Skocz do zawartości
woj1989

akwa 25l - próba na wodzie z kranu

Rekomendowane odpowiedzi

Instant ocean pisze na swoim pudelku żeby stosować wodę kranową lub odchlorowaną. Wiec proszę wrzućcie na luz.

Rozumiem ze jesteście z tych co to wody z kranu nie piją tylko targają do domu butle z wodą? Już w swoim wątku pisałem jakie mam wątpliwości co do wody RO i DI. Nie będę powtarzał ale słona woda naprawdę ma w sobie tyle więcej najrozmaitszych soli ze to co jest w kranówie przeciętnej jakości jest niczym. Dodatkowo sztuczna sól, a wiec mieszana ze skończonej ilości składników może mieć brak jakiegoś mikroelementu i wszystko się wali.

Pozdrawiam autora wątku i będę obserwował, bo moje przygody z roślinnym baniakiem na RO plus sztuczne sole do mineralizacji skończyły się glonowiskiem na 100 fajerek.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też trzymam kciuki za kolegę, z niskich pobudek - mianowicie z lenistwa, chciał bym aby przygotowanie wody polegało na przelaniu jej z kranu do baniaka i zasoleniu.

:thumbup:


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem ze jesteście z tych co to wody z kranu nie piją tylko targają do domu butle z wodą?
ja nie :D a to dlatego że pewnie niewielu o tym wie, ale plotka głosi że w GD mamy najlepszą wodę w PL, to nie bajka, jako ciekawostkę dodam że w naszym ujęciu wody w Straszynie, ostatnim etapem testów jest basen ze... Szczeżujami :) ponoć jak się zamykają to znaczy że coś z wodą nie tak, a jak filtrują sobie spokojnie to znaczy że git :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to ja w woli ciekawostki dodam iż że w programie "tanked" kto oglądał to wie stosują wodę z wodociągów (podłączają do rury i wszystko leci do akwarium) potem solą i od razu wpuszczają ryby (reszta stanowi tworzywo sztuczne i barwniki) i o dziwo da się prowadzić akwarium na zwykłej wodzie

chyba że w Ameryce leci z kranu woda osmotyczna wtedy mój post wiadomo :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Fotki nie wstawiam bo w sumie nic się nie zmieniło. Krab i 3 teraz ślimaki czują się dobrze i żerują jak szalone. Dojrzewanie przechodzi bardzo spokojnie. Gdzieniegdzie małe brązowe poletka na piachu i trochę cyjano na skałach ale to takie małe wysepki, które powoli zanikają z tego co widzę. Jak się można było spodziewać ze skały wychodzi około 5-6 różnych glonów, na razie małe pędy, więc ciężko stwierdzić co to. Niestety pędy dwóch najciekawiej się zapowiadających, czerwonych glonów zostały wszamane wczoraj przez Adzia Wyrywacza (pustelnik).

Trzy glony które wrzuciłem rosną intensywnie. Zna ktoś stronkę dobrą do porównywania glonów, bo głupio tak bez nazw???

Do akwa doszły trzy odmiany zoasów. Każdej od 4 do 6 główek. Otwierają się 5 min po zapaleniu światła i zamykają od razu po zgaszeniu. Co ciekawe już po paru dniach widzę przyrosty, bo do każdej odmiany doszło po 2-3 malutkie główki. :thumbsup:

Niedługo mam nadzieje wstawić jakieś podstawowe miękasy, ale malutkie szczepki. Brak mi w akwa podów (widziałem 2-3 małe) ale mam nadzieje że już rosną gdzieś w skałach. Z wartych wspomnienia jest miniaturowa osłonica, siedząca w małej dziurce i umiejąca się schować i zamknąć za sobą podwójnymi wrotami :wacko:

ps: please piszmy na temat, offtop o wodzie z kranu można w drugim temacie pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie wiele sie zmienilo, doszlo zycie, kraby palaszuja, dales glony, doszly zosaki. Chcemy fotki :unworthy:

Ty widzisz akwa codziennie, wiec dla Ciebie sie nie zmienia. Pomozemy w identyfikacji glonow i za kilka tygodni bedzie widac jak zoa daja rede


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dawaj foty, a nie historyjki opowiadaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem cichym obserwatorem, który ma tylko 3 słodkie baniaki. TEmat pochłonełam, bo wiadomo, że ciągnie człowieka do czegoś nowego. W zeszłym roku zaczęłam lekturę i podpytywałam u kivi o morszczaka, ale jak to bywa, koszty i ilość roboty, którą trzeba włożyć w morszczaka, a także mój nie za dobrze rozwinięty zmysł majsterkowicza (że o małych dzieciach nie wspomnę) skutecznie podcięły mi skrzydła. Jeśłi jednak Ci sięuda, na co bardzo liczę, to może wrócę do potajemnych marzeń o małrj solniczce...

Na fotkach wygląda to póki co w oczach laika jak każdy początek solniczki, a skoro mówisz, że jest ok i żyjątka sobie radzą, to chyba zapał zaczyna we mnie odżywać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze daleka droga. pewnie potrzeba z parę miesięcy żeby coś stwierdzić. innym już wychodziło, ale tym razem postaram się dojść jak to możliwe. W pewnym momencie jeśli akwa będzie szło dobrze to zacznę badać (może mi ktoś pomoże:P) wodę i może jakieś wnioski będą. jutro foty

edit: sorry za awatara ale nie mogłem się powstrzymać :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem cichym obserwatorem, który ma tylko 3 słodkie baniaki. TEmat pochłonełam, bo wiadomo, że ciągnie człowieka do czegoś nowego. W zeszłym roku zaczęłam lekturę i podpytywałam u kivi o morszczaka, ale jak to bywa, koszty i ilość roboty, którą trzeba włożyć w morszczaka, a także mój nie za dobrze rozwinięty zmysł majsterkowicza (że o małych dzieciach nie wspomnę) skutecznie podcięły mi skrzydła. Jeśłi jednak Ci sięuda, na co bardzo liczę, to może wrócę do potajemnych marzeń o małrj solniczce...

Na fotkach wygląda to póki co w oczach laika jak każdy początek solniczki, a skoro mówisz, że jest ok i żyjątka sobie radzą, to chyba zapał zaczyna we mnie odżywać ;)

Ten baniak odróżnia w zasadzie tylko woda.... najtańszy filtr RO kupisz pewnie za 150zł. Więc chyba nie tu jest zapora ;)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W Irlandii (tutaj się zainteresowałem tematem morskim) 90% akwariów morskich jakie widziałem, niczym nie odbiegają od średnio zaawansowanego słodkiego. Akwarium, słona woda, filtr kubełkowy tym wszystkim kręci. Może nie będzie z tego TOTM, ale zoasy i błazenki dadzą radę.

A jakby ktoś chciał fish only to już totalnie żadna filozofia. Tylko świetlówki zmieniamy na morskie i gotowe. Jedyny wydatek to sól na podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
edit: sorry za awatara ale nie mogłem się powstrzymać

No to masz jeszcze podpisik ode mnie :harhar:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

foty:) powoli ogarniam jak robić foty małym rzeczom, ale fotka całego akwa to dla mnie magia (jakiś pomysł? robię superzoomem, gdzie jest większość ustawień do wyboru)

Zoasy 1

sdfg.JPG

Zoasy 2

sd.JPG

Zoasy 3 (w aktynice, miodzio:)

sdf.JPG

Całe akwa

fff.JPG

Glon 1 do identyfikacji

dfgggg.JPG

Glon 2 do identyfikacji

dsfg.JPG

Rodzina w komplecie

dfg.JPG

Jak widać mam problem z czyszczeniem bocznej szyby (tylną chce mieć zarośniętą), magnetyczny czyścik nie mieści się a chcę żeby skałą tak była. Są na rynku jakieś płaskie czyściki na "patyku"??? akwa jest małe więc byłoby mi 100x wygodniej i szybciej i dałoby radę do zakątków. Najwyżej zrobię sobie sam...

Akwa dojrzewa tydzień z jedną podmianką 5l (sól+kranovita) i dolewkach z odstanej kranówy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie to samo na bocznych szybach za skałą ;) Jest taki czyścik chiński, żyletka na rączce długiej. Trzeba to kupić.

Foty ładne, ja też mam superzooma ale niestety automat, nie da się robić zdjęć rzeczom w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta szpilka po prawej nie będzie rdzewieć wygląda na taką zwykła krawiecka. Lepiej kupić w aptece igły do strzykawek za parę groszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem że z ciekawością obserwuje ten temat. Obecnie hoduje krewetki słodkowodne które ze względu na parametry wody muszę tylko i wyłącznie lać RO którą uzdatniam minerałami i raczej bym się nie odważył na taki eksperyment.

Ale na razie widzę że akwa się rozwija.

Kranowit, oprócz zanieczyszczeń niesie ze sobą mikroelementy i minerały potrzebne niektórym organizmom do życia. Ale wiem z doświadczenia że czasami z wodą z kranu wyleci jakieś świństwo i wszytko może paść. My najwyżej dostaniemy biegunki, ale nasi pupile mogą się przenieść na drugą stronę więc na twoim miejscu zaopatrzyłbym się w testy aby sprawdzać wodę przed wlaniem do baniaczka.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na testy przyjdzie czas. tylko sprawdzanie przed wlaniem nie ma sensu za bardzo,bo według standardowej wiedzy akwarystycznej każdy wynik jaki pokażą będzie "zły", więc poczekam, zobaczę jak akwa daję radę i później zobaczymy jakie są parametry w kranówie, jakie w akwa, jakie po dodaniu soli do kranovity itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę taki problem:

odparowaną wodę jak rozumiem, uzupełniać chcesz także kranovitą, tak?

No to będzie niezła kumulacja ;-)


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, woda odparowana jest uzupełniana z odstanej kranovity. Więc kumulacja makro/mikro elementów jest możliwa.

Usuwane z wody są przez podmianki, wzrost glonów i ich koszenie raz na jakiś czas, no i poprzez wzrost innego życia. Taki jest plan. Zobaczymy co wyjdzie.

Co do akwa to zauważyłem, że różowe i fioletowe algi wapienne zaczęły gwałtowny rozrost na skale. Wapnia to im nie brakuje na pewno:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woj,

zwroc uwage, ze sole do podmianek obliczane sa do mieszania z czysta woda a nie kranowa,  takze kupuj takie ubozsze to dluzej to wszystko pociagnie. :( 

Ciekawe jak w kranie sie ma Si.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może filtr glonowy cię będzie zabezpieczać przed ewentualną kumulacją makro/mikro elementów myślałeś nad tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól kupuje uboższą. akwa jest 25l i stoi na biurku. filtr glonowy pewnie byłby 2x większy, skomplikowany i 2x droższy niż całe akwa, więc średni sens.

wiadomo, że będę miał wysokie poziomy makro/mikroelementów. No ale na razie nawet dojrzewanie jest łagodne, moja nie pełna ekipa czyszcząca czyli jeden krabik i 3 ślimaki spokojnie nadążają z glonami. Makroglony ładnie rosną.

Życie jak na razie buzuje, ślimaki urosły 50% w tydzień. Krab miał wylinkę. Zoasom przybyły główki po paru dniach. I pojawiają się różne pody, wężowidła i inne stworzenia. Algi wapienne, różowe też dostały kopa i się rozrastają. Na razie jest ok, więc nic nie zmieniam.

Mam jedną dużą asterinę, myślicie że się podzieli/rozmnoży czy ciachnąć na pół? Podoba mi gwiazdka:P

edit: sól instant ocean teoretycznie jest do użytku z kranówą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytrwałości i powodzenia życzę...

ps. fajnie jest nieraz poczytać o czymś co jest wbrew powszechnie przyjętym regułom...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.