Skocz do zawartości
lewy-a

jak ilość cyrkulacji...

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka powinna być cyrkulacja w akwarium 200 litrowym? (plus sump 40 litrów) Biorąc pod uwagę, że pompa główna będzie wydajności około 2000 l/h. Czy dodatkow 2x 700l/h starczy- pracujące na zmianę?

Wyposażenie akwa: korale miękkie +ukwiały+ parę rybek + skałka...


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze bedzie wystarczajaca taka cyrkulacja.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla miękkich w 200 litrach powinno starczyć . Wydajność pompy głównej po podniesieniu troche spadnie gdzieś do 1500 . Miękkim to starczy a ukwiał i tak sobie znajdzie odpowiednia cyrkulacje dla siebie.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale lepiej podniesc wydajność głownej do 2500 czy cyrkulacyjnych - może do 900 albo 1000 l/h? czy zostawić jak wyżej 2000 + 2x 700


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie zaszkodzi kupić pompy o większej wydajności,a ceny ich nie powinny znacznie się różnić. Prawie każda pompka cyrkulacyjna ma zakres wydajności od - do i można sobie odpowiednio to ustawić a pompe obiegową ograniczysz zaworem na rurze powrotnej. A większa wydajnośc może się przydać w przyszłości dla bardziej wymagających korali.po co potem zmieniać pompe.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lewy-a

Ja jestem zwolennikiem zasady, ze przerzut wody przez sump ni powinien byc mniejszy niz 1x pojemnosc akwarium na godzine. :D

Naturalnie lepiej jak to bedzie chociaz 3x.

Do robienia cyrkulacji w akwarium sa wlasnie pompy cyrkulacyjne, ktore nie musza byc pompami mocnymi, wazne aby duzy przeplyw robily. Przy tym powinny rowniez pozerac malo energii. Aktualnie mamy do wyborz Tunze Stream. Aczkolwiek zbliza sie Marea Stream wielkimi krokami, ktore to pompy cenowo sa dosc atrakcyjne.

Jest oczywiscie mozliwe zalozenie duzej pompy obiegowej i np. SCWD (mozna zrobic dwa wyloty z pompy) i moze da sie wowczas calkowicie pompy obiegowe z akwarium wyeliminowac. W akwarium z miekkimi koralowcami i ukwialami moze to sie nawet sprawdzic.

@danek

Moim zdaniem dlawienie pompy obiegowej na wyjsciu zaworem to glupota. Czysta strata kasy i to podwojnie. Najpierw przy zakupie wiekszej pompy a potem podczas zuzycia energii przez ta pompe.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówi o kupowaniu pompy mocno za duzej i silnym jej dlawieniu , bo to mija sie z celem i niepotrzebnie obciąża pompę. Różnica cenowa między pompą 2000L a 3000L jest zazwyczaj niewielka. Dławienie tylko wrazie potrzeby ,bo w ostatecznym rozrachunku i tak po jakimś czasie otwiera się zawór na full, bo zwiekszona obsada tego wymaga .A tak apropo to w końcu ile tej wody według ciebie powinno być? 1x tu 200litrów x 24 ?To mamy 4800 a x3 to ponad 13000 na 200 L akwa? Bo chyba nie 1x200 tylko?


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie uznawane minimum to właśnie około 10 . Jak poczytasz wcześniejsze takie posty to ludzie maja różnie . Przy SPS -ach i spokojnie x20 ,ale przy takim ruchu trudniej rosną miękkie bo nie przepadają za taka ilościa np wszelkie grzybki i ricordie. Arcadio ma zbiornik podobny pojemnościa i x 15 całą cyrkulacje, Ja mam 450 litrów i x 11 ,a będe zmieniał na troche większa pompe główną bo brakuje mi troche ruchu. Trzeba wziąść pod uwage że pompa obiegowa traci na podnoszeniu i załamaniach rurek . Taka 3500L po podniesieniu na 1,5 metra ma około 2700- 2800.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to OR3500 ma wydajność 3500 przy podnoszeniu na wysokość 1m, mam też pompę Sicce Extrema 2500 i dla odmiany ta wydajność jest na poziomie zero.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danek :

...

A tak apropo to w końcu ile tej wody według ciebie powinno być? 1x tu 200litrów x 24 ?To mamy 4800 a x3 to ponad 13000 na 200 L akwa? Bo chyba nie 1x200 tylko?

Troche tego nie rozumiem ale odpowiem jeszcze raz.

Dla mnie przerzut wody przez sump i cyrkulacja w ziorniku to dwie rozne rzeczy.

Przerzut wody przez sump to minimum 1x objetosc akwarium na godzine (lepiej 3x). Przy czym dobrze jest tak dobrac sump aby nie bylo w nim stref martwych. Przynajmniej ja wychodze z takiego zalozenia.

Cyrkulacje w akwarium maja natomiast robic pompy cyrkulacyjne. Pompa glowna wspomaga oczywiscie cyrkulacje ale to nie jest jej glowne zadanie. Chyba, ze zbiornik jest maly to wtedy mozna sie pokusic o takie rozwiazanie.

Dla takiego zbiornika o jakim mowimy czyli koralowce miekkie cyrkulacja 10x objetosc akwarium powinna byc wystarczajaca.

Jak sam dobrze zauwazyles w akwariach z koralowcami twardymi ruch wody jest znacznie wiekszy i te 20x to tez nie jest wcale duzo przy gestej obsadzie.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arcadio

czyli mam rozumieć, że przy akwarium 200 litrowym (sump 40 litrów), pompa głowna "przerzutowa" powinna być o wydajności około 3x200 litrów na godzine? czyli tylko 600?

a reszta to cyrkulacyjne? 10x 200 litrów w sumie... minus 600 jak wyżej?

bo już się gubie


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hara zgadza się że przy podnoszeniu na wysokość 1m wydajność OR 3500 jest 3500, Ale już przy podnoszeniu na 1,5m spada do około 2700. Można to sprawdzić na stronie Aquamedic- wsparcie techniczne


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że rozdzielasz pompy robiące zafalowania w samym zbiorniku i nie przepompowujacych wody od pomp robiących tzw obieg z akwa do sumpa i zpowrotem. Według mnie nie jest błędem doliczenie pompy obiegowej robiącej cyrkulację jednostajna do tych robiących zafalowania . One wszystkie tworzą ruch wody w akwa.Nie licząc jej można przesadzić i zrobić w akwa niezły tajfun a opierajac się tylko na obiegowej tez nie wyjdziemy dobrze nawet gdy zrobimy wyżut wody z kilku miejsc.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lewy-a według mnie zlicz do kupy pompe obiegową z uwzględnieniem jej faktycznej wydajności przy podnoszeniu dodaj pompy cyrkulacyjne robiące tzw zafalowania i pracujące zazwyczaj naprzemiennie tak by wynik całkowity był w okolicy 200 x 15 = 3000 . Dla miękkich to zupełnie wystarczy .Zastosowałbym obiegową o wydajnośi 2500 (bez odliczania podnoszenia ) i 2 pompy cyrkulacyjne naprzemienne o wydajności 700- 1000 ale regulowanej, bo nie każdemu mocny strumien bedzie odpowiadać.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akończąc temat zaworów to mam 2 i na spływie z akwa i na powrocie i przydaja sie nie tylko do dławienia pompy bo nie dławie juz , ale do odcinania obiegu wody między akwa a sumpem podczas niektórych prac.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nie chce robićnowego postu ale tak:

weipro filtry wewnętrzne 100pln za 3kl/h

heila czy coś trzy razy tyle

Wiadomo glośność itd. Ale z tunze to już przesada 1kpln za pomke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danek :

Rozumiem że rozdzielasz pompy robiące zafalowania w samym zbiorniku i nie przepompowujacych wody od pomp robiących tzw obieg z akwa do sumpa i zpowrotem. Według mnie nie jest błędem doliczenie pompy obiegowej robiącej cyrkulację jednostajna do tych robiących zafalowania . One wszystkie tworzą ruch wody w akwa.Nie licząc jej można przesadzić i zrobić w akwa niezły tajfun a opierajac się tylko na obiegowej tez nie wyjdziemy dobrze nawet gdy zrobimy wyżut wody z kilku miejsc.

Zgadzam sie. Rozdzielam pompe obiegowa od cyrkulacyjnych.

Sa to dla mnie dwie rozne sprawy.

Aczkolwiek wspomnialem rowniez, iz pompa glowna (obiegowa) WSPOMAGA cyrkulacje w akwarium. Jak dla mnie nie jest ona od robienia cyrkulacji aszkolwiek w MALYCH zbiornikach mozna sie pokusic o to, ze bedzie ona wlasnie cyrkulacje robila.

Czy ja naprawde pisze tak niezrozumiale?? :)

Jesli tak to przepraszam.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arcadio cytat pompa glowna (obiegowa) WSPOMAGA cyrkulacje w akwarium " :) dodałbym jedynie że większych też i dodatkowy plus płynący z tego by maxymalnie i wpełni weliminować dotatkowo martwe strefy w sumpie /oczywiście nie zapominając o odpowiedniej wielkości samego sumpa.Na co Arcadio słusznie zwrócił uwage.

Mocna i wydajna pompa nie tylko poprawi nam samą cyrkulacje w zbiorniku ale też ma za zadanie zapewnić odpowiedni przepływ przez sam odpieniacz/ jeśli jest zaśilany na powrocie wody np.grzawiracyjnie lub bezpośrednio z samej pompy . nie zapominajmy też o złożu zraszanym - nazywanym inaczej - jesli ktoś to wogóle zastosował a znajdującym się w sumpie ,które też potrzebuje odpowiedniego pzrepływu wody / i nie znajdujdujacym się w kominie/ .Ale kto robi filtracje biologiczną w kominie .

danek dobrze jest mieć zawór na wyjściu z pompy ale zazwyczaj nie powinien on ograniczać jej pracy .


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzesiek wo: to widzę, że są 2 mozliwości z zastosowaniem zraszaczy (rozumiem że chodzi o biokulki): komin albo sump. Zdania są podzielone, a na dodatek znaczna część twierdzi, że jest to wręcz zbędne...

Może jakieś argumenty?


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek wo nie twierdze ze trzeba ograniczać . Mozna to zrobić w razie takiej potrzeby . Ja to stosowałem na początku bo niestety mam pudełko przelewowe własnej roboty i dopuki nie dopasowałem jego przepustowości do mozliwości pompy musiałem to robić . Teraz jest na maxa odkręcony:)


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.