Skocz do zawartości
kubek_77

montaż LED do radiatora

sposób montażu led do radiatora  

27 użytkowników zagłosowało

  1. 1. w jaki sposób zamontowaliby?cie ledy do radiatora

    • na klej jednosk?adnikowy termoprzewodz?cy na bazie silikonu
    • na klej termoprzewodz?cy dwusk?adnikowy na bazie zwi?zków srebra
    • na klej termoprzewodz?cy dwusk?adnikowy na bazie aluminium
    • na nity aluminiowe
    • na wkr?ty


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad montażem ledów do radiatora na klej sylikonowy macie jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kubek_77 , zerknij proszę jeszcze raz na tytuł tematu, a potem dokonaj małej edycji. w tytułach niestety "róziu" nie widać :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poxipol ;) Montowałem - nie ma szału ale ciepło oddaje. Są jakies 2 skladnikowe kleje oznaczone jako termoprzewodzące. Tego bym poszukal na Twoim miejscu.


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poxipol to można kleić gdy dioda jest ledwo ciepła. W przypadku Cree które na pełnej mocy potrafią nieźle grzać musisz zastosować klej termoprzewodzący. Trzyma dosyć dobrze, jak potrzeba jednak da się odkleić diodę. Ja jestem zwolennikiem pasty przewodzącej i wkrętów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pasta termoprzewodząca i wkręty


150L ,Koralia2, JVP-101 i JVP-100,Koralia Nano 1600, Odpieniacz onet z pompą Tunze Hydrofoamer Silence 9420.040, Dozownik DIY, Dolewka DIY, Oświetlenie DIY - 105 W Cree LED (White,Royal Blue,Red)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kubek_77 , zerknij proszę jeszcze raz na tytuł tematu, a potem dokonaj małej edycji. w tytułach niestety "róziu" nie widać :)

sorki wiem, że byka strzeliłem... heheh już naprawiłem ten "śmiechowy temat"

co do montażu to wiem że musi być to w taki sposób by przewodziło ciepło... v1 mojej lampy ledowej wykonałem z użyciem nitów aluminiowych i nie jestem zbyt zadowolony... więc z tego oto powodu zadaję pytanie.

znalazłem na rynku klej sylikonowy termoprzewodzący, który nie dość, że jest jednoskładnikowy to na dodatek jest w dużym opakowaniu a cena zdecydowanie konkurencyjna w stosunku do dwuskładnikowych, wchodzić w to? kupować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń z elektroniką mocy wynika jednoznacznie, że najodpowiedniejsze mocowanie jest półelastyczne czyli pasta termoprzewodząca, jak najmniej, i mocowanie mechaniczne poprzez przykręcenie. Zero finezji, 100% praktyczności a i nikt nie będzie pod "okap" zaglądał jak to jest zamocowane.

Głównym problemem w procesie oddawania ciepła jest powietrze w przestrzeni styku. Bowiem przewodzi ono ciepło w sposób niemal, że żałosny. Dlatego aby je usunąć pakuje się wszelkiej maści pasty o możliwie długiej trwałości i niezmienności parametrów. Kleje/żywice epoksydowe mają tę przypadłość, że albo dobrze kleją albo dobrze przewodzą ciepło. Jeśli takie połączenie ma być po między materiałami o różnych współczynnikach rozszerzania cieplnego to musi być elestyczne. Inaczej się odwarstwi od strony rozszerzającego się bardziej. Zabawne że jeśli żywica jest twarda to nawet klejąc dwa kawałki aluminium też nastąpi odwarstwienie bowiem ona sama będzie miała kiepski współczynnik rozszerzalności cieplnej jako materiał amorficzny, w odróżnieniu do krystalicznego przecież metalu. Dodatek aluminium do żywicy jest w moim skromnym przekonaniu chwytem marketingwym i niczym więcej. Gdyż każda cząstak pyłu aluminiowego musi być otoczona cząstakmi żywicy inaczej nici z dobrej spoiny. Przypomniała mi się właśnie brązowa "miedziana" pasta do procesorów czyli jedno wielkie g... . Nawet w porównaniu z silikonową zawiesiną polikrystalicznego Al2O3 czyli bardziej po ludzku białej pasty do radiatorów. Robiłem tego porównanie na Peltierach.

Jest jeszcze jeden aspekt praktyczny stałego mocowania żywicą LEDów mocy. A co będzie gdy LED zostanie uszkodzony? Wtedy odrywanie czegoś takiego to nie będzie łatwa sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja przykręciłem blachowkrętami z płaską podstawa M3 + podkładki bakelitowe dla izolacji a pod radiatorek diody dałem pastę termo-przewodzącą od procesorów.

Proste, nie skomplikowane i bardzo funkcjonalne bez żadnych tam klejów bajerów i tp

Diody przy radiatorze maja miej więcej temperaturę +33-38 stopni (zależy od temp otoczenia)

Kubek nie kombinuj i nie zaprzątaj sobie kombinacjami głowy, zrób najprościej i funkcjonalnie i w miarę wyglądnie, robisz to dla siebie czy na foto-relacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne że dla siebie ;) przecież jak napisałem lampa led v.1 już wisi i świeci... i jak widać żadnych foto reklam nie strzelałem ;) hehehe a że okazyjnie kupiłem śliczne radiatory takie o których od początku "marzyłem" hehehe to chcę zrobić porządną lampę i wywalić te świetlówki, które osobiście mnie ostro drażnią...

bo jak teraz akwa wieczorami chodzi tylko na samych ledach to efekt kryształ wody i bliki powala... ale 54W to trochę mało jak dla tego zbiorniczka...

a pytam bo pierwsza wersja jak już wcześniej napisałem była nitowana i spotkałem się z problemem izolacji styków na mpcb.. niestety łebki nitów były na tyle duże że dotykały do styków... i pomyślałem sobie, że nie będę tym razem się dłubał i nitował tylko przepięknie przyklepie wszystko na klej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.