Skocz do zawartości
kiwalski

skala własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys, jak jeszcze nie slyszano o zywej skale nie bylo mowy o trzymaniu zywych korali w akwarium. Wkladano do srodka szkielety martwych korali. Jak sie zrobily ciemne to wylewano wode a korale czyszczono mechanicznie i chemicznie zeby byly biale i wkladano je spowrotem do zbiornika.

Czy myslisz o powrocie do takiego urzadzania akwarium morskiego czy akwa jest az tak duze, ze wyglada na puste?

Wydaje mi sie, ze wystarczy kupic kilka szczepek korali i skoncentrowac sie na stworzeniu im odpowiednich warunkow a po np: dwoch latach sam bedziesz mogl oddawac korale albo bedzie trzeba kupic wieksze akwa.

Z ta galezia trafiasz tu troche tak jak facet z wypchanym pluszowym pieskiem na tresure psow obronnych.

Rozmawiamy tu o raczej o zywych organizmach dla ktorych probujemy stworzyc optymalne warunki do rozwoju i szczerze mowiac jeszcze sie nie zastanawialem czy galezie w akwarium fajnie wygladaja czy nie. Wstydzilbym sie je komus pokazywac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają chyba wyciągne z lat dzieciństwa moje "dekoracje"akwariowe.Kołowrotek napędzany bombelkami,glinianego nurka i wrak łodzi podwodnej....

:Dozingoff no ale jak ktoś lubi...Znajomy dawno temu jako tapete za akwarium miał panoramę Tatr :):)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rufio czy zobaczyles chociaz jeden z linkow przedstawionych powyzej? Czy widziales chociaz jedno akwa z taka skala? Cement o ktorym mowa, jest inny od tego ktorym wylewa sie np fundamenty. Najprosciej mowiac, jest to sproszkowana skala z ktorej robi sie mase mieszaa ze zwirem koralowym albo oblepie jakies szkielety. Jezeli jestes w stanie rozroznic zywa skale od tej cenentowej moczonej kilka lat, to jestes wielki, podziwiam cie. Nalezy zaznaczyc, ze nie jest ona stosowana jako wydajny filtr, lecz po prostu dekoracja. W takich baniakach wystepuje najczesciej inny rodzaj filtracji eg plenum, lub stanowi tylko podbudowe, fundament, pod zywa skale. Jest to IMHO ciekawa alternatywa dla tufu, wapienia czy nawet skaly suszonej. De facto duza czesc LR to tufy wulkaciczne, wapienie drazone ozywiane w oceanie, ktore przed staniem sie LR sa bardzo podobne chemicznie i optycznie wlasnie do naszego cemenciaka. Poczytaj, sam spruboj, potem krytykoj.

Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE NIE RÓBCIE ZE MNIE IDIOTY!!!!

Zrobiłem kilka skałek jako konstrukcje pod żywą skałe w celu jej podwyższenia.

Mam tego typu problem ,że operuje duzymi akwariami +500L i zakupy w specjalistycznych sklepach kończą sie utratą 1000zł a po włożeniu do akwa to poprostu znika. Obecnie kończe budowe domu i naprawde niemam $$$$ więc wpadłem na pomysł ,że zamiast wydawać kolejny 1000zł na skałe to zrobie konstrukcje podwyższjącą za 100zł. Zrobiłem i nie żałuje.Co to tej gałęzi to był poroniony pomysł i sie z niego wycofałem ( :

Do montowania zabawek od złotej rybkimi i plastikowych korali mi daleko. Oglądaliście ten program o 14.30 na 2 o łowieniu rybek i koralach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zupełnie zgadzam sie z nowym_zarażonym ,ostatnio kupiłem pare kilo żywej skały w jednym z podpoznańskich sklepów i na niektórych fragmentach widać ,że jeszcze niedawno była to sucha skała. Peno za krótko ją moczyli w oceanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

**akwarysta** z tego co sie orienuje taka skale diy trzeba moczyc w ro zanim wlozy sie ja do akwa...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy_zarażony jeśli chodzi o krytykę to miałem na myśli jedynie gałązke.Pomysł raczej mało poważny chyba nie zaprzeczysz.Z mego posta raczej nie wynikało że krytykuje ogólnie lepienie skałek z cementu.Owszem przejżałem linki o skałkach wyglądają ok:)

Po jakimś czasie jaki kolwiek kawałek skały porośnięty glonami wapiennymi będzie wyglądał jak LR.To oczywiste.pozdr:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zniechęcać, ale tak tylko wspomnę, że sucha skała rafowa jest po prostu niezwykle porowata, jak żywa skała, którą kupujemy w sklepach. Jej działanie filtracyjne jest nieocenione, a skała zrobiona z cementu nie będzie porowata. Będzie to bryła o mniej lub bardziej wymyślnych kształtach, ale jej działanie filtracyjne będzie wielokrotnie mniejsze.

Jeśli nie stać kogoś na wystarczającą ilość żywej skały to jeszcze nie jest tragedia.

Sucha skała rafowa to naprawdę niski koszt dlatego warto ją kupić zamiast uzupełniać innymi wypełniaczami objętość akwa, bo przecież nie o to chodzi.

W zasadzie w większym lub mniejszym stopniu stosujemy w swoich baniakach metodę filtracji berlińskiej, która polega na umieszczeniu określonej ilość żywej skały, żeby zapewnić stabilność systemu.

Jak wsadzimy 5% żywej skały i ulepimy podstawy z cementu to nie uzyskamy zamierzonego efektu filtracyjnego. Tu nie chodzi o to, czy można stosować cement, bo można, co widać w Stanach. Chodzi o to, czy uda nam się uzyskać wystarczający efekt filtracji.

Dlatego, jeśli nie stać kogoś na pełną ilość żywej skały, rozsądnie będzie dokupić, (jako wypełniacz) suchą skałę rafową, która w znacznym stopniu spełni wymagania stawiane żywej skale.

Dla przykładu: potrzebuję jeszcze 50 kg skały. Kupuję 40 kg suchej za ok. 700 zł i po namoczeniu mam już ok. 50 kg skały. To wychodzi ok. 14 zł za kg mokrej skały.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta nie trzeba tak dlugo moczyc az do wrzesnia najlepiaj jak bedziesz np wylewal wode ze skal co 2 dzien i zalewal nowa zreszta masz pewnie test na pH to sprawdz bo to tylko o to chodzi w tym moczeniu


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah zgadzam sie z toba w 100% ,ale ja mam mało ryb duże akwa i wystarczajaca ilosc żywej skały jak na ta ilosc ryb.

Ostatnio wszystko przełożyłem do 500l i zdecydowanie lepiej sie to prezetuje niz w tej 850. Z tyłu za 500 ustawiłem 200L jako panen filtracyjny. Razem ok 700L a mam 4 ryby.

@kiwalski SUPEROS INFORMACJOS!!!! Bede robił czeste podmiany!!!

Co do skałek to powoli musze sie przestawić na kupowanie korali ,bo u mnie cieniutko z tym. 3 gąbki 2 grzyby i to wszystko a z cementru tego raczej nie zrobie ( :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Viridis

"a ja z powodzeniem kleje żywą skałę cementem, po tygodniu wsadzam pierwsze miękkie, a po dwóch ryby i wszystko jest ok."

Nie gniewaj sie, ale wydaje mi sie, ze niezabardzo wiesz kiedy jest o.k.

Zreszta podejzewam, ze na rynku nie ma takich testow zeby zbadac to czy juz jest o.k. czy nie.

Przepraszam za moja wypowiedz ale mysle, ze powinnismy ten troche wyzszy poziom tego forum zachowac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tylko w kwestii formalności

osoby które wypowiadały się na "powodzeniu" tej metody, albo już zmieniły zdanie albo już nie mają akwarium , i aż prosi się o kolejne niepisane definicje akwarystyki morskiej:

"TANIE MIĘSO PSY JEDZĄ" - żywa skała i tylko ŻYWA

"CHYTRY PODWÓJNIE TRACI" - oszczędzasz na "kamieniach" a po dwóch latach filtracja nie jest w stanie przejąć obciążenia obsady

"POKORNE CIELE DWIE MATKI SSIE" - czasami posłuchać doświadczonych a nie "być" upartym

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

Tylko w kwestii formalności

osoby które wypowiadały się na "powodzeniu" tej metody, albo już zmieniły zdanie albo już nie mają akwarium , i aż prosi się o kolejne niepisane definicje akwarystyki morskiej:

"TANIE MIĘSO PSY JEDZĄ" - żywa skała i tylko ŻYWA

"CHYTRY PODWÓJNIE TRACI" - oszczędzasz na "kamieniach" a po dwóch latach filtracja nie jest w stanie przejąć obciążenia obsady

"POKORNE CIELE DWIE MATKI SSIE" - czasami posłuchać doświadczonych a nie "być" upartym

Pozdrawiam Roman

BINGO. Popieram


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porowata skała DIY? Proszę bardzo.

- cement,

- grys koralowy, muszle co tam kto chce

- wiadro gruboziarnistej soli

Tutaj dużo opisów, fotek i opinii:

Reef Central - The ultimate DIY rocks

a do większych baniaczków można użyć:

P1020092.jpg

:)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłbym do tego tematu po latach. Czy ktoś używa tych skał z cementu. Jakie efekty może fotki. Jaki cement najlepszy.

Może ktoś wie gdzie można kupić martwą skałę?

WP


450L + 200 SUMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja padnę... czytam, czytam jakiś wątek wyskoczył (kolega podesłał) zainteresowanie wzrasta a potem wpada wzrok na datę wątku :)

archeologia forumowa zaczyna się szerzyć :)

co do betonu w akwariach to jedyny jaki mogę zaakceptować to podstawki na korale które są częściowo na bazie cementu robione i naprawdę dobrze wypłukane :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz dlaczego ma taką czapeczkę że twarzy nie widzać ?????

Pewnie żeby go nie ścigali hahahah


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczył ten tutek stareńki, po przeczytaniu go jestem właśnie ciekaw jak to się z tymi cementowymi konstrukcjami akwaria trzymają. Czy diabli wszystko wzięli? czy entuzjaści przeszli na LR? czy dalej trzyma się ta sztuczna skała w akwarium. Sam mam zamiar użyć naturalnego budulca. Jednak ciekaw jestem czy montowanie kawałków naturalnej skały cementem będzie miało negatywny wpływ na życie w akwarium.

Są projekty budowy sztucznych raf na bazie pojazdów, samolotów, opon itp. sam oglądałem program jak całego Benka 747 zatopiono by utworzyła się na nim rafa, ma to być dla turystów do zwiedzania. Jakieś bloki betonowe i inne bardziej lub mniej naturalne budowle. Ocean prawie wszystko zniesie, tam nie brakuje DSB ale jak to się ma do tych naszych fetmo rafek ?

Przede wszystkim czy można sklejać cementem portlandzkim elementy skał w akwarium, i czy wymaga to długiego moczenia czy można przy nie wielkich spoinach od razu umieszczać w zbiorniku. Baniak oczywiście nie zasiedlony, jedynym życiem będzie ta skała, o ile będzie żywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia skąd się to wzięło dłuuuuugie moczenie takiej skały? z prehistorii ?

W sumie historia lubi się powtarzać, zarzucamy pewne pomysły, aby po latach na nowo je wykorzystać.

Buduje się zbiorniki betonowe, niekoniecznie zabezpieczone żywicami. Do uszczelnień takich zbiorników tez wykorzystuje się cementy np. słynny już CR 65 czy CX-5 (dopuszczone do kontaktu z wodą pitną).

Czym jest cement ? to po prostu skała, głównie margle, wypalone w piecu. Czyli z CaCO3, tworzy się CaCO, CaO, z MgCO3 tworzy się MgO ....

W słodkowodnym polecano dlugie moczenie bo: podnosi pH. Popularne w tandze, malawi, bo podniesione pH nikomu nie przeszkadza :).

Zwrócę uwagę: cement kupowany w workach w sklepie: cement protlandzki popiołowy. Ale na rynku budowlanym istnieją cementy czyste np. 42R (bez dodatków popiołów).

Czas wiązanie cementu - do 28 dni. I tylko w tym czasie zapewne ma prawo oddzialywać na wodę. (reakcje wiązanie CaCO z CO2 zawartym w wodzie, wypłukiwanie niezwiązanego Ca, Mg ... ).

Czy stosować w morskim: nie wyśmiewałbym pomysłu, ale też nie robił z niego materiału głównego. Popatrzcie na tła robione z CR na forach malawijskich, materiał ten sam, ale wykonanie ..... dalekie od ideału który miały osiągnąć.

Ktoś boi się użyć odrobiny cementu do połączeniu kilku skałek, ale bez obaw używa kleju cyjanoakrylowego do klejenia korali ?


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla wątpiących na poparcie ich argumentów, lub złamania ducha oporu :banghead

Cement portlandzki, najczęściej stosowany, szary, sypki materiał, otrzymywany ze zmielenia klinkieru z gipsem i dodatkami hydraulicznymi. Wynalezienie cementu portlandzkiego przypisywane jest Anglikowi Josephowi Aspdinowi, który w 1824 uzyskał patent na jego wyrób. Nazwa pochodzi od koloru otrzymanego cementu, który przypominał wynalazcy kolor skał w Portland.

Klinkier cementowy otrzymuje się przez wypalenie w temperaturze + 1450°C mieszaniny zmielonych surowców zawierających wapień i glinokrzemiany. Podstawowe składniki klinkieru to:

Alit krzemian trójwapniowy (50-65% masy klinkieru),- 3CaO·SiO2

Belit krzemian dwuwapniowy (ok. 20% masy klinkieru)- 2CaO·SiO2

Brownmilleryt czterowapniowy związek tlenku glinu i tlenku żelaza (ok. 10% masy klinkieru) -4CaO·Al2O3·Fe2O3

Glinian trójwapniowy (ok. 10% masy klinkieru) - 3CaO·Al2O3

inne związki glinu, wapnia, magnezu

Do wypalonego klinkieru dodaje się gips jako wypełniacz i w celu zmniejszenia reaktywności. W procesie wiązania powstają związki, które ulegając krystalizacji tworzą zwartą, twardą masę. Sam proces wiązania to reakcje chemiczne, z których dwie, najważniejsze to:

6 CaO·SiO2 + 9 H2O - 6 CaO·SiO2·9 H2O

3 CaO·Al2 O3 + 12 H2O = 3 CaO·Al2O3·12 H2O

Produkowane cementy różnią się między sobą klasami, tj. wytrzymałością mechaniczną określaną na normowych próbkach oraz tempem przyrostu wytrzymałości w czasie (N - normalnie twardniejące, R - szybkotwardniejące). Liczba określająca klasę cementu informuje o minimalnej wytrzymałości normowej zaprawy na ściskanie, wyrażonej w MPa po 28 dniach wiązania.

Do grupy cementów portlandzkich należy także cement portlandzki biały, otrzymywany bez domieszek związków żelaza,


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.