Skocz do zawartości
maarcin

Reefmax Katowice

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku Witam Wszystkich, jestem Marcin z Katowic i od jakiegoś czasu, chyba juz prawie pół roku czytam i interesuję się akwarystyką morską. 19.10.2011 roku postanowiłem moje marzenie, które gdzieś tam w mojej podświadomości istniało napewno dłużej - urzeczywistnić i odpaliłem ReefMax'a. Woda ze zbiornika ze sklepu z Zabrza, 12,5 kg żywej skały z indonezji oraz 9 kg żywego piasku. Aktualnie juz wszystko to dojrzewa 5-ty dzień. Wszystko działa jak narazie prawidłowo ( z pewnymi małymi drobnymi problemami - które chciałbym abyście rozwiali) - odpieniacz pieni (widać piane) lampy ustawiłem przez pierwszy tydzień mam włączać na 6 h wszystkie trzy lampy. Tak też to wszystko w programatorze ustawiłem, że trzy lampy mi się włączają na 6 h. Potem po 7 dniach doradzono mi, żeby zwiększać oświetlenie do 8h. Podmianki wody 10 litrowe rozplanowałem co 10 dni. I po 3 podmiance planuję wpuszczać życie oczywiscie obsada czyszcząca na początek.

Ale niestety może to troche moja panika, ale zauważyłem kilka niepokojących rzeczy.

Problem 1) Mianowicie grzałka grzeje, wszystko sie włącza jest ustawiona na 25.0 stopni i niestety tej temperatury w ciągu tych 5 dni nie uzyskała. Moje wahania temperatury to 24.3 do 24.9 , najczęściej 24.5 -24.6 (wiem, że teoretycznie nie powinno to robić problemu przyszłemu życiu) ale jednak troche mnie martwi ze temperatura nie ma tej idealnej 25 stopni.

Problem 2) Jakoś mało życia wychodzi ze skały i piasku i nie wiem czy to dobra oznaka ? CZy to może za wcześnie. Żadnych wieloszczetów, żadnych krabów. Żadnych rozgwiazd. Jedyne co wyszło i żyło to był mały, maluteńki ślimaczek prawdopodobnie Stomatella. PRzeszedł całą szybkę i gdzieś się schował i już więcej nie wylazł.

Problem 3) Dzisiaj zauważyłem takie lekkie zmętnienie wody, może źle się wyraziłem, nie zmętnienie, tylko różne "farfocle" pływają sobie i nie wiem czy to normalne ? Czy po prostu zbliża się czas podmianki wody i warto szybciej zrobić podmiankę niż te 10 dni które sobie założyłem ?

PS. Bakterie nitryfikacyjne dodałem w 3 dawkach (tak polecono mi w sklepie)

Przesyłam również moje pierwsze zdjęcia mojego małego oceanicznego maleństwa :)

Wszystkich znających się lepiej w tej tematyce - prosze o wszelkie wskazówki i ewentualne rozwianie moich niepewności :)

Zdjęcia 1 - tuż po zalaniu w dniu odpalenia zbiornika.

Zdjęcie 2 - zdjęcie z wczoraj.

post-12968-0-88555600-1319380172_thumb.jpg

post-12968-0-39111300-1319380226_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie juz wszystko to dojrzewa 5-ty dzień. Wszystko działa jak narazie prawidłowo ( z pewnymi małymi drobnymi problemami - które chciałbym abyście rozwiali) - odpieniacz pieni (widać piane) lampy ustawiłem przez pierwszy tydzień mam włączać na 6 h wszystkie trzy lampy. Tak też to wszystko w programatorze ustawiłem, że trzy lampy mi się włączają na 6 h. Potem po 7 dniach doradzono mi, żeby zwiększać oświetlenie do 8h. Podmianki wody 10 litrowe rozplanowałem co 10 dni. I po 3 podmiance planuję wpuszczać życie oczywiscie obsada czyszcząca na początek.

Czyja to szkoła? Bo chyba nie czytałeś przez pół roku nano-reef :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyja to szkoła? Bo chyba nie czytałeś przez pół roku nano-reef :)

Nano reef od września czytam.

Czekam na jakies poprawki, wasze sugestie w takim razie:) Chętnie wysłucham rad bardziej doświadczonych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja bym pierwszą podmiana wody zrobił tak koło miesiąca od zalania zbiornika.


300l 120x50x50 , sump,odpieniacz APF 600,obieg Eheim Compact+ 3000,cyrkulacja 2x Hydor Koralia Evolution 4000 JVP-102,oświetlenie 2x hqi 150w i 4 x 54w t5 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poczekał z myśleniem o podmianie po zamknięciu cyklu azotowego, nikt nie jest w stanie powiedzieć, zrób za miesiąc, zrób za dwa etc., a nawet przy wodzie sklepowej skała Ci wystartuje, choć może przebiegać to trochę łagodniej. Odsuń skałę od szyb, nie będziesz mógł swobodnie przejechać czyścikiem. Świecenie zredukuj do 6 godzin, dodawaj pół godziny tygodniowo, ale zacznij w od przyszłej niedzieli. Podawaj bakterie, jeśli lejesz jakiś produkt MicrobeLift, dobrze, żeby bakterie były z tej samej stajni. Z ekipą czyszczącą wstrzymaj się chyba, że będziesz chciał wrzucić jakieś pustelniki i turbo. To moje rady, ale nie musisz się do nich stosować. Etap dojrzewania poświęciłbym na odkładanie pieniążków na testy, RO + DI, dobrze byłoby też wyposażyć się w system automatycznej dolewki, bez tego odpieniacz w rM nie będzie dobrze pracował, a parowanie jest dość duże, etc. Czytaj, czytaj, czytaj, powstało już kilka fajnych reefMAX'ów na tym forum, prześledź dzienniki :welcome:

Ad. Problem 1 - Każdą grzałkę należy skalibrować.

Ad. Problem 2 - to nie jest problemem, ciesz się, że póki co nie masz żadnych niespodzianek.

Ad. Problem 3 - skała syfi na początku, dlatego większość ludzi którzy przed założeniem poczyta forum wstrzymuje się z wsypaniem piachu. To normalne, mogłeś jeszcze trochę tą skałę przeszczotkować itd. ale i tak będzie syfić i tak. Dopiero się zacznie, będą teraz gnić jakieś resztki organizmów, będą teraz glony rosły, a im więcej będziesz świecił i cudować tym ten etap będzie agresywniejszy i wydłużony.

Co to za cyrkulator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli czytasz i nie łapiesz to pogadaj z inny morszczakiem. :coffee:

Masz w Katowicach zielonego mintaja nie sądzę zeby odmówił Ci porady i pomocy. :yes

Pozdrowienia i życzenia powodzenia i cierpliwości. :welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to był dobry wybór z tą pompą, jedną ciężko zapewnić dobrą cyrkulację, ale jak już masz jedną to daj ją po drugiej stronie, tak, żeby "naganiała" wodę z syfem do panelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to był dobry wybór z tą pompą, jedną ciężko zapewnić dobrą cyrkulację, ale jak już masz jedną to daj ją po drugiej stronie, tak, żeby "naganiała" wodę z syfem do panelu.

czyli przestawić ją na drugą stronę czy zostawić tą jedną pompę tutaj gdzie jest a za jakiś czas dokupić jeszcze drugą ?

Dzięki za wszystkie rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przestaw ją na drugą szybę i ustaw w połowie i na środku, skieruj ją lekko do góry na taflę wody w stronę komina. Po pewnym czasie sam będziesz widział, czy dołożyć jeszcze jedną. Ja mam 2800 + 1600 Koralia Nano Evo. :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przestaw ją na drugą szybę i ustaw w połowie i na środku, skieruj ją lekko do góry na taflę wody w stronę komina. Po pewnym czasie sam będziesz widział, czy dołożyć jeszcze jedną. Ja mam 2800 + 1600 Koralia Nano Evo. :welcome:

ok tak właśnie zrobię :) dzięki LiZaRd. czyli najoptymalniej byłoby w tej chwili miesiąc czekać dolewać tylko osmozę to co wyparuje i po miesiącu pierwsza podmianka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witamy kolejnego morszczaka z Katowic powodzonka i się nie zrażaj z pompami tak jest że ustawianie to nie lada problem a jak dołożysz korale to i tak ci się zmieni co do grzałki to jaki to model i moc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witamy kolejnego morszczaka z Katowic powodzonka i się nie zrażaj z pompami tak jest że ustawianie to nie lada problem a jak dołożysz korale to i tak ci się zmieni co do grzałki to jaki to model i moc

Do ReefMaxa dodali mi zamiast EasyHeater Aquael to dali Aquael'a Comfort Zone wiec grzalka jest miedzy grzebieniami z fizelina, poniewaz Comfort Zone ie nie zmiescil w tej komorze co w instrukcji miedzy odpieniaczem a fizelinka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ReefMaxa dodali mi zamiast EasyHeater Aquael to dali Aquael'a Comfort Zone wiec grzalka jest miedzy grzebieniami z fizelina, poniewaz Comfort Zone ie nie zmiescil w tej komorze co w instrukcji miedzy odpieniaczem a fizelinka.

a moc

ps wat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ReefMaxa dodali mi zamiast EasyHeater Aquael to dali Aquael'a Comfort Zone wiec grzalka jest miedzy grzebieniami z fizelina, poniewaz Comfort Zone ie nie zmiescil w tej komorze co w instrukcji miedzy odpieniaczem a fizelinka.

Po pierwsze, dlaczego dali Ci tą grzałkę, skoro Aquael sprzedaje zestaw reefMAX razem z pasującą do przedostatniej komory grzałką?? Powtórze, razem w zestawie.. :sleeping:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dołączył do naszej gromadki młoda niepokorna dusza.

Wiem na własnym przykładzie, że morszczyzna szybko uczy pokory i cierpliwości.

Warto pomyśleć o dołożeniu drugiej małej pompki cyrkulacyjnej i o poprzestawianiu skały by łatwo czyścic szyby boczne.

Musisz się uzbroić w cierpliwość.

PS. Rady LiZard-a warto wziąć sobie do serca bo chłopak wie o czym mówi. Jego solniczka mówi sama za siebie.:thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, dlaczego dali Ci tą grzałkę, skoro Aquael sprzedaje zestaw reefMAX razem z pasującą do przedostatniej komory grzałką?? Powtórze, razem w zestawie.. :sleeping:

hmmm... dobre pytanie, ale podobno Aquael umywa rece "ta tez pasuje" wystarczy wlozyc w dowolne miejsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z grzałką problem się wyjaśnił przekręciłem ciut powyżej 25.0 dosłownie i temperatura jest 25.2 w nocy spada do 24.5 wiec chyba teraz jest ok ?

Zrobiłem dolewkę osmozy i zauwazyłem terz problem z odpieniaczem. Nie pieni. Wcześniej pienił pięknie, teraz nie pieni. Czy moze ta dolewka jakoś wpłynąć na pracę odpieniacza ? Wiem, ze teraz zaczną się serie ripost, ze co ma pienić jak tylko skała i woda i piasek tam jest. Jednak wcześniej robiła się pianka w odpieniaczu. W tej chwili cisza. Co moze byc nie tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie martw odpieniacz zacznie pienić . Zawsze jak będziesz robił dolewke zamilknie ... :D :D


300l 120x50x50 , sump,odpieniacz APF 600,obieg Eheim Compact+ 3000,cyrkulacja 2x Hydor Koralia Evolution 4000 JVP-102,oświetlenie 2x hqi 150w i 4 x 54w t5 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie martw odpieniacz zacznie pienić . Zawsze jak będziesz robił dolewke zamilknie ... :D :D

Dziękuję :)) troche mnie uspokoiłeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)) troche mnie uspokoiłeś :)

A dlugo zajmie odpieniaczowi zebranie sie spowrotem do pracy ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości :)


300l 120x50x50 , sump,odpieniacz APF 600,obieg Eheim Compact+ 3000,cyrkulacja 2x Hydor Koralia Evolution 4000 JVP-102,oświetlenie 2x hqi 150w i 4 x 54w t5 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu sorry za opis łopatologiczny :) odnalazlem cos ciekawego w moim akwarium - na jednej ze skał wystaje jakby mały koral ? Tworzy taki jakby kielich z takich wielu pręcików który się otwiera i rozkłada do światła. Minimalny ruch i siup chowa sie w szczelince, znowu nieśmiało wychodzi i nawet na ruch ręką na zewnątrz akwarium się chowa do środka. Co to moze byc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.