Skocz do zawartości
Jader

Zmiana lampy: co wybrać? :(

  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaka lampa?

    • T5 8x24
      2
    • T5 6x24
      0
    • T5 6x39
      4
    • HQI
      5
    • LED chi?ski
      4
    • LED DYI
      15


Rekomendowane odpowiedzi

Do ostatecznej frustracji doprowadza mnie już moja samoróbka na ledowych świetlówkach. Kiepskie są te świetlówki, kiepsko wykonałem montaż i teraz mam :( Czas chyba to wywalić i założyć coś porządnego. Pomóżcie tylko z decyzją co by tu wybrać. Nie chodzi mi o jakieś duże ilości światła. Te 5x17W, które mam, w sumie jest IMO prawie ok, gdyby świeciło jak powinno. Raczej na pewno w sps nie pójdę. Mam tylko trochę monti i seriatoporę - szału z wybarwieniem nie ma, ale przyrasta w miarę ładnie. Ogólnie potrzebuję światła na korale miękkie, zoa i trochę lps'ów. Nie chcę też na nowe oświetlenie wydać jakiejś bajońskiej kasy, mając w pamięci ile już wtopiłem :( I co teraz? Potrzebuję jakiegoś moralnego wsparcia.

1) Lampa T5 (i przede wszystkim jaka: 8x24, 6x39,...?)

+ w miarę niska cena,

+ możliwość manipulowania kolorem,

- brak blików,

- konieczność częstej wymiany świetlówek.

2) HQI (jaka?)

- boję się grzania i skoku rachunku za prąd,

- konieczność regulowania koloru dodatkowymi świetlówkami (?),

+ ?

3) Chiński LED 120W

+ przyzwyczaiłem się do LED ;)

+ cena,

- chiński...

4) LED DYI wykonany przez jakiegoś forumowicza (jaki i kto by się podjął?)

+ w miarę łatwa naprawa i modyfikacja,

+/- koszt (?)

5) "Porządny firmowy LED"

- nie stać mnie, chyba, że ktoś chce tanio sprzedać :(


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wybrał 6x39W czyli T5 :) sam osobiście mam i polecam aczkolwiek co osoba to zdania więc tutaj decyzję musisz podjąć sam :)

tak świetlówki jak będziesz miał SPS trzeba wymieniać co pół roku aczkolwiek manipulacja kolorem światła jest o wiele lepsza :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie wymiary akwarium ?? I jak masz rozmieszczoną skałę ? Nie znalazłem zdjęć Twojego zbiornika...


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aa, wydawało mi się, że wymiary mam w stopce: 90x60x60(h). T5 39 chyba jest trochę długaśna. A skałę i tak planuję poprzekładać, zatem nie bardzo jest się czym sugerować.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pozostaje 8x24W jeśli oczywiście chcesz T5


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja bym sobie zrobił 1xHQI 150W i oświetlił centralnie położoną wyspę a boki akwarium pozostawił w mroku.. Do tego 1-2belki 24W T5z przodu i tyłu. Dla miękkich i lps powinno styknąć. Widziałem takie akwarium i bardzo mi się podobało. Ale każdy ma swój gust oczywiście :)

Zalety to:

- oszczędności - żarnik wymieniasz raz w roku a świetlówek musisz w tym czasie kupić co najmniej 10...

- bliki

- ciepło (szczególnie zimą :D


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa t5 na 39w świetlówki bedzie idealna na akwarium o długości 90cm, sam mam sunpowera 6x39w nad baniakiem 90x45x45h .... lampa jest idealna

dokładnie wg mnie też powinna być idealna poza tym przy oświetleniu dla miękkich i lps bo na sps to trochę będzie za słaba niestety musiałbyś mieć co najmniej 8x39W różnica cenowa nie będzie wielka a zawsze może się przydać poza tym nie trzeba włączać wszystkich świetlówek jednocześnie ja mam na 300 litrów 8x54W i na razie maksymalnie włączam 6 świetlówek jednocześnie (póki co nie mam jeszcze baniaka zawalonego sps-ami)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy taka 90 cm lampa zawiśnie na pewnej wysokości, to nie będzie mi świecić poza akwarium?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

długość samej świetlówki to około 85 cm więc przy akwarium 90 cm jest w sam raz :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... a wyniki ankiety zdecydowanie na korzyść LED DYI...


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... a wyniki ankiety zdecydowanie na korzyść LED DYI...

to zdecydowanie najdroższa opcja przy zakupie


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zdecydowanie najdroższa opcja przy zakupie

Czy ja wiem.. robią ludzie płytki z X ilością LEDów, do tego zasilacz, radiator, kawałek plexi..

koszt porównywalny do T5 DIY i zakupu dobrych świetlówek, a trzeba brać pod uwagę że za 5-6 miesięcy znów trzeba wydać kilka stów na świetlówki.. a jak się dobrze zakręcić to ktoś zrealizuje taki projekt pod indywidualne preferencje:)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.