Skocz do zawartości
lukiblack

Częstochowski DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na wstępie chciałbym podziękować kolegom bez których pomocy ten temat i twór który przedstawię by nie powstał, wielkie podziękowania za cierpliwość i pomoc przy budowie dla Tomasza, Seb'a i Pawła RIP'a.

Jako że pogoda dość skutecznie przekonuje do siedzenia w domu jakiś czas temu nabrałem mobilizacji do zrobienia nowego odpieniacza. Stary odpieniacz zastosowanymi rozwiązaniami przypominał sebowego Franka :) działał u mnie przez ponad 1,5 roku i byłem z niego bardzo zadowolony, problem jednak w tym że zaczął się rozlatywać - był to mój pierwszy wyrób DIY odpieniaczopodobny i krótko mówiąc nie miałem doświadczenia w tej dziedzinie. Tak wyglądał po miesiącu wytężonej pracy kompletnego amatora DIY :)

gallery_9586_1832_65670.jpg

Jako że miejsca w sumpie nigdy nie jest za dużo a mój to w ogóle pudełko to postanowiłem pompę wbudować w konstrukcję odpieniacza. Poszukałem w sieci czegoś podobnego i znalazłem model Delteca który taką wbudowaną pompę posiada. Więc miałem założenia i z grubsza plan. Rozrysowanie projektu zajęło parę dni, następnie szukanie czasu na sklejenie wszystkiego, drobne problemy techniczne i ostatecznie powstał odpieniacz - jako że nazwa Frankenstein jest już zarezerwowana a mimowolnie rodzinka tak właśnie woła na moje "dzieło" to będzie po prostu odpieniacz :)

Chciałbym podjąć się robienia codziennych fotek kilku korali w celu określenia działania tego tworu - zobaczymy czy starczy determinacji :)

tutaj jeszcze bez pompy

gallery_9586_1832_79502.jpg

a tu już z AB 2000/1

gallery_9586_1832_86388.jpg

Może uda mi się wieczorkiem wstawić filmik z działania pienidła (jeżeli ktoś na PW mógłby mi wytłumaczyć jak to się robi to byłbym wdzięczny, pewnie nie pierwszy powiem że nie łapię się w nowym forum ). Jeżeli zauważę pogorszenie się barwy koralowców bądź parametrów wody zwężenie po głównej rurze zniknie i zostanie zastąpione Frankowym rozwiązaniem z którego byłem przez ponad rok zadowolony.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota, naprawdę :)

Dziwi mnie tylko ta luka pod sitem.

Wrzuć film jak pieni, ale na AB2000/1 powinno być dobrze :)


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Łukasz .... jak będzie działał tak jak wygląda to będzie naprawdę świetna maszynka.

Nie jestem pewien co do jednego elementu ale .... nie będę zapeszał ....

Testuj i opisuj swoje spostrzeżenia....

PK

Sebastek mnie wyprzedził - dokładnie Łukasz mnie chodzi o to samo. Czemu to ma służyć ????

PK

Edytowane przez R.I.P
pkt. 6 i 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No szczerze powiem że również mnie to zastanawia, jest to element zapożyczony z Delteka na którym się wzorowałem. Wszystkie Delteki z serii SC czy TC mają takie właśnie sito na stópkach. Sądząc po klasie Delteków miałem nadzieję że jest to element w kierunku usprawnienia pracy pienidła. Zarazem jest to tak mobilny element że nie będzie problemu z jego ewentualnym usunięciem. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad zastosowaniem tego właśnie sita i miałem nawet koncepcję na temat tego dziwnego elementu.

Wszystko okaże się za jakiś miesiąc, odpieniacz może pokazać co potrafi - jeżeli będzie lepiej spełniał swoje zadanie to zobaczę to po kondycji koralowców.

Filmik nakręcony telefonem więc nie ma rewelacji ale coś tam widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gienek - do Twoich wyrobów to mi jeszcze daleko, sam nie jestem jeszcze zadowolony -może kiedyś. Do odpieniacza użyłem plexi z pojemników spożywczych czego efektem jest mniejsza wytrzymałość całej konstrukcji. Zobaczymy za pół roku jak będzie się sprawował. Co do sita - mój post wyżej wytłumaczyłem skąd taki oryginalny pomysł :)

Wirnik oryginalny, nie mam z pompą problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Panowie czy ktoś ma w takim razie pomysł po co w oryginalnym Delteku takie rozwiązanie - jak narazie wszystkich to dziwi ale może uda nam się znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie ?? Może żeby odbijało część wody i dzięki temu wydłużało czas kontaktu wody z bąbelkami ?? Mniej więcej z tego powodu Seb zastosował ostatecznie rozwiązanie bez zwężeń, długo tłumaczył i rysował ale efekt taki że piana dłużej krąży zanim znajdzie się w kubku.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.