Skocz do zawartości
Gość kapitan

Kraby pustelniki - machiny zniszczenia?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Witam,

wpuściłem do swojego dojrzewającego baniaka 3 kraby pustelniki, aby pomagały mi z gęstym trawnikiem zielonych nitek.

Zwierzęta świetnie się w tej roli sprawdziły, dodatkowo mają ciekawe ubarwienie więc siłą rzeczy planowałem je zachować.

Ale ostatnio obserwuję wśród nich ogromną brutalność przy karmieniu, po prostu chcą się zamordować gdy wrzucam im granulki dla krewetek (zielone glony już się skończyły i dokarmiam).

Niedawno skałka zaczęła się mienić fioletem, niebieskim, tak długo wyczekiwanymi barwami, ale...

Codziennie rano zastaję skałę wyskrobaną do białego i pokruszoną na powierzchni, jakby żerowały na glonach wapiennych... :)

Potrafią przewrócić i przepchać przez całe akwarium skałkę o gabarytach paczki papierosów, chociaż są 3x mniejsze :) chyba będę musiał użyć jakiejś zaprawy jak dokupię skałę.

Trzyma ktoś pustelniki i ma podobne doświadczenia? Zjadają glony, ale też te wyższe, przekopują piasek żywiąc się detrytusem, ale przy tym rozwałka jest na całego.

Czytałem że te co mam mogą mieć 20cm, teraz jeden z nich osiągnął 50% tego i nie wiem co z nim począć.

Gdzieś czytałem, że jak pustelnik podrośnie to nie pogardzi nawet rybami :lol:

Jakie macie doświadczenia z tymi krabami?

http://www.youtube.com/watch?v=iFCNhThnEYQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

ja mam elegansa jest spory, zjadł mi krewetkę amboinensis, został po niej tylko ogon, następnego dnia zabrał się za ślimaka kopiącego wyrwałam mu go ze szczypiec, zjadł mu pół stopy. i trafił bezpowrotnie do sampa. ślimakowi stopa odrosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy moi parafianie.... a nie to nie to forum :lol:

Kiedyś cieszyłem się jak moje kraby popierniczały po skałkach, piasku itp. Ale..... po jakimś czasie, zaczęły wciskać swoje za przeproszeniem d*py ze skorupami w SPSy - uszkadzając je.

Dostały eksmisję do sumpa i myślałem że problem z głowy.

Eeeeee, okazało się że te cholery - hydrauliką wydostały się z sumpa i latały po akwarium (kilka razy).

Finał.... finał był taki że niebieskonogi krab debil, zasiadł na mojej tridacna-ie , ona nie mogła się domknąć on ją lekko poskubał i małż padł.

Od tamtej pory...... kraby mają zaraz wstępu do mojego baniaka.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój CALCINUS ELEGANS szkód żadnych nie robi, jakieś dwa miesiące temu padł ofiarą (chyba) jakiegoś dzikusa poobcinane nogi, szczypce. siedział w jednym miejscu, pokarm podawałem prosto do muszli, po drugiej wylince prawie jak nowy.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paguristes cadenati- żadnych problemów- grzecznie chodzą i siedzą na skałach.

Calcinus elegans- zeżarł koła nassariussow, trochusa, turbo. Wywracal korale, łaził po Spsach. Eksmisja!


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

ja mam elegansa jest spory, zjadł mi krewetkę amboinensis, został po niej tylko ogon, następnego dnia zabrał się za ślimaka kopiącego wyrwałam mu go ze szczypiec, zjadł mu pół stopy. i trafił bezpowrotnie do sampa. ślimakowi stopa odrosła.

Ja kiedyś rano zastałem Błazenka z pociętą głową, białymi bruzdami na boku i nad pyszczkiem.

Że śpią na piasku to obstawiam na kraba 80%, wpadnięcie w cyrkulator (?) 10%, rozbicie się o skały (10%). Na szczęście nie wdała się żadna infekcja, a sytuacja się nie powtórzyła.

Na razie ten spory, którego nazwałem "Creature" (jak zwykle określają duże, złe monstra w filmach z USA) poleciał do sumpa. Od dziś będę do niego (Kriczera) wrzucał tych co mi podpadną :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego. Miałem tego samego Dardanusa Megistosa. Póki był mały, był uroczy, ale potem jak dorósł, to po pierwsze uszkodził mi na dobre Skolimię, Fungię i parę innych LPSów, a po drugie zjadł mi w całości pięknego ukwiała rurkowego!

Okazało się, że w akwarium rafowym można trzymać kraby pustelniki wszystkie z wyjątkiem tego okazu. Jest to szkodnik, niestety (w naturze oczywiście jest potrzebny itd...), ale w akwarium rafowym nie nadaje się.

Długo się mordowałem z klejeniem wszystkiego co rusz od nowa... Na próżno, wydawało się nawet, że Krab ten robi to celowo ładując szczypcami z impetem po koralach. W końcu wziął go kolega do osobnego baniaczka...

Tak więc ku przestrodze innych, Krab ten, chodź wyjątkowo piękny, z "temperamentem" może narobić szkód w mniejszych baniakach (czyt. poniżej 500l), w większych zbiornikach zdaje się mógłby sobie żyć, chodź podobno potrafi dorastać do sporych wymiarów, ponad 20cm! Toż to na talerz chyba... :lol:


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam:

- Clibanarius tricolor

- Paguristes cadenati

i są nieszkodliwe... raczej powiedziałbym, że to straszne ślamazary są i nierobigi :lol:

takie snuje :)

co do CALCINUS ELEGANS to wiele było tu już złego na te krabiszony wypisane, chyba jednak więcej szkody z nich niż pożytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój CALCINUS ELEGANS którego dostałem w spadku od kolegi z forum po aklimatyzacji pierwsze co zrobił to zabrał się do eksmitowania ślimaka strombusa nie zwracał uwagi na to że ma ładniejsze i większe muszle pod jego wymiar tylko ślimak na przekąskę.Po ponad miesiącu karceru dostał kolejną szansę i :mooning pierwsze co to zabrał się za nowego ślimaka tylko temu to akurat się nie dziwię bo ma prze ładną muszelkę (postaram się wstawić fotki z akcji w moim wątku ) definitywny karcer aż znajdzie się ktoś litościwy i go przyjmie.

Natomiast malutkie krabiki czerwono nogie i malutkie niebiesko dokładnie takie same jak napisał kolega post wyżej nie sprawiają na razie kłopotów ale obserwuję i jak co do kolegi na dół.

Pozdrawiam. :waving


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Elegans rozrabiał standardowo (przewracanie szczepek, skałek, polowania na ślimaki), bana dostał za zeżarcie Euphylli. Pozostałe pustelniki trzech gatunków pozabijały się nawzajem, został Tricolorek, którego mogę z czystym sumieniem polecić.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Mam zamiar kupić w weekend nieco glonów wyższych Caulerpa Sertularoides,

rozumiem że pustelniki muszą się wyprowadzić, bo je zjedzą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje nie ruszają żadnych glonów wyższych... ;-) ale to tak jak napisałem niezłe lenie są! kiedyś tricolor tylko odwalił numer w noc wyczyścił skałę całkiem sporą do "gołego" ucieszyło mnie to... tylko żeby to było u niego normą... mam skałę jak poduszeczkę całą zieloną i puchatą w samym centrum zbiornika i du...pa albo sobie hodują trawnik albo lenie mają inne pożywki i prace zostawiają dla innych- naiwnych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

jakbyś się chciał jednego pozbyć to chętnie wezmę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też muszę pasożyta się pozbyć bo męczy mi Lpsy.Wczoraj wieczorem podczas karmienia wyjadał koralowi z dzioba pokarm.Mam jeszcze pytanie jeżeli mam panel filtracyjny bez oświetlenie wytrzyma krabik w nim.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

szkoda, że taki kawał do Ciebie bo bym wział nawet i drugiego :)

W panelu to tylko tymczasowo i sprzedawaj jak najszybciej jak Ci rozrabia w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzisiaj wróciły do sklepu oba Dardanus Megistos - ostrzegam przed tymi krabami :thumbdown:

Podwajają swoje rozmiary co 2 tygodnie i sieją destrukcję w baniaku. (ponad 20cm rosną)

Miałem kilka małży 'wrośniętych' w skałkę, to te krabiki sobie je otworzyły i zjadły.

Ślimaki turbo te 'stożkowate' to samo, odłamują sobie od spodu po kawałku muszelki żeby dobrać się do ślimaka.

Obsesyjnie obdzierają skałę z alg wapiennych (jedzą je?) i polują na rurówki, które niejeden specjalnie hoduje.

Odradzam ten gatunek. To raczej 'predator' i glony omija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój krabik przesuwa mi szczepki,a poza tym zjadł mi błazenka.Wieczorem wsadziłem go do panelu a rano siedział sobie w akwarium i tak w kółko.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

kapitan - spójrz no chłopie na post numer 13 w tym wątku. Tyle czekałem, aż dasz znać, że się pozbywasz.. a teraz będę musiał zamawiać specjalnie ze sklepu :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Sorry, ale nie było Cię na forum tyle czasu i doszedłem do wniosku, że odpuściłeś akwarystykę.

Tak to bym Ci je przytrzymał w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

po trzech miesiącach ?? Mam trzy działające akwaria, czwarte w schowku i małe dziecko.. nie miałem czasu na forum ;P

Przyjadę tam w końcu do tego Dublina i dostaniesz kulką cheatomorphy w łepetyne.

PS. Jakbys chcial cheato to mam tego trochę i się chętnie podzielę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się dowiedzieć jakie macie doświadczenia z dzikimi pustelnikami, czy to raczej agresja i przemoc, czy fajtłapy :lol:


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

To chyba zależy od gatunku. Mam Clibanarius Vittatus i one sobie spokojnie chodzą skubiąc skałkę z zieleni, obgryzają szyby z glonów.

A już te Dardanus Megistos ignorują glony i przekopują cały czas podłoże, zjadają małże, ślimaki, rurówki, gonią krewetki.

I Dardanus jest bardzo łapczywy na karmę dla krewetek, a Vittatus w ogóle jej nie rusza, tak jak nie przekopuje podłoża.

Niby to samo w innym kolorze takie dwa kraby, a skrajnie różna zachowania i przyzwyczajenia żywieniowe.

Edytowane przez kapitan
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem chorwackiego dzikusa (nie znam gatunku) i był oferma, dostał bęcki od mniejszego kolegi i dokonał żywota. Nawet nie miał specjalnie czasu narozrabiać.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś również posiadałem pustelniki i pozbyłem się ich bardzo szybko, bo zwalały mi wszystko co napotkały na swojej drodze, pomijając że wyciągały ślimaki z skorup itd.

Ostatniego giganta w 20cm muszli oddałem w zamian do sklepu :thumbdown:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój calcinus elegans dzisiaj dostal czerwoną kartkę, niedawno ubił nassariusa to mu przebaczyłem ale dzisiaj kupilem następnego i euphylie , ledwo go włożylem do akwarium to krab dostał gorączki zabijania chyba, non stop atakował tego ślimaka bidnego, miałem obawy co do euphyli że też ją uszkodzi , zamknąłem go w plastikowym pudełku z otworami i siedzi w takiej klatce, ten krab jest dobry tylko na początek żeby trochę poczyścił skałę itd. potem to szkodnik, łazi po wszystkim i przewraca, w tygodniu oddam go do sklepu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.