Skocz do zawartości
Romaro

Lampa led cree D.I.Y.-10xRB+6xCW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koleżanki ikolegów.

Zainspirowany projektami D.I.Y. lamp LED cree ( m.in.OCB, Derala, czy Radka Ch.) postanowiłem wykonać własną lampę. Po bardzo długim czasie i nieocenionej pomocy Radka Ch.(któremu jeszcze raz teraz dziękuję) udało mi się projekt zrealizować. Lampę,która była jeszcze w negliżu, tzn.polutowana ale bez opakowania, odpaliłem nad akwarium i wierzcie mi – moje akwarium nigdy jeszcze nie było takie piękne. Efektów nie sposób opisać. To po prostu trzeba widzieć na własne oczy. Ale dość zachwytów, gdy jest problem do rozwiązania. W moim projekcie zastosowałem dwa zestawy : jeden dla niebieskich, drugi dla białych ledów.

W zestawie „białym”użyłem:

6 x XPG biała zimna,

zasilacz zintegralnym driverem i sterownikiem PWM Meanwell ELN 60-48P,

Sterownik IbisBT-4-AN

Zegar sterujący Pum-010

W zestawie „niebieskim”użyłem:

10 x XPE royal blue

zasilacz zintegralnym driverem i sterownikiem PWM Meanwell ELN 60-48P,

Sterownik IbisBT-4-AN

Zegar sterujący Pum-010

I wszystko byłoby ok., bo wszystko się włącza i wyłącza, ściemnia i rozjaśnia, gdyby nie to, że zestaw „biały” nie chce się całkowicie ściemnić. Gdyby to był zestaw „niebieski”to może zostawiłbym go jako oświetlenie nocne, ale tak czy owak chciałbym po prostu wiedzieć dlaczego niebieskie gasną całkowicie a białe nie?

Ponieważ nie jestem elektronikiem (nawet amatorem) zacząłem eksperymentować, w wyniku czego spaliłem trzy ledy i doszedłem do wniosku, że może to ilość ledów w zestawie decyduje , że zestaw się całkowicie ściemnia? bo przy 9 i potem przy 8 ledach niebieskich ten zestaw również nie dał się całkowicie ściemnić.

Po powyższym chciałbym prosić o podpowiedź, co zrobić aby „biały” zestaw zachowywał się tak jak „niebieski”.Dokupić ledów, czy np.coś podregulować (myślę o drugiej śrubiew Meanwellu? ).

Będę wdzięczny za każdą sugestię.Pozdrawiam.Romaro.


Boyu TL-550 (128L), LED Light (10 x XP-E Royal Blue, 10 x XP-G Cool White, LPS - Euphyllia Ancora, Turban Coral, Candy Cane, Favia, Galaxea,Soft - Toadstool, Pulsing Xenia,Ricordea, Fish - Chalk goby, 2x Anemone fish, Mandarin, Invertebrates - Orange Sponge, Emerald Crab, 6 x Turban Snail, Cleaner Shrimp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te zasilacze tak mają poszukaj dokładnie na forum była o tym mowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Romaro, a ja co do pisowni... nie wiem co jest "manierą" u Ciebie a co zwykłym ortem, dlatego zaznaczone masz wszystko, co niepoprawnie jest napisane.

Bardzo proszę popraw orty i używaj spacji, by treść była czytelna i napisana "po polsku".

pkt. 8 Regulaminu


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten zasilacz na wejściu - wtyki którymi podłączasz go do sieci 240V - ma zaznaczone, którym kabelkiem podłączyć go do fazy, a którym do 0, to jeśli podłączyłeś odwrotnie to taki może być właśnie efekt. W takim wypadku sprawdź próbówką gdzie "masz" fazę w gniazdku i podłącz go właściwie.

Mam zasilacz modułowy meanwell i działa poprawnie nawet jeśli jest podłączony właśnie odwrotnie tak jak napisałem, z tym że aby diody zgasły całkowicie trzeba wówczas wtyczkę wyjąć z gniazdka :).

Co do oświetlenia nocnego wykonanego na Royal Blue, to wydaje mi się że jest to zbyt energetyczne światło, w okresie kiedy miałem podobną usterkę do twojej i na noc lampa nie gasła całkowicie, to mimo że światło było zbyt słabe by widzieć przy nim jakieś konkretne szczegóły "dekoracji" wystarczyło do pojawienia się rdzawego nalotu na piasku. Po wyeliminowaniu usterki, nalot z piasku zniknął całkowicie w ciągu kilku dni :)...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Romaro, a ja co do pisowni... nie wiem co jest "manierą" u Ciebie a co zwykłym ortem, dlatego zaznaczone masz wszystko, co niepoprawnie jest napisane.

Bardzo proszę popraw orty i używaj spacji, by treść była czytelna i napisana "po polsku".

pkt. 8 Regulaminu

sorry Nika, ale nie rozumiem. Uważasz, że moje pisanie to maniera bądź ort. Nie dopuszczasz innej przyczyny i bez sprawdzenia walisz we mnie takim komentarzem. Tak gwoli wyjaśnienia: nie popełniam tak głupich błędów (czego można się domyślić patrząc na moj tekst) i nie jest to moja maniera - bo niby czemu miałoby to służyć.Przygotowując się do zamieszczenia tematu użyłem jednego z edytorów tekstu.po napisaniu całość skopiowałem i wkleiłem na forum.popełniłem błąd nie sprawdzając jak się wkleił.Oczywiście błedy wytknięte przez Ciebie zaraz poprawię.Pozdrawiam.Romaro.

te zasilacze tak mają poszukaj dokładnie na forum była o tym mowa

Hi Juko.co masz na myśli, że "te zasilacze tak mają". mam problem i myślałem ,że jest jakiś prosty sposób na rozwiązanie.Pozdrawiam.Romaro

Edytowane przez nika
pkt. 6 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Boyu TL-550 (128L), LED Light (10 x XP-E Royal Blue, 10 x XP-G Cool White, LPS - Euphyllia Ancora, Turban Coral, Candy Cane, Favia, Galaxea,Soft - Toadstool, Pulsing Xenia,Ricordea, Fish - Chalk goby, 2x Anemone fish, Mandarin, Invertebrates - Orange Sponge, Emerald Crab, 6 x Turban Snail, Cleaner Shrimp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry Nika, ale nie rozumiem. Uważasz, że moje pisanie to maniera bądź ort. Nie dopuszczasz innej przyczyny i bez sprawdzenia walisz we mnie takim komentarzem. Tak gwoli wyjaśnienia: nie popełniam tak głupich błędów (czego można się domyślić patrząc na moj tekst) i nie jest to moja maniera - bo niby czemu miałoby to służyć.Przygotowując się do zamieszczenia tematu użyłem jednego z edytorów tekstu.po napisaniu całość skopiowałem i wkleiłem na forum.popełniłem błąd nie sprawdzając jak się wkleił.Oczywiście błedy wytknięte przez Ciebie zaraz poprawię.Pozdrawiam.Romaro.

nie, nie uważam tak... dlatego napisałam, że nie wiem czy to "maniera"... zwłaszcza, że czytając wcześniejsze Twoje wypowiedzi nie zauważyłam czegoś takiego. i "nie walę komentarzem", tylko wyjaśniam, dlaczego masz zaznaczone również ciągi wyrazów bez spacji...

można czytać i wyczytać co się chce z każdej wypowiedzi a błędy zgodnie z Regulaminem, są zaznaczane u każdego.

uwierz, nie jest to atak na Twoją osobą, ani próba "zniszczenia" Twojej koncepcji DIY...

ps. dodam, że oprócz pkt. 8 Regulaminu, obowiązuje również pkt. 6 - czyli... korzystamy z opcji edytuj i scalamy posty...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, nie uważam tak... dlatego napisałam, że nie wiem czy to "maniera"... zwłaszcza, że czytając wcześniejsze Twoje wypowiedzi nie zauważyłam czegoś takiego. i "nie walę komentarzem", tylko wyjaśniam, dlaczego masz zaznaczone również ciągi wyrazów bez spacji...

można czytać i wyczytać co się chce z każdej wypowiedzi a błędy zgodnie z Regulaminem, są zaznaczane u każdego.

uwierz, nie jest to atak na Twoją osobą, ani próba "zniszczenia" Twojej koncepcji DIY...

Przepraszam za zwrot "walisz komentarzem".Chyba mnie trochę poniosło..Nie odebrałem twoich uwag jako atak na moją osobę.Znam regulamin.Pozdrawiam.Romaro


Boyu TL-550 (128L), LED Light (10 x XP-E Royal Blue, 10 x XP-G Cool White, LPS - Euphyllia Ancora, Turban Coral, Candy Cane, Favia, Galaxea,Soft - Toadstool, Pulsing Xenia,Ricordea, Fish - Chalk goby, 2x Anemone fish, Mandarin, Invertebrates - Orange Sponge, Emerald Crab, 6 x Turban Snail, Cleaner Shrimp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś fazę i 0?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z innego forum w temacie lampka led :

loccutus

Zasilacz (cze) - zależy jakich użyjesz driverów. Jeśli to ma być konstrukcja sterowana PWM to daruj sobie "fabryczne" zasilacze prądowe bo one nie spisują się zwykle przy niskim wypełnieniu i uzyskanie minimalnych jasności jest... problmatyczne, dla ledów o których piszesz o wiele lepszym wyjściem będzie użycie driverów dedykowanych np na kostkach MBI6651 (2) i normalnego zasilacza napieciowego 24V. W każdym razie kto sie nie boi "lutownicy" wybierze to rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.