Skocz do zawartości
to1mas

Refugium + DSB + Zeovit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czytałem pare tematów na forum na temat łączenia metody Zeovit z DSB i Refugium ale to tematy stare.

Czy ma ktoś jakieś świeże informacje na temat stosowania tych metod, czy bezpiecznie jest je łączyć czy raczej pozostać przy jednej.

Ktoś pisał że może wystąpić konflikt bakteri. Te które zasiedlają DSB maja całkiem inne działanie od tych z Zeovitu.

Jeżeli ktoś stosuje takie kombo to prosze o podzielenie sie spostrzeżeniami z działania.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB + zeovit można łączyć chociaż nie jest zalecane z powodu kumulacji metali które wchodzą w konflikt z bakteriami zeo. Jakiś czas takie połączenie pracowało u mnie i nie było problemów. Natomiast połączenie zeo + refugium nie ma sensu. Glony w refugium nie utrzymają się. Oczywiście też to sprawdziłem. Glony powoli zanikły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli metoda zeovitu jest aż tak wydajna aby zbić NO3 i PO4 do granic wykrywalności.

A w chwili obecnej dalej stosujesz metode Zeovit ?

Rozmawiałem z kilkoma akwarystami i każdy i odradzał tą metodę i teraz nie wiem czy jest ona tak nie stabilna, groźna i trudna do opanowania czy po prostu z braku wiedzy akwarystów została mi ona odradzona i jeszcze jak wspomniałem o DSB to już padło stwierdzenie że mam bombę atomową w akwarium.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Czyli metoda zeovitu jest aż tak wydajna aby zbić NO3 i PO4 do granic wykrywalności.

A w chwili obecnej dalej stosujesz metode Zeovit ?

Rozmawiałem z kilkoma akwarystami i każdy i odradzał tą metodę i teraz nie wiem czy jest ona tak nie stabilna, groźna i trudna do opanowania czy po prostu z braku wiedzy akwarystów została mi ona odradzona i jeszcze jak wspomniałem o DSB to już padło stwierdzenie że mam bombę atomową w akwarium.

Odkopuję :rambo:

U mnie po 4 miesiącach na ZEO miałem NO3 2,5 i PO4 pełzające pomiędzy 0,05 i 0,08.

Zasypałem DSB jakieś 2 tygodnie temu i NO3 spadło do 1,0 a PO4 0,00.

Nie słuchajcie takiego straszenia, ludzie nie potrafią trzech zdań w teście Saliferta przetłumaczyć, a już biorą się za teorie o Zeo, DSB czy Kalkwasser gdy nie ma żadnej publikacji po Polsku na te tematy.

Jak ktoś nie wie co robi to i piasek popsuje :D

DSB ma dużo większe możliwości filtracyjne niż skała, której walory są różne i coraz częściej nazywane przereklamowanymi. A właściwie utrzymane jest czyściutkie, a nie żadne bomby atomowe.

Te stare metody wracają, bo były dobre, a dziś są uzupełnione badaniami naukowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapitan - ile lat masz zasypane DSB ?

DSB to jest bomba ale tylko od ciebie zależy jaki długi będzie zapalnik.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W sumie jest to tylko jeden z wielu sposobów na wysadzenie akwarium.

Widzę szybką poprawę parametrów i wierzę w to, że zwierzęta poradzą sobie z przedłużaniem zapalnika.

Kilka lat temu ludzie mieli zupełnie inne podejście do DSB jako jedynie siedliska bakterii.

Albo wpuszczało się rozgwiazdę, która miała pomagać, a była tak naprawdę drapieżnikiem i wybijała życie w DSB, zabijano pożyteczne wieloszczety... a dziś możemy kupować w internecie dedykowane DSB pakiety ze zwierzątkami przekopującymi piasek, różnymi rozgwiazdami, wieloszczetami i małymi skorupiakami.

Nie kwestionuję zdania bardziej doświadczonych akwarystów jak ty kiflu, ale wśród was też panuje różnica zdań w temacie DSB.

Jak dla mnie po niecałych dwóch latach przekopywania internetu oraz po lekturze krótkiej książki i napotkanych artykułów (Coral/internet) Rona Shimeka - warto zaryzykować, jest masa plusów.

Jak wybuchnie to napiszę o tym na forum :smoke:

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mnóstwo piach i do tego dołożyłem Zeo

Po trzech miesiącach same plus tyle że Zeo trzeba pilnować i nie należy przesadzać.:wine:


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan, spoko loko, jak nie ruszysz dna to nic nie wybuchnie, a tak wydajnego filtra jak DSB po prostu nie ma, ja jestem gorącym zwolennikiem, najpiękniejsze akwaria jakie widziałem w życiu były właśnie na DSB.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.