Skocz do zawartości
snocho

[1125l] "Jak Feniks z popiołów" + [540l] zaplecze

Rekomendowane odpowiedzi

mysle ze to moze cos pomoc ale wyjdzie w praktyce , najpierw sprobuj tylko na tym grzebieniu bez grzebienia o ktorym pisales i powinno byc git ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :welcome:


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam sledze temacik od dawien dawna. baniak przepiekny, jednak mam pytanko, co z ozonem. dozujesz jeszcze czy nie, nie jestem pewien czy ominolem jakas strone ale staram sie sledzic na bierzaco i nie przypominam sobie abys ostatnimi czasy cos o nim wspominal.co do pienidla to pozazdroscic.mi ostatnio przeszedl kolo nosa Deltec,oj nie moglem spac.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozon dodaję cały czas. Od jakiegoś czasu mam ustawioną stałą dawkę 2 x po 15min. na dobę (ozonator 400mg/h), która trzyma Redox nieco >400. Czyli do wody trafia jakieś 200mg ozonu na dobę, co wydaje się być na mój obieg w sam raz :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki za odpowiedz , przymierzam sie do zakupu ale jak zawsze sa male wapliwosci. twoj baniak jednak przybliza mnie do podjecia decyzji.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, a czy jest odpowietrzenie tej rury którą woda wraca z odpieniacza? Jeśli nie to woda jest z niego wysysana jeśli poziom wody w komorze spustu jest niższy niż w komorze w której stoi pienidło. A próbowałeś ciut wykręcić dyszę w pompie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzenie rury powrotnej działa. Wykręcałem zwężkę, ale efekt był mizerny, a nawet żaden. Inna sprawa, że pewnie za szybko oczekiwałem, że coś się zmieni. Popróbuję na spokojnie w weekend.

Dzięki za uwagi :) Jakby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł co trzeba sprawdzić/poprawić to śmiało piszemy :yes

Przygotuję sobie taki mini zbiornik na zrzucie podobny to tego:

16985.jpg

i wstawię go do sumpa. Zrobię go na wysokość 25cm, może to coś poprawi.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepiej pieni kiedy kropki na pompie i na wkrętce są na równi tzn maksymalnie wkręcona i potem odkręcam (pół obrotu) . Teleskopu nie ruszam tylko reguluje ściętą 45. Nie wiem czy dobrze tłumacze.

pozdrawiam Janusz

U mnie poziom wody w komorze 27 cm

Tak z ciekawości rozbierałeś pompę ? Jaką masz ośkę metalową czy ceramiczną ?

Edytowane przez JanuszD (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepiej pieni kiedy kropki na pompie i na wkrętce są na równi tzn maksymalnie wkręcona i potem odkręcam (pół obrotu).

Też mam kropki w jednej linii.

Teleskopu nie ruszam tylko reguluje ściętą 45. Nie wiem czy dobrze tłumacze.

U mnie tak nie da rady, pewnie przez zbyt niski poziom wody w komorze odpieniacza. Jak przymknę ten "zawór" (rura 45st) to najpierw nic się nie dziej. Zamykam dalej i poziom wody w odpieniaczu podnosi się, ale w pewnym momencie "zawór" się poddaje. Poziom wody w odpieniaczu spada, słychać bulgot i później znów zaczyna wzrastać. I tak góra-dół.

Tak z ciekawości rozbierałeś pompę ? Jaką masz ośkę metalową czy ceramiczną ?

Rozbierałem - metal, ale głowy za to nie położę.

Edytowane przez snocho (wyświetl historię edycji)

pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś tłumik ? Może coś blokuje powietrze. Tam jest taka metalowa siatka a na niej wata która lubi się zapychać.

pozdrawiam Janusz

Ooo dzięki, kolejny punkt do sprawdzenia. Odpieniacz chodził prawie 4 lata praktycznie bez żadnej obsługi, więc może być, że tłumik jest przyblokowany. Wieczorem rozkręcę :unworthy:


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał zapraszam na konsultacje do mnie. Ja jestem słaby z odpieniaczy ale moja żona potrafi nad nimi zapanować z zbić PO4 z 0.3 na 0.03


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie nie poradzę to na pewno przyjadę :rambo:


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moją 250-tkę reguluję tylko przez przekręcanie tej czerwonej pionowej rury. Nic nie wariuje i ostatnio dotykałem sie do niego w połowie lipca :)

Moim zdaniem nie ma sensu bawić się w komorę , 21 cm powinno być idealnie.

Ozonator masz podłączony do BK czy do tego filterka który pokazywałeś wcześniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj tą rurę wylotową ustawić tak żeby była nad poziomem wody, mi Twoje objawy wyglądają ewidentnie na wysysanie wody z odpieniacza przez różnicę poziomów i nie wyrabiające się odpowietrzenie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem tłumik, było tam trochę syfu. Jest odrobinę lepiej, dzięki Janusz :unworthy:

@jjablonski

Ozon przez reaktorek. Choć to tylko plastik, szkoda by mi było BK.

@seb

Sprawdze wszystko na spokojnie w weekend :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepiej pieni kiedy kropki na pompie i na wkrętce są na równi tzn maksymalnie wkręcona i potem odkręcam (pół obrotu) . Teleskopu nie ruszam tylko reguluje ściętą 45. Nie wiem czy dobrze tłumacze.

pozdrawiam Janusz

U mnie poziom wody w komorze 27 cm

Tak z ciekawości rozbierałeś pompę ? Jaką masz ośkę metalową czy ceramiczną ?

Ja moją 250-tkę reguluję tylko przez przekręcanie tej czerwonej pionowej rury. Nic nie wariuje i ostatnio dotykałem sie do niego w połowie lipca :)

Moim zdaniem nie ma sensu bawić się w komorę , 21 cm powinno być idealnie.

Ozonator masz podłączony do BK czy do tego filterka który pokazywałeś wcześniej?

Michał potwierdzam co napisali koledzy wyżej. U mnie teleskop jest na maksa w dół. Kąt pomiędzy kropką na pierścieniu rury ściętej, a kropką na trójniku wynosi ok. 90st. Poziom wody w komorze 23cm.

Pozdrawiam

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu kropki na ściętej rurze pod kątem 90st do tej na trójniku nie dzieje się nic, niezaleznie od tego jak jest ustawiony teleskop. Ścięta rura zaczyna zatrzymywać wodę dopiero kiedy kąt wynosi prawie 180st, czyli praktycznie zamknięty, ale wtedy zaczyna się dziać to, co pisałem wcześniej. Jeśli ustawię teleskop na maxa w dół to mam poziom wody w odpieniaczu w połowie body, a tak na pewno nie będzie odpieniał...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, widze że sobie nie radzisz... Jak chcesz to wpadnę, postawisz dobre piwko, pokaże Ci co jest pięć :thumbsup:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepiej pieni kiedy kropki na pompie i na wkrętce są na równi tzn maksymalnie wkręcona i potem odkręcam (pół obrotu) . Teleskopu nie ruszam tylko reguluje ściętą 45. Nie wiem czy dobrze tłumacze.

pozdrawiam Janusz

U mnie poziom wody w komorze 27 cm

W instrukcji pisze że kropki są robione w fabryce, indywidualnie do każdego egzemplarza, przy optymalnym ustawieniu... poziom wody ma być w przedziale 22 do 25 o ile dobrze pamiętam. Żeby skompensować zbyt duży poziom potrzeba odkręcić szerzej odpływ, a to może powodować wylatywanie mikro-bąbelków powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na zdjęciu to wydaje mi się, że

teleskop jest bardzo wysoko i tłumik może nie zasysać odpowiednio dużo powietrza

poziom 21 cm jest napewno ok bo przy takim bk250 pracuje u mnie, teleskop max w dół

rura wylotowa z odpieniacza skierowana jest wprost pod pompę przynajmniej tak widać na zdjęciu czyli pompa zasysa też "czystą" wodę, słabiej pieni,

sprawdź wężyk silikonowy doprowadzajacy powietrze, może łapie "lewą" wodę,

i ważne aby nie przekraczać srebrnej linii, bo wtedy przy niewielkim wzroście poziomu wody w sumpie przelewa,

A wyłącz go z prądu, wyzeruj wszystkie ustawienia do fabrycznych i zacznij pomału ustawiać,

napewno jest czuły i chwilę mu zejdzie zanim zacznie pracować w nowym ustawieniu, minimalny obrót ścietą nie odrazu ale po jakiejś chwili daje obraz ustawienia,

śrubą na pompie regulujesz przepływ wody, ale to z pewnością wiesz, i musisz sie przyzwyczaić do trochę innego odpieniania, bk tak ma,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze raz tak, jak radziliście, czyli teleskop na maxa w dół i regulujemy "zaworem". Wyszło tak, jak ostatnio, czyli: w miarę skręcania zaworu woda w odpieniaczu ruszyła nieznacznie do góry, skręciłem prawie do końca (prawie 180st między kropkami). Poziom mokrej piany ustawił się w połowie rury w kubku na +/- 30 sekund, a później...

Żeby nie być gołosłownym zrobiłem fotkę jak to po owych 30 sekundach wygląda. Zwróćcie uwagę na ustawienie "zaworu" i poziom wody w odpieniaczu.

gallery_7670_1794_58657.jpg

Jak na razie z teleskopem mam trochę lepsze rezultaty. Przeczytałem też instrukcję (wiem, to nie po męsku) i tam Klaus radzi, żeby poziom wody regulować tylko teleskopem, a "zaworu" używać w ostateczności, do końcowej regulacji.

Dziwi mnie jednak dlaczego przy prawie 100% skręconym "zaworze" woda ucieka z odpieniacza. Odpowietrzanie na pewno jest zapewnione, nic go nie blokuje, zdjąłem nawet tą pokrywkę na rurę, nie zmienia to sytuacji. Woda spierdziela bokiem?

Wezmę się jeszcze za pompę, złożę wszystko od nowa. Nie wiem czy nie daje za dużo wody, a za mało powietrza. Przepływ przez odpieniacz jest bardzo duży. Tak duży, że po uruchomieniu odpieniacza prawie cała woda z obiegu (RD 8m3/h) idzie przez odpieniacz, przepływ grawitacyjny między komorami jest minimalny.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

I Klaus Ci bardzo dobrze radzi :)

Juz to kiedys komus tlumaczylem ale nie moge znalezc tego posta z telefonu

Poziom wody regulujesz "zgrubnie" teleskopem, powinienes ustawic tak okolo 1cm ponizej kubka, reszte doregulowujesz zaworem

Tu nie ma "hameryki" to tak ma dzialac

Aha i jeszcze jedno ja bym jednak podniosl poziom wody w komorze z odpieniaczem bo przy tej wysokosci odpieniacz przy starcie bedzie "wypijal" wode z sumpa az do wlaczenia dolewki a przy wylaczeniu czesc wody pojdzie w kanal :(

sprawdz czy nie wlacza sie dolewka jak uruchamiasz odpieniacz

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, widze że sobie nie radzisz... Jak chcesz to wpadnę, postawisz dobre piwko, pokaże Ci co jest pięć :thumbsup:

Najwyraźniej. Piwko... wódkę postawię!


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darku, teraz w tygodniu to nie podziałam, ale jak przyjdzie weekend to podziałam we wszystkie strony i zobaczymy z jakimi ustawieniami będzie najlepiej chodził.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.