Skocz do zawartości
adrianpotocki

Reaktor - ciśnienie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy moze ktos odpowiedzieć jak jest "niwelowane"

ciśnienie w reaktorze ?

W sytuacji gdy podawany jest gaz do reaktora w nim jest pewne ciśnienie.

Otóż na odcieku od czasu do czasu zamiast kapać, pojawia mi sie syczenie - czyli gaz.

Czy to normale ???

Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian, ponieważ mam tak samo i taki sam reaktor dodam że bywa czasami jeszcze głośny jak dostaje wzmożoną dawkę co2. Po prostu cało co2 nie rozpuszcza się od razu. Mam pewien pomysł na to. Wywalić elektrozawór i non stop podawać co2 ustawiając tylko ph... ale nie wiem jak to wyjdzie... z zapowietrzaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pompa również "mieli" od czasu do czasu gaz

dzisiaj nawet jak go dostala "ręcznie" dużo wiecej to cisnienie wywalilo troche wody z reaktora

do komina gdzie mam wezyk podający wode.

a czy również gaz ulatuje u Ciebie przez odciek ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz na myśli szczelność samego reaktora czy wężyka doprowadzającego wodę do reaktora? bo mi cieknie z całego jak jest otwarty zawór na maksa doprowadzający wodę a wyjściowy ustawiony mniej więcej na 1 kroplę na sek... jak są dwa zawory (wejściowy i wyjściowy) nierówno ustawione to woda przecieka przez mały zawerek wejściowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Mam pewien pomysł na to. Wywalić elektrozawór i non stop podawać co2 ustawiając tylko ph... ale nie wiem jak to wyjdzie... z zapowietrzaniem

Adrian

kiedyś Ci tłumaczyłem, ja mam od roku bez elektrozaworu i wszystko działa jak należy

kiedyś już to komuś tłumaczyłem

http://nano-reef.pl/topic/37778-deltec-pf-601-ktos-ma/page__p__355026__hl__reaktor__fromsearch__1#entry355026

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek w linku nie ma napisane nic o gazie na odcieku :)

Ani o ciśnieniu w reaktorze

Wiem jak powinna wyglądać instalacja - po prostu chciałbym wiedzieć więcej :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

no to w wekeend jedziemy na szkolenie z obsługi reaktora do centrum Wawy :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian, u mnie jest włącza się elektrozawór to reaktor dostaje jednorazowo o wiele większą dawkę co2 co powoduje zmianę ciśnienia w reaktorze... i być może to powoduje np. zapowietrzanie sie odcieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli pytanie co powoduje zapowietrzanie się odcieku


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie zapodaje wam o wiele CO2 do reaktora. Przy ręcznym ustawianiu zalecają około 14 pęcherzyków na 1min, co daje 1 pęcherzyk na 4sek. Przy kontroli przez ph-komputer można to minimalnie zwiększyć ale nie za mocno, bo CO2 nie zdąży się rozpuścić. Moja rada to przykręcić dozowanie Co2 do reaktora.

Drugie co mi przychodzi do głowy to ustawienie zbyt niskiego ph w reaktorze w stosunku do zastosowanego wkładu.

A trzecie to rozjechana elektroda. Jak często kalibrujecie? i jakiego sprzętu (komputera) używacie ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektroda nie ma tu chyna nic do rzeczy... przy elektrozaworze, który uruchamia się kilka, kilkanaście razy dziennie to sygnał, że bazowe podawanie co2 jest nie wyregulowane i reaktor otrzymuje za dużą dawkę co2, której nie jest w stanie szybko rozpuścić..to powoduje ewentualne wycieki lub/i zapowietrzanie się rurki odcieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektroda nie ma tu chyna nic do rzeczy... przy elektrozaworze, który uruchamia się kilka, kilkanaście razy dziennie to sygnał, że bazowe podawanie co2 jest nie wyregulowane i reaktor otrzymuje za dużą dawkę co2, której nie jest w stanie szybko rozpuścić..to powoduje ewentualne wycieki lub/i zapowietrzanie się rurki odcieku

Ale jeśli elektroda jest "rozjechana" to może włączać dozowanie CO2 przy ph w reaktorze przykładowo 5,5. Podczas gdy na ph-komputerze pokazuje np 6,3.

Jest jakieś minimalne ph możliwe do osiąsiągnięcia w reaktorze (np 5,5) podczas którego niżej nie zejdzie i wtedy dozowanie będzie włączone non stop lub "co chwilę"


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie zapodaje wam o wiele CO2 do reaktora. Przy ręcznym ustawianiu zalecają około 14 pęcherzyków na 1min, co daje 1 pęcherzyk na 4sek. Przy kontroli przez ph-komputer można to minimalnie zwiększyć ale nie za mocno, bo CO2 nie zdąży się rozpuścić. Moja rada to przykręcić dozowanie Co2 do reaktora.

Drugie co mi przychodzi do głowy to ustawienie zbyt niskiego ph w reaktorze w stosunku do zastosowanego wkładu.

A trzecie to rozjechana elektroda. Jak często kalibrujecie? i jakiego sprzętu (komputera) używacie ??

Przy ustawieniu ręcznie 14 pęcherzyków na 1 minute, nie jestem w stanie utrzymać w reaktorze 6.3 PH :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu ręcznie 14 pęcherzyków na 1 minute, nie jestem w stanie utrzymać w reaktorze 6.3 PH :(

To daj 20:)

Ja co prawda mam inny reaktor jednak woda sodowa nie powinna się tworzyć w żadnym.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rozwiązaniem powyższego problemu byłoby wstawienie między elektrozawór a reaktor, w instalację CO2, 2.5L butelki PET albo innego szczelnego zbiornika, w którym gaz mógłby się rozprężyć i wyłagodzić gwałtowny wzrost ciśnienia w instalacji po otwarciu elektrozaworu. Coś w rodzaju tłumika. Można także użyć kilku zwojów dosyć ścisło zwiniętyej w pętlę rurki.

Drugą sprawą jest ustawienie odpowiedniego ciśnienia na reduktorze zaworu butli CO2. Zmniejszenie ciśnienia w tym miejscu spowoduje wydłużenie czasu pracy zaworu i spłaszczenie szybkości dozowania CO2. Myślę, że pomysł z instalacją bez zaworu jest godny polecenia. Miałem możliwość w ten sposób zasilać reaktor przez pewien czas. Na tyle długi, że doczekał się licznika bombelków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adrianpotocki , lemon - mogę wiedzieć jakie używacie reaktory i reduktory do butli ???

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrobku - w temacie jest :) Deltec 601


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian, skóć maksymalnie odcinek węża pomiędzy butlą a elektrozaworem i problem zniknie :). Ja mam około 5 cm, jak było 50cm to przy każdym otwarciu elektrozaworu było mocne walnięcie cisnieniem w reaktor i to samo w odciek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek: tak dzisiaj spróbuje, natomiast korci mnie okrutnie aby nie używać elektrozaworu

mam taki na 220 GHL i podczas otwierania ostro wali - śpie w pokoju z baniakiem i żona powiedziała

ze jak bedzie tak hałasował to mi go założy nie powiem na co :)

Wiec sie wystraszyłem i zawór zdjęty :)

Jeszcze poszukam jakiegos cichego elektrozaworu....

R.I.P: Tak jak w temacie Deltec 601, a na reduktorze nie oszczedzaj. Kupilem na allegro taki za 80PLN z dwoma zegarami

i zaworkiem. Nie wiem czy reduktor czy zaworek - ale za pare godzin musze go poprawiać bo ciśnienia nie trzyma(dokladnie to tak jakbysam sie przymykał) :(

Skończy sie na tym ze i reduktor bede musial inny kupic :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to samo co Adrian, reduktor aquamedic - jest bardzo dobry, choć drogi. Elektrozawór to pewna forma dodatkowego zabezpieczenia. Można tak ustawić (jak pisał Ritter) wypływ co2 z butli, żeby zawsze był otwarty. To rozwiąże problemy. Albo go wywalić:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytałem również o reduktor - jeśli chodzi właśnie o reduktory do spawarek , piwa itp. to ustawienie równomiernego dozowania poprzez jakieś śmieszne mikrozaworki do pneumatyki graniczy z cudem. Wiele reduktorów przeszło przez moje ręce i mogę tylko powiedzieć tyle że za jakość trzeba niestety zapłacić. W przypadku reaktora wapnia właśnie precyzyjne dozowanie CO2 może zapewnić tylko profesjonalny reduktor AM , JBL , Denerle , tunze itd. Co do elektrozaworu - nie widzę bez niego poprawnego funkcjonowania całego systemu. Bardzo ważny jest też licznik bąbli z zaworkami zwrotnymi oraz sam reaktor z recyrkulacją nadmiaru CO2. Oczywiście koledzy dobrze podpowiadają - zminimalizować długość wężyka pomiędzy reduktorem a elektrozaworkiem też przyniesie jakiś efekt. Na wylocie z reaktora można dodatkowo zamontować pochłaniacz CO2 np. z grysu koralowego KZ.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ograniczyłem do maximum podawanie CO2 i problem z zapowietrzaniem zniknął,wężyk pomiędzy reduktorem a reaktorem mam dość długi bo ok 1m,tak jak pisał Nie jeden z nas gazowanie w reaktorze również znikło pozdrawiam Grzegorz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ograniczyłem do maximum podawanie CO2 i problem z zapowietrzaniem zniknął,wężyk pomiędzy reduktorem a reaktorem mam dość długi bo ok 1m,tak jak pisał Nie jeden z nas gazowanie w reaktorze również znikło pozdrawiam Grzegorz

a możesz to doprecyzować ? :)

- czyli ograniczyłeś CO2 podawane, ale przecież to jest zależne od PH które masz uzyskać

jezeli masz w reaktorze 6.5 a musisz zejsc do 6.2 to nie ma bata - musisz podac wiecej CO2

No chyba ze sie mysle i wartosc PH w reaktorze jest zalezne nie od ILOSCI a od CZASU podawania CO2 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w reaktorze CO2 podawane jest tak długo aż osiągnie zadaną wielkość PH. Trwa to czasem długo - kilkanaście minut, ale jak pisałem wcześniej mam podawanie CO2 rzędu 20 pęcherzyków / 1min.

A czy możecie mi powiedzieć jak często kalibrujecie elektrody ?? Ja raz w miesiącu - zauważyłem, ze w tym czasie potrafi rozkalibrować się nawet o 0,2 jednostki. (3 elektrody Hydrometu sprawdzone) z komputerem ARM od Muftiego.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.