Skocz do zawartości
lukaszk

kłopoty w nowym zbiorniku FO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sytuacja wygląda następująco:

- zbiornik 200 l FO z skrzydlicą (Pterois volitans)

- 2 tygodnie po wprowadzeniu ryby

- częściowo (około 10%) zalany wodą z innego, dojrzałego zbiornika morskiego

- na dnie minimalna ilość piasku kwarcowego (tyle, żeby przykryć szkło)

- kilka martwych kamieni

- fitracja: odpieniacz + filtr wewnętrzny

- oświetlenie: 2 świetlówki T8 (aktyniczna + światło dzienne)

W zbiorniku pojawiły się okrzemki, ale nie to jest problemem. Na powierzchni zaczął tworzyć się korzuch. Znajdują się w nim takie białe "ziarenka" - coś jakby drobinki piany. Wyraźnie zauważalne ale po roztarciu między palcami niewyczuwalne - dlatego skojarzyłem to z pianą. Póki co nie zauważyłem aby powodowało to jakieś kłopoty poza estetycznymi. Ryba ma się ok - przyjmuje pokarm z właściwym dla gatunku apetytem ;-) . Czy ktoś miał podobny kłopot lub wie co to może być?

Zastanawiałem się czy nie jest to np. tak, że odpieniacz nie "zdejmuje" całego białka ze zbiornika i wylot wody z głowicy filtra, który jest skierowany na powierzchnię "spienia" ją, podobnie jak robi to właśnie odpieniacz.

Drugie podejrzenie: coś z piasku się wypłukało (w zbiorniku użyto piasku do terariów).

A może to zwykła plaga okresu dojrzewania? Zbiornik jest przecież nowy. Macie jakieś sugestie? Robić coś z tym (poza zbieraniem oczywisćie) czy spokojnie spróbować przeczekać?

pozdrawiam

--

Łukasz Kaczmarek


pozdrawiam Łukasz Kaczmarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Setki razy było tłuczone na tymi na innych forach, że piachu kwarcowego nie sypie się do morskiego akwarium a dla czego? To zadanie do odrobienia.

Jak nie masz przelewu to kożuch będzie się zawsze tworzył w mniejszym lub większym stopniu.

A na razie wyluzuj , prawdziwe problemy dopiero przed tobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rozwielita :

Setki razy było tłuczone na tymi na innych forach, że piachu kwarcowego nie sypie się do morskiego akwarium a dla czego? To zadanie do odrobienia.

Bardzo dziękuję za zadanie domowe. Jesteś nauczycielem?

Doskonale wiem dlaczego uważa się, że lepiej stosować piasek/żwir koralowy (lub nic) niż piasek kwarcowy (nie buforuje, krzemiany itp.). Byłbym jednak mniej kategoryczny z tym "nie sypie się" bo znam przypadki zastosowania takiego podłoża zakończonego sukcesem.

Ponad to nie napisałem nigdzie, że to o moje akwarium chodzi (bo tak nie jest). Sam nie zastosowałbym takiego piasku. Proszę uprzejmnie nie posądzać mnie o niewiedzę - nie ten adresat.

rozwielita :

Jak nie masz przelewu to kożuch będzie się zawsze tworzył w mniejszym lub większym stopniu.

A na razie wyluzuj , prawdziwe problemy dopiero przed tobą.

Niestety zbornik nie jest wyposażony w przelew i nie ma za bardzo technicznej możliwości. Jest to akwarium w pewnym sklepie zoologicznym i jest zainstalowane w regale (galerii) - ze wszystkich stron otoczone innymi zbiornikami a do tyłu nie ma dostępu :-(

Jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to zastosowanie takiego gotowego "przelewu" (chyba Eheim takie robi) do podłączenia do filtra kubełkowego. Nie da się tego jednak zrobić z filtrem wewnętrznym.


pozdrawiam Łukasz Kaczmarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie chce, to wszystko mozna :)

Kiedys mialem podobny problem z kozuchem na powierzchni - z tego samego powodu - brak przelewu.

Poradzilem sobie wstawiajac do akwa rodzaj "slepo zakonczonego komina", tzn. cos jak komin (z grzebieniem oczywiscie) ale bez toworu na dnie. Woda z tego "komina" byla wyciagana przez pompke filtra kubelkowego.

Wszystko z powierzchni pieknie splywalo do "komina", a dalej to juz normalnie - odpieniacz, ew. biobale jak ktos chce.

Zamiast pompki filtra kubelkowego mozna zrobic taki wiekszy "komin" i w srodek wstawic jakas pompke zanurzeniowa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie chodzi o ten zbiornik w Tesco lubelskim???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak to widziałem ten zbiornik. Jeśli nie ma sumpa , a skimmer jest w akwa bez buble stopa to podejrzewam że tak się będzie robiło.

Na ten kozuch radze spróbowac pożądną cyrkulację, aby dysza pompki zraszała lustro wody- powinno pomóc.

Jeżeli chodzio odpieniacz to trzeba by zobaczyć czy rzeczywiście bąbelki wydostają się przy wypływie wody ze skimmera. Z resztą sam dziś pojadę to zobaczyć.

P.S Służę pomoca jak by były jakieś problemy to prosze pisac na P.W

Pozdr. Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z korzuchem w takim akwa można rozwiązać dzięki czemuś takiemu:

http://www.korale.pl/product_info.php/cPath/27/products_id/325?osCsid=b313c61589535e83fa9477876abd9deb

Wiem, że zastosował to SMK: (wpis z 15.02.2005)

http://fornet.com.pl/smk/akwa/dziennik.htm

Kwestia okrzemek może być problemem piasku kwarcowego, który składa się z krzemu...

@lukaszk - czemu zarzuciłeś prowadzenie stronki? Była moją inspiracją...Masz może jakieś aktualne zdjątka swojej solniczki?


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łukasz Różański :

Problem z korzuchem w takim akwa można rozwiązać dzięki czemuś takiemu:

Dzieki. Mysle, ze to bedzie skuteczne rozwiazanie.

Łukasz Różański :

Kwestia okrzemek może być problemem piasku kwarcowego, który składa się z krzemu...

Wiem.

@

Łukasz Różański :lukaszk - czemu zarzuciłeś prowadzenie stronki? Była moją inspiracją...Masz może jakieś aktualne zdjątka swojej solniczki?

Niestety nie mam zdjec poniewaz ... zbiornik nie istnieje. I z tego tez wzgledu zaprzestalem prowadzenia strony. Nie mialem zwyczajnie co opisywac. Z powodow roznych tzw. zawirowan zyciowych (dzieci, przeprowadzka, duzy remont mieszkania, teraz byc moze zmiana pracy i znowu przeprowadzka) musialem chwilowo zrezygnowac z akwarystyki morskiej. Przygotowalem sobie juz nawet zbiornik 360 l pod zalanie slona woda ale ... na razie zalalem go na slodko. Nie ukrywam, ze duzy wplyw na decyzje mialy koszty, jakie trzeba by poniesc na wyposazenie duzego zbiornika. W kazdym razie zbiornik jest wykonany w standardzie morskim i pewnego dnia... ;-)


pozdrawiam Łukasz Kaczmarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc okrzemki to naprawdę wina piachu kwarcowego? Zawsze wydawało mi się to ironiczne, że wszytskie plaże na ciepłymi morzami (i nad Bałtykiem) są właśnie z piasku kwarcowego...

@lukaszk - zawsze można zacząć od nowa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.