Skocz do zawartości
grzegorz.k

Czyszczenie tylnej szyby

Rekomendowane odpowiedzi

Temat może banalny a jednak muszę zapytać jak czyścicie tylną szybę?

Jak oglądam niektóre wypicowane zbiorniki to korci mnie żeby zrobić większy porządek u siebie.

Generalnie nigdy tylnej szyby nie dotykałem ale zaczyna mnie drażnić widok zielonych glonów i cyjano...

Czy jest jakiś sposób żeby zrobić to w miarę łagodnie? Boje się że zabrudzę wodę i cyjano rozejdzie mi się po całym zbiorniku.

Czy czyścić od razu i się tym nie przejmować?

Edytowane przez grzegorz.k
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy jak masz ustawione akwarium i skałę wewnątrz.

moje akwa (100x70x55h) nie było do końca dosunięte do ściany i swobodnie czyścikiem z nakładką easy blade czyściłam "na błysk" tylną szybę.

skała u mnie była tak ustawiona, że nie dotykała żadnej szyby (oprócz dna :D) i wszędzie można było czyścikiem przelecieć.

jak już zdecydujesz się na skrobanie, to najlepiej przed samą podmianką, przy wyłączonej cyrkulacji, by nie pouciekały Ci "skrobaki". ewentualnie obieg niech chodzi i włóż na komin watę by od razu resztki łapało.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czyszczę skrobakiem żyletkowym tetry. nie obawiam się że się syfek po akwa rozniesie, korale najwyżej podjedzą a on i tak szybko znika. zreszta nie musisz całej szyby jednego dnia czyścić, możesz fragmentarycznie. jeśli boisz się że cyjano się rozniesie to użyj nie rozpadających się przy kontakcie z wodą ręczników papierowych najlepiej medycznych i po prostu przejedź nimi po tylnej szybie od dołu do góry. cyjano chyba w ten sposób zbierzesz.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja długo utrzymywałem tylną szybę w czystości chyba z 2,5 roku,ale w miarę porostu korali co czyściłem to coś ułamałem.Od jakiegoś czasu zostawiłem ją by porosła algami i o dziwo teraz bardziej mi się podoba,tak naturalniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja długo utrzymywałem tylną szybę w czystości chyba z 2,5 roku,ale w miarę porostu korali co czyściłem to coś ułamałem.Od jakiegoś czasu zostawiłem ją by porosła algami i o dziwo teraz bardziej mi się podoba,tak naturalniej.

Hej wapienne to każdy by chciał. kledze to raczej chodzi o to że rosną mu tam plagi oraz zielony meszek na którym pewnie zbiera się syfek. pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze gdyby jej nie skrobac tylko czyscic magnesem, to bylaby szansa na rozowe wapienne i w przyszlosci zaprzestanie tej przyjemnej czynnosci. :wallbash:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety oprócz wapiennych różowych mam trochę zielonych i miejscami cyjano. Dzisiaj skończyłem czyścić. W miarę dobrze to idzie, tylko nie wszędzie mam dostęp a to skała a to korale. Mówicie że z czasem zielone przestaną rosnąć? Co ma na to wpływ? Może jest coś co się leje do baniaka na te paskudztwa?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj Grzegorz, a co sprzyja glonom zielonym?

zakładając, że dojrzewanie zakończone i przebiegło wg. "planu" to... mamy temat rzekę.

parametry? NO3, PO4, obsada, odpieniacz, karmienie, podmianki (jak często i ile jednorazowo), generalnie filtracja (skała/piach/absornery), wszelkie "wspomagacze" ...

poszukaj na forum w dziale "plagi". wyczyścić można zawsze akwa/tylną szybę ale warto znaleźć przyczynę.

albo przynajmniej spróbować.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..żeby to było takie proste jak piszesz nika :( czytam, czytam, pewnie i przyczyny znam, ale warunki nie takie, tylko 130Litrów, bez sumpa, odpieniacz pewnie nie wyrabia bo to tylko red sea jak się okazuje za słaby (niby do 400L ale to chyba żart), PO4 nigdy do 0 nie zbije chyba, chociaż robie co mogę: leje wódkę, mało karmie, co tydzień podmiany 10%..

Co można w takim systemie jeszcze zrobić?

Oto efekt po czyszczeniu:

f024y.jpg


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, na fotce, acz niewyraźnie, widać że sps-om pasuje.

redsea ja miałam swego czasu w 200L (obsada miękka) i powiedzmy ze ledwo co dawał radę, trzy szczepki sps-ów wtedy stały w miejscu i kolorków im brakło, ale ... glonów nie miałam.

a jakie masz NO3? i PO4?

i wiesz do zera (PO4, NO3), to niekoniecznie najlepiej dążyć ...

ps. sump nie jest wyznacznikiem akwa! on przydaje się, wg. mnie przede wszystkim do odpieniaczy. bo panele nas ograniczają (rozmiarowo) a podwieszanych pienideł (dobrych i mało widocznych) do większych litraży jak na lekarstwo.

w moim sumpie był odpieniacz+obiegówka. no i węgiel w pończoszce


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zdjecie z telefonu, tylko podglądowe. Niektóre Spsy rosną szybko a inne wolniej (szczególnie niektóre acropory ale oblewaja skałkę więc wierze że idzie ku dobremu.

PO4 - 0,03

NO3 -1 (Jbl)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.