Skocz do zawartości
ona

Robienia testów-moje spostrzezenia

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio codziennie bawię się testami , zauważyłam , ze jeśli wykonuję testy metodą :

A - robienie testu bez kapturka

B- robienie testu z kapturkiem , ale najpierw nabieramy przykładowo odczynnik Kh w 1 ml strzykawkę , a póżniej nakładamy kapturek .

C- Najpierw nakładamy kapturek , później dopiero nabieramy odczynnik Kh w 1 ml strzykawkę

to wyniki przy metodzie A i C sa takie same i moim subiektywnym zdaniem prawidłowe , przy metodzie B wynik jest zupelnie inny .

Dla przykładu badanie Kh metodą A i C wyniosło Kh 9,3 przy metodzie B , aż Kh 12,5 ( czyli roznica jest aż o 3 "stopnie") . To samo w przyapdku Ca, Mg itp.

Wszystko rozchodzi się o ten nieszczęsny bąbelek powietrza , ktory teoretycznie nie powinien mieć wpływu na wynik , bo przecież to nie na niego patrzymy , a na czarny tłoczek od strzykawki 1 ml .

W praktyce przy metodzie A i C ten bąbelek powietrza jest inny niż przy metodzie B i od tego bąbelka zależy , czy zuzyjemy odczynnika Kh w 1 ml strzykawce więcej czy mniej , a od tego znowu zalezy nasz wynik.

Uff .

Mam nadzieję , ze wszyscy zrozumieli .

Jaką Wy metoda robicie testy i , która Waszym zdaniem jest prawidlowa? Myślę , ze to dość istotna sprawa , bo naprawde wyniki są znaczące.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że wynik met. A i C będzie taki sam to chyba logiczne i doświadczalnie tego udowadniać nie trzeba. Jaką metodą robimy? Prawidłową, czyli C. Przy metodzie A krople mogą być po prostu minimalnie wieksze przez to wynik także moze się nieznacznie różnić - ale jak "doświadczalnie" stwierdziłaś porzy tej dokładności różnica jest pomijalna.

Bąbel powietrza ma objętość równą "kapturkowi".


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest napisane w instrukcji, czy mógłby ktoś to sprawdzić , tak z czystej ciekawości. Intersuje mnie czy tam jest napisane "najpierw kapturek potem odczynnik "?.

Jeśli nie ma takiej dokładnej informacji , " tylko naloz katurek" , to test moim zdaniem wprowadza w błąd . Pewnie z 50% testujących odruchowo nabiera odczynnik nie zastanawiając się nad tym czy kapturek załozyl przed czy po nabraniu. Kazali zalozyc to zalozyłem.

Ja mam tylko tabele z wynikami w kompie , a robienie testow mam w glowie , dlatego nie mogę tego sprawdzić , a już nie pamiętam .:)

Zgodzę się , ze A i C jest logiczne .

Ciekawił mnie fakt czy ktoś się nad tym zastanawial ?, czy po prostu nabieracie odczynnik , zakładacie kapturek i jazda .( co jest błędem)


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest napisane w piśmie: " ... na strzykawkę nałożyć plastykową końcówkę i nabrać 1 ml odczynnika nr 3..."


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na myśli

Ja w każdej instrukcji mam napisane na strzykawke nałożyć końcówkę i dobiero nabrać płyn do 1ml. Tomasz mnie wyprzedził


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakładamy dziubek na strzykawke i wtedy wciągamy ciecz do testu - 1ml na strzykawce.

gdzies tam o tym pisałem bo miałem podobne rozkminki :) w nakładanym dziubku na strzykawke miesci sie 0,1 ml i to jest ten margines, przez ktory mozne wystąpic błąd wykonania testu - jesli tłok najpierw pociśnie ewentualne powietrze zamiast płynu to mamy błąd pomiarowy, poniewaz tłok ktorym odczytujemy wartosc na strzykawce zejdzie w dół bez wlania cieczy pomiarowej do badanej wody.także po poprawieniu tekstu puenta taka: powietrze w dziubku i strzykawce (nie licząc malej ilosci przy tłoku) moze wplynac na bledny odczyt testu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież powietrze jest przy tłoku i nie może zejść w dół bez wlania cieczy. Chyba, ze masz na myśli zmianę objętości na skutek sprężenia tego powietrza, ale to raczej można sobie podarować, bo dokładność skali jest i tak mniejsza niż ewentualna odchyłka z tego względu.

Prawidłowa jest metoda C i koniec.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie doczytałem. dobrze ze zwrociles uwage.

w moim wywodzie nie o rozprezenie powietrza szlo, a jego... zaraz to zmienie powyzej. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ostatnio codziennie bawię się testami , zauważyłam , ze jeśli wykonuję testy metodą :

A - robienie testu bez kapturka

B- robienie testu z kapturkiem , ale najpierw nabieramy przykładowo odczynnik Kh w 1 ml strzykawkę , a póżniej nakładamy kapturek .

C- Najpierw nakładamy kapturek , później dopiero nabieramy odczynnik Kh w 1 ml strzykawkę

Nie mogę tego pojąć co piszesz :thumbsup:

Robisz test i:

A - nabierasz 1ml odczynnika

B - nabierasz 1ml odczynnika

C - nabierasz 1ml odczynnika

I masz różne wyniki ??? Niemożliwe. Pewnie coś innego robisz źle/byle jak i przez to tak jest.

U Saliferta jest napisane, że najpierw nakładamy kapturek, a ma to na celu żeby jedynie było nam łatwiej nabrać cieczy z pojemnika i łatwiej dozować małe krople dla precyzji wyniku.

A w instrukcji jest napisane, że nie ma to żadnego wpływu na test - bo nie ma.

gdzies tam o tym pisałem bo miałem podobne rozkminki :) w nakładanym dziubku na strzykawke miesci sie 0,1 ml i to jest ten margines, przez ktory mozne wystąpic błąd wykonania testu - jesli tłok najpierw pociśnie ewentualne powietrze zamiast płynu to mamy błąd pomiarowy, poniewaz tłok ktorym odczytujemy wartosc na strzykawce zejdzie w dół bez wlania cieczy pomiarowej do badanej wody.także po poprawieniu tekstu puenta taka: powietrze w dziubku i strzykawce (nie licząc malej ilosci przy tłoku) moze wplynac na bledny odczyt testu.

Jakim cudem ? Przecież jest napisane "upewnij się, że czubek kapturka jest zanurzony w cieczy". To co napisałeś może się zdarzyć jak ktoś tego nie dopilnuje, robi byle jak i zassie powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ona,nie zamykaj tematu bo jest naprawde ciekawy.Wiele razy zastanawialem sie na te nieszczesna strzykawka az doszedlem do logiki...kup TM KH i bedziesz spac spokojnie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze brak logicznego myślenia ,nad czym tu się zastanawiać ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinni zrobic zwezajace sie na dole strzykawki to by nie bylo dla niektorych problemu  :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja już nic z tego wszystkiego nie rozumiem. Normalnie biorę test, robię go wg. instrukcji i wychodzi wynik. Potem normalnie biorę test i robię go niezgodnie z instrukcją i też wychodzi wynik... tylko że inny. Ależ ta akwarystyka morska jest pokręcona. Ja pierdziele.

Pozdrawiam wszystkich tak skołowanych jak ja. :rambo: :rambo:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wazne, żeby wyniki pomiarów a wiec i parametry były możliwie stałe. No ale wracając do tematu - jesli chodzi o spostrzeżenia robienia testów saliferta ze strzykawką z dziunkiem (Kh, Mg, Ca) to zakończe swój wywód tym jak ja robię test: u mnie nie ma powietrza ani w strzykawce ani w dziubku przy przystapieniu do kropelkowania ze strzykawki. Przykładowo tak jak teraz podnosze Mg powyżej skali (1500) bedzie potrzebne mi drugie napełnienie strzykawki z dziubkiem (dzieki temu, że mam tam płyn w dziubku to łatwiej i precyzyjniej wykonać i odczytać prawidłowo ten test). dziekuje za uwage :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu Luft poradzę Ci syf jakim jest JBL. Dokładność +-200, ale przy takich dawkach to nie problem. Przynajmniej w JBL-owej skali wynik się mieści.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje 3 grosze:

do kapturków, końcówek i dzióbków dodam nazwę: "tipy" ( w laboratoriach używane z automatycznymi pipetami i zazwyczaj jednorazowe - bo ponowne użycie też może wynik zmienić - no ale nie!!! w skali istotnej dla nas :) )

sposób wykonywania testu już został opisany i tak po prostu trzeba robić. (inaczej też można; jak "luft" :thumbup: )

chodzi o to że odczyt na skali wyznacza nam krawędź gumki na tłoku; strzykawka ma 1ml to jeżeli nałożymy "końcówkę", a tłok jest w pozycji 0 i przez tę końcówkę wciągniemy do strzykawki 1ml płynu (gumka w pozycji 1ml) to wciągając, najpierw wciągniemy do strzykawki powietrze z końcówki a potem dopiero 1ml płynu; tyle że nie cały 1ml płynu będzie w strzykawce: reszta w "kńcówce". Ale sumarycznie mamy 1ml. Potem robiąc test, wynik odczytujemy z krawędzi gumki (a nie jak sam byłem świadkiem z poziomu płynu w strzykawce).

Wynik B musiał być inny: tłocząc płyn najpierw wypełniłaś "końcówkę" płynem, który jeszcze nie dotarł do badanej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

I tutaj wracamy do braku polskiej instrukcji. Ale z tego co dzisiaj przeczytałem, nawet jakby była, to okazuje się, że to tylko wskazówka :thumbsup: i nie trzeba robić tak jak tam napisano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda B - tak naprawdę do ampułki nie dostarczyłeś odczynnika, który wypełnił kapturek. Dlatego taka różnica.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qłko:

wynik odczytujemy z krawędzi gumki (a nie jak sam byłem świadkiem z poziomu płynu w strzykawce).

Podejrzewam, że to może być kluczowe zdanie w tej dyskusji. Ja przynajmniej dopiero teraz zrozumiałem dlaczego niektórzy mają wątpliwości. Kiedy używamy gumki życie staje się prostsze :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.