Skocz do zawartości
brzydzi

chory LPS

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko, coś dzieje się złego z moimi LPSami. Tracą tkankę i nie wiem co jest tego powodem. Parametry mam "raczej" w normie. Napisałem raczej bo mogły by być na pewno lepsze. Mianowicie Ph - 8,0, Kh - 9, NO3 2-5, PO4 0,03 (salifert), Ca 430, Mg 1370. Ryb trochę jest w akwa, karmię 4 kostkami dziennie. Jak wiecie akwa swoje przeszło, ale było to dośc dawno, teraz zasiedlam je od nowa. Odpieniacz ładnie bije wodę. Stosowałem ZS2 dwie krople dwa razy dziennie. Od kilku dni przeskoczyłem na VSV 1,5 ml dwa razy na dobę. Raczej korale nie są głodzone bo azotany i fosforany wykrywalne. Więc co....

fotki:

dscf5294w.th.jpg

dscf5291c.th.jpg

ponadto na bocznej i tylnej szybie rośnie mi takie cholerstwo, co może być przyczyną ???

dscf5288.th.jpg

Aha w akwa stosuję węgiel, fakt ostatnio pojawiło się w kilku miejscach cyjano, ale tym się zbytnio nie przejmuję. Bardziej martwi mnie ten ubytek tkanki na LPSach - calustrea ma podobny objaw, no i ta "trawa", kożuch na szybach. Korale wyglądają jakby były głodzone, ale nie są. Wcześniej mniej karmiłem i calustrea normalnie puchła w oczach, a teraz.....

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym co masz na szybie to jedna recepta: poprawienie jakości wody. A że PO4 wyszło Ci zaskakujaco niskie to zdaje mi się że test kłamie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu jestem tego świadomy, że salifert jest słaby jeśli chodzi o PO$, ale czy jest aż tak wysokie to PO4. Widziałem zbiorniki z PO4 w granicach 0,5 i takiego dziadostwa nie było. Nie wiem, może membrana już zużyta... tylko, że TDS 0.

grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś o zbiorniku: rozmiar, ilość skały, filtracja, co ostatnio zmieniałeś


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wykluczył zbyt niskiego poziomu PO4 (ale to dopiero po miarodajnym teście) - ja miałem swego czasu podobne historie - okazało się, że zaprzestanie płukania mrożonek spowodowało wzrost poziomu PO4 (mi skoczyło do 0,1 wg Hanny). To poprawiło sytuację w przypadku LPSów. A zbiornik masz lpsowo-spsowy ??

Brzydzi - super filmiki w stopce :yes


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że trzeba szukać gdzieś indziej przyczyny .

Nie sadzę żeby przyczyną było ani po4 ani no3.

Co do niskich parametrów to już to przerabiałem , miałem identyczne glony i wtedy no3 i po4 też miałem 0 według saliferta.Glony były dobrym absorberem.

Ale nie miałem nigdy problemu z koralami .

Nie potrafię pomóc czego to jest przyczyną ale nie sadzę aby to było karmienie lub parametry no3 i po4.

Coś musisz dodawać do wody tylko kwestia co to powoduje .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem cjano wskazuje na to że coś w parametrach zbyt szybko się bujnęło. U mnie ZS2 z lpsami w ogóle nie grało. Szybkie przejście na inną metodę (VSV) jakby mogło to potwierdzać. Glony mogą wskazywać na wyższe NO3. Też mam testy Saliferta ale chyba ten test na NO3 nie jest miarodajny, mam podobny wynik od lat jak u Ciebie a wiem że czasami jest inaczej. Po nalocie na szybach i glonach podobnych jak pokazujesz poznaję że jest daleko od OK. Glony te w dużo mniejszej ilości u mnie pojawiają na kablach i locline'ach. Generalnie pomogło przejście na standardowego berlina i totalne olanie zbiornika czyt. nie wkładanie łapek + suplementacja mikroelementów co znów uwielbiają lpsy. No i oczywiście karmionko jest bardzo ważne. Euphylia pewnie poleci do końca bo zazwyczaj tak się dzieje ale nie wyrzucaj, za pół roku się odrodzi i będziesz szczepił na targowisko. Tak z resztą stało się z koralem którego kiedyś od Ciebie kupiłem :baby

pozdrówki


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, te glony były już przed VSV. Stosowałem ZS2, ale parametry "stały" takie jak podałem, raczej NO3 i PO4 nie spadało. Zobaczę jak na VSV. Tylko co jest z LPSami, bo najbardziej to mnie nurtuje. Wyglądają na zagłodzone, ale przecież wyniki pokazują , że jedzonko jest. Nie wiem może bostera dawać raz na tydzień lub dwa razy?? Chcę zasiedlić akwa, a tu taki psikus, choć miękkie i spsy, które mam żyją:baby. Tylko te staruchy :) coś kręcą nosem. Ozim ta euphylia to ta sama, która kupiłeś ode mnie kiedyś, może to dziedziczone jest :).

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu te glony ,kłęby nitkowate,zauważyłem juz u paru osób na pomorzu bynajmniej,największą plagę ma Krzysztof w Lęborku,przyznam że i ja je mam ale mniej

od kilku miesięcy

może po prostu po zimie coś jest w wodociągach


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, przydalby sie jakis wiarygodny wynik tego PO4.

Trudno okreslic, co w zbiorniku sie ostatnio zmienilo. Od zasolenia..., przez kH do pH. Kazda wieksza zmiana moze dopiero teraz byc przez korale pokazywana.

Masz juz dlugo akwarium, wiec te cyano tez sa wynikiem jakiegos zlego ukladu sil, byc moze miedzy NO3 a PO4.

Nic tylko podkarmiac korale recznie, odpieniacz na mokro (kubek co 2 dni oprozniac), pare podmian wody i nic nie dolewac poza wodka. Przy tym nie dopuscic do "0" NO3 i miec minimalne PO4.

Na wszelki wypadek, troche wegla na 3-4 dni w skarpecie by nie zaszkodzilo.

Grzesiu, ta Twoja stopka jest tak tajemniczo wypelniona... Moze swiatlo, cyrkulacja lub odpieniacz cos nie gra ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do akwa - 150x55x55, sump jakieś 100 litrów. Oświetlenie 2x250 HQI oraz 2 x 80 T5. Odpieniacz mocny - "skibowski" :baby, cyrkulacja 6105, 6060, 6045, i OR 3500. Niestety nie mam gdzie zmierzyć wiarygodnie PO4 - brak hanki, mam tylko testy saliferta. Wkurza mnie ten glon jak..... Zwiększę chyba VSV do 2 x 2 ml. Węgiel Stsiu jest cały czas w akwa - wymieniam go co trzy tygodnie. Nic oprócz podmian 10 % co dwa tygodnie oraz VSV nie daję do baniaka. Nie stosuję ballinga ponieważ wystarczają na razie podmianki - mało korali niestety... Ot i cała historia ...Zastanawiam się jeszcze nad zmianą światełka na same T5, bo HQI mają prawie 11 m-cy, a wydatek spory no i po co tyle światła na "kilka" korali...

ale walczę :), pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chmm , może daj te lps-y do cienia bo światło daje czadu. Masz 660 wat na 450 litrów i to przy akwarium wysokie 55cm

Możliwe że mają za dużo oświetlenia a tego nie lubią. Chyba że się mylę :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez pomyslalem o tej sile swiatla.

Wodke mozesz zwiekszyc, ale zeby nie zejsc z NO3 lub PO4 do niewykrywalnych stezen. Bedzie gut.:baby


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.