ulepszac,wycinajac ze srodka kawalki plastiku,zmniejszajac powierzchnie gorna,ba nawet jakis smieszny efekt osiagnalem instalujac go do gory nogami...Znalazlem pare filmikow na YT,ktore na mnie zrobily niesamowite wrazenie,np. ten

Nie rozumiem za bardzo zasady dzialania takiego boxa zewnetrznego ale efekt piorunujacy,choc ja bym te fale troszke zmniejszyl (podobnie jak autor ma w planie)...Wyszly tez Vor Tech seri MP z nowymi driverami,ktore tez robia wrazenie...Modele to MP 10 i MP40,MP 20 przestano produkowac a szkoda bo mysle ze wlasnie taki bylby najlepszy do zbiornika 80x70x45h...o ile te MP10tki dzialaja wysmienicie w malych zbiornikach o tyle nie wiem czy zrobia wyzsza fale w wyzej wymienionym zbiorniku...
Te Mp chodza na driverach eco smart controller i wyglada to swietnie...jeszcze jeden film,gdzie misio uzywa MP10 w srednim akwarium...
I jeszcze jden ciekawy filmik,gdzie fale i to pokazna robi pompa tunze turbella,chyba 6100 z kontrolerem wlasnej roboty,jako ze nie znam sie na elektronice,chcialbym zapytac czy mozna taki kontroler kupic gotowy,czy trzeba kombinowac...
Chcialbym tez wiedziec czy nano wavebox tunze po polaczeniu np. MP10,czy tym tuningowanym Turbellestream dalo by efekt wyzszych fal...a moze w przyszlosci pokusic sie na zewnetrzny avebox jak z pierwszego linka...?...Musialbym znac tylko zasade dzialania,rodzaj pompy i kontrolera...Surferzy wszystkich panstw,laczmy sie...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze zasada dzialania zewnetrznego jest taka sama jak wewnetrznego. Tylko dochodzi rura laczaca akwarium ze zbiornikiem zalewowym. W przypadku wewnetrznego wave zbiornik zalewowy jest w akwa i zajmuje cenne miejsce tutaj jest on poprostu na zewnatrz.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Tak,mysle ze zewnetrzny wavebox bylby idealny (niestety nie znalazlem zadnych opracowan DIY,jak to zrobic...konkretna pompa,wymiary a otwor robi sie tylko raz)...moze ktos ma namiary,choc mocno sie zastanawiam nad takim rozwiazaniem,gdyz do tego trzeba miec kanciape gdzies z tylu akwarium,jakies zaplecze...Pompy z seri MP przemawiaja do mnie i wydaja sie najlepszym rozwiazaniem w moim przypadku,rozwiazaniem najmniej bolesnym,ale ze to plany na przyszle akwarium,wiec chce juz wczesniej ustalic,jaki system wybiore...no i ciekawy jestem jaki efekt da nano wavebox tunze plus dodatkowy,mocniejszy wavebox...czuje ze bede musial sam do tego dojsc...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu mamy odbierać akwaria, przygotowane do zewnętrznego Waveboxa opartego o pompę Tunze. Zasada bardzo prosta, pudełko Waveboxa ma dokładnie takie same wymiary jak oryginał Tunze, z tym że jest umieszczone w zewnętrznym kominie i zrobione ze szkła. Z akwarium "łączy się" poprzez otwór w ścianie akwarium, na której wisi komin. W otwór ten włożona będzie pompa. Średnica otworu dla pompy z normalnego Waveboxa 6206 wyszła 71mm (otwór jest o jakieś 2mm za duży, tak żeby dać jakiś oring lub teflon na wylot pompy). Kupiłem wszystkie bebechy od Waveboxa (pompę, kontroler, zasilacz), bez pudełka i Magnetholderów, co bardzo obniżyło cenę. Na efekty przyjdzie jeszcze chwilę poczekać, ale na pewno się pochwalę :)

...a tak bardziej obrazowo

od kuchni:

1202-wave_zewn.jpg

i od frontu:

1202-wave_zewn1.jpg


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie lepiej otwór zrobić bliżej bocznej szyby, tak na środku jak jest powyżej to może być problem z postawieniem korali na wprost otworu (u mnie w okolicach 50 cm na wprost pompy nie da się nic postawić przy pompie 6261 ) i chyba łatwiej (wg. moich doświadczeń) ustawić falę jak wavebox jest przy krawędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg ale te fale cos mocno nienaturalne sa, takie falowanie w przyrodzie nie wystepuje przeciez. Za szybko to sie buja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho :) - czytasz mi w myślach :). Też myślałem o podobnym ustrojstwie, ale z dwoma waveboxami i przelewem na całej szerokości (czy też jak kto woli długości). Sam chcę coś takiego zrobić, więc z chęcią posłucham jak się sprawuje w praktyce.

KIDULT - taką spokojną i bardziej do naturalnej podobną falę, to chyba da się tylko w dłuuugich akwariach zrobić.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jjablonski

Masz rację. U mnie jest po środku ze względu na planowaną aranżację. Środek będzie niższy, a ze względu na wysokość akwarium, wylot waveboxa jest na wysokości 40cm od dna, więc liczę na to, że koralowce posadzone poniżej, rosnąc dopasują się strumienia waveboxa tak, jak im to będzie najlepiej odpowiadało. Koledzy, którzy zamawiali ze mną akwaria, wszyscy zdecydowali się na umieszczenie wylotów po bokach, a mi się jakoś tak środek spodobał :)

@KIDULT

Falowanie w akwarium zawsze będzie szybsze niż w naturze. Im mniejszy zbiornik tym krótsze muszą być interwały, żeby woda zaczęła falować. Myślę, że samo bujanie jako efekt wizualny ma drugorzędne znaczenie, choć polipy koralowców wyglądają genialnie. Nie da się jednak przecenić pracy waveboxa w likwidowaniu stref bez cyrkulacji.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#351793 KIDULT :

Iceberg ale te fale cos mocno nienaturalne sa, takie falowanie w przyrodzie nie wystepuje przeciez. Za szybko to sie buja.

...Kidult,moze i nie jest tak jak w naturze,chyba nie da sie odwzorowac natury w krotkich zbiornikach...w wiekszych jest to latwiejsze.Teraz mam nano wavebox'a i powiem Ci ze fala nie wyglada sztucznie,takie delikatne bujanie na 3-4 cm...Widzialem gdzies falowanie "podwojne",wtedy robia sie takie fajne dwa garby i wyglada to bardzo naturalnie.Niestety nie moge znalezc linka,ale poszukam...dla mnie najpiekniejsza fala jest ta
tylko trzeba by ja odpowiednio zmniejszyc,gdyz na moj gust jest troszke za wysoka.Nie wiem co tam jest za pompa i nie wiem jaki kontroler,ale gosciu zrobil go sam...Nie sadze,ze gdybym uzyl silnika tunze do nano wavebox'a na zewnatrz to uzyskalbym taka fale...tam chyba sam Diabel napedza te ustrojstwo...Pozdrawiam...O,wlasnie udalo mnie sie znalezc fale moich marzen,niestety nigdzie nie jest napisane jakie to MP Vortech'a,podejrzewam ze dwa razy MP40...obym sie mylil...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a może taką pompę http://skiba.dkonto.pl/product.php?id_product=949 ?

Zastosować sprawdzony układ NE 555 i mamy regulację częstotliwości włączania i wyłączania oraz moc działania.

Jak myślicie czy taka popmpa rozbujała by 400 l o dł. 120 cm?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna pompa 5000? Trochę mało, nawet przy bardzo krótkim cyklu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaką musi mieć wydajność aby rozbujać 400 l?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.