Skocz do zawartości
Norbi71

Reaktywacja 570 - A&N Reeftank

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy,

nasza przygoda z morszczyzną zaczęła się prawie rok temu. Zaczynaliśmy z namiastką sprzętu, który pozostał po niespełnionym marzeniu Norberta sprzed 10 lat. Było szkło i jak się potem okazało - to ono przyczyniło się do katastrofy biologicznej. Pomimo zaangażowania, dociekliwości i pracy nie udało się w pierwszym podejściu utrzymać zbiornika (240l) - wklejone pierwotnie tło z pianki okazało się tykająca bombą zegarową. Zapadła decyzja o nowym, większym akwarium i po wielu godzinach ślęczenia na forach, zasięganiu opinii i analizach za i przeciw pojawił się w naszym domu nowy zbiornik. Samo jego "wnoszenie" to historia nie z tej ziemi... wspomnę tylko, że potrzebny był dźwig, kilku ludzi i szerokie okno w kuchni :)

No i się zaczęło. Najpierw najgorsze - konstrukcja utrzymująca szafkę i zbiornik. Możecie mi wierzyć - prawdziwa demolka. Dwie belki stalowe wspawane i wbetonowane w konstrukcję budynku wzmacniające strop, ustawianie i poziomowanie szafki i ustawianie szkła (tu podziękowania dla Darka B30). Potem przekładanie skały i pozostałych przy życiu zwierzaków (zdecydowana większość korali padła tracąc tkankę). Zbiornik w końcu został zalany, życie wylądowało w środku. Woda była od Roberta K, który bardzo nam pomógł i jesteśmy mu wdzięczni za włożony wysiłek.

Nasza nowa przygoda i nadzieja, że tym razem się uda - reaktywacja od sierpnia 2010. W trackie było dosypywanie piasku, klejenie konstrukcji skalnych, dochodziły zwierzaki, sprzęt i elektronika, stabilizowały się parametry.

Przy pomocy Andrzeja (andrniew), jego cierpliwości i ogromnej wiedzy doprowadziliśmy zbiornik do obecnych parametrów (Andrzej - serdeczne dzięki!):

Zasolenie: 1,026

Ca: 400

KH : 7,5

Mg : 1320

Temperatura : 24-25

NO3: bliskie zero

PO4 : 0,02

Opis sytemu

Zbiornik: 160 x 64 x 55 + komin zewnętrzny

Sump: 80 x 40 x 40

Oświetlenie: ATI Powermodule 8 x 80W, świetlówki ATI aquablue apecial, blue plus, KZ Fiji purple, sterowanie IKS

Odpieniacz: Bubble King 180

Cyrkulacja: 2 zewnętrzne wavebox na pompach Tunze 6055, wspomaganie Tunze 6055 i 6105, sterowanie kontroler Tunze 7096

Obieg: Red Dragon 3500

Inne: Filtr Deltec FR509 i N/P BioPellets

Pozdrawiamy wszystkich serdecznie

Ania i Norbert

Nasze skromne początki:

trachy2.jpg

Trachy 1 w "pełnym słońcu"

trachy1.jpg

Trachy 2

fungia3.jpg

Andrzejowa Fungia o zmierzchu

acra_R.jpg

Robertowa Acra

scoly1.jpg

Nasz cukiereczek Scoly (z prawej strony w cieniu :))


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no piękne okazy :) poproszę o więcej - szczególnie FTS-a :)

interesują mnie też te 2 zewnętrzne waveboxy - można prosić o fotkę tego rozwiązania?


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładne cukierki :-)

pokaz fotke całosci


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w końcu pokazali co zmajstrowali:clapping Fotka całości by się przydała ale znając A&N to bedziemy czekać aż wszystko w baniaku będzie zapiete na ostatni guzik.

Scolimia wyglada rewelacyjnie i naprawde super się prezentuje.

pozdrawiam


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#302843 mrozikulus :

Fajne zwierzaki

Ps.

czemu trzymacie takie duże zasolenie i to nie tylko pytanie do autorki/a tematu

Zasolenie na poziome 1.026 jest optymalne. Dla korali to idealna wartość , tylko przy zbiornikach FO możemy trzymać niżej aby ryby łatwiej radziły sobie z solą. U siebie trzymam nawet 1.027.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o co chodziło z tą pianką tykającą bombą? zebrał Ci się tzw. suf z tyłu?

pozdr.

A. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbi71..Zasadniczo nie oceniam kogos akwa..Z Andzejem nie raz rozmawiałem na temat morskiego przez telefon ...wielki + dla niego..Ale ty osobiscie nic nie pokazałes ,tylko inni za ciebie to zrobili...Czyli ładnie ,ale odpowiedz .hm jaki był twój wkład (nie licząc kasy) aby tak to sie prezentowoło..Wiedza? czy gotowce? Ktos poukładał ,zapodał swiatło ,pokazał ci na czym polega cyrkulacja w akwa .i tak dalej ....Jak sam to zróbiłes .to gratki dla ciebie,a jak nie to i tak zobacze cie w dziale szpital, lub plagi..Zdjecia super ,korale zajebiaste kolory ..tak trzymać! pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#302843 mrozikulus :

czemu trzymacie takie duże zasolenie i to nie tylko pytanie do autorki/a tematu

Wcześniej nie pisałem na forum żeby mnie ktoś z maruderów nie zabił że coś mieszam z zasoleniem...

Ale skoro Andrzej już coś tam wspomniał..... :)

Przyznam się że sam od jakiegoś czasu testuję utrzymanie zasolenia na poziomie 1.027 - a dlaczego ?

Coś tam poczytałem w necie i wychodzi na to (Andrzej też to potwierdził) że wyższe zasolenie kochają korale i nienawidzą go glony. Jak na razie u mnie to się potwierdza.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303456 SkoczekPL :
#302843 mrozikulus :

czemu trzymacie takie duże zasolenie i to nie tylko pytanie do autorki/a tematu

Wcześniej nie pisałem na forum żeby mnie ktoś z maruderów nie zabił że coś mieszam z zasoleniem...

Ale skoro Andrzej już coś tam wspomniał..... :)

Przyznam się że sam od jakiegoś czasu testuję utrzymanie zasolenia na poziomie 1.027 - a dlaczego ?

Coś tam poczytałem w necie i wychodzi na to (Andrzej też to potwierdził) że wyższe zasolenie kochają korale i nienawidzą go glony. Jak na razie u mnie to się potwierdza.

widac że Andrzej woli sledzic posty niz odpowiadając na nie ...Bo głupawych postów jest od ..WUJA....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki Piona a to do czego teraz było bo nie rozumiem ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękujemy za odzew i miłe słowa. Odnośnie kwestii falownika i pytań technicznych na priva przygotujemy zdjęcia i szerszą odpowiedź.

#303451 piona :

Norbi71..Zasadniczo nie oceniam kogos akwa..Z Andzejem nie raz rozmawiałem na temat morskiego przez telefon ...wielki + dla niego..Ale ty osobiscie nic nie pokazałes ,tylko inni za ciebie to zrobili...Czyli ładnie ,ale odpowiedz .hm jaki był twój wkład (nie licząc kasy) aby tak to sie prezentowoło..Wiedza? czy gotowce? Ktos poukładał ,zapodał swiatło ,pokazał ci na czym polega cyrkulacja w akwa .i tak dalej ....Jak sam to zróbiłes .to gratki dla ciebie,a jak nie to i tak zobacze cie w dziale szpital, lub plagi..Zdjecia super ,korale zajebiaste kolory ..tak trzymać! pozd.

Śmiało i szybko oceniasz innych. Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz, że nic sami nie zrobiliśmy tylko ktoś za nas?

Tak jak napisałam na początku - przy przenosinach zbiornika pomagali nam życzliwi ludzie, bo fizycznie trudne jest to do ogarnięcia przez jednego faceta i drobną kobietę. Od tamtej pory do zbiornika ręce wkładam prawie wyłącznie ja ( a i tak staram się robić to jak najrzadziej). Zasięgamy wskazówek, czerpiemy z wiedzy innych, ale wszystko przy zbiorniku robimy sami. Andrzej naszego zbiornika nie widział na oczy, a tym bardziej nie włożył do niego ręki. Służy nam radą i doświadczeniem, gdy tego potrzebujemy, ale wyłącznie teoretycznie, i jak sam stwierdziłeś - nie tylko nam.

Nie sztuką jest patrzeć na zbiornik, który ktoś za ciebie zrobił od zera, ale mieć satysfakcję z własnej pracy i cieszyc się jej pozytywnymi efektami.

#303445 lemon :

o co chodziło z tą pianką tykającą bombą? zebrał Ci się tzw. suf z tyłu?

Tak, po spuszczeniu wody z poprzedniego zbiornika okazało się, że za tłem woda stoi do połowy wysokości. Jaki był jej skład chemiczny i co w tej wodzie siedziało wolę nie myśleć. Ale na pewno nikomu nie polecę takiego rozwiązania.

#302862 Robert K :

No w końcu pokazali co zmajstrowali:clapping Fotka całości by się przydała ale znając A&N to bedziemy czekać aż wszystko w baniaku będzie zapiete na ostatni guzik.

Scolimia wyglada rewelacyjnie i naprawde super się prezentuje.

pozdrawiam

Robert, coś jest w tym, co napisałeś :) Ale z drugiej strony... pomalutku, nie wszystko na raz :)

Pozdrawiam

A


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem zobaczyć zbiornik na żywo i po prostu wielkie:clapping.

Dawać fotki!!!!!!!!!!!!!!


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadrabiamy zaległości :googleye, w kwestiach pytań technicznych:

Przed postawieniem zbiornika pojawiło się pytanie odnośnie wytrzymałości stropu tym bardziej, że akwarium miało zostać umieszczone w pewnej odległości od ściany nośnej, blisko osi centralnej stropu. Po weryfikacji planów, nawiertach i obliczeniach konstrukcyjnych okazało się że strop typu Kleina półciężki i zastosowane w nim belki nie są w stanie przejąć tak dużego obciążenia (przyjęto w założeniach 800kg).

Wyjściem z sytuacji byłoby zastosowanie dodatkowej belki wzmacniającej strop, ale wiązałoby się to częściowym zniszczeniem istniejącej podłogi. Dlatego pojawiła się koncepcja wykonania "balkonu" - dwa dwuteowniki 100 zakotwiczone w ścianie nośnej:

konstrukcja1.jpg

Mimo, że ściana nośna miała około 50 cm grubości i 4,5 m wysokości od belek do szczytu konieczne było także przyspawanie dwuteowników do konstrukcji sąsiedniego stropu. Następnie w otwór został wbity mocny beton.

konstrukcja2.jpg

W domach jednorodzinnych, a w szczególności wybudowanych w czasach "komuny" przy planowanych konstrukcjach powyżej 500 kg stanowczo odradzamy bez konsultacji z konstruktorem samodzielnych decyzji odnośnie lokalizacji akwarium.


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"kcemy" wiecej fotek. Dwie nie nadrabiaja zaleglosci


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu grzes masz racje dawac foty


bedzie 450L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie jak w telenoweli, o wszystkim ale baniak niepokazany.extra stelaz od darka i dwuteownik też, ale gdzie akwa???


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#302841 Kris_77 :

no piękne okazy :googleye poproszę o więcej - szczególnie FTS-a :waving

interesują mnie też te 2 zewnętrzne waveboxy - można prosić o fotkę tego rozwiązania?

W pewnym momencie naszego nowego projektu pojawił się pomysł z zastosowaniem waveboxów. Od samego początku był w głowie komin zewnętrzny i tak powstała konstrukcja z dwiema skrzynkami falowników:

komin1.jpg

Do napędu falowników użyliśmy dwóch pomp Tunze 6055 sterowanych kontrolerem Tunze 7096. Czy to wystarczy ? 6055 to tylko 5500l/h, odpowiednik nano wavebox. Jak się okazało przy długości zbiornika 160 cm, jedna skrzynka z 6055 to za mało, natomiast dwie, to już nadmiar mocy. Ze względu na zastosowanie małych pomp system jest praktycznie niesłyszalny.

komin2.jpg

W związku z licznymi pytaniami na forum dotyczącymi falowania, nasze spostrzeżenia:

- dużo realizmu, zachowanie zwierząt jak w oceanie (falowanie polipów korali oraz ryb)

- brak martwych stref w zbiorniku

- wysokości fali nie jest do końca odzwierciedleniem wydajności, fala powinna być mocna i długa z osią na środku zbiornika

- pomijając komputery IKS czy Profilux, wavebox działa tylko i wyłącznie ze sterownikiem Tunze 6091 i 7096. Ten pierwszy będący elementem zestawu Tunze wavebox jest znacznie mniej dokładny niż 7096. Zazwyczaj ustawienie 0,77sec czy 0,79sec robi dużą różnicę.

Pozostałe sterowniki takie jak 7091, itp. nie mają zastosowania ze względu na zbyt długie czasy ustawień, powyżej 1sec.

- ustawienie skały w zbiorniku ma duży wpływ na pracę falownika

- bliskie sąsiedztwo skały czy innych elementów jak pompy zakłóca działanie wavebox

- ze względu na duże siły działające w zbiorniku, trzeba zadbać o odpowiednią grubość szyb

Obecnie nie wyobrażamy sobie zbiornika bez wavebox. LPS czują się w tych warunkach doskonale, SPS również.

W celu "przyspieszenia" oczyszczania zbiornika dodatkowo używamy pomp Tunze 6105 (pracuje na 1/2 mocy) i 6055. Obie są sterowane przez kontroler 7096 i pracują w trybie pulsacyjnym. W nocy falowniki są wyłączone, a dodatkowe pompy pracują na odpowiednio mniejszej mocy.

Pozdrawiamy

A&N


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś więcej szczegółów odnośnie tego "waveboxa" napisać? Wymiary komór, umiejscowienie pomp. W ogóle, cały komin jak jest zrobiony? Czy coś byś zmienił w obecnym setupie. Niedługo chcę nowe szkiełko postawić i też chciałem coś w podobie zrobić, tylko szczerze mówiąc nie wiedziałem, czy to się będzie sprawdzać przy 200x70(lub 75)x70h.

Ps. Piękne Trachyphyllie


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.