Skocz do zawartości
airybartosz

Krab czy Krewetka

Rekomendowane odpowiedzi

I krewetki i kraby są pożyteczne i potrzebne. Robią w akwa za ekipę oczyszczającą z resztek pożywienia i ewentualnie z padniętych pośród skał zwierząt. Krewetki czyszczące Lysmata amboinensis oczyszczają też skórę ryb z pasożytów.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, co jest bardziej pożyteczne - autobus czy ciężarówka? To pytanie w tym stylu.

Zależy jaką masz potrzebę wykorzystania "pożytku" takiego zwierza.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można mieć i kraba i krewetkę i po problemie :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś przeczytałem ża krab moze jeść korale albo zabic slimaka żeby przejąc jego muszle prawda to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustelnik - tak, ale nie każdy.

A oprócz pustelników gatunków innych krabów jest na pęczki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Poczytaj sobie o krabach i wybierz jakiegoś "reef safe" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustelnik - tak, ale nie każdy.

A oprócz pustelników gatunków innych krabów jest na pęczki.

Ja chce kupić Kraba Niebiesko-nogiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chce kupić Kraba Niebiesko-nogiego

Kiepski pomysł, krab ładny, ale prędzej czy później będziesz miał go dosyć. Poczytaj o pustelnikach na forum, jest kilka mniej kontrowersyjnych gatunków.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym słowem lepiej sobie odpuścić kraba na rzecz krewetki

Rzeczywiście poczytałem trochę o tych krabach i same kłopoty z nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę jeszcze raz - czego oczekujesz po krabie/krewetce? Jeżeli wyjadania glonów, to krewetki odpadają, jak czyszczenia ryb z pasożytów - odpadają kraby. Ma ładnie wyglądać, żyć w symbiozie z ukwiałami czy babką, walczyć z nadmiarem asterin albo aiptasią, zżerać glony czy co tam jeszcze? Bez tego rozważanie "co lepsze" nie ma większego sensu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę jeszcze raz - czego oczekujesz po krabie/krewetce? Jeżeli wyjadania glonów, to krewetki odpadają, jak czyszczenia ryb z pasożytów - odpadają kraby. Ma ładnie wyglądać, żyć w symbiozie z ukwiałami czy babką, walczyć z nadmiarem asterin albo aiptasią, zżerać glony czy co tam jeszcze? Bez tego rozważanie "co lepsze" nie ma większego sensu.

Ma ładnie wyglądać, zjadać glony,i żyć w symbiozie z resztą mieszkańców akwarium. Czyli nie zjadać ślimaków , korali, niczego nie przewracać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poszukaj wśród małych pustelników, np. taki, ew. Mithraculus sculptus lub Percnon - chociaż zdarzają się rozbrykane egzemplarze, to i tak są spokojniejsze niż duże pustelniki.

Krewetki w likwidacji glonów nie pomogą.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszy by był taki co rośnie maks 2 cm choć nie wiem czy na glony nie lepiej kupić ślimaki mam w akw jednego ślimaka turbo choć jego nazwa niewiem skąd sie w zioła bo mój ma takie tępo ze masakra

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clibanarius tricolor ma niebieskie nogi ;) i jest reef safe ;) tylko lepiej nie kupuj za dużo sztuk bo będą się między sobą tłukły!

ja mam np 2 krabiszony jednego tego co powyżej napisałem, a drugi to tzw czerwononogi Paguristes cadenati ten jest większy! bo ten tricolorek to drobinka prawdziwa ale naprawdę ładna szczególnie te nakrapiane szczypce są fajne w kontraście do niebieskich "kopytek"

i nic złego obydwa nie czynią! jedynie śmieszne no i przy tym też niepożądane są u nich wspinaczki po ściankach panelu w akwa.... i późniejsze upadki z dużej wysokości wprost w jakieś szczeliny międzyskalne co skutkuje zakleszczaniem się ich muszelek i problemem z opuszczeniem tego miejsca

co do ślimaków to ja mam negatywne zdanie... u mnie całe stado ślimaków siedzi na jednym z cyrkulatorów (jakąś istną przyjemność w tym odczuwają) zrobiły sobie taki mały lunapark na nim... włącznie ze składaniem "jaj"... tylko czekam kiedy którego przemieli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wyżej, z krabami jak podrosną same problemy... z zasady nie wyrzucam mieszkańców akwarium z domu, ale do pustelnika nie miałem cierpliwości, gdy każdego ranka miałem wszystkie korale poprzewracane, a montipory ciągle połamane... generalnie pożyteczna bestia, ale jak podrósł to zachowywał się jak wariat, dosłownie biegał po skałach a muszlą tłukł i zahaczał wszystko...

Pustelnik nadaje się tylko do akwa z miękasami, jak zamierzasz mieć jakiekolwiek twarde to sobie daruj...


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszy by był taki co rośnie maks 2 cm choć nie wiem czy na glony nie lepiej kupić ślimaki mam w akw jednego ślimaka turbo choć jego nazwa niewiem skąd sie w zioła bo mój ma takie tępo ze masakra

hehe, od 2 tygodni jestem ambasadorem krewetek atlantyckich :D Zaraz Ci linka podam do tematu.

Krab czy krewetka: ja stawiam na krewetki, gdyż krabom nie nalezy bezwiednie ufać, nawet tym bezpiecznym!

Krewetki atlantyckie sa super, czyszczą lepiej niz cala ekipa czyszcząca w kupie...przekonaj sie sam tutaj.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft - gdzie je można dorwać? bo od dawna się za nimi rozglądam... sam bym je wrzucił do drugiego baniaczka co by posprzątały i się rozmnażały ze ślimakami w spokoju z dala od potencjalnych napastników.


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najprosciej/najtrudniej wylowic z Bałtyku, a tak to pytać w sklepach zoologicznych, gdzie mozna znaleźć je zapakowane jako żywy pokarm.

p.s.

slimaki to niekoniecznie by sie mogly rozmnazac przy krewetkach bo mniejsze od nich zwierzaki to czesc ich diety


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.