Skocz do zawartości
Casper Hare

Akwarium 60 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam na imię Damian.Jestem tu nowy :D.Więc tak mam parę pytań odnośnie akwarium morskiego.

Planuję hodować w nim 2 błazenki jakieś ślimaki,które są zazwyczaj wpuszczane na początek i może krewetka ?Więc tak sprawa wygląda następująco,żeby nie rozpisywać się na setki wyrazów zapisze wszystko w punktach ;)

1.Akwarium :

http://www.swiatzwierzat.com.pl/index.php?AK=produkty&kategoria=148&produkt=306

2.Poroponowano mi na jednym z forów filtr kaskadowy cytuję "Przydałaby się jeszcze kaskada z wkładami purigen+chemipure"Co to jest purigen+chemipure ? :

http://www.swiatzwierzat.com.pl/index.php?AK=produkty&kategoria=17&produkt=1298

3.Grzałka gdzieś tak z 50-35 w

4.Filtr RO.Dogadałem się ze sprzedawcą w sklepie ,że dałoby radę załwatwić.Jakiej firmy polecacie filtr ? Byle nie za drogi.

5.Testy do wody mam zamiar sprawić sobie prezent na urodziny w postaci testów Jbl lub zoolek w walizce.

6.Oświetlenie i tu pada pytanie nie wiem o co chodzi tego rodziału ,że tak powiem z akwarystyki nie mam opanowanego :)

Jaką kupić belkę?Kompletnie nie wiem jakie światło :) T5 ? HQI jest drogie więc odpuszczam.Belka na 2 świetlówki t5 była by dobra ? Teraz jaka moc.Ale do tego wrócę później.

7.Żywe stworzenia czyli błazenki.Co tak naprawde muszą mieć by czuły się dobrze ? Koralowce ? Jakie ? :) Sarco ? Wiem ,że istnieją takie akwariua jak fish only ale czy błazeneki i krewetka będą czuły się w nim dobrze ?

8.Żywa skała.Po przeliczeniu doszedłem do wniosku ,że 10 kg żywej skały byłoby ok może nawet ciut mniej :) Obniżam to ze względu na koszta.Teraz pytanie pada co musze zrobić by pozbyć się wieloszczetów przed włożeniem CHCE TE BRZYDALE WYTĘPIĆ ZNISZCZYĆ ! :D nie chce czegoś takiego to mnie odrzuca :D.

9.Piasek wrzuciłbym dopiero wtedy kiedy akwarium byłoby już dojrzałe.Czyli po około miesiącu.

10.Odpieniacz.Powiedziano mi też ,że do 60 l przy 2 błazenkach żywa skała poradziłaby sobie z tym.Wieć nie będe go kupował.

11.Falownik.JVP 102

12.A teraz szokujące albo i nie :) Z całym akwarium chciałbym wystartować z 1000 zł.Oczywiście co 2,3 miesieczne wydatki na wkłady pokarm sole itd. są odliczone od 1000 zł.

13.Podsumowując.Dziękuje za tym ,którzy chcieliby pomóc mi z założeniem akwarium.

Pozdrawiam Casper Hare.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

1 ok czemu nie większe, ile w pokrywie świetlówek się mieści.

2 jak sobie panelu nie wkleisz lub smpa nie podepniesz to wszystko (sprzęt worki z węglem absorbery - purigen, chemipur grzałka i odpieniacz ) masz w głównym zbiorniku zmiany wody w zbiorniku = problem w wyregulowaniu odpieniacza

3karzda jedna z elektronicznym czujnikiem temperatury ( analogowe mogą być ale najlepiej dodatkowo zabezpieczyć elektronicznym i zatapiać tylko do wysokości minimalnego poziomu wody dobre robi Aquael termo stabduo a na forum kolega Lubusik

4tu się nie wypowiem ja używam najtańszego + żywica di mb 20 i działa

5 JBL lepszy Selifert Mg Ca kh No3 wystarczy Jeżeli nie masz zamiaru trzymać wymagających korali (miękkie głównie to lepiej kupić dobrą sól a testy sobie odpuścić) JBl też coś pokazuje ale czy to są prawdziwe wartości nie wiadomo

6 światełko zależy od tego co chcesz hodować im bardziej wymagające tym więcej światła

8 wieloszczety - małe mogą być większe wyłapać ręcznie pęsetą jak się da lub krewetka boksująca je jada u mnie nawet lysmata ambonensis je je ,co do moczenia skały w ro lub mrożenia w zamrażarce to jeżeli niema niechcianych glonów typu Bryopsis Alge lub Valonia zabieg bez sensu po to kupujesz żywą skałę by coś w niej żyło a nie same trupy ale to moje zdanie

9 z piaskiem słusznie ale życzę ci by się udało po miesiącu dojrzewanie niestety ja nie miałem tyle szczęścia zeszło prawie kwartał

10 kiepski pomysł odpieniacz nie tylko oczyszcza wodę ale i ją dotlenia a z rybami wszyscy piszą na starcie o 2 błaznach a kończy się na o wiele większej liczbie

11.Falownik.JVP 102 oj sporo za mocny wywieje ci ryby z akwa o piasku już nie wspomnę (koralia nano * 2 szt lub tańsza alternatywa jvp 100 * 2sz lib aquel ref 2600) miałem jvp 101 i tornado w takim litrażu powodowała na dodatek jest strasznie wielka

12 no w akwa morskim kasy się nie liczy niestety zawsze wychodzi więcej niż się zakłada

ps sorki zakręciłem się z tymi numerkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Kolego!

1+2: no prosze, filtr kaskadowy jest drozszy od zbiornika - witamy w gronie wydawaczy kasy

3: zalezy jak zimno w pokoju. Wazny jest b. dobry termostat, tu nic nie moze nawalic

4: RO moze byc tani, o jak najmniejszej przepustowosci (chyba 50 l/h?). Wazne jest DI podlaczone za RO

5:te testy sobie daruj - patrz w strone Saliferta albo calkiem odpusc i rob co tydzien 15% podmiany na dobrej soli (np: zwykla Tropic Marin).

6:Belka T5 3x24W bedzie nawet dla sps-ow. Dla miekkich wystaczy 2x24W

7:na mysl o blazenkach, chlopcy i dziewczeta sa wniebowzieci. :w00t::w00t::w00t: Przyda sie jakis ukwial, ale nie do nowego akwarium. Jest jeszcze czas to na forum wyczytasz jaki.

8: 8-10 kg skaly bedzie ok. Wieloszczety sa pozyteczne, jesli dlugoscia nie przekraczaja metra. No powiedzmy 10 cm. Zjadaja resztki. Wszystkich i tak nie usuniesz, a te co pozostana urosna. I dobrze. Moglbys zywa skale wygotowac, to by zginely, ale wtedy skala nie bedzie zywa. :no

9: ok, ale dojrzale to akwarium jest czesto dopiero po roku. Ale po miesiacu mozesz dac piach

10: no to pozdrow tych, ktorzy sa tego tacy pewni

11: troche mocny i duzy do takiego zbiornika. Tunze 1x6025 i druga 6015 bylyby przyjemniejsze.

12:pewnie wystartujesz  :), tu juz nikogo nie zszokujesz -_-

13: prosze

Pa


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie błazny siedzą w xenii ale jak mają być same to i tak za pompą będą zasiedziały a nie uważasz że przymała-we jest to akwarium dla błaznów nie lepsza jakaś babeczka elektronicznym fiszu mieli kilka małych odmian a dla nich miejsca będzie aż nadto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostanę chyba przy kaskadowym.Juko nie rozumiem teog : "a nie uważasz że przymała-we jest to akwarium dla błaznów nie lepsza jakaś babeczka elektronicznym fiszu mieli kilka małych odmian a dla nich miejsca będzie aż nadto".

Sugerujesz żebym pomyślał nad większym ?112l było by ok ? Chce zmieścić się w 1000 zł na start ,więc na dużo nie moge sobie pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1.Czy nie wyniosłoby Cię taniej u szklarza? Od razu mógłbyś zamówić panel lub sumpa.

2.Purigen jest absorberem zbijającym poziom NO3 oraz klarującym wodę.

3.Np.: taka

5.Salifert lub Red Sea.

6.Możetaka

8.10 kg może być.

9.Z tego co wcześniej czytałem to piach można wsypać po około 2 tygodniach, ale posłuchaj bardziej doświadczonych ode mnie :)

10.Zależy co chcesz tam trzymać. Jeżeli tylko to o czym napisałeś to co tygodniowe podmiany wody powinny wystarczyć. Im większą obsadę planujesz tym odpieniacz będzie bardziej potrzebny.

11.Myślę, że ta pompa będzie stanowczo za mocna do Twojego litrażu. Dwie koralie nano będą ok.

12.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdanie błazny sobie odpuść w tak małym akwarium. Elektronicznym fiszu chodziło mi o http://erybka.pl/

a co do kasy to niestety lepiej zaczyni od 30l możne zmieścisz się w tej kwocie polecam podejrzeć zbiornik kolegi kawa93 http://nano-reef.pl/topic/33062-25-l-pico-rafka-zoanthusy/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie w 60-tce w 112 ok u mnie dopiero po przesiadce na 112 zaczęły się normalnie zachowywać nie tylko autystyczne bujanie przy pompie ale pływanie po całym akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega chce wydać 1000 to może sobie pozwolić na 30 litrów z sumpem to i na filtry i na zwierzaki starczy - oczywiście na korale i małe krewetki i kraby.

112 litrów to skromnie licząc z 2000 musi wydać a nie 1000

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błazny w 112l to mało 2 sztuki ?

no błazny to ludzie mają i w 40l i w reefmaxach i w 1000l nie chodzi o to, czy się "zmieszczą" tylko, o to by się dobrze zwierza czuły ;)

wszyscy namawiają od razu na wielkie... a ja Ci powiem coś przekornego. Startuj na małym - małe jest bardziej wymagające! Więc nauczysz się szybciej co i jak. Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to pasmo klęsk itd... i koledzy mogą oponować, że ten mój pomysł to zły jest... ;) bo małe nie wybacza pomyłek!

Z proponowaną kwotą jednak na większe to Cię nie stać! Policz sobie sam sprzęt i skałę i już prawie masz tą kwotę... skała 10 kg po 30 kilka zł... (przeciętnie 39zł) + grzałka i masz połowę kwoty ;( Im większe akwa tym skały więcej nie licząc innych kosztów! Im większe akwa tym więcej światła nawet dla prostych korali! Tu masz jak ci napisał kolega @Stani 3x 24W i powinno być ok nawet dla "lepszych" koralików to przyjmując cenę 40 zł za np świetlówkę Blau masz 120 zł większe akwa np takie jak moje to już by było 6x24W - czyli podwoiły się koszty... itd, itp...

Zostań przy tym co założyłeś, a zrób akwa na wysokim poziomie! Nie imponują mi baseny, w których są setki litrów wody, a wyglądają jak śmierdząca kałuża i pewnie mnóstwo osób podzieli to zdanie! Lepiej zrobić coś na co faktycznie Cię stać i mieć to że tak się wyrażę na "błysk"! Tak by inni w przyszłości podawali je jako przykład jak akwa @kawa93 ;) teraz podał za przykład kolega @juko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kubek dobrze prawi.

Moze warto sie jeszcze przed startem zastanowic, jakie akwarium by mozna sobie sprawic (juz nie mowie o zamowionym, tylko o "gotowcu"), w cenie tego akwarium + cena filtra kaskadowego), zeby miec w nim miejsce na samodzielne wklejenie chociaz panelu (jesli nie komina), w ktorym znalazlby sie odpieniacz, grzalka i jakas pompa. W zasadzie moznaby kupic akwarium ze 20 cm dluzsze lub szersze i zrobic z 15 cm panel (samemu!). Oswietlac tego oddzielonego miejsca nie trzeba... :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma bardzo dobry pomysł, sam mam zbiornik z kaskadą i tam jest wszystko(czyli odpieniek wg pomysłu tomko i węgiel)

i to rozwiązanie działa już od marca, ale lepszym będzie gdybyś zamówił zbiornik np. o 20cm szersze i z tyłu wkleił samemu panel, wtedy masz duże możliwości, możesz sobie zrobić skromne refugium albo cokolwiek innego co będzie Ci potrzebne.

Zbiornik ok 60l w mojej opinii jest całkiem ciekawym litrażem, nie jest mikroskopijne, można już coś tam wrzucić a nie generuje tak dużych kosztów. Jeśli miałbyś możliwość finansową, to nie zastanawiałbym się, ale kiedy są sztywne ramy, to będzie bardzo trudne.

Ja sam zacząłem od 30l i to był błąd, po włożeniu ręki wylewa Ci się z niego woda :D i po trzech miesiącach zostałem z zestawem trudnym w transporcie za cenę którego dałbym radę kupić szkło i bebechy do lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do cyrkulacji bo widziałem, że koledzy zaprzeczyli ale chyba nie podali propozycji... więc teoria mówi 30X pojemność wody dla miękkich i około 50x dla SPS czyli powiedzmy 2x koralia nano 900 powinna być ok.

i jeszcze jedno w cyrkulacji nie liczy się de facto ile tych litrów wywala pompa na godzinę tylko to, by można optymalnie ustawić cyrkulację żeby:

- nie było martwych stref

- nie robiła się zadyma piaskowa

- w miarę całym akwa krążyła woda i fajnie jakby nie był to przepływ jednostajny (najlepiej jakby z różnych kierunków i ze zmienną siłą obmiatał korale)

w sumie ja jestem zwolennikiem sposobu/teorii więcej pompek o mniejszej wydajności niż jedna bycza...

zalety:

- lepiej ustawiony obieg brak opisanych powyżej problemów

- mniejsze urządzenia lepiej wyglądają w każdym akwa, a w szczególności w małym akwa

- przy uszkodzeniu pojedynczego urządzenia zostaje ci łyżka i intensywne machanie ręką... przy kilku pompkach zawsze coś w akwa pracuje nawet jeżeli jest to tylko połowa tego co dotychczas!

pozdrówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli zostać przy 112 l i tył oddzielić ,żeby zrobić panel tak ? 2 błazenki krewetka ślimak i było by ok.Ja mam ogromny problem z koralami nie wiem co jak dobrać nie mam bladego pojęcia tak samo z oświeltniem nie jest to tak proste jak słodkowodne ,że zapalam o 8 i świeci do 8.Jak tu wygląda ta sprawa?Czy zwykłe zimne świetlówki t5 2x24w naprzykład i nic więcej (Mam tu na myśli belkę hagena którą mi proponowano) ? Czy jakieś inne? Ile takie światło powinno się palić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Casper,

zeby cos o oswietleniu powiedziec, musialbys podac wymiary zbiornika. Nie oswietlasz tego dla ryb, tylko dla korali. Blazenki lubia miec jakiegos ukwiala (choc zadowola sie czyms innym), a ten lubi swiatlo.

Takie oprawki dla T5 (Hagen ?), sa wbrew pozorom b. wydajne. Wazne sa dobre odblysniki. Patrz w kierunku rur ATI (biale i niebieskie). Niebieskie mozesz smialo zastapic tanszymi (Osram 67, dostepne w Castoramie).

Wydaje mi sie, ze poniewaz rury T5 24 W maja okolo 60 cm dlugosci, to oswietlana czesc akwarium powinna miec 60-70 cm (reszta to panel, moze byc z boku).

Swieci sie przewaznie 12 godz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co rozumiem muszę zmieszać barwę zimną białą z świetlówka osram 67 i świecić tym przez 12 godzin tak ?

AKWARIUM PROSTE (6mm) Wymiary: 80X35X40 cm Pojemność: 112 l

waga: 14 kg

To tyle co mogę na razie podpowiedzieć

http://www.swiatzwierzat.com.pl/index.php?AK=produkty&kategoria=148&produkt=292

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im większy zbiornik tym łatwiej utrzymać parametry wody. a co do panelu to ograniczy ci miejsce w takim akwarium. Zanim założysz szkło pomyśl o sumpie. Każdy ci powie, że nie ma lepszego rozwiązania w naszych warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tą długością będziesz miał problem z doborem światła... to już się większe zrobiło niż 60 litrów ;) może 2x tą belkę hagena wypada kupić...

z lamp stojących na akwa to niewiele jest... jakieś chińczyki, ten hagen, reszta na około 60 cm bo tak wypada pod 24W świetlówki które mają około 53 cm... i trzeba je wieszać!

panel z boku! a nie od tyłu za wąskie to akwa na panel z tyłu! co do jego szerokości to minimum 12 cm ale to minimum!!! odpieniacze mają około 12 cm np taki ps300 aquaela, a np tunze to już wymaga około 15cm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz to http://nano-reef.pl/...post__p__350821

masz wszystko gotowe, a mniej Ci i tak nie wyjdzie w morskim jest zasada ze ten kto tanio płaci,płaci 2 razy

przejrzyj targowisko nie raz są okazje za naprawdę nie wielkie pieniądze


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie ja nie chce dokupować 2 belki za 230 zł.A z drugiej strony nie chce ograniczać miejsca rybom.Napewno w grę nie wchodzi 2 belka :) Nie stać mnie.Co do panelu z boku na bank brzydkoby wyglądało .Hmm.Duży jest koszt takiego sumpa ?Nie wiem już czy 60 l czy 112 l.Zawsze jak zaczynam temat o kupowaniu czegoś to mam potem dylemat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do łomży nikt nie zgodzi się mnie zawieźć.Wszyscy są na anty akwarium itd.Więc najdalej po zakupy to warszawa...Trudniej jest kiedy ma się jeszcze rodziców ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.