Skocz do zawartości
Gotterdammung

Chodzi za mną lampa DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam nad zrobieniem sobie lampy do akwarium, powiedzcie czy to co mi się mara ma ręce i nogi.

Otóż, akwarium 150x50x50 obsada w lwiej większości LPSowa, choć kilka szczepek SPS w konsekwencji zawita, tak dla urozmaicenia tematu. Obecnie świecę nad tym 7x54w T5. I sam nie wiem czy to dużo czy to mało. Niby przyrosty są, ale też nie jakieś oszałamiające.

A jaką lampę bym widział :

6x54W T5

2x150W HQI

Kilka diod LED dla oświetlenia nocnego.

Stateczniki T5 bym wykorzystał ze swojego obecnego oświetlenia, musiałbym dokupić osprzęt do HQI i LEDów, oczywiście jakoś to zręcznie zabudować itd. Powiedzcie tylko, czy to gra warta świeczki? I czy finansowo bardziej mi się opłaci niż jakiś gotowiec, choć przyznam nie za wiele wiedziałem lamp HQI o tylu rurach T5. Aha, i jeszcze jedna sprawa, czy przy takim stosunku rodzajów oświetlenia uzyskam bliki czy też świetlówki to wytłumią?

Jeśli macie linki do sklepów z podzespołami, byłbym wdzięczny, jak również za porady :)

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałbym 200W led Diy Cree i zapomiał o grzaniu wody, wymianach rur/żarników, dużych rachunkach.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, przyznam się szczerze, czytałem kilka tematów o lampach na diodach samych, i no niespecjalnie ogarniam :)

Takie HQI czy T5 to banalne sprawy, ale sprawy z radiatorami, wentylatorkami, wyświetlaczami, ych, zwyczajnie nie dam rady :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Służę pomocą. Temat prosty jak budowa cepa - trzeba tylko chcieć i trochę wierzyć w siebie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcieć to bym chciał, zaplecze sprzętowe mam dobre, lutownicy też się nie boję. Ale z wykształcenia jestem dziennikarzem, i zasilaczy czy radiatorów sobie nie policzę :) Ale dość jęczenia! Seria pytań :

1.Domyślam się że Cree XP-G i XP-E, ale w jakim stosunku, na jakiej powierzchni, w jakich odstępach od siebie.

2.Jak dobrać do tego oświetlenia odpowiednie chłodzenie, jakie radiatory, jakie wentylatory etc.

3. Czy opcja programowania wschodów i zachodów słońca + oświetlenie nocne jest wykonalna? W sensie, mam świadomość że tak, ale jaki jest stopień skomplikowania.

4. 200W wystarczy ? Czy bezpieczniej nie byłoby zrobić 250 i mieć jakiś zapas mocy?

5. Masz może schemat elektryczny takiej lampy? Z chęcią rzuciłbym na to okiem...

6.Ja ile wyceniasz taki projekt, nie chodzi mi o cenę co do złotówki, w przybliżeniu do 300 zł powiedzmy.

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W bardzo dużym skrócie:

ad1. 2:1 - RB : CoolWhite

ad2. radiator na całą długość akwa, szerokość 19 cm, wentylatory 2 szt po 24 zł 12 lub 24V

ad3. stopień skomplikowania - podłączenie 4 kabelków wiecej, koszt dodatkowych modułów ok 2x70 zł, oświetlenie nocne - dodatkowe 2 diody.

ad4. dla mnie minimum to 1W/l w led, ale to dla lps-ów za duzo - owszem mozna skręcić lampę i mieć zapas (jak przejdziesz na sps będzie jak znalazł)

ad5. mam w głowie

ad6. 2200-2500zł

przeczytaj priv


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.