Skocz do zawartości
Gość kapitan

Dino u kapitana - moja walka z paskudztwem

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Jakiś tydzień temu jakieś paskudztwo zaczęło pojawiać się w moim akwarium.

Na początku myślałem że to Dino. Potem pasowało mi to do Calothrix (cyano). Potem przyglądając się bąbelkom znów myślałem że może jednak Dino.

Może po prostu pokażę to lepiej zorientowanym od siebie, czyli wam :)

Zauważyłem że wyrosło tylko tam gdzie były wcześniej zielone glony, tam gdzie ich nie było jest czysto. Na pierwszej fotce widać na środku glony które jeszcze kilka dni temu były zielone, dziś są brązowe i jakby się rozpuszczały. Na piasku to samo, po podmiance powakacyjnej pojawiły się zielone włosy, potem jakby je oblepiało coś brązowego i tam gdzie się to zaczęło najwcześniej z brązowego nalotu robi się przeźroczysty, traci barwę.

Może to nie Dino, ani cyjano tylko jakiś masowy pomór glonów i one po prostu gniją?

img0345de.jpg

img0346oi.jpg

img0347vu.jpg

img0348nm.jpg

img0349dt.jpg

img0350vh.jpg

Fotki cykane telefonem, ale chyba widać o co chodzi :)

Cokolwiek to jest wygląda że zjadło zielone glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino i to z rodowodem


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wręcz "książkowe" dino.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzięki za odpowiedzi.

No to już wiem jak wyglądają hydroidy, dino, a jak robiłem te zdjęcia to przypadkowo dowiedziałem się również że mam aiptasie. To już prawie komplet :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pod dino masz trochę glonów zielonych.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Postanowiłem pisać w swoim wątku o walkach z Dino ;)

Ok, po połowie miesiąca oczekiwania na ustąpienie plagi bez żadnych skutków postanowiłem ograniczyć liczbę nutrientów w wodzie.

1 - wywaliłem poprzez odessanie wężem cały piasek, syf który się tam zdążył zebrać jest po prostu przerażający.

2 - zaczynam atakować dwoma preparatami - Easy Life Excital - domyślnie promuje wzrost "innych organizmów" w oświetlonych miejscach akwarium co ma niszczyć cyano, więc Dino może też zaszkodzi, drugi to KZ Coral Snow który wszyscy znają.

Zobaczymy, może jeszcze potem jakieś zaciemnienie międzyczasie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy takie postępowanie ma sens. Oczywiście kazde ma sens które prowadzi do sukcesu. Jednak nawet gdy zakończy się sukcesem (w co w przypadku Dino wątpię) to i tak nie bedziesz wiedział co je załatwiło. Może nie mieszaj preparatów?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tak zrobię. Excital wymaga oświetlania więc świecę normalnie. Podaje się przez 5 dni po 10ml na każde 40l wody i efekt ma wystąpić po 10 dniach (węgiel out podczas stosowania). Wszelkie przedawkowania według producenta są bezpieczne, więc leję jak pisze w instrukcji (zazwyczaj daję mniej niż piszą na wszelki wypadek).

W sumie to test, robię go w porozumieniu z paroma Irlandczykami bo tutaj ten specyfik jest nowy i trzeba przetrzeć szlak w temacie Dino i Excitalu.

Przedwczoraj odessałem piach i wyczyściłem skałę. Dziś widzę, że gluty wracają.

Poczekam te 10 dni testując nowy produkt Easy Life i potem zaatakuję Coral Snow i ewentualnym zaciemnieniem.

Jestem dobrej myśli bo u mnie wywala Dino takie "anorektyczne" w porównaniu z tym co niektórzy mieli w akwarium (wszystko pokryte). I u mnie nie ma takiego czegoś jak opisują chłopaki na forach, że po wyczyszczeniu pokrywa cały zbiornik na nowo w ciągu 24h. W moim przypadku odradza się raczej powoli.

No i turbo to szamają i żyją, czyli to jakaś nietoksyczna/mało toksyczna odmiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

No to już wiem jak wyglądają hydroidy, dino, a jak robiłem te zdjęcia to przypadkowo dowiedziałem się również że mam aiptasie. To już prawie komplet

Wszyscy to mają tylko nie każdy się przyznaje obserwuj baniak i szukaj doświadczonego morszczaka w okolicy,

internet kopalnią wiedzy

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się Kapitan bo u mnie jest to samo. Z tego co podpatrzyłem na twoich fotkach to u mnie to coś to również dino.

gallery_10927_1856_110972.jpg

Zdjęcie robione pod innym względem ale też widać o co chodzi. U mnie dino jak zauważyłem rośnie jedynie na piasku i to w dodatku od strony przedniej szyby czyli tam, gdzie mam dwie świetlówki światła dziennego. W tyle mam aktynike i tam zero dino

W sumie też nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jutro mam planową podmianę wody i zastanawiam się jaki efekt da jak wężykiem wyciągnę najwięcej tego syfu ile będę w stanie.

Jak fachowcy mają jakieś sugestie co do walki z tym dziadostwem to ja również please help

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wysyp tego dziadostwa jakieś dwa miesiące po starcie.

Osobiście odessałem co mogłem i zwiększyłem cyrkulację.

Nie stosowałem żadnej chemii. Pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Postaw glonoskrobaczkę to zniknie ten problem ;)

Na ostatnim zdjęciu chyba masz cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TomekSz - mój ma właśnie dwa miesiące :veryangry:

Właśnie tak przeglądam fora i nie wiem dokładnie czy to dino czy cyjano. Mówiąc ogólnie to taki kożuch zalegający na piasku, miejscami są bąbelki powietrza.

Piszą że Chemiclean jest na to dobry, ale może faktycznie problem u mnie może rozwiązać zmiana położenia cyrkulatora bo to przekręciłem na czas żeby koraliki mi się ładnie zakotwiczyły na skale i zapomniałem o tej cyrkulacji. Czasowo by się zgadzało.

Piszą że ten specyfik to w ostateczności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Bąble są, więc Dino. Piszą że Dino występuje razem z cyano i innymi syfami. Kolor zależy podobno od tego jaki szczep bakterii ma tam przewagę. U mnie jest ciemnobrązowe Dino, a u ciebie bardziej czerwonawe.

Ten Easy Life Excital raczej mi na Dino nie pomógł bo jest tego coraz więcej, więc jutro już słońce nie wstanie nad moim baniakiem i tak przez 3 doby. Zacznę też dawać Coral Snow.

Odpieniek na mokro i czekamy. Jutro wrzucam węgiel do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapitan, ja jutro zmienię tą cyrkulację, więc dam znać jak to wygląda po weekendzie bo jadę do rodziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Kapitan to zaczynamy jutro zaciemnienie :)

Ja już walczę ponad 2 miesiące i dino ma się świetnie.Algea-x był nic nie pomógł więc ryzykuję i zaciemnienie będzię (pewnie sps-y polecą) ale nie mam komu dać na przetrzymanie korali tak to już jest.

Węgiel się już moczy a odpieniacz skręciłem na maxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Nie muszą polecieć, sklepy wysyłają je w słoikach i nie uśmierca ich ani ciemność, ani brak cyrkulacji.

No i w tropiku jest coś takiego jak pora deszczowa i może przez dłuższy czas nie być słońca. Na przykład na Karaibach jak przywali to burza trwa 4 miesiące :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Zobaczymy za 3 dni.Trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@not_kr zdjęcie nie za bardzo ale najprawdopodobniej masz cyjano (ciesz się).

Dino ma kolor od oliwki do brązu i bable powietrza. Cyjano ma kolor od czerwieni poprzez wszystkie odzienie bordo oraz zielone. Także ma bąbelki gazu.

Jeśli jednak występuje tylko na podłożu, ma kolor brązowy do bordo i nie ma bąbli mogą to być okrzemki.

U Ciebie jednak obstawiam cyjano.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dziś koniec zaciemnienia które trwało 72h. Ten czasy wystarczył żeby zginęły prawie wszystkie zielone glony na skałkach i prawie wszystkie gluty Dino.

Ze skały zniknęło całkowicie tak samo z korali, ale na szybach zostało trochę glutów więc podejrzewam że pod wpływem światła sytuacja zacznie wracać do poprzedniego stanu.

Od dwóch dni dozuję Coral Snow w ilości 2ml, może to coś da.

Dziś zaczynam świecić tylko niebieskie ledy, zaczynam od 1h i codziennie będę dodawał po godzinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Ja zacząłem świecić 2 godziny i d...a dino się rozwija. :wallbash:

Przed restartem jeszcze zrobię zaciemnienie na 3 dni plus kuracja 21 dni algeaxem jak to nie pomoże to restart ale już na nowym zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak coś to zrobię 5 dni zaciemnienia i podłączę UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

@kapitan a stosowałeś silicatex lub coś w tym stylu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tylko phosguard, ale może już czas go wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie zmiana cyrkulacji nic nie dała. Nawet na skałkach zaczęły się pokazywać.

Też się zastanawiam nad zaciemnieniem tym bardziej że nie mam za bardzo jeszcze komu świecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.