Skocz do zawartości
grubar

pierwszy projekt i pierwsze wątpliwości

Rekomendowane odpowiedzi

To jest mój drugi post i zaczynam go w dziale „Dla nowicjuszy”, bo po pierwsze jestem jeszcze zielony, a po drugie mam wątpliwości z wielu działów (np. Sprzęt, Technika, Chemia), więc chyba to jest najlepsze miejsce. Jeśli moderator uzna, że lepszy dla tego wątku jest inny dział (np. Moje akwarium, czy Ogólny), to przepraszam i proszę o przeniesienie postu.

Przez ostatni tydzień przeczytałem sporo informacji na tym forum (w tym wszystkie tematy przyklejone w dziale „Dla nowicjuszy”), jak i drugi raz przeczytałem książkę „Morskie Akwarium” Nicka Dakin’a. Oczywiście dzięki temu wiem dużo więcej, ale też wiem, czego nie mogłem się dokopać. Dlatego postaram się opisać moje wątpliwości (swoje pytanie dla ułatwienia ponumerowałem 1-6, ale proszę o wszelkie inne sugestie).

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że większość zakupów sprzętowych chcę kupić przez internet (akwarium i sumpa zlecę szklarzowi, szafkę i hydraulikę zrobię sam). Dlatego chciałbym możliwie dobrze dobrać sprzęt, tak, aby zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu, niechcianych zwrotów, niekompatybilnych urządzeń lub, żeby brak jakiegoś osprzętu spowoduje wstrzymanie moich prac nad zestawem.

Idealnie by było, gdybym w tym wątku z Waszą pomocą skompletował idealny (czyt. nie za drogi, możliwie bezobsługowy) sprzęt pod wymarzone akwarium. Dopiero jak będę miał taką listę, to mogę sobie zrobić kosztorys i zdecydować, czy „wchodzę w to, czy nie”. Czy szukać zamienników na rynku wtórnym, itp.

Dobierając parametry w większości oparłem się na wątku/akwarium dziuso27

Mój odnośnik

, które jest najbliższe mojemu rozwiązaniu. Zgodnie zresztą z zasadą głoszoną na tym forum (żeby nie szukać rozwiązań, które już dawno mają swoje rozwiązanie).

Teraz wymarzone akwarium:

AKWARIUM kostka 70x70x50 wys. (245l), szkło 12mm.

Komin narożny z 3-ma otworami pod śrubunki: 40mm, 32mm, 25mm.

SUMP -50x45x50 wys. (112l) szkło 8 mm

Szkic w załączeniu (nie ma na nim korony).

post-12791-0-73731000-1316708261_thumb.jpg

OSPRZĘT:

Filtr RO Aqua Medic - Easy 90

Odpieniacz Aqua Medic Turboflotor Blue 1000

Pompa obiegowa Aquarium Systems - New Jet 4500

Cyrkulacja: Tunze - Turbelle Nanostream 6065

Automatyczna dolewanie wody: Aqua Medic - Niveaumat

Grzebień przelewowy Aqua Medic 32 cm z regulacją wysokości

Oswietlenie: Aqua Medic 1x250 W + 2x24 W T5

1. Jestem w kropce co do temperatury – nie znalazłem nigdzie takiego combo: grzałka razem z ustawianym czujnikiem temperatury (no, chyba, że razem z komputerem). Jakieś sugestie?

2. No i nie wiem, co z tą pompą dozującą do Ballinga. Czy trzeba i jaką?

3. No i pytanie pomocnicze – z jakich rur robić armaturę? Zwykłe PCV?

To by było chyba tyle ze sprzętu. Chyba, że coś przeoczyłem (to przepraszam i proszę o korektę)

Teraz pora na drugą część wątpliwości. Nigdzie nie mogłem się doszukać jakie testy i odczynniki należy mieć pod ręką przy uruchamianiu akwarium (chodzi mi o konkretne przykłady, a nie teoretyczne podstawy).

Sugerując się wymaganymi testami (w.g Nicka Dakina) zakładam, że należy zaopatrzyć się w:

TESTY NA CZAS PROCESU DOJRZEWANIA:

Salifert NH4 test - test do mierzenia poziomu amoniaku

Salifert NO2 test- test do mierzenia poziomu azotynów

Salifert pH test - test do mierzenia poziomu pH

Salifert Cu (miedź) – test

4. Co do zasolenia? Jakieś sugestie?

TESTY PO DOJRZEWANIU:

Salifert NH4 test - test do mierzenia poziomu amoniaku

Salifert NO2 test- test do mierzenia poziomu azotynów

Salifert NO3 test- test do mierzenia poziomu azotanów

Salifert PO4 test - test do mierzenia poziomu fosforanów

Salifert pH test - test do mierzenia poziomu pH

Salifert kH test - test do mierzenia twardości węglanowej

Salifert Ca test - test do mierzenia poziomu wapnia

Zasolenie j/w

5. Co trzeba kupić jeszcze trzeba kupić przed odpaleniema akwarium (zalaniem pod żywą skałę z piaskiem)? Jakiś pokarm dla organizmów z żywej skały? Wiem, że na to jeszcze mam czas, ale chciałbym choć z grubsza „ogarnąć” budżet.

6. A może ktoś ma propozycję, żeby np. (w miarę tanio) skomputeryzować część procesów. ProfiLuxy (poza ceną) wydają się świetne, ale nigdzie nie mogę się doszukać przykładowych rozwiązań.

Czekam na sugestie i opinie.

Pozdrawiam

Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1 grzałka z termostatem dostępna w każdym sklepie zoo

ad2 na razie nie jest potrzebna

ad3 róry mogą być vdl lub zwykłe nibco z marketu

testy na start no2 no3 po4 + bakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj spływ 32 a rewizje i powrót na 25, zaoszczędzisz miejsca w kominie i moze nieco mniejszy komin wyjdzie. Jak dasz 40mm wpływ na pompie 4500Lh to i tak sporo bedziesz musiał go przykręcic aby dorbze komin wyregulować więc IMO nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Bartek!

Nareszcie powstaje akwarium "z glowa". :unworthy:

Witam.

Jak zwykle, w kilku punktach mozna troche zaoszczedzic, za to w innych wydac wiecej kasy.

Ro: ok, ale za nim podlaczone DI (nie ominiesz :lol:)

Odpieniacz: omijaj z daleka. To nie ten litraz. Zobacz, jak jest skomplikowanie skonstruowany i bedziesz wiedzial za co placisz. 

Obiegowka troche silna. Wystarczy 2,5 tys. l/h. Niech choc troche pasuje do przyszlego odpieniacza, bo bedzie krecic nie oczyszczona woda i brac prad 24 godz/dobe.

Cyrkulacje lepiej rozbij na dwie, naprzeciwko siebie dmuchajace pompy (2xTunze 6045?)

Dolewka ok. dobrze gdy ma 2 czujniki.

Swiatelko prima, zarnik od 14 tys wzwyz.

Bywaja sterowniki temperatury, ktore wlaczaja grzalke lub wiatrak, w miare potrzeby i ustawienia, ale to ma czas do lata.

Pompy do Ballinga dobrze jest miec, to wygoda, choc droga.

Na temat rur niech sie ktos wypowie, kto zna asortyment w Polsce. Na takich "zwyklych", kanalizacyjnych bym sie bal. Napewno te gumowe uszczelki trzeba wyrzucic.

Testy na czas dojrzewania;  mysle o Salifercie, NO3. Wystarczy ten obserwowac i uda sie wylapac okres wzrastania i pozniejszy, stabilizacji. To bedzie oznaczalo, ze NO2 juz jest "przerobione".  Innych nie kupuj.

Sol Tropic Marin (normalna, zadna "Pro", "Bio" itp) i refraktometr z kompensacja temperatury. Bedzie sluzyl przez lata.

Po dojrzewaniu; testy Salifert NO3, Mg, Ca, kH i jesli beda tam korale twarde to cos lepszego na PO4 (Rowa, Merck, Gilbers)

Od razu mozesz kupic i zamoczyc adsorber Si (Silicarbon itp).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, dużo mi się wyjaśniło. Teraz muszę tylko jeszcze raz „przekopać” temat i wreszcie się zdecydować, bo jak nie teraz, to kiedy? Czas wydaje mi się idealny, bo za ok. 2-5 lat będę budował dom, to bym mógł się do tego czasu otrzaskać z tematem i zdecydować, czy na nowych śmieciach też stawiam akwarium i zrobić to już z głową. Pożyjemy, zobaczymy.

Jeszcze raz dziękuję za posty i propozycje rozwiązań. Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania – to podbiję temat. A jak zacznę budować (od sumpa i szafki, taki mam plan), to założę nowy temat w dziale „Moje akwarium”. Oby jak najszybciej.

Pozdrawiam

Bartek

PS

No i proszę - człowiek się cały czas uczy: ja tu szukam zautomatyzowanej grzałki, a tu "grzałka z termostatem dostępna w każdym sklepie zoo" - :wallbash: Jak to można sobie skomplikować życie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podbijam temat (poczytałem trochę i mam nowe „dylematy”).

Teraz zmieniłbym i zmniejszył kształt akwarium (na ok. 80x50x50=200l) i lampę z Aqua Medic 1x250 W + 2x24 W T5 na Aquarium Led Modular Lamp 130W.

1. Lampa wystarczającej mocy? Niechciał bym nic oprócz niej.

2. Czym przykryć akwarium (szkło, akryl), żeby rybki nie wyskakiwały i żeby nie tracić za dużo z mocy lampy?

Tyle pytań na dziś.

PS

Mam już RO+DI+miernik TDS (jeszcze nie skręcone), czyli pierwsze zakupy za sobą :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz zmieniłbym i zmniejszył kształt akwarium (na ok. 80x50x50=200l)

W tej sytuacji zmieniłbym też średnice spływów i powrotu - spływ i powrót 20mm, rewizja 25mm, a pompę obiegową na NewJet 1700. Akwa bym nie przykrywał, bo nie szkło odetnie Ci część widma z lampy a osadzająca się bardo szybko na szkle sól. Jeśli masz obawę o wyskakiwanie ryb, proponuję koronę wysokości 10cm - wystaczy na większość skoczków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.Życze wytrwałości :welcome: .Co do 200L to tutaj Masz wzór http://nano-reef.pl/topic/28224-200l-satysfakcji/page__st__60__p__369589#entry369589 .Widziałem na wlasne oczy B) .


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.