Skocz do zawartości
rogalov

Nalot na szybach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i zwracam sie z prosba o pomoc.

Od kilku tygodni mam problem z osadem na szybach.Zawsze czyscilem szyby 2 razy w tygodniu, a teraz musze to robic codziennie.Nalot jest bardzo latwy do usuniecia, ale nie widzi mi sie skrobanie kazdego dnia, a przy okazji zwierzaki sie stresuja, wiec szukam przyczyny problemu.

Parametry z dzisaj:

NO3-10 Salifert

PO4-0,31 mala Hanka

KH-7 Salifert

PH-8 Salifert

Mg-1350 Salifert

Ca-420 API

Czekam na test na krzemiany, ale raczej je wykluczam bo nalot pojawa sie tylko i wylacznie na szybach.Dodam tylko, ze jakies 3 tygodnie temu zmienilem oswietlenie z 4x24W na 120W LED.Myslicie, ze to moze byc przyczyna?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak baniak stabilny a zmieniłeś oświetlenie to masz odpowiedz. Poczekaj troch ,podnieś lampe a z czasem dojdzie do normy.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak baniak dziala juz ponad rok bez zadnych problemow.Zrobie jak radzisz, podniose o jakies 30cm i zobaczymy co bedzie.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dodajesz jakies elementy sladowe, amino itp ?

Jaka sol uzywasz ?

Wydaje mi sie, ze sklad wody jest za bogaty, stad nalot na szybach. Moze przestan przez jakis miesiac podmieniac wode a pozniej rob albo mniejsze podmiany albo rob je na mniej bogatej soli. Uzywasz jakas sol Bio Aktiv ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale NO3 i PO4 stanowczo za wysokie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

@Stani dobrze radzi :)

zmniejsz mikroelementy

jeśli dodajesz Ballinga to dawaj mniej soli :)

na częstych podmianach i tak podajesz mikro do akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi dobrze zauwazyl, te wartosci NO3 i PO4 sa wysokie. Moze to przez brak odpieniacza ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Wypróbowałem wszystko. Ostatecznie wina leży po stronie światła. U mnie HQI plus niebieskie Narva. Wody nie podmieniałem od pół roku (chemi-pure + purigen + rowaphos). I nic to nie pomaga. Szyby trzeba codziennie przejechać czyścikiem. Jak się tego zaniecha, to po 3 dniach trzeba w niektórych miejscach skrobać.

U mnie jest jeszcze fakt, że mam sporą obsadę. Na pewno ma to wpływ. NO3 też na poziomie 10, parametry takie jak u Ciebie i efekt ten sam.

Coś za coś.

Właściwie, to nie napisałeś nic o obsadzie ?

Aha, ja wlewam raz na 2 tygodnie Kent Essential Elements (mieszanka wszystkich pierwiastków śladowych). Swoje też to daje :D

Co do stresu, to u mnie jest odwrotnie - jak zaczynam skrobać szyby, to pokolce czychają i dziobią mi wszystko co wyskrobię. Reszta obsady podpływa co rusz do ręki i szuka pokarmu :D Oswojone bestie :) Zwłaszcza Borsuk :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie.Teraz postaram sie odpowiedziec na wasze pytania.

Uzywam tej soli http://www.rocketaquatics.co.uk/marine-salt-oceon-c-95_97_758.html

Nie podaje zadnych mikroelementow i nie dozuje ballinga bo parametry sie utrzymuja na stalym poziomie.

Odpieniek dziala od samego poczatku, no ale trzeba przyznac, ze nie nalezy do wymiataczy.Nowy juz czeka, ale niestety musialem zamowic nowego sumpa na ktorego czekam od dwoch tygodni, bo stary byl za maly.

A co do NO3 i PO4 to inna bajka.Kupilem mala hanke jakis miesiac temu i pierwszy wynik to byl kosmos.PO4-0,92!!!

Wiec zdecydowalem sie na VSV i przez okolo miesiac spadlo o 0,6.

Dodam, ze w czasie gdy PO4 bylo tak wysokie nic sie dzialo w baniaku.Nie mam SPS-ow wiec wszystko pieknie roslo bez problemow.Podmianki robie co 2 tygodnie okolo 10%.Dziwi mnie jednak fakt, ze nalot jest tylko na szybach.Piasek i skala czyste.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze sobie RO. Mierzyłeś? Jeśli pokaże np. coś jak 001 czy 002, dołóż 2 DI. Ja tak zrobiłem, powiększając w ten sposób złoże żywicy. I czyszczenie szyb jest co 2-3 dzień, a nie codziennie.

Poza tym podałbyś jaką ilość obsady rybami masz?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też ostatnio walczę codziennie z czyszczeniem szyb i to konkretnie się syfią.Jakiś czas temu przegapiłem wymianę żywicy w automatycznej dolewce i mam chyba za to karę.Skała też jest mocno zardzewiała.ABCM od dawna nie leję,nie wiem czy nie było błędem odstawienie lania z Ballingiem soli bez NaCl bo też zawiera sporo mikroelementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie u mnie woda na 100% jest OK.Membrana ma okolo 3 miesiace, a wklady wraz z zywica wymienialem 10 maja.TDS oczywiscie pokazuje 0.Tu gdzie mieszkam woda ogolnie jest bardzo czysta, TDS-50.

Co do obsady to mam 2 blazenki,brzydala,Bicolor Angelfish (Centropyge bicolor) i Firefish goby.

Przepraszam, ale nie znam polskich nazw.Dzisiaj wstawie fotki, zeby pokazac ogrom problemu.Wczoraj szyby czyscilem wieczorem, a dzis rano znowu to samo :wallbash:

Rece opadaja.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglada po jednym dniu :rant:

post-10839-0-36994800-1308481779_thumb.jpg

post-10839-0-35101800-1308481791_thumb.jpg

Tak jak sami widzicie nie jest wesolo.Jakies pomysly?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale jesli PO4 wynosi 0,3 to woda nie jest  az tak "ok", przynajmniej ta w akwarium.

Jak juz mowilismy, dobrze by bylo obnizyc NO3 i PO4 oraz wyjalowic wode. Szyby czysc tuz przed zgaszeniem swiatla. To troche potrwa, ale bedzie gut.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani masz 100% racji z tym PO4, ale jak pisalem,wczesniej PO4 mialo kosmiczna wartosc 0,9 i nic sie nie dzialo.

Tak wiec nie obwinial bym tylko i wylacznie PO4.

Tak sobie kombinuje, ze moze warto by zrobic podmianke na bardzo ubogiej soli?

Uzywam tej soli do hodowli artemi i jest to sol przeznaczona do baniakow FO.Zbije tym troche PO4 i NO3, a glony nie dostana mikroelementow na ktorych rosna jak szalone.

Edytowane przez rogalov (wyświetl historię edycji)

4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjalowic wode to znaczy zadnych podmian i zadnego lania czegokolwiek. 

Na PO4 mozesz zastosowac adsorber. Podmieniajac 50% zmniejszysz PO4 jedynie do 0,15, ale dostarczysz nowych elementow sladowych... :no


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wrzucam ROWAphos do sumpa.A jak to sie ma do VSV?Odstawic na czas uzywania absorbera czy kontynuowac?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuowac, tylko spokojnie i kontrolujac  NO3 i PO4 (nie do "0").  


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogromne dzieki Stani za rady :thumbup:


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemow ciag dalszy.Udalo mi sie zbic PO4 do 0,11, a nalot jak byl tak jest.Nie widac zadnej poprawy.

NO3 mierze salifertem i dostaje nerwicy jak patrze na ta skale.Mam chyba pomiedzy 5 a 10, ale reki sobie nie dam uciac.

Stosuje VSV od 7 tygodni, a NO3 nie chce spasc.Jest jakis skuteczny sposob na zbicie tego parametru?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rogalov i jak udało się rozwiązać temat. Bardzo mnie to ciekawi bo u mnie po dniu szyby też są lekko białe.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak.Po zastosowaniu RowaPhos zbilem PO4, ale to nic nie pomagalo.Nalot robil sie dalej, ze czasami dwa razy dziennie czyscilem szyby.

Szukalem na polskich i brytyjsckich forach i znalazlem kolesia z podobnym problemem.Napisal, ze to na 100% sa okrzemki, wiec od razu do sklepu po adsorber silikatow.

Po okolo tygodniu byla widoczna poprawa, a gdzies po 3 tygodniach wygralem walke z tym dziadostwem.

Od tamtej pory adsorber silikatow jest zawsze w sumpie.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten adsorber zrobi swoje i powinno byc dobrze. :thumbup:  Taniej by bylo znalezc zrodlo Si. Jakies badziewiaste weze, plastiki, uszczelki, DI ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ciekawe. Ja kiedyś jak stosowałem zeozym to po dodaniu tego "ustrojstwa" do wody widziałem, że szyby się same oczyszczają. Ale było to dużo wcześniej. Mam jeszcze ten proszek (zeozym), ale jakoś nie bardzo chcę go stosować bo słyszałem już różne opinie o tym środku.

ps. można wiedzieć jakiego absorbera użyłeś?? może być na prv jeśli to była by reklama :rambo:

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten adsorber zrobi swoje i powinno byc dobrze. :thumbup: Taniej by bylo znalezc zrodlo Si. Jakies badziewiaste weze, plastiki, uszczelki, DI ?

Stani nie pomyslalem, ze weze czy uszczelki moga byc zrodlem.Wymiana bedzie kosztowac grosze, wiec jutro jade na zakupy i zobaczymy.Chociaz na dzien dzisiejszy adsorber jest od kilku tygodni bialy, a za pierwszym razem po kilku dniach byl jasno brazowy.

Wiec domyslam sie, ze spelnil swoje zadanie, ale i tak profilaktycznie zostawie go w sumpie bo po co tracic tyle nerwow.

brzydzi tu masz ten preparat.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.