Skocz do zawartości
Qlfon

jak poprawnie zaprojektować elektrykę w akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać, ponieważ mój baniak już się klei w dalekim Białymstoku czas nadszedł na finalne zakupy w kwestii brakującego sprzętu. największy problem mam z elektryką. U kolegów z NR i RC czy ulimaterreef.net widzę ładnie zaprojektowane rozdzielnice, czysto poukładane kabelki itp. Też tak chcę:) Chciałbym mieć możliwość uratowania reszty sprzętu w domu w przypadku gdyby w akwa coś poszło nie tak. Z tego co wiem to potrzebuję bezpieczników nadprądowych i różnicowych. Tylko ilu i jakich? chciałbym mieć 3-4 niezależne obwody:

1. - dwie pompy cyrulacyjne,

2 - jedna pompa cyrkulacyjna + odpieniacz

3 - pompa obiegowa

4 - inne

Jak się zabrać do przygotowania zakupów? wiem że są bezpieczniki szybkie i wolne, pewnie jeśli będę miał przy akwa szybszy niż główne w domu to nawet jak mi wywali coś w akwa to "domowy" będzie nadal działać, tak? Oczywiście przy założeniu że na tym akwariowym będę miał bezpieczniki na mniejszy prąd niż główny domowy. A co z różnicówkami? ma jedną na wszystkie obwody w domu ale nie wiem czy nie będzie potrzebna dodatkowa "mniejsza" na akwarium. Sorry za moje lamerskie pojęcie na ten temat ale chyba mnie nie było w szkole jak o tym była mowa;)

Jeśli macie jakieś inne propozycje co do projektu to chętnie się z tym zapoznam - rzadko kiedy ktoś opisując zakładanie zbiornika coś o tym pisze:(


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Nie stosuje się różnicówki za różnicówką , więc ta co masz ją zamontowaną w mieszkaniu zabezpiecza całą instalację , w tym akwarium . Jeśli chcesz 4 obwody to proponuję zastosować po 1 zabezpieczeniu na każdy obwód ( charakterystyka B czyli szybka , prąd dostosowany do mocy urządzeń które będziesz podłaczał ) . Rozdzielki , bezpieczniki , kabelki , uchwyty , gniazda kupisz w każdym markecie budowlanym.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to liczysz sobie prądy jakie pobiera każdy obwód, dobierasz do tego zabezpieczenie. Fajnie było jakby się udało równomiernie obciążyć każdą fazę - to zdrowo :)

W domu prawdopodobnie masz zabezpieczenie o charakterystyce B, więc zachowasz selektywność.

Cóż więcej pisać, bezpieczniki, kable, gniazdka i już. W różnicówki bym się nie bawił, większość urządeń jest w drugiej klasie ochronności :)

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi w niedzielę:) Ok, czyli różnicówka nie będzie potrzebna, teraz tylko te klasy - jak sprawdzić jakiej klasy mam nadprądowe w domu? Moje wyglądają tak: gallery_7666_1521_581697.jpg jak widać są na nich jakieś oznaczenia B10 i B16. czy to chodzi właśnie o tę szybkość i amperaż (klasa B i 10A i 16A? Z tego co rozumiem potrzebowałbym do akwa przynajmniej klasę A i mniejszy amperaż? Tak?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka B,C to inaczej predkośc zadziałania tych bezpieczników . B stosuje sie w normalnych instalacjach , C na przykład w silnikach , gdzie podzczas rozruchu prad jest większy.

Co do zdjęcia to pierwsze z lewej to różnicówka , drugie to zbezpieczenie nadprądowe B 10 A.

Więc jeśli za nim zstosujesz bezpiecznik B6 to będzie ok .

polecam przeczytać :

Charakterystyka


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotti i michalko: szacunek się należy. podziękował:):czapki z głów:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja tylko bzdur nagadałem :D Przepraszam, pomieszało mi się i został tylo wstyd :thumbdown:


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ulozyc instalacje? :D Ano napewno nie tak:

kociol.JPG

Hehehe :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ulozyc instalacje? :D Ano napewno nie tak:

kociol.JPG

Hehehe :D

trochę symetria zaburzona, ale jest moc:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ba. Moc i szal :D dzialalo dwa lata a tu nagle jedna przestala... i badz madry ktory teraz przewod akurat do tej koncowki :/ zeby chociaz kolory byly inne. Hehehehe

Takze moja rada - robisz pajeczyne - wprowadz oznaczenia. Chwila roboty a zaoszczedzone godziny i masa nerwow przy jakiejs awarii :)

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi: właśnie pajęczyny chcę uniknąć - w korytka powkładam co się da. najbardziej to mi się takie listwy z włącznikami podobają jak na RC często widać ale z tego co widzę to wszystkie na rynku są z gniazdami IEC:(


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, a możesz wrzucić linka do tematu w RC z jakąś fanie zrobioną elektryką ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, a możesz wrzucić linka do tematu w RC z jakąś fanie zrobioną elektryką ?

poszukam....


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy temat jeszcze aktualny ale ja mam zrobioną elektrykę tak:

gallery_58_62_55343.jpg

i jak dla mnie sprawdza się to wyśmienicie. Podobnie miałem w poprzednim baniaku i jest to o tyle fajne rozwiązanie, że chcąc wyłączyć coś z prądu nie muszę bawić się w wyciąganie wtyczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyglada to tak + 2 listwy profiluxa STDL 4

post-10277-0-95866100-1311744830_thumb.jpg


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja elektryka

27707966.jpg


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u nas tak ;)

e1.jpg

super patent z tymi wyłącznikami sam je robiłes ?


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp: aktualny aktualny:) Jak to masz połączone: widzę, że masz 10 nadprądowych a gniazdek szesnaście w listwach... jakiś schemacik ułatwiłby sprawę, nawet odręczny:)

@Norbi71: właśnie taka listwę chciałbym miec najbardziej, tylko że one zwykle są z wtyczkami IEC a nie zwykłymi. To jakaś przeróbka jest czy gdzieś trafiłeś normalne gniazdka z uziemieniem?

@all: dzięki za wszystkie pomysły. Akurat się zwolniłem z roboty więc cały sierpień będę miał wolny więc pewnie i akwa się zdąży założyć:) (w końcu)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon - tu nie ma za bardzo co rozpisywać jeśli chodzi o schemat.

Gniazdka kupowałem pojedyńcze, podwójne i potrójne. Zastanawiałem się po prostu jak mniej więcej rozłożą się poszczególne elementy wyposażenia (np. pompy cyrkulacyjne wpiąłem w jeden obwód bo jak będę chciał grzebać w akwa to i tak wyłączam je wszystkie naraz).

Wyłączniki dałem głównie 6A ale mam dwa 10A i dobrze bo jak włącza mi się lampa to jest jakiś duży pik prądowy i 6A bezpiecznik mi wywalało.

Generalnie 5 gniazdek (2+3) mam przygotowane do podpięcia pod UPSa. Oczywiście też przechodzą przez wyłączniki.

Co do samego podłączenia. Do skrzynki doprowadzasz zasilanie kablem. Sprawdzasz, który przewód jest "prądowy" i ten rozgałęziasz na poszczególne wyłączniki. Masę i uziemienie też musisz rozgałęzić i do tego po prostu podpinasz poszczególne gniazdka.

Problematyczne czasem jest rozgałęzienie. Ja kupiłem skrzynki zabezpieczone przed wilgocią (bodajże IP65 czy jakoś tak) i niestety nie miały one wbudowanych rozgałęźników. Jeśli masz sporo miejsca to możesz do rozgałęzienia wykorzystać coś takiego wpinanego podobnie jak wyłączniki w listwę w skrzynce:

http://static.megacennik.com/zdjecieDuze/139/listwa_zaciskowa_18torowa_do_montazu_na_listwie_th35.html?symbol=0922-01

Ja niestety nie miałem zbytnio miejsca i zastosowałem coś takiego:

500790f.jpg

Bardzo fajne rozwiązanie - do kupienia w większych marketach budowlanych (Castorama, Praktiker). Są wersje na 3 ale i na 5 przewodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też siedze w domu i projektuje mój baniaczek 720l :)narazie kompletuje sprzęt :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.