Skocz do zawartości
urban15

LED DIY 36W do Kostki 40x40x40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz drugi robię lampkę led diy tym razem będzie to lampka 36W zbudowana z 8 diod XLAMP XR-E ROYAL BLUE MCPCB STAR oraz 4 diod XP-G R5 Z PŁTYKĄ MCPCB STAR ZIMNA wszystko podepnę pod zasilacz Mean Well serii ELN--60-48P z możliwością regulacji jasności. Do tego mam zamiar dołożyć radiator i dwa wentylatory oraz zasilacz dodatkowy do Mean Wella bo jak wcześniej się dowiedziałem jest potrzebny.

Wszystko jest już zamówione i dotrze zapewne w poniedziałek-wtorek więc wtedy wszystko polutuję mam tylko pytanie do znawców tematu, jaki mam dołożyć zasilacz ten dodatkowy? ile musi mieć V czy np. wystarczyła by ładowarka do telefonu?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super szybka odpowiedz dzięks zaraz czegoś poszukam na allegro i zakupię. Może być takihttp://allegro.pl/govena-zasilacz-led-10w-1a-10v-impulsowy-i1818751034.html Co do lutowania to przy tym zasilaniu mogę wszystko połączyć chyba szeregowo tylko ile ustawić Voltów, jak dobrze pamiętam to Ampery na max 1A przy szeregowym połączeniu wszystkich diod.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko pytanie czemu nie na driverze jak się jedna dioda w układzie skopci ( a najczęściej na zwarcie) to przez pozostałe popłynie troszkę więcej XP-G wytrzymają ale RB to po tyłku dostaną i na żywotności może się to im odbić driver z reguły w cenie jednej led więc nie wielki wydatek a bezpieczeństwo większe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza sprawa że nie wiem jeszcze co to Driver myślałem że wszystko jest w mean wellu jak zabezpieczyć układ w tym wypadku?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@juko - może się mylę ale do tej pory żyłem w przekonaniu, że te Meanwelle to właśnie mają wbudowany driver prądowy sterowany napięciem 1-10V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w manwelu ustawiasz parametry na sztywno pokrętłami na określone wartości i w przypadku wypadnięcia jednego led prąd który ustawiłeś musi się rozłożyć na pozostałe działające ledy, napięcie podobnie, natomiast w driverze prąd się nie zmienia jak masz ustawiony na powiedzmy 1A to czy podepniesz jedną czy sześć led prąd pozostanie bez zmian natomiast nadmiar napięcia driver odda w postaci ciepła tak że napięcie się też nie zmieni tak przynajmniej ja to rozumiem i to działa

ps nie czytałem noty katalogowej tego manwela jeżeli jest to ok nie ma się czym martwić ale jeśli go niema to już nie fajnie bo wcale tani nie jest a ledy bez zabezpieczenia to duże ryzyko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam pierwsze zakupy czyli zasilacz i diody oraz wentylatorki które zdemontuję z podkładki chłodzącej do lapka. Wraz z nową lampką kupiłem sobie w końcu nową lutownicę bo wcześniej leciałem na pożyczonej. Jutro przykręcę diody do radiatora i zacznę lutować

-jak uważacie dać je wszystkie szeregowo czy może zrobić dwa szeregi i je równolegle do zasilacza.

- na ile V ustawić zasilacz

- jak lutować diody wcześniej miałem napisane plus minus a w tych mam jakieś literko A,K

55840673d114b6c6gen.jpg

7e3dccb9e5cce783gen.jpg

Dawca wentylatorków

9f4dabe196fcd254gen.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A-anoda +, K - katoda -.

Połączenie tylko szeregowe (w Twoim przypadku oczywiście, trzeba było sie zapytać przed zrobieniem nieprzemyślanych zakupów)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator to prostokąt 12x20 wysokość 3,5cm do tego dwa wentylatorki.

Planowałem połączenie szeregowe więc nie ma problemu tylko ile ustawić V bo nie wiem jaki będzie spadek napięcia na diodach i trzeba dorzucić pewnie zapas na 2 wiatraczki.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29-30V.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest pierwszy zonk do zasilacz podłączyłem ładowarkę do motorolki która daje wyjściowy 6V 200mA. Bez podłączenia do sieci zasilacz od motorolki mam 19V na wyjściu na Ledy zaś po podłączeniu mogę regulować napięcie od 41V do 54V i teraz pytanie co zrobiłem źle na stronie producenta mam adnotację że mam możliwość regulacji od 3 do 48 V.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest pierwszy zonk do zasilacz podłączyłem ładowarkę do motorolki która daje wyjściowy 6V 200mA. Bez podłączenia do sieci zasilacz od motorolki mam 19V na wyjściu na Ledy zaś po podłączeniu mogę regulować napięcie od 41V do 54V i teraz pytanie co zrobiłem źle na stronie producenta mam adnotację że mam możliwość regulacji od 3 do 48 V.

Hmm. W/g specyfikacji MeanWella ten zasilacz można regulować poprzez potencjometr SVR1 w zakresie 43,2-52,8V. Nigdzie nie ma informacji o zakresie reglacji 3-48V.

ELN60-48P


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie a na stornie sklepu jest inny przedział niż w instrukcji, czy dam radę jakoś to podłączyć na tym zasilaczu? czy da się go jakoś stłumić jakimś rezystorem czy regulatorem?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możliwe żeby na stronie sklepu było inaczej. Na pierwszej lepszej stronie znalazłem że regulacja jest +-10%

Mój odnośnik

Chciałem zaznaczyć, że nie miałem nigdy tych zasilaczy w ręku, więc jak się mylę niech mnie ktoś poprawi.

Jak wybrnąć? Np. dać więcej diód np. 13-14 szt.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, jałowa dyskusja. Nieuważnie przeczytałem pierwszy post i tak jakoś myślałem cały czas o 8 diodach. Faktycznie ma być 8+4 czyli będzie ok. Przepraszam za zamieszanie. Moja wina.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

urban15 tylko pamiętaj ten twój zasilacz daje 1,3A. Zaś diody RB działają przy prądzie 0,9A. By nie zrobić z nich od razu super nowych.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki a więc jak rozumiem wszystko jest dobrze, z rozmowy wnioskuję że mam ustawić zasilacz na 42,9V a następne spokojnie podpinam 12 diod i odpalam zestaw na skręconych amperach, po czym podłączam amperomierz szeregowo i reguluję na 0,9A. Jeśli gdzieś napisałem głupotę to mnie poprawcie, mam tylko jeszcze pytanie jak podłączyć wiatraczki z podkładki laptopowej czy wpiąć je szeregowo czy równolegle?


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dobrze napisałeś. 12 diod podłączasz szeregowo. Prąd zmniejszasz do 900mA, by nie przepalić diod RB. Wiatraczki podłącz równolegle. W razie awarii jednego wiatraczka pozostałe dalej będą kręcić.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do diód to dokładnie tak jak napisałeś. Co do wiatraczków - sprawdź na jakie są napięcie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczki no name ale chodzą zasilane z USB laptopa nie wiem jakie to napięcie ale chyba powinny dać radę chyba wezmą tyle prądu ile potrzebują :question:


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zasilanie jest z USB, to będzię to 5V.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko jak są np na 5V to przy 40 je coś trafi.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.