Skocz do zawartości
zyga1

kh z koralowcami sps

Rekomendowane odpowiedzi

Po rocznym zagłębianiu wiedzy na temat akwarystyki morskiej z różnych żródeł, a nade wszystko z kopalni wiedzy jakim jest te forum , udało mi się stworzyć w styczniu tego roku namiastkę oceanu w domu tj: zbiornik 560 l wraz sumpem 250 l zlokalizowanym w piwnicy. Oświetlenie to 8x 80W świetlówki T5. Odpieniacz BK 180.Z uwagi na to iż zbiornik od początku przygotowywałem pod koralowce SPS.( mam ich na razie kilkanaście szczepek )mam następujące pytanie do kolegów: jaka wysokość kh jest najbardziej optymana dla utrzymania wzrostu i dobrej kondycji koralowców SPS. W tym miejscu zaznaczam iż w tym temacie przejrzałem wszystkie posty umiesczone na tym forum ( Sam staram się utrzymać w swoim zbiorniku ( stosując metodę Balinga) kh w wysokości 7,6 7,7) i jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie nie uzyskałem. Moje wątpliwości zasiał również w przeprowadzonej rozmowie telefonicznej Pan który ogłasza się na Allegro pod pseudonimem Ricardo ( jak się przedstawił doświadczony akwarysta który posiada zbiornik 3000 l) , iż w swoim zbiorniku utrzymuje kh powyżej 10 i takie powinno się utrzymywać aby wszystko super się rozwijało. Wiem że w akwarystyce morskiej nie ma jednoznacznych opini. Proszę jednak o wasze opinie.


560 l, 160x60x60, sump w piwnicy 250 l, 100 kg LR,cyrkulacja 2x Tunze 6105 1 x circulator 10000. odpieniacz BK 180, sterowanie profilux, oświetlenie 8x T5 ściemnialne, Baling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz następną niejednoznaczną opinię? Dobrze. Moim zdaniem 8-10 i nie ważne ile tylko ważne żeby stabilne.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie kH o wysokosci 6-6,5 byloby optymalne. Ze wzgledu na mozliwosc pojawienia sie glonow, utrzymujemy troche wyzszy poziom.  Jak Tomek napisal, wazna jest stabilnosc parametrow.

Osobiscie utrzymuje kH ok. 7 - 7,5.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o Ricardo, a wyrobisz sobie zdanie :) Ja podobnie jak Stani, 7-8.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślę żeby ,wyrobić sobie zdanie o Rysku lepiej do niego jechać i zobaczyć zbiorniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że to post nie o Ryśku tylko o kH. Jeśli trzyma stabilne 11 czy 12 to bardzo dobrze.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi że kh od 6 do 14 jest ok ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam ok 6 i korale szaleją :)

najważniejsze aby było stałe - oczywiście w granicach rozsądku

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, tak wychodzi. Widywałem piękne akwaria z duzym rozrzutem kH. Najczęściej jednak nie przekraczały 10.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

u mnie kh 10-11

akwarium jakie mam każdy widzi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, teraz to pewnie masz mocno schłodzone :)

Mnie też intrygował temat KH, większość poleca trzymanie KH w okolicach 8 ale nie zawsze to się udaje. Jadąc na reaktorze i chcąc mieć CA powyżej 400 chyba nie da się nie przekroczyć magicznej 8-mki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej optymalne jest ok 6,5 ale to jest uzależnione od Mg i Ca prosty wzór stosunek Mg do Ca powinien wynosić 3:1 jak proporcje są zachowane to dodajemy te wartości i dzielimy przez 265 wtedy wiemy ile powinno być kh np. Mg 1290 Ca 430 daje 1720 /265 i wychodzi 6,5 lub

np 1380Mg 460Ca suma 1840/265 daje 6,9 tak jest optymalnie przy pełnej metodzie Ballinga.

Przy reaktorze trochę ciężkie do uzyskania.To teoria :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem że idealny stosunek Mg do Ca to 1x3,25

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są różne opinie ale np KZ przy zeovicie stosunek ma zbliżony do 3:1 min 410 do 1250 a max 430 do 1300 inni producenci komponentów raczej też idą w tym kierunku ja trzymam takie parametry i nie narzekam ale każdy zbiornik jest inny sam wiesz żę jeden ma akroporę pienknie niebiesko fioletową a inny tą samą ma brazową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh mierzony TM wychodzi 9, a salifertem 11. dziekuje za uwage :)

p.s.

w nie tak dawnym wątku o Kh na NR pamietam, że ktoś podsumował na podstawie ilus tam ostatnich TOTM, że idzie tendencja na wyzsze KH w okolicach 10. Sam tego jednak nie sledziłem, nie czując potrzeby. Ot ciekawostka.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.