Skocz do zawartości
rpp

Płyn referencyjny vs testy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wpadł mi w ręce płyn referencyjny Fauna Marin.

Dzięki temu mogłem zrobić porównanie tego co powinno być z tym co pokazują testy/mierniki Hanna.

I tak idąc po kolei:

kH

Referencja: 6.7

Test Tropic Marin: pomiędzy 5 a 5.5

Hanna HI755: 7.4

Czyli mała hanka trochę zawyża ale nie jest tak źle porównując z testem TM, który jest polecany niby jako dokładniejszy.

Test hanką zrobiłem trzykrotnie i wyniki różniły się minimalne (góra 0.1)

PO4

Referencja: 0.1

Hanna HI713: i tu totalne zaskoczenie bo raz było 0.25 a raz 0.32 !!

Rozbieżność bardzo duża i dosyć dziwna. Po chwili zastanowienia jeśli generalnie miernik zawyża PO4 to pół biedy. Wolę jak mi pokaże 0.05 a w rzeczywistości będzie 0.02 niż byłoby odwrotnie.

Ca

Referencja: 412

Test Salifert: 430

Jak dla mnie bardzo dokładny test. Tym bardziej, że czasem ciężko złapać moment przebarwienia

Mg

Referencja: 1284

Test Salifert: 1260

W sumie jak wyżej - wynik bardzo zbliżony.

Zasolenie

Referencja: 35ppm

Refraktometr Aquamedic: 36ppm

Refraktometr weryfikowany na wodzie RO jakieś 2 miesiące temu i patrząc na dotychczasowe doświadczenia wg mnie dziwne jest podejście niektórych osób twierdzących, że refraktometr trzeba często kalibrować. Ja swojego nie kalibrowałem od paru lat i dopiero teraz wprowadziłem tą minimalną korektę na 35ppm.

NO3

Niestety nie udało mi się tego testu wykonać bo okazało się, że mój test Tropic Marin wyzionął ducha :-(

Referencja ma teoretycznie 10 a test nie pokazał nic. Zgodnie z instrukcją TM dodałem 5 kropli odczynnika D i dalej nic.

Test używany od 2 miesięcy z datą przydatności 11/2012.

Generalnie te porównania skutecznie zniechęciły mnie do testów Tropic Marin.

Niestety płynu za wiele mi nie pozostało więc jak kupię test na NO3 Saliferta to może jeszcze uda mi się zrobić jedno porównanie ale nie mam pewności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety płynu za wiele mi nie zostało ale może ktoś się skusi i zrobi takie porównanie.

Płyn referencyjny można kupić u Krzyśka Tryca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

PO4

Referencja: 0.1

Hanna HI713: i tu totalne zaskoczenie bo raz było 0.25 a raz 0.32 !!

Rozbieżność bardzo duża i dosyć dziwna. Po chwili zastanowienia jeśli generalnie miernik zawyża PO4 to pół biedy. Wolę jak mi pokaże 0.05 a w rzeczywistości będzie 0.02 niż byłoby odwrotnie.

Leon zrobił mi niedawno test na PO4 małą Hanką i wynik był 0,08 chwilę później zrobiłem test kropelkowy PO4 za pomocą D-D H2Ocean i też było 0,08... trzy grosze w obronie małej Hanki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie płyny są u Darka w Rybniku,mniejszy za 12 i większy za chyba 18zł.Przymierzałem się do nich,ale pomyślałem czy ktoś weryfikował te płyny :thumbsup: Teraz będziemy płyny referencyjne sprawdzać płynami referencyjnymi,hehe.Jeśli chodzi o salifierta to każde następne opakowanie pokazuje inaczej do czego już się przyzwyczaiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar - ryzyko, że płyn referencyjny też nie jest idealny oczywiście istnieje ale mam nadzieję, że jeśli ktoś wypuszcza na rynek płyn, który ma być punktem odniesienia to raczej sprawdza to bardzo dokładnie (+/- parę procent)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

inmar - ryzyko, że płyn referencyjny też nie jest idealny oczywiście istnieje ale mam nadzieję, że jeśli ktoś wypuszcza na rynek płyn, który ma być punktem odniesienia to raczej sprawdza to bardzo dokładnie (+/- parę procent)

Na to samo moglibyśmy mieć nadzieję mówiąc o producentach testów puszczających swój towar na cały świat :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.