Skocz do zawartości
eltom

Chłodziarki

Rekomendowane odpowiedzi

czy mogą się wypowiedzieć na temat chłodziarek ich użytkownicy. jakie wady, zalety. jakiej marki polecacie

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheheh no moja chłodziarka to wentylator pokojowy taki mały, może trochę głośny ale cena OK


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej do pokoju wstawic klimatyzacje nie musi to byc okienna ale moze byc wolno stojaca i mamy 2 w 1

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też myślałem o klimatyzacji pokojowej, ale jest jedno ale, trzeba na zewnątrz budynku wyprowadzić rurę z klimatyzatora, która odprowadza ciepło, takiego czegoś nie chcę robić.

wszystkie maszyny bez tej rury są do d..y.

tylko mieszają powietrze, wtedy wystarczy sam wentylator, też będzie mieszał.

Wentylatroki nad zbiornikiem też nie wiele dają, tylko wielki szum.

Może jednak ktoś więcej będzie wiedział na temat chłodziarek ?


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator a klimatyzacja wewnetrzna bez wyprowadzania rury to dwie rozne sprawy.Oczywiscie ze miesza powietrze z danego pomieszczenia ale je ochladza


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupienie klimatyzatora to koszt okolo 200 euro za 12{moc}

a produ to tez troszke zjada a sadze ze na polskie warunki nieoplaca sie inwestowac w klimatyzator i zeby dzialal caly czas zeby temperatura w zbiorniku wyrownala sie z otoczeniem

mam klimatyzatory w pokojach i nieuwazam to za dobry sposub ochladzania zbiornika

pozd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czytalem swojego czasu niemieckie forum n.t. klimatyzatorow i wszyscy sie zgodnie wypowiedzieli ze jak klimatyzator bez wylotu cieplego powietrza na zewnatrz, to lepiej zaden - to co klima ochlodzi to cieply wtdech podbije. mialem przez moment chlodziarke AM pozyczona, jak mi wentylator zdechl, ale nie dosc ze buczala to jeszcze dodatkowo podgrzewala pokoj. oddalem i dzialam wentylatorem. jezeli mnie rzeczywiscie temperatura przycisnie to ku[pie predzej klime pokojowa niz akwariowa - czemu tylko rybki maja sie miec dobrze ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak jak piszesz Wildtom , zakupielm kilma pokojowa i ^bede mial spokoj a i przy okazji mnie nie jest goraco :D dodam ze cena klimy pokojowej niczym sie nie rozni od akwariowej :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pol :

kupienie klimatyzatora to koszt okolo 200 euro za 12{moc}

a produ to tez troszke zjada a sadze ze na polskie warunki nieoplaca sie inwestowac w klimatyzator i zeby dzialal caly czas zeby temperatura w zbiorniku wyrownala sie z otoczeniem

mam klimatyzatory w pokojach i nieuwazam to za dobry sposub ochladzania zbiornika

pozd...

Za 200 euro to chyba talko taki minicooler do 150 litrow akwa :/


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to najlepszy pomysł: zchłodzanie zbiornika powietrzem obrabianym przez klimatyzator. Trzeba zawsze brac dodatkowo poprawkę, że temperatura w akwarium nie zawsze odpowiada temperaturze otoczenia. Duźe akwarium nie tak łatwo schłodzic jak pomieszczenie w którym ono się znajduje.

Nie da się ukywać, że układ chłodniczy w akwarium to najwartościowsza rzecz w akwarium. Chyba że jest to wentylatorek...


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze takie klimatyzatory z rurą na zewnątrz to nie klimatyzatory

na serio żeby klimatyzować to najlepiej kupić jakiegoś splita (jednostka wewnętrzna-parownik + jednstka zewnętrzna-skraplacz i sprężarka) i to dopiero chłodzi

do tego dokupić wentylatorek nad akwa który będzie dodatkowo mieszał powietrze nad lusterm wody i chłodzenie super jest.

a jak chłodziarka kosztuje 1k PLN to na serio klimatyzatory (prawdziwe) dużo droższe nie są :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że splity dużo droższe nie są tylko trzeba jeszcze sobie powiedzieć że do takiego pokoju 20-25m2 potrzeba około 4 kW chłodu, a splity aby wytworzyć 4kW chłodu potrzebują ok 1,33kW prądu. Natomiast chłodziarka do aqwa pobiera w zależności od modelu ok 100W. Zatem przy chłodzeniu pokoju i aqwa przy pomocy splita jest szansa że staniemy się "złotym klientem" energetyki :D:)

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to można to porównac do chłodzenia lodówką (która jest w kuchni) pokóju stołowego :yes


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pbilu: no z poborem prądu to też racja, ale przy splicie chłodzisz cały pokój (masz poczucie komfortu Ty i przy okazji Twoje rybki) a przy chłodziarce komfortowo czują się rybki. niektórzy nie mają akwa w domu i sobie montują klimę

lewy-a: czemu ?? u mnie w akwa przy włączonym oświetleniu i temperaturze w pokoju 20*C woda w akwa ma temperaturę 26*C, bez chłodzenia. jeśli poprzez klimę utrzymam w domu temp 20*C to wtedy nie muszę chłodzić akwa, no ewentualnie wentylator właczy się raz na jakiś czas. jak już pisałem w cenie chłodziarki mam klimę w domq (no akurat mój pokój z akwa ma z 60m2 więc trochę większy split musi być) i rybki mają dobrą temperaturę

a lodówką jednak nie wychłodzę stołowego tak jak splitem akwa :yes


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale żeby schłodzić pokój do 20 stopni to trzeba niestety troszkę zainwestować. ale widzę, że żyjemy w trochę innych warunkach, moje mieszkanie nie ma 5om2, a co dopiero jeden pokój. Więc dla mnie taka inwestycja to jest potężna inwestycja.

No sam widzisz, aby schłodzić do 26 stopni akwa, musisz schłodzic pomieszczenie do 20 stopni:) Fakt nic nie jest za darmo. Jak kogoś stać na klimatyzator to musi się liczyć z kosztami jego utrzymania. pozdrawiam


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi 20*C w mieszkaniu to przesadzam, ale u mnie w gorącu dzień w mieszkaniu mam 30*C, przy klimie miałbym jakieś 24-26*C i przy wentylatorze nad akwa temperaturę utrzymałbym spokojnie i nie parowałoby mi 5L wody (jak to ma obecnie miejsce)

według mnie chłodziarki są tak drogie że na serio w podobnej cenie masz klimatyzator i komfort dla ciebie i dla rybek, a że trzeba płacić za prąd no to jasne coś za coś


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ja też mam 30 stopniowe upały w domu ...

ale będe musiał szukać jakiś tańszych rozwiązań ...:yes


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie

(bo nie znam plci przedmowcow)

troche faktow:

- w pomieszczeniu z akwarium cooler akwariowy cieplo z akwarium przekaze do powietrza otaczajacego akwarium. Woda sie ochlodzi o pewna ilosc ciepla, ale powietrze sie podgrzeje o taka sama ilosc ciepla PLUS energia jaka pobiera cooler do swojej pracy.

A ze woda ma duzo wieksze niz powietrze cieplo wlaciwe, to powietrze sie podgrzeje o wieksza ilosc stopni niz woda ochlodzi.

I tym predzej cieplo z powietrza wraca do wody - bledne kolo, chyba ze w pokoju jest dobra wentylacja.

- klimatyzator wewnetrzny z wyprowadzona na zewnatrz rura do wyrzutu goracego powietrza odbiera cieplo z po wietrza w pokoju i przekazuje to cieplo do powietrza ktore wydmuchuje przez rure na zewnatrz.

Ma to te wlasciwosc, ze okreslona objetosc usunietego podgrzanego goracego powietrza musi zostac zassana (przez okno, drzwi, komin wentylacyjny) aby cisnienia sie wyrownaly.

Wszystko dobrze dziala dopoki na zewnatrz nie jest zbyt goraco.

Ale tez gdy nie jest zbyt goraco to nie ma potrzeby uzywania klimatyzatora.

- klimatyzator typu split. Cieplo z pomieszczenia jest przekazywane do plynu/gazu chlodzacego i transportowene do drugiej czesci klimatyzotora umieszczonego na zewnatrz pomieszczenia. Split odbiera cieplo (ochladza) w danym pomieszczeniu z jednoczesnym osuszaniem powietrza. Im suchsze powietrze w pomieszczeniu bym bardziej nie zdrowe dla ludzi, ale tez tym wieksze parowwanie z akwa i obnizanie temperatury wody.

- chlodzenie poprzez nadmuch wentylatorami nad powierzchnie wody.

Woda zmniejsza swoja temperature poprzez parowanie (dokladne wytlumaczenie w innym watku).

W pokoju jest potrzebna dobra wentylacja, bo inaczej szybko powietrze stanie sie tak wilgotne ze woda zacznie skraplac sie na szybach i scianach.

Mozna rowniez zastosowac split klimatyzatora do osuszania powietrza.

Najwieksza wydajnosc ma zastosowanie nadmuchu powietrza nad powierzchnie wody z jednoczesnym osuszaniem/chlodzeniem pomieszczenia przez split.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. do mojego poprzedniego posta w kontekscie poprzednich wypowiedzi.

Moc podawana na klimatyzatorach jest moca maksymalna, a nie zawsze klimatyzator pracuje na full-obrotach.

Nie ma potrzeby obnizania temperatury az do 20 stop.C.

Mozna zastosowac nadmuch nad pow.wody oraz TROCHE obnizyc temp. i osuszyc powietrze.

Trzeba zadbac tez aby swiecace slonce nie nagrzewalo pomieszczenia - czyli zaslonic okna, na czas najwiekszych upalow wstawic folie odblaskowa, ew. jezeli jest mozliwosc i taka koniecznosc - zaizolowac termicznie (styropianem/welna mineralna) pokoj od zewnatrz.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lewy-a :

nie jest to najlepszy pomysł: zchłodzanie zbiornika powietrzem obrabianym przez klimatyzator. Trzeba zawsze brac dodatkowo poprawkę, że temperatura w akwarium nie zawsze odpowiada temperaturze otoczenia. Duźe akwarium nie tak łatwo schłodzic jak pomieszczenie w którym ono się znajduje.

Nie da się ukywać, że układ chłodniczy w akwarium to najwartościowsza rzecz w akwarium. Chyba że jest to wentylatorek...

duze tez trudniej "zagrzac" , a temperatura wody skacze tylko latem , gdy w pomieszczeniu jest cieplej , logiczne jest to ze nalezy wtedy klimatyzacja domowa ochodzic pomieszczenie , tym samym mamy przyjemne z pozytecznym:] i nikt sie tym specjalnie nie martwi poniewaz w klimatyzacji termostat pilnuje temperatury automatycznie .

I wcale nie sa drozsze te klimatyzacje od tych ktore umieszcza sie w akwarium , za to wydyjniejsze bo ochlodza /utrzymaja temperature w pomieszczeniu dookolo 50m(2) w temperaturze do 15 stopni °C

Tym samym temperatura nie wzrasta w akwarium , a teorie co nie ktorych mnie wogole nie przekonuja poniewaz mam taka klimatyzacje i wiem jak ona fonkcjonuje , pradu tez nie pobiera wiele , nie pracuje tez na okrete , schlodzi i sie wylancza , jest cicha , wydajna i nie specjalnie duza (paka okolo 70cm na 60 :) (ale to tylko przez wakacje stoi przy oknie :yes


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi chodzilo ze za 200 euro to umnie mozna juz kupic klimatyzator domowy taki o mocy 12btu{tak to sie chyba nazywa} faktem jest ze on ciagnie malo pradu ale przy duzych roznicach temperatur to on troszke tego pradu zezre

niewiem jakie dostepne sa w polsce klimtyzatory ale umnie wszystkie sie skladaja z dwuch czesci jedna jest w domu a druga na dworze polaczone rurami, tak ze jezeli ktos siedzi nonstop w domciu i lubi chlodek to klima jest dobrym rozwiazaniem

umnie kazdy ma chlodziarke akwarystyczna wiec co do mojego przypadku i miejsca zamieszkania to najlepszy sposub:}

pozd.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no takie klimatyzatory jak ty masz to są prawdziwe klimatyzatory, jak dla mnie te pomysły z wyrzutem ciepłego powietrza na zewnątrz to imitacja klimy :)

i chyba 12tys BTU i pewno taki klimatyzator prądu żre cały czas tyle samo tylko wszystko zalezy jak często się włącza


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.