Skocz do zawartości
beessi

Euphyllia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich i mam pytanko czy moja euphyllia jest chora czy to wina złej jakości wody lub zbyt intensywnego oświetlenia. Dodam że parametry wody na testach wychodzą oki, nastąpiła zmiana oświetlenia (na mocniejsze) i euphylia straciła główkę a druga się nie rozwija tak do końca jest taka marniutka. Co poradzicie a może za mała cyrkulacja bo ona bardzo delikatnie się "buja"??????? a jeszcze grzybki czerwone i niebieskie (szczególnie niebieskie bardzo mocno się skurczyły i same się odklejają od skałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Wrzuć zdjęcie i napisz, jakie masz parametry wody. Jakie masz oświetlenie?(ile W/litr?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź ale niestety zdjęcia nie dodam bo korale już są w akwarium u znajomego aby nie rozleciały się całkowicie a co do parametrów to mg 1350 ca 450 kh 7,5 po4 0,12 oświetlenie to 4x 54W T5 świecą od 8,30 do 12,00 potem włącza się 2x 250W HQI i świecą do 17,00 potem ponownie T5 do 21,30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A temperatura Ci czasem nie skoczyła? Euphylia to jeden z wrażliwszych lps-ów jeśli o to chodzi . 28-29 stopni i często zaczyna schodzić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie temperatura u mnie to 26 stopni a jeszcze zapomniałam wam dodać że calustrea również zaczyna się kurczyć i wogóle się nie pompuje :huh: zaczynają mi ręce opadać nie wiem co dalej. Kolega który wciągnął mnie w to hobby pomaga mi troszeczkę i jak robiliśmy test to powiedział mi że chciałby mieć takie parametry wody jak ja i sam rozłożył ręce mówiąc mi że nie zna przyczyny, (dzieje mi się tak od dłuższego czasu) na dzień dzisiejszy powiedział mi że on podmieniłby całą wodę. Bo według niego coś truje korale. Dodam wam jeszcze że wczoraj na wieczną rafę odeszły mi dwie rybki. Jedna ma wytrzeszcz oczu więc chyba też odejdzie. POMOCY :(

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nastąpiła zmiana oświetlenia (na mocniejsze) i euphylia straciła główkę a druga się nie rozwija tak do końca jest taka marniutka. ... a jeszcze grzybki czerwone i niebieskie (szczególnie niebieskie bardzo mocno się skurczyły i same się odklejają od skałki.

...a co do parametrów to mg 1350 ca 450 kh 7,5 po4 0,12 oświetlenie to 4x 54W T5 świecą od 8,30 do 12,00 potem włącza się 2x 250W HQI i świecą do 17,00 potem ponownie T5 do 21,30

mam pytania :)

1. kiedy zmieniłeś oświetlenie?

2. jakie było wcześniej? moc i czas świecenia?

3. czy przyzwyczajałeś zbiornik do nowego światła? ile czasu?

może korale zaczęły "chorować" bo zmiana była i za szybka i za mocna i za gwałtowna, a padając pogorszyły jakość wody i odczuły to również rybki?

ps. od siebie dodam, że moje euphylie (kilka różnych) i lpsy nie reagowały na podwyższoną temperaturę, z typowych 24 stopni do 28.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nika" światło zostło zmienione w styczniu (nowa lampa 2x250w i 4x54w) czas świecenia taki sam , na początku wisiało 30 cm. nad lustrem wody po około 2 tygodniach niżej o 15cm. żarniki 14,000 w styczniu i teraz też 14000 tylko z innej firmy tamte były Blau a teraz Hamilton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@beessi, jeśli oświetlenie zmieniłeś w styczniu a euphylia, calustrea zaniemogły w czerwcu, to oświetlenie -zmiana mocy - jako bezpośrednią przyczynę można wykluczyć. czyli jesteśmy w pkt-cie wyjścia.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nika" naprawdę ręce mi opadają akwarium mam 1,5 roku nic nie rośnie jedynie tubastrea jest ładna ale tylko w nocy bo taką ma naturę a reszta cały czas wegetowała żadnych przyrostów a teraz same straty poleciały sps a teraz lps lecą a raczej leciały bo teraz są u kolegi nie mam pojęcia jedyne wyjście to sprzedaż akwa bo sił już mi brak :(:unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nika" naprawdę ręce mi opadają akwarium mam 1,5 roku nic nie rośnie jedynie tubastrea jest ładna ale tylko w nocy bo taką ma naturę a reszta cały czas wegetowała żadnych przyrostów a teraz same straty poleciały sps a teraz lps lecą a raczej leciały bo teraz są u kolegi nie mam pojęcia jedyne wyjście to sprzedaż akwa bo sił już mi brak :(:unsure:

myślałam, że to jakaś gwałtowna akcja z tymi lps-ami. może źle zrozumiałam ostatnią Twoją wypowiedź, ale jeżeli akwa masz 1,5 roku i przez cały ten czas, nic nie rośnie tylko wegetuje, to ... to gdzieś jest błąd w prowadzeniu zbiornika. Błąd cały czas powtarzany, może filtracja, może cyrkulacja, może odpieniacz a może wszystko po trochu... wyniki teoretycznie o.k., ale jakby zdrowie mieszkańców tego nie potwierdza.

napisz dokładniej, ile skały? Skąd ta skała? czy to LR? jaki odpieniacz? jaka cyrkulacja? czy wspomagasz/wspomagałeś jakoś filtrację ? jaka sól, co ile i jakie podmianki...

bo tak , to trudno będzie dojść do jakichkolwiek wniosków.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba wrócić do początku. Czym robiłeś test PO4 i jaki jest poziom No3?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmienili to forum tyle się napisałam i gdzieś mi to zginęło więc od nowa: skały 50kg kupiona w sklepie, odpieniacz turboflotor multi SL z pompą 2500 wirnik igiełkowy,cyrkulacja to cztery pompy po 5000l/h, lałam ballinga ale ostrożnie (na dzień dzisiejszy nie leje nic, parametrów pilnuje), dodatkowo węgiel aktywny wymieniany co miesiąc podmianki wody co dwa tygodnie 50-55l.

Sól na początku Tropic Marin - Pro-Reef, potem Tropic Marine Bio-Actif,skusiłam się ostatnio na Korallen-Zucht - Reefer's Best Coral Reef. Na dzień dzisiejszy myślę zammówić sobie Preisa zrobić bardzo dużą podmianę wody (Preis- sugeruje się tym że znajomy mając 4 lata akwa na Preisie nigdy nie miał problemów). Jak to nie pomoże to papa hobby :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@beessi, to jeszcze Cię pociągne za język... ile litrów masz akwarium? ile ryb tam było? i jak często i ile karmiłaś?

i odpowiedz na pytania @tomasza:

To trzeba wrócić do początku. Czym robiłeś test PO4 i jaki jest poziom No3?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak akwa 450l. a co do po4 to test salifetr a no3 nie robiłam no2 5-10

ja nie mówię że to przyczyna, żeby było jasne :) ale, wg. mnie odpieniacz jest ciut mały na ten litraż. Ja miałam go w 200l z pompą AB 2000/1 a w zbiorniku były 3 rybki na krzyż. nadal nic nie wiemy o Twojej obsadzie rybnej ani o karmieniu.

Przyjęło się też, że test saliferta do PO4 zbyt wiarygodny nie jest i jeżeli już to nie powinien pokazywać nic oprócz zero. idąc tym torem prawdopodobnie PO4 masz wyższe. no NO3, jest akurat dość ważne przy Twoich problemach, a NO2 powinno być 0, pytanie czy teraz masz takie NO2? czy zawsze takie było?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam co do testu na PO4 to nie salifetr tylko jakaś niemiecka firma której niestety nie znam nazwy (jestem w pracy) chyba że to bardzo ważne to zadzwonie do córki, salifetra to mam MG

co do obsady to już piszę :dwie krewetki czyszcząse, rozgwiazd piaskowa,jeden krabik malutki, Pseudocheilinus hexataenia,3 szt. anthias,żółtek,hepatus, sohal,2 szt. ocelaris i jedna babka kopiąca w piasku, jeden pterapagonik karmie rybki 3 razy dziennie a czasami zdarzy się 4 razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 powinno być 0, zmierz NO3 bo może być wysokie, a jak zasolenie u Ciebie?

czy korale po przeniesieniu do znajomego odżyły?

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"tomiooo" oki zmierzę tylko muszę kupić teścik a zasolenie u mnie to 23 a co do moich korali u kolegi to właśnie dostałam esemeska że jedna euphylia i calendarium odeszyły na wieczną rafę a calustrea i inna euphylia się trzyma, trzyma się dlatego że dostałam ją od córki na dzień mamy więc długo nie była u mnie w zbiorniku i zapobiegawczo wylądowała u kumpla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do obsady to już piszę :dwie krewetki czyszcząse, rozgwiazd piaskowa,jeden krabik malutki, Pseudocheilinus hexataenia,3 szt. anthias,żółtek,hepatus, sohal,2 szt. ocelaris i jedna babka kopiąca w piasku, jeden pterapagonik karmie rybki 3 razy dziennie a czasami zdarzy się 4 razy

Napisz czym/w jakich ilościach karmisz obsade?


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3-4 razy dziennie jest to artremia morożona, glony suszone i granulat. W nocy dostawała tubastrea artremię (nakładana na nią butela) i raz na dwa tygodnie dostawały bosterka korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 23, patrzac na splawik, nie w refraktometrze. Przepraszam ze tak pytam, ale rozne cuda sie moga przytrafic. Do tego bywaja 2 rozne "splawiki", ostatnio wykryto na forum prosty blad w interpretacji odczytu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko. Czy wszystkie gatunki euphylli moga sie wzajemnie dotykac? Nie bedzie walk pomiedzy nimi?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ancora , paraancora divisa i paradivisa mogą być łączone.

Glabrecens będzie je parzyła.

Nie wiem jak się zachowuje euphyllia yaeyamaensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ancora , paraancora divisa i paradivisa mogą być łączone.

Glabrecens będzie je parzyła.

Nie wiem jak się zachowuje euphyllia yaeyamaensis

Dzięki. Trochę szkoda bo mam właśnie dwa gatunki i pomiędzy nie chciałem dać glabrecens bo to jedyne miejsce gdzie mi ona pasuje.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.