Skocz do zawartości
boogiee

DIY overflow pipe

Rekomendowane odpowiedzi

No to pora na włączenie mojego sumpa w obieg za pomocą przelewu.

Mam tylko krótkie pytanie do posiadaczy takiej hydrauliki:

Czym kleić, żeby było szczelne ? klej do PVC ?

I co ważniejsze jak kleić: tylko w środku czy też na zewnątrz kolanek itd.

Do zrobienia zestawu użyłem rurek do zimnej wody 1/2" z PVC. oraz rury kanalizacyjnej 50.

Dziękuje za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Swojego przelewu nawet go do końca nie skleiłem tylko w paru miejscach nadal rurki są tylko wciśnięte w kolanka.

Wcześniej owinąłem je taśmą teflonową, żeby trzymało i... trzyma od paru miesięcy.

Tam gdzie jest sklejony użyłem najzwyklejszego uniwersalnego kleju dwuskładnikowego epoxy.

Klej był nałożony na grubo na rurkę a potem wciśnięty w kolanko i również w miejscu łączenia na zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A mnie irytowało bulgotanie i kapanie wody w rurkach, więc wymieniłem na wąż od pompy do stawu ogrodowego i teraz mam spływ niesłyszalny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie irytowało bulgotanie i kapanie wody w rurkach, więc wymieniłem na wąż od pompy do stawu ogrodowego i teraz mam spływ niesłyszalny ;)

Jakie bulgotanie :smile_question: Jakie kapanie :smile_question: Jak dobrze ustawisz nic nie bulgocze i nic nie kapie :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bulgocze tylko się rozszczelnia, ja pewnie użyje kleju do twardego PVC, a z zewnątrz polakieruje na czarno. Ważne, żeby syfon i pobór wody z akwa był szczelny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sklejone klejem do rur PCV , smaruje się kształtki wewnątrz i na zęwnatrz . Część rur poza akwarium też pomalowałem na czarno . Wszystko pracuje już rok bez zarzutu . Ostatnio rozbierałem przelew w miejscach gdzie nie jest poklejony w poszukiwaniu zaginionej ryby i ku mojemu zdziwieniu okazało się że w środku jest idealnie czysty , a ryba pół dnia siedziała sobie w skałach.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boogiee - Pierwsze słyszę, żeby klej do rur PVC się rozszczelniał. Można źle skleić, niedokładnie, ale klej sam z siebie nie puszcza.

Jeśli masz problem ze sklejaniem rur, to zwróć uwagę czy wszystko wykonałeś dokładnie.

1. Upewnij się, że kształtki i rury nie mają zbyt dużych różnic średnic. Każdy klej ma inną tolerancję kształtek względem rur.

2. Odtłuść klejone powierzchnie denaturatem.

3. Nałóż pędzelkiem ruchem okrężnym tyle kleju, aby pokrył w całości klejone powierzchnie. Nie smarujemy grubo, tylko tak aby cała powierzchnia było posmarowana. Smarujemy tylko kształtki wewnątrz. (kolanka, trójniki redukcje itp). Rur na zewnątrz nie smarujemy.

4. Szybkim i zdecydowanym ruchem ręki wciskamy łączone elementy. W zależności od kleju, możemy już nie mieć możliwości poprawki (na przykład Efast tite wiąże błyskawicznie)

Jeśli wszystko zostało zrobione prawidło, nie trzeba smarować rur na zewnątrz :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero dopiero jade po klej. Poprzedni przelew kleiłem dwuskładnikowym i się rozszczelniało dlatego teraz nie chciałem tego błędu popełniać. Bardzo dziękuje za rozbudowaną odpowiedż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

odnośnie klejenia polecam efast, grifon uni100 ( to do klejenia twardego PVC). Klejenie węzy PVC należy wykonać klejem grifon WDF05 jest on stosowany do połączeń elastycznych czyli wąż + kształtka i jednocześnie nadaje sie do klejenia twardego PVC. Obowiązkowo trzeba użyć zmywacza do PVC żeby odtłuścić miejsce klejenia wąż/rura + kształtka.

zmywacz musi odparować w 100% a denaturat pozostawia wilgoć.

klejem należy posmarować rure i kształtkę od wewnątrz, wciskamy element zdecydowanym ruchem z delikatnym obrotem.

nie smarujemy kształtek od zewnątrz

odnośnie rur i kształtek proponował bym stosowanie szarego PVC a nie jakiś wynalazków typu nibko(białe).

odradzam też klejenie twardego PVC z rurami kanalizacyjnymi, wiem wyglądają podobnie ale plastyfikatory stosowane w kanalizacji nie są planowane do metody klejonej((może trzymać ale nie musi).

jeśli będziecie mieli pytania odnośnie PVC piszcie śmiało.

Zawodowo zajmuje się PVC w instalacjach basenowy, przemyśle itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze wiedzieć

białe pvc klejone klejem vodaro 50010-vo, następnie polakierowane z zewnętrznej strony na czarno.

do białego pvc doklejona szara tym samym klejem mam nadzieje, że wytrzyma.

I pytanie do eksperta:

Czy mogę ten klej użyć do klejenia plexi czy zbytnio zbieleje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Taki karbowany? Trenowałem używanie takiego - zbiorowisko syfu nie do domycia w tych karbach...

Ten co ja kupiłem jest karbowany tylko na zewnątrz, w środku jest gładki, woda spływa cichutko i żaden syf się nie zbiera. Wyjście z pudełka przelewowego mam zakończone gwintem, a wąż ma zintegrowaną "złączkę" z uszczelką na początku, więc na spokojnie sobie go przykręcam do pudełka i nic nie kleję. Demontaż całości systemu "spływu" zajmuje 30 sekund, zwijamy wąż i można się przeprowadzać :)

Coś takiego to jest

http://www.diy.com/diy/jsp/bq/nav.jsp?action=detail&fh_secondid=9218530&fh_location=//catalog01/en_GB/categories%3C{9372012}/categories%3C{9372020}/categories%3C{9372099}/specificationsProductType=aquatics/specificationsSpecificProductType=pond_accessories

Oczywiście rozwiązanie ma ograniczenia. U mnie przy 2300l/h wyrabia odebrać, ale niektórzy mają sporo więcej, a wtedy już tylko rury PVC albo wąż strażacki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest to wąż (jakiś) plastik z metalem ale jaki ten plastik to juz nie napisali

jesli szukacie węży to polecam HIDROTUBO węże z pvc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Mój nie ma elementów metalowych. Ten co dałem na linku to jakiś tani szajs, ale tak poglądowo pokazałem, bo na fotce podobny ;) Tylko ten nie ma przyłącza ani nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

zmywacz musi odparować w 100% a denaturat pozostawia wilgoć.

(...)

W jakim sensie? Ja mam chyba jakiś felerny ten denaturat, bo po odtłuszczeniu widać na żywca, jak odparowuje. ;)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie? Ja mam chyba jakiś felerny ten denaturat, bo po odtłuszczeniu widać na żywca, jak odparowuje. ;)

pewnie że odparowuje ale wilgoć jakiś czas utrzymuje sie na powierzchnie materiału a to niekorzystnie wpływa na jakość klejenia. woda nie łączy się z klejem.

są tacy co wycierają łączenie wodą z detergentem ale maja więcej poprawek niż norma przewiduje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może macie jakiś pomysł zęby taki spływ był cichy i nie siorpał i nie zasysał powietrza??? mam dwa zawory i jakoś nie mogę ustawić zęby była cisza i przepływ zrobiony z rur 3/4 i pompa NJ 3000

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cichy jest jak zrobisz odpowiedniej wielkości dziurkę w spływie. Ja się z tego wyleczyłem i ją powiększyłem bo ta niestety się zatyka. No ale jest kilka innym patentów, np zatkanie gąbką. no i oczywiście kąt nachylenia rurki spływu im delikatniejszy tym dźwięk cichszy. pompa 3000 o dałbym minimum rurkę 25 mm co znaczy ze dla bezpieczenstwa 32 mm. a najlepiej dwie rurki. poszukaj tematu przelew vs komin vs overeflov tam będziesz miał coś ciekawego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

należy też pamiętać o spadku pompowania wraz ze wzrostem wysokości :)


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jaki będzie maksymalny spływ (litry/ godzinę) przy rurce 25mm ?

Edit @18:05

odpowiem sobie sam bo zrobiłem pomiar na podstawie wzoru z innego forum.

Potrzebne było naczynie i stoper. Testowane na baniaku 5l.

wzór jest taki: (pojemność pojemnika / czas ) * 3600 (sekundy w godzinie)

Napełnienie baniaka 5l zajęło 20sekund.

co daje (5/20) * 3600 = 900 l/h

Jeśli ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć to bardzo proszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy klejeniu pcv używamy acetonu(ew specjalnego rozpuszczalnika do odtłuszczania pcv ,ale to też aceton) nie denaturatu ,smarujemy część którą wkładamy czyli rurkę a nie kolano cienką warstwą kleju na całej powieszchni która będzie sklejona.

Przepływ można mierzyć przy opróżnianiu naczynia a nie napełnianiu ew napełnianie lewarem i to jest najpewniejsze bierzesz duże naczynie lewarujesz wode do małego najlepiej litrowego albo 2 przepływ wychodzi ze wzoru ilość wody zlewarowanej/czas*3600 i wychodzi nam jednostka litr/godzine


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłam rurki super glue w żelu, akurat miałam 3 spore buteleczki ;) trzyma od kwietnia i przecieków nie ma

co do grubośći ktoś na forum napisał że lepiej jest użyć grubszej rurki i tak zrobiłam :) użyłam 40mm, reguluję zaworem i jest super

pozdrawiam


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.