Skocz do zawartości
S_Y_N_E_K

jakie pompy

Rekomendowane odpowiedzi

na co ci podmiany jeżeli potrafisz utrzymac środowisko w czystości i zrobić zamknięty krąg w obrocie materii organicznej i nieorganicznej na poziomie 78- 90 % bo wiecej nigdy nie osiągniesz to podmiana wody nie jest potrzeban a jeśli ma nadejśc to jakieś 10% nie wiecej jak azotany skaczą użyj wódki :> itp ......


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to fakt że wszystko wyniesie drogo ale nie zamierzam wszystkiego robić na raz tylko rozłożyć na kilka etapów

piona jak radzisz dać komin czy jakiegoś bulkheada


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panoramiczny czy ty aby nie przesadzasz ?? klikadziesiąt tysięcy złotych i na utrzymanie 800PLN miesięcznie ?? chyba jednak trochę przesadziłeś


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
S_Y_N_E_K :

to w h... i jeszcze trochę

moim zdniem za dużo ale mam nadzeję zę dam radę

Piluje pilnikiem wolframowym otwory w szkle fi 61mm, i sie troche zmeczylem, wiec w ramach odpoczynku przegladam forum ...

... z braku lepszego zajecia odpisze na tego posta.

GRATULUJE S_Y_N_E_K !!!!!!

Naprawde.

Planowac akwa 1000 litrow a nie miec pojecia co ile i w jakiej ilosci robi sie podmiany wody, to trzeba byc albo tak szalonym jak japonskie kamikadze, albo tak odwaznym jak Don Kichot :(

Pewnie nie wiesz, ze wode RO musisz w miare szybko uzyskac, a nie czekac 3 dni na 200 litrow, bo RO jak bedzie tyle stala to sie na h... bedzie nadawala.

I pewnie nie wisz ze ta wode przed podmianka trzeba mieszac i natleniac co najmniej 24h (lepiej 48h), pewnie nie wiesz ze akwa 1k litrow + sump 400 l. + stelarz+szafka+reszta bedzie wazylo 2 tony i nie kazdy strop (podloga) budynku wytrzyma.

Pewnie nie wiesz rowniez wielu innych rzeczy.

Oczywiscie marzenia piekna rzecz, ale proponuje ten caly post przeniesc do dzialu

Szalone Pomysly.

W akwa morskim trzeba MIEC PEWNOSC ze sie wszystko bedzie wiedzialo i potrafilo zrobic i bedzie sie mialo na to srodki finansowo - a nie miec NADZIEJE.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlMaster,

to policz.

Ile Watt swiatla na 1k litrow? ile wezmie pompa obiegowa, ile cyrkulacja, ile odpieniacz do 1k litrow plus wiatraczki do chlodzenia.

Nie wiem czy 1 kW sredno na godzine wystarczy. x24h x 30 dni.

1 KWh w Wawie kosztuje ok. 37 groszy.

Sol? wiadomo ile kosztuje i ile jej potrzeba - latwo policzyc.

wklady do reaktora.

A co do zakladania ... policz sama skale + swiatlo + pompy + sol do 1400 litrow + baniak + sump + odpieniacz do 1k litrow + reaktor tez duzy.

Ile Ci wyszlo?

A z doswiadczenia wiadomo ze to mniej wiecej polowa kosztow, bo dochodza "nieprzewidziane pierdolki" ktore kosztuja malo, ale w sumie duzo.

NO I ZYCIE !!!!!

A co jakis czas cos moze pasc.

P.S.

Acha ... co do swiatla, powiedzmy ze 2 do 3 Watt na 1 litr, powiedzmy ze 2 Watt/litr przez 12 h/doba, czyli 1 Watt/litr srednio przez 24h/doba.

Glowna - ok. 200W, cyrkulacja - pewnie tez 200W, odpieniacz + reaktor + wiatraczki, nastepne 100W.

1,5 W x24hx30dnix12mc/rok x 0,37zl

Ile wyszlo?

Dodaj do tego, ze zarnki HQI i T5 co kilka mc tez musisz kupic nowe.

Nie wiem czy 800zl/mc wystarczy.

Acha ... przy zakladaniu jeszcze elektronika.

Tez nie jest tania.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
S_Y_N_E_K :

to fakt że wszystko wyniesie drogo ale nie zamierzam wszystkiego robić na raz tylko rozłożyć na kilka etapów

Wymien etapy na jakie podzieliles zakladanie zbiornika.

A moze etapy utrzymania zbiornika?

W pierwszym miesiacu tylko oswietlasz, w drugim tylko uruchamiasz cyrkulacje, a w trzecim miesiacu robisz podmiany wody?

Sorry za sarkazm, ale trzeba byc realista.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie chyba nieżle przesadzacie, albo mówicie o utrzymainu przerybionego i źle utrzymanego akwa. Podmiany: ja podmieniam 30 litrów miesięcznie w zbiorniku 430l, a parametry mam idelane, korale tez ladnie rosna (sps). Po drugie oświetlenie to 70 pln miesięcznie (przy moim, w sumie ponad 600W). Pompy i inne pierdoly napewno mniej zakladajac ze uzywamy tunze. Koszt założenia podstawowy: zbiornik (nie wiem ile), odpieniacz max 3000-4000pln (jeżeli zakladamy odpieniacz do 2000-4000l, razem z pompa : np schuran jetskim 250, z pompa red dragon 899EURO), pompy kolejnie 2000-4000 tyś (tunze, oczywiście kupione wysylkowo w niemczech, chyba ze ktos ma ochote przeplacac w polsce), glówna np deltec, max 1000 pln (na ebay.de z przesylka), osiwietlenie 2-3 metalohalogeny 250-400W w oprawiach przemyslowych, zarniki z gwintem E40, nie wymagaja filtrow, plus T5, lub same T5, koszt 2000PLN). Wiec prosze nie p**dolic o kosztach zalozenia, a utrzymanie tez nie jest az takie drogie!!!


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba można to jeszcze taniej wykonac jeśli sie chce płacić więcej za prąd a mniej za sprzęt :p z tym będzie taka różnica że zapłacisz raz dużą sumę pieniędzy albo będziesz płacił za prad gdzie po jakims czasie i tak osiagniesz ten wydatek za jakies 3 4 lata będzie cie kosztowało t oco ta pompa za 3000 czy 4000 tysiace ale mówię ci jak chcesz przeczytaj książkę najlepiej REE INVERTEBRATES by Anthony Calfo albo REEF SECRETS :> it tam masz sposoby na zaoszczędzenie gigantycznych ilości pieniędzy :p


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pawel2000 :

w zbiorniku 430l, (...) oświetlenie to 70 pln miesięcznie (przy moim, w sumie ponad 600W).

(...)

Wiec prosze nie p**dolic o kosztach zalozenia, a utrzymanie tez nie jest az takie drogie!!!

Co do kosztow zalozenia, to nikt nikomu nie broni zakladac dowolnie duzy zbiornik i wkladac tam dowolne pompy, swiatlo itp.

Skaly mozna wlozyc 25% lub tez akwa FO - szkoly sa rozne.

Ile skala kosztuje to wiadomo.

Jak to mawial Osiol w Shrek`u: "coz za efekt, przy tak malym budzecie"

Obecnie modernizuje swoje 300 l. i wiem ile wydaje na taka "duperele" jak np. szafka pod akwa zdolna utrzymac (z zapasem) pol tony i ktora bylaby wytrzymala na ew. zalanie slona woda.

Tak z ciekawosci, przy tym 1,5W swiatla/litr wody jaki masz cykl oswietleniowy?

Ciesze sie razem z Toba, ze przy 1,5W/litr wszystko (i sps`y) ladnie rosna, tylko w tym kontekscie dziwne jest dlaczego w innych krajach stosuja 2-6W/litr?

Czyzby nie wiedzieli ze przy 1,5W/litr tez jest OK?

W kazdym razie, kazdy sam wybiera sciezke do osiagniecia celu jakim jest akwa morskie.

Mozna kupic Deltec lub Iwaki mozna AM.

Wydajnosci podobne, koszty rozne.

Wybor nalezy do akwarysty.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.akwarystyka.com.pl/

może wam sie przyda tu jest rozpis ile wydałem na moje akwarium (bez skały)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12310

tu jest dokladniejszy link do postu Raffy`ego.

W akwa morskim cena zalozenia i utrzymania rosnie (niestety) linniowo z pojemnoscia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za poprawke :p

w skrócie: narazie wydałem na solniczke 1000zł(akwarium 65l+panel 15l) ale nie mam jeszcze skały która będzie kosztować około 500zł

P.S mój nick paletka6


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedni mówią żeby robić duże inni żeny małe

boje sie troche zrobic na pocczatek takie duże akwa i nie wiem czy nie zrobić czegoś duuuuuuużo mniejszego aby spróbować i się czegoś nauczyć??

jak sadzicie


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja najpierw kupiłem dużeale po czasie rozmyśliłem się i przez 1 tydzień złożyłem 100l tandety.mam podstawy,wiem co zmiemie z pierwotnym planem 500.skała zostanie do dyżęgo i będzie lepszej jakośći,jeszcze jakieś 20 kg martwej,20 kg lr,5kg premium lr.+mixser+raktor+pompa z wirnikiem igłowym+jeden żarnik hqi+sól i odpalamy


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
S_Y_N_E_K :

jak sadzicie

Wreszcie powiedziales cos z sensem.

Trzeba bylo zaczac od tego pytania :p

Powiem tak, wszystko zalezy od:

- zasobnosci portfela (na uruchomienie i koszty miesieczne)

- stopnia fascynacji podwodnym swiatem

- piorytetow w zyciu (sa tacy co beda chodzic w podartych spodniach i z pustym zoladkiem, a ostatnie pieniadze wydadza na hobby :p)

- kwoty ktora mozesz z lekkim !!! sercem "stracic" gdy cos sie nie uda w akwa, lub zmienisz koncepcje

Prawda jest, ze im wieksze akwarium tym lepiej.

Prawda jest, ze w akwa morskim koszty rosna linniowo wraz z pojemnoscia akwarium.

Prawda jest, ze im mniejsze akwa tym trudniej to wszystko utrzymac w dobrym stanie.

Prawda jest, ze im wieksze akwa tym bardziej stabilny system.

Prawda jest, ze duze akwa "wybaczaja" wiecej bledow, a w malym szybko "wszystko wali sie na leb na szyje".

Oraz prawda jest, ze jezeli nastapi "katastrofa" to male odbudujesz w dwa miesiace. A jezeli w duzym system sie "zawali" to masz Very Very Big Problem.

Moje plany, checi, aspiracje i mozliwosci (tez finansowe) wystarcza na akwa 600-800 litrow

(pewnie blizej 600 niz 800),

ALE ZACZYNAM od 300 litow, ale tak kompletujac sprzet abym mogl go potem spokojnie uzyc do wiekszego akwa.

Te 300 l. to bedzie juz pelny system z sumpem, refugium, HQI, T5, odpieniaczem, reaktorem, mixerem, i cala elektronika.

Na tym 300 litrow przeciwicze czestotliwosc podmian wody, obsade refugium (filtr glonowy), pobawie sie DIY, poeksperymentuje z problemem przegrzewania sie akwa (tj. jak bardzo moge podgrzewac, aby przez parowanie wychlodzic) oraz postaram sie miec jak najmniejsze straty w zywej obsadzie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha ... jeszcze zapomnialem.

Mam niejasne przeczucie inzyniera,

(ale na razie to tylko przeczucie)

ze najwiekszy problem w tej calej zabawie to bedzie problem wentylacji i usuwania z pomieszczenia odparowanej wody z akwa.

Zakladajac, ze bedzie to srednio 1% poj.akwa/24h, to u mnie bedzie to 3 litry wody/24h.

W wolnej chwili policze ile m3 wilgotnego powietrza trzeba bedzie "wywalic w komin" aby wilgotnosc w pokoju utrzymac na znosnym poziomie.

W lato to nie problem, gorzej w zime, bo te metry szescienne powietrza trzeba zassac przez okno. A jak bede zasysal duzo powietrza o tem. -15C, to w pokoju szybko zrobi sie zimno i podskocza wydatki na ogrzewanie.

A tez w zimnym powietrzu "miesci sie mniej wody", tzn. mniejsza ilosc wody tworzy pare nasycona.

I tym wiecej trzeba wentylowac.

I kolko sie zamyka.

Bledne kolko :p( :p


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam nad akwarium rure z wyjcię na powietsze tz.do komina i dalej jak wentylacja z łazięki) i wętylatorem"tłoczącym".problemu z parowanie nie ma:)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W USA jest 2-6W na GALON, a to troche zmienia (przypominam galon to 3,5 litra)


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blazej, nie zrozumiales.

(albo ja nie rozumiem Twojego "na powietrze")

Nie jest problemem wentylacja NAD AKWARIUM.

Ustawiam dowolny wentylator pokojowy dmuchajacy na powierzchnie wody i jest OK.

Ale ta woda w powietrzu caly czas jest w pokoju.

I przy pewnym stopniu nasycenia powietrza przez pare wodna, na chlodniejszych powierzchniach (okna, sciany) woda zaczyna sie wykraplac. I zaczyna sie problem.

Andidotum na takie problemy jest budowa osobnego kanalu wentylacyjnego do czerpania swiezego powietrza z zewnatrz, kierowania nad akwarium i wydmuchu na zewnatrz.

Osobny obieg powietrza z pominieciem wymiany z powietrzem w pokoju.

Technicznie wszsytko jest do zrobienia (nie takie rzeczy ludzie buduja), ale sa to i koszty i (u mnie) problem technologiczny - otwor musialby byc w scianie zelbetowej.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panoramiczny: co do ilośc wody w powietrzu to w zimę x (czyli ilość pary wody w kg powietrza jest najmniejszy) jesli powietrze zewnętrzne podgrzejesz do 20*C to wilgotnośc wzgledna będzie na poziomie 20-30 no może 40%, tak więc w zimę powietrze zewnętrzne ogrzane w domu bardzo łatwo pochłonie wodę

według mnie w pokoju z akwa starczy mieć uchylone (w zimę) okno i otwarte w lato i będzie OK


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlMaster, tak :p:):D :D ciesze sie ze uwaznie czytales moj post :p:):D :D

wlasnie o tym wyzej napisalem ze zimne powietrze jest w stanie pochlonac najmniejsza ilosc wody.

Nie mowmy o rzeczach oczywistych dla kazdego kto ma chocby mature :D

Ale to powietrze ktore wpadnie przez STALE uchylone okno trzeba STALE podgrzewac, a TO JUZ KOSZTUJE.

Nie pamietam juz wzorow ... a nie mam czasu ksiazek wertowac

moze ktos tak z glowy pamieta ile gram wody zawarte jest w powietrzu o tem. np. 25C w warunkach normalnych nasyconego para wodna?

(czyli wilgotnosc wzgledna 100%)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z głowy to nie pamiętam... ale jako że właśnie robie projekt to moge Ci powiedzieć że w powietrzu o parametrach ts=25 stC i fi=100% zawartość wilgoci wynosi 0,0204 kg/kg


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panoramiczny :

W lato to nie problem, gorzej w zime, bo te metry szescienne powietrza trzeba zassac przez okno. A jak bede zasysal duzo powietrza o tem. -15C, to w pokoju szybko zrobi sie zimno i podskocza wydatki na ogrzewanie.

Wyjście jest proste...mała centralka klimatyzacyjna z odzyskiem ciepła:) Na początku koszt duży ale po pewnym czasie się zwraca (w porównanu do ponownego ogrzewania przy pomocy energii zewnętrznej) Tylko pytanie czy to ma sens....:D


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.