Skocz do zawartości
Maciej

IDENTYFIKACJA

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Wraz ze skalka przybyli odo mojego akwa nowi mieszkancy. Wczoraj zobaczylem, ze ze szczelin wyszly 2 żyjątka. Wygladają jak stonogi albo kawałek odnóża wężowidła - kolor korpusu brązowy, nóżki (a może to jakieś wypustki na bokach?!) - białe. Czy macie pojecie co to moze byc i czy powinienem sie tego pozbyc?

Niestety narazie nie mam dostepu do aparatu by zrobic fotke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm albo to będzie wężowidła ramie albo to bedzie jakiś wieloszczet

w 1 przypadku nie usuwaj

w 2 zniszcz !!!


Baniak 600l stojaknierdzewka sump 300 litrów 2T8 Arcadia 7T5 3JBLMarineBLUe 2solarnatur 2solarMarineDay 2pompy7000l hailea+4000lviaqua 40 kgsolitropicmarin,testyUSA, filtrRO/DiBlueUSA 40kg Żywy Piach 120LR + 40 DeadRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety jesli jest ich malo i sa niewielkie sa nie grozne. W dodatku usuwaja szczatki organiczne. Ja bym zostawil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak myślicie, czy byłby możliwy następujący scenariusz?: na skale z wielkiej rafy koralowej jest jajo ośmiorniczki błękitnej, kiedy ośmiorniczka się wykluwa wychodzi z akwa i zanija cały domek? hehehe:D:D:D mało możliwe a jeednak może....


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze to by transportu nie przezylo. Oni czasem w takich warunkach trzymia skale (i nie tylko :/) ze i tak dobrze, ze cos z tego przezywa. (znajomy akwarysta wcale sie nie dziwi gdy otwierajac boks z zywa skala dobiega do niego lekki, ale wyrazny zapach zgnitych jajec :p )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ogólnie to możliwe, w końcu np. na skale jest samica ośmiorniczki która wachluje jaja, nagle nadpływa skrzydlica i chap, potem jajka wchodzą w skałę albo się do niej przylepiają i powiedzmy jedno przerzywa............. możliwe ale mało prawdopodobne, a szkoda (nie chodzi mi o to zabicie całego domku:D:D)


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do tematu - nie jest to napewno wezowidlo bo widzialem jak przechodzilo z jednego miejsca na drugie. Zyjatka maja ok 2cm i raczej nie wygladaja milo. Problem jest tylko z tym "zniszcz" bo nie chca przychodzic jak je wolam!! Nawet jak gwiżdże.... :D Cholibka płochliwe to robactwo strasznie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam to oczywiście wieloszczety. Daj im spokój, też chcą żyć. Nic złego w zbiorniku nie zrobią - groźne są te duże 20-30 cm, ale rosną bardzo wolno i już raczej zmienisz 5 razy zbiornik niż takiego wychodujesz. Zresztą wszystkie zwierzęta które robią jakikolwiek ruch w kanalikach skały robią kawał dobrej roboty wspomagając filtację.

Ciekawe że głupie rady typu "tępić, tępić itd." dają najczęściej ci co jeszcze nawet akwa nie mają. Czapki z głów przed ich wiedzą i doświadczeniem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% są to wieloszczety, mniejsze są koloru pomarańczowego a większe są brązowe ( z białymi szczecinkami po bokach). Też mam takie. Opinie były różne, jedni je zostawiali a inni nie. Pojawiają sie już po 5 minutach od wyłączenia lamp. Fakt płochliwe. W słabym świetle latarki nie uciekają. Z tego co pamiętam nie wolno aby było ich za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki. Narazie widzialem tylko 2 wiec zostawie je w spokoju, niech sobie zyja. A czy np krewetka czyszczaca sie takowymi zywi czy zostawia je w spokoju?

Dzieki Tomasz za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej odwrotnie. Komuś kiedyś jakiś 20-sto kilkucentymetrowy wieloszczet zjadł właśnie krewetkę. Ale na pewno nie był on wychodowany w akwa.

Cześć Michał. Jak wcześniej pisałem im więcej zwierząt penetruje skałę tym lepiej. Zwłaszcza że na siłę dążymy do zarośniecia skały algami wapiennymi co znacznie zmniejsza jej możliwości filtracji.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki mam baaardzo duzo malutkich wieloszczetów wszelkich masci i kolorów , a nawet rozmiarów szczecinek ale ostatnio relaksując sie widokiem morskiej sielanki tuż przed moimi oczami wylazło to .. wieelkie 100%wieloszczet raczej dojrzały ponad 20 cm wyszedl chwycil w paszcze kępę glonów i zniknął ...hmm teraz wiem ze gdzieś tam czyha potwór , jak go wyłapać czym? w zasadzie jaką pułapkę można zastosować....bo chyba nie bede go hodować , a moze to wieloszczet glonożerny?:D


260l biostarek, t5 3x54w, 40kg LR,40kg zwiru koralowego, cyrkulacja 4000l/h, instant ocean2 błazenki, xenia, sinularia, grzybowience, rurówki, clavularia,krewetka red f..rozgwiazda mnostwo makroglonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ide po wędkę i golonkę


260l biostarek, t5 3x54w, 40kg LR,40kg zwiru koralowego, cyrkulacja 4000l/h, instant ocean2 błazenki, xenia, sinularia, grzybowience, rurówki, clavularia,krewetka red f..rozgwiazda mnostwo makroglonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.