Skocz do zawartości
Wisnia69

Apitasia na muszli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z kilkoma ukwiałami. Wyszło tak , że wyrosły sobie ma muszli mojej Tridacny, przez co biedna już się chowa coraz bardziej do środka a ukwiały coraz bardziej rosną. I nie wiem jak ich się pozbyć.

Znalazłem środek Joe's Juice i Aipex i nie wiem który byłby lepszy i bezpieczniejszy?

Wrzątek i kwasek raczej odpadają , bo nie chce uszkodzić małża , bo ukwiał jest za blisko. Z drugiej strony, zastanawiam się czy ta chemia nie zrobi więcej szkody niż wrzątek? Ale wydaje mi się, że chyba te środki były by lepszym rozwiązaniem.

I pytanie jeszcze czy jeżeli trochę tego środka dostanie się do tridacny to padnie? Bo nie wiem czy to nieuniknione...

Myślałem jeszcze żeby jakoś ręcznie usunąć z muszli te ukwiały, ale tak się przyssała muszla do skały, że na siłę nie chce już odrywać ani nic robić, żeby jej nie uszkodzić.

Co poradzicie w tym wypadku?

Pozdrawiam

Seba

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak używałem Joes Juice i przez przypadek kapnęło mi trochę na palythoa to aż dziurę w tkance mu wyżarło.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak czułem właśnie, że mniej więcej tak to może zadziałać. Kurde trudna sprawa... No nic poczekam na jakieś pomysły w takim razie:P

Pozdro


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem, tydzień temu wprowadziłem do baniaka wundermani, póki co czekam cierpliwie.

Zastanawiam się, czy tridacnie nie zaszkodziłoby przysypanie piaskiem, wtedy aiptasia powinna wyleźć na powierzchnię...

Z chemią nie ryzykowałbym.


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale ja muszę coś zrobić, bo chowa się coraz bardziej w środek muszli i w końcu apitasie wygra...

Z wurdemanni już próbowałem. Były dwie nic nie zjadły i później ślad po nich zaginął xD Także nie wiem czy to pomoże.

Innych Apitasiożerców nie wpuszczę do zbiornika, bo mam tylko 120l, a nawet jak , to tez nie wiadomo czy będą ją wcinać czy nie.

Nie wiem może kupię ten środek i jak ostrożnie po trochu będą ją tam podkarmiał tym środkiem. Bo wrzątek to rozproszy się na pewno bardziej niż ten środek.

A tak jak mówiłem , ostatnia opcją było by wyjęcie małża i jakieś mechaniczne usunięcie tych apitasii, ale skubana tak się przyczepiła , że nie chce na siłę nic robić.

Pytanie tylko który środek jest bezpieczniejszy...?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Joes Juice moim zdaniem jest najlepszym środkiem na aiptasia.

Pozdrawiam

Mateusz


60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skuteczności Joes Juice - nikt jej nie kwestionuje, natomiast chodzi o bliskość tridacny. Ja kilka lat temu skutecznie usunąłem aiptasie przy pomocy JJ, niestety przywlokłem to g.... razem ze szczepkami SPS i właśnie tridacną (pozdrawiam monsieur O. ;-) )


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wisnia69, ale jak blisko płaszcza tridacny są te aiptasie? może po prostu zaklej je klejem. zawsze to większa kontrola niż w przypadku płynu.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No praktycznie jedna jest na krawędzi a druga jest obok muszli, ale jest na tyle duża , że sięga krawędzi.

Są jeszcze gdzieś na boku muszli ze dwie małe, na chwilę obecną nie szkodliwe, ale to tylko kwestia czasu.,

Drugim problemem jest zielony glon, który dostałem ze szczepką ze sklepu. Taki zielony dywan mi się zrobił. ( bo jak to zrywam , to takimi płatami schodzi. ( ze struktury podobny do cyjano, ale kolor ma jasny zielony) Na zdjęciu słabo widać, bo próbowałem zrobić. I najgorsze jest to , że odsysam i nic, nawet raz wyjąłem cała skałę i wyszorowałem szczotką i nic nie dało.

I teraz jest problem , bo jak te apitasie zaczęły drażnić Tridacne, to zaczęła się chować, a jak zaczęła się chować, to glon zaatakował brzegi muszli, i myślę teraz jak to wszystko naprawić. Brzegów muszli nie ma szans żeby wyczyścić, bo jak tylko się jej dotknie to się zamyka i dziękujemy. I z małego problemu zrobiła się kumulacja i mam trochę problem.

Zdjęcia już są.

post-11020-0-68796100-1311166065_thumb.jpg


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.