Skocz do zawartości
mariusz_s

Kostka 70L - Wejherowo

Rekomendowane odpowiedzi

A więc dziś podłączyłem przepływowego TDS'a. Po membranie mam 002, zaś po DI mam 000. A więc filtr RO+DI działa tak jak powinien. Czyli teraz są 2 możliwości. Skręcę lampę na 35% mocy i co tydzień będę dokładał kolejne 5%.

Do wody zaś powędrował węgiel, oraz rozmyślam o wódce.

Jeśli z tych planów coś jest nie tak to piszcie.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skręcenie lampy nie pomogło. W/g testów NO3 - 2,5, PO4 - 0,03. Teoretycznie dramatu nie ma. Ale, no właśnie ale. Na szybach i piasku pojawił się rdzawo brązowy nalot. Z szyb schodzi bardzo łatwo. Na piasku nie tworzy on grubego dywanu z glutami. Z początku myślałem, że to okrzemki i do panela powędrowała w woreczku RowaPhos. Po świętach będę miał test na Si to ostatecznie wykluczę problem z krzemianami (czy aby nie dokladane są w dodzie do dolewki). Rzecz jaką zaobserwowałem, to osad nie pojawia się na szybach w miejscach gdzie dmucha na nie cyrkulacja. Tak więc stawiam na cyjano.

Z obsady w akwarium mam: 1szt. Cryptocentrus cintus, 2 szt. Amphiprion ocellaris, 1szt. Stenogobiops nematodes. W akwarium był jeszcze doktorek ale zginął w paszczy Iwanka (niewidomego kota), co jest tak nieprawdopodobne, że aż sam nie mogę w to uwierzyć.

Z korali to doszła Seriatopora hystrix, Caluastrea i Euphylia.

Jest troche fotek tej plagi ale kiepska jakość.

post-7591-0-53710100-1324813302_thumb.jpg

post-7591-0-48730100-1324813307_thumb.jpg

post-7591-0-26605500-1324813313_thumb.jpg


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejny dzień walki z rdzawym nalotem.

Pomiar pod kątem krzemianów dał 0 wynik w wodzie z akwarium jak i w wodzie RO/DI. Tak więc to raczej nie okrzemki, choć pasowały najbardziej. Czyli jednak to może być cyjano. Ostatnie pomiary: NO3 - 0,2, PO4 - 0. Na nalot pomaga zaciemnienie. Jutro przywiozę karton z firmy i zaciemnie akwarium na 3 doby. Zastanawiam się jak to zniosą SPS'y. Ale przecież podczas sztormu też jest ciemno i jakoś dają radę.

Postanowiłem przyklejić parę szczepek SPS'ów w wybranych miejscach na skale. W sumie kraby i ślimaki i tak ich nie maltretowały. Ale jednak strzeżonego.. Klej GroTecha'a KoraFix Stick. Trzyma tak sobie. Za to śmierdzi nieziemsko. No i odpieniacz zwariował - a tego akurat po nim się spodziewałem. Mam nadzieję, że glony wapienne jednak obrosną ten klej i nie będzie tak okrutnie badziewnie wyglądał.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalot ustąpił mam nadzieję, że na długo.

Na fotkach zwierzaki tuż po włączeniu światła. Seriatopora i Montipora nieśmialo polipują. Briareum zaś całkowicie schowana.

post-7591-0-03372600-1325184788_thumb.jpg

post-7591-0-21102200-1325184793_thumb.jpg

post-7591-0-48230100-1325184799_thumb.jpg

post-7591-0-92030200-1325184805_thumb.jpg

Kawałek wielkości może z 7mm postanowiłem dać mu szansę.

post-7591-0-77035000-1325185994_thumb.jpg

Parametry:

No3-0

Po4-0


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 113 od startu

SPS'y mają ładne przyrosty. Przez chwilę walczyłem z dino. Już odtrąbiłem sukces i jak na złość dino wróciło. Na razie w skarpecie jest RowaPhos i węgiel. Na nieszczęście apitasja zbyt urosła i zaczeła mi parzyć Montiporę czekoladową a'la Superman. Miarka się przebrała. Za pomocą strzykawki do insuliny i kwasku pozbyłam się czterech największych osobników róży szklistej.

Niestety cyrkulacja okazała się za słaba. Moje obie Koralie Nano 900 będzie trzeba wymienić na sprawniejsze cyrkulatory. Wybór padł na Tunze 6015. Niby wydajność 1800l/h ale lepszy niż w Korali Nano 1800 zakres regulacji wypływu strumienia wody. Tak się zastanawiam czy dać jedną Tunze 6025 i jedną Koralię Nano 900 wraz z wylotem z panela, czy dwie Tunze 6015.

Na razie nie mam aparatu więc fotek brak.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 120 od startu

Akwarium powoli dojżewa. Obecnie dino jest już w odwrocie. Trzy dni zaciemniemia, adsorbery fosforanów i krzemianów, oraz węgiel aktywny pomogły. Ocenie ze zmian to pilna wymiana odpieniacza na mocniejszy i wymiana jednego z cyrkulatorów, też na mocniejszy.

Korale jak i ryby czują się dobrze.

Jak widać Montipora hoffmeisteri ładnie polipuje

gallery_7591_1895_92625.jpg

Kolejna Montipora nie pamiętam nazwy

gallery_7591_1895_134105.jpg

Tutaj Caluastrea

gallery_7591_1895_47963.jpg

Nie zabrakło też Euphylii

gallery_7591_1895_114156.jpg

No i zdjęcie całości.

gallery_7591_1895_25542.jpg


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalbym narazie jedna Tunze 6025 a potem zobaczyl.

Juz czas chyba przerwac grzebanie w akwarium i niech to przez 2 miesiace sie przekreci bez ingerencji. :lol:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem z grzebaniem i poprawianiem. Teraz korale i ryby mają spokój. Obecnie skupiłem się na regularnym dozowaniu Ballinga i i mikroelementów. Ewentualne wymiany to jednego z cyrkulatorów na mocniejszy no i wydajniejszy odpieniacz.

Kolejne korale myślę wprowadzać na wiosnę. Może jakieś ładne cukiereczki pojawią się na święta.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś nastapiła mała zmina w cyrkulatorach. Jedną z moich Koralii Nano 900 zastąpiła Tunze 6025. Pierwsze wrażenie - o kurcze jaka wielka. Po włączeniu kolejna radość - w akwarium woda krąży aż miło. Widać te 2500l/h. Nawet po odłączeniu drugiej Korali Nano 900 i pozostawieniu Tunze samej sobie woda dalej ładnie krąży. Z LPS'ów Caluastrea ładnie wystawiła polipy i to w środku dnia. Euphylia jakby nie przepadała za takim ruchem wody. Za to Montipory i Seriatopory falowały polipami jak nigdy. Jedynie Sarco się schował, ale już ładnie faluje pod ruchem wody, i widać chyba jest z tego zadowolony. Na froncie walki z dino pewna poprawa. Silny ruch wody widać nie służy diono. Parę dni temu do walki dołączyłem jeszcze Prodibio BioClean. I tu chyba przesadziłem. Po wlaniu 1/10 ampułki Prodibio BioDigest wyczytałem w necie iż napoczętych ampułek się nie zostawia na później. ...z rozpędu dolałem do wody resztę. Tak więc do 90l wpadła dawka na 1000l. To samo tyczyło się BioPtima. Na razie nie ma złych oznak tego szału.

W akwa rąk już nie moczę. Regularnie leję Ballinga po 10ml na dobę. Na razie nie podmieniam wody. Znaczy ustaliłem częstotliwośc podmian na co 3 tygodnie. Jeszcze zastanawiam się nad dołączeniem dawkowania wódki. Jak tylko uporam się z dino myślę nad dołączeniem suplementacji TM A- K+, lun czegoś z KZ.

Pomimo iż na 2 ślimakach muszle porasta super długa broda z glonów zielonych ( tylko na nich) NO3 i PO4 mam na poziomie niewykrywalnym przez testy Saliferta.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plaga diono nie odpuszcza. Zaciemnienie pomaga na maksimum 2-3 dni. Zwiększona cyrkulacja jak na razie nic nie wskórała. Raczej mam wrażenie, że dino się powiększa. W sobotę będzie podmianka. Rozważam dozowanie wódki. Ale powoli już sam głupieję.

gallery_7591_1895_66399.jpg

gallery_7591_1895_2295.jpg

Czy macie jakieś sugestie. Sam już nie wiem co robię źle.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałem podobną sytuacje odessałem ile było można i umieściłem kompaktową świetlówke UV. Świeciła calą dobę przez jakieś trzy tygodnie, potem świeciła tylko z oswietleniem zbiornika. Już po 2 dniach było widać poprawę w tej chwili jak się tylko pokazuje jakieś ognisko odrazu uzywam UV-ki i jak dotej pory mam spokój. Równocześnie z lampką zaczełem lać NO3-PO4-X firmy Red sea.


"Pozwolić przywiązaniu, by odeszło z jego życia, Jedi musi."

JODA

http://fishhunter.webnode.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba przesadziłem z Ballingiem. Codziennie rano lałem po 10ml. Obecne parametry to:

dKH - 11,5

Ca - 475

pH - 8,0 (ale tu głowy nie dam test Saliferta jest pod tym względem ułomny)

NO3 - 0

PO4 - 0

Mg - (brak aktualnie testu, MgCl2+6H2O dawkowałem z CaCl2 w stosunku 1:10, więc pewnie też będzie dużo)

Częstotliwość podmian zwiększę do 1 raz w tygodniu po ok. 10%

Światło skręcone do 25% dla PS BP 90W.

Dalej nurtuje mnie sprawa czy zacząć dodawać wódkę czy nie. Na razie na miesiąc skończyłem z podawaniem JBL CoralFluid.

Wszelką krytykę przyjmę z pokora. Wszelkie rady mile widziane.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Garść aktualizacji.

gallery_7591_1895_21547.jpg

gallery_7591_1895_55546.jpg

gallery_7591_1895_23889.jpg

gallery_7591_1895_20729.jpg

gallery_7591_1895_34090.jpg

gallery_7591_1895_13328.jpg

Wygląda strasznie bo właśnie przeszła kurację w nadmanganianie potasu. Ślimaków nagoskrzelnych nie stwierdziłem, za to wypadła garść kiełży które ją stresowały.

gallery_7591_1895_120694.jpg

gallery_7591_1895_31360.jpg

Coś jest nie tak z moją Sony A200 albo z obiektywem. Bo w trybie makro zdjęcia wychodzą straszne.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Garść nowości.

W akwarium od soboty za cyrkujację robią pompy Tunze 6025 i 6015. Mocniejsza Tunze zastąpiła jedną z Koralii Nano 900 już jakiś czas temu. Niestety tandem Tunze 6025 i Koralia Nano 900 jakoś się nie sprawdzał. Druga z Korlaii została więc zamieniona na silniejszą Tunze 6015. Zalet cyrkulatorów Tunze nie będę opisywał. Napiszę tylko iż nareszcie mogę powiedzieć ile daje dobra i dobrze ustawiona cyrkulacja. Ze skały powoli schodzą glony zielone. A i na samej skale nie ma już zalegającego syfu. Brak bezpośredniego dmuchania w korale zaczyna procentować. Zaczeły normalnie polipować.

Do kompletu dołączył też nowy odpieniacz. Tunze DOC Skimmer 9002 zastąpił kulejącego już AM Miniflotora. Piszę kulejącego po padła jedna z membran w pompie powietrza. Naprawa, a tym bardziej już wymiana na nową pompę była ciut nieopłacalna.

Doszło też kilka nowych szczepek montipor i akropor.

Na dniach wstawię fotki baniaka.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada ok :thumbup:

Czy uzywasz DI po RO ? Masz pare testow ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście po RO jest DI. OD początku posiadania RO mam DI. Tydzień temu wsypałem nowy zasyp żywicy. Po wyjściu z membrany TDS pokazuje mi 001, po DI mam 000. Testy mam na Ca, kH, NO3 i PO4. Z czasem planuję dokupił małą Hankę na PO4.

I tak:

Ca - 400

kH - 8,6

NO3 - 0,5

PO4 - 0

Testy Saliferta. Ograniczyłem karmienie pomimo licznej obsady żywej. Korale karmię 2x w tygodniu. 1 raz Coral captivit-e i 1 raz pół kostki zielonego planktonu. No i obowiązkowo leję Ballinga. Obecnie Ca w ilości 40ml/dobę, zaś kH - 15ml/dobę. Seriatopora Hystrix od ciebie Staszku urosła już prawie 3 krotnie. Inne korale też mają przyrosty.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak fajny tez ciagle prazymierzam sie do soli ale dreczy mnie $ a co do doczepiania sie i krytyki masz fotki strasznie nieostre :) POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki nieostre bo woda ciut mętna i AF szaleje a ręczne ostrzenie mi nie wychodzi. Na dniach mam sprawić sobie statyw i nowy obiektyw, może wówczas fotki będą lepsze.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem wszystkie testy.

Ca - 400

kH - 8,6

PO4 - 0

NO3 - 0,5

no i Mg - 1050 - tu testy powtórzyłem 3x.

Mam roztwór MgCl2 x 6h20 - 34gr. na 2LRO.

Kalkulator mi wskazuje iż mam dodawać 13,7g MgCl2 przez 7 dni. Wychodzi mi prawie 1L roztworu dziennie.

Czy to prawda czy kalkulator oszalał. Bo ja już zgłupiałem.

pozdrawiam,

Mariusz


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc klamka zapadła. Niedługo przesiadka na większy zbiornik. Będzie to 250L. Front i boki z OW. Komin na środku co powoduje iż mogę je ustawić prawię w każdym miejscu pracowni. No i sumpik i dolewka niczego sobie.

Akwarium ma wymiary 100x50x50. Sump 80x40x45. W maszynowni za czystość odpowiadać będzie odpieniacz H&S150.

Tylko ze światełkiem są chwilowe przejściowe. Niby mógłby być PS Triton R2 175W wsparty PS BP 90W, ale jeszcze myślę nad PS Metis CRP 2x100W, lub może czymś z rynku wtórnego PS BP 140W.

Teraz tylko wyciąć panele, wkleić kafle w miejscu gdzie ma stanąć akwarium. Przemalować ścianę. I powoli dopalać.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpik, kafelki, odpieniaczyk, lampka...robi sie drobnomieszczansko :harhar:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam zaraz drobnomieszczeństwo. Mam okazję zrobić przesiadkę. To wolę to zrobić raz a porządnie. Widok panli zniszczonych wodą i wizja kolejnego restartu to nic ciekawego.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe akwarium zalane i posolone. Jutro czeka mnie układanie skały i może wsypanie piasku. NO i czekamy na stabilizację parametrów i przenosimy życie.

Nie obeszło się bez strat. Zaraz po stracie w pompie obiegowej padł wirnik. Jako iż NJ3000 był skręcony na minimum, to z braku innych perspektyw zastąpiła ją pompa NJ2300. Jak czas i zasoby pieniężne pozwolą to w NJ3000 wymienię wirnik i wstawią ją na jej pierwotne miejsce.

Już tylko czekam na nowy odpieniacz i światło.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.