Skocz do zawartości
inmar

Parametry,glony-rozważania.

Rekomendowane odpowiedzi

Marek, wpadniesz w błędne koło. Nic nie podbijaj. Zbij Po4 atramentem lub dołóż więcej absorbera.

no3 to nie łatwo absorberami, ale po4 dokładnie jak Tomasz pisze spokojnie absorberem rewelacyjnie sie zbija.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, wpadniesz w błędne koło. Nic nie podbijaj. Zbij Po4 atramentem lub dołóż więcej absorbera.

Absorber mam,ale w szafce,może zapodam.Atrament też mam,ale strasznie długo już go nie używałem a tym bardziej przy takich niskich wartościach.Hmm,dam chyba na noc atramentu z 20ml.

Ps.Jednak chyba nic nie zapodam bo zwiększona dawka VSV przez 3 dni sprowadziła mi PO4 do 0,2,może jeszcze zejdzie coś w dół.Spróbuję to utrzymać i może ominę 1-2 podmiany,zobaczymy co się z glonami będzie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Z glonami walcz jego własną bronią czyli glonem.

Skąd wiesz, że wzrostu glonów nie powoduje żelazo, którego dostarczasz np z pokarmem? Glony w wielu zbiornikach nie rosną przy dużo wyższych stężeniach azotanów i fosforanów więc raczej nie w tym problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie glony są nadal,choć nie wiem czy już się nie cofają.To co zmieniłem to nie podmieniam wody od 3 tygodni,VSV leję 1ml co 3 godziny czyli 8ml na dobę,mam włożony węgiel i absorber fosforanów.NO3 nadal bez zmian czyli 0,2 a PO4-0,02.Absorber fosforanów jeszcze coś na pewno zbije.Z tą solą bez NaCl to się też tak zastanawiam czy nie dostarcza jakiegoś żarcia glonom bo ballinga podaję 280ml na dobę,może zrezygnować na razie z niej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakiej soli bez soli używasz? czasem wywalenie węgla i większa podmiana na słabszej soli pomaga i obniżenie parametrów do minimum ,a tak przy okazji jakiego masz ballinga skoro do 360l lejesz aż 280ml na dobę korale nie są u ciebie małe ale coś mi się to dużo wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakiej soli bez soli używasz? czasem wywalenie węgla i większa podmiana na słabszej soli pomaga i obniżenie parametrów do minimum ,a tak przy okazji jakiego masz ballinga skoro do 360l lejesz aż 280ml na dobę korale nie są u ciebie małe ale coś mi się to dużo wydaje

WItajcie,

to ja Wam trochę namieszam.

Ostatnio pisałem ze mi po4 spada na vsv.

Jakież było moje zdziwienie kiedy wczoraj pomiar pokazał 0.48 zamiast ponizej 0.1 jak było już raz kilka dni temu.

Mimo podawania NO3 w formie KNO3 około 0.1 ppm dziennie nie mam sladu glonów poza tym co na szybach, które czyszczę raz dziennie z pyłu.

Żadnych makroglonów nie obserwuję. Pytanie czy to tez nie zasługa 3 rybek: zoltka, zebrasomy i hepatusa.

Ale przecież ich mordki nie dojdą w kazde miejsce wiec to nie to.

Muszę się za to "pochwalić" kożuchami cyjanobakterii w kolorze brunatnym w kilku miejscach.

Od wczoraj mam uruchomiony bardzo silny odpieniacz na 3 pompach AB 2000/1 wiec liczę na ostrzejsze zbicie PO4 w połączeniu z VSV.

Zobaczymy co będzie.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakiej soli bez soli używasz? czasem wywalenie węgla i większa podmiana na słabszej soli pomaga i obniżenie parametrów do minimum ,a tak przy okazji jakiego masz ballinga skoro do 360l lejesz aż 280ml na dobę korale nie są u ciebie małe ale coś mi się to dużo wydaje

Sól jest z Fauna Marin,węgiel zapodałem bo pani w Erybce zaleciła a przez jakiś czas wcześniej go nie używałem.Ballinga faktycznie dużo leję,ale korali jest sporo i mają spore przyrosty a prochy mam z firmy Eco System z tym,że właśnie mi się skończyły i rozrobiłem proszki od Seba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś przez tą sól miałem trochę glonów nie wiem czemu ,ale to było dawno.Według mnie sól przy spsach im mniej ma wszystkich dodatków i ulepszaczy tym lepsza wtedy samemu łatwiej dozować wszystkie dodatki jak micro aminokwasy czy witaminy łatwiej też kontrolować wzrost glonów ,kolejna sprawa to aby wszystko co dodajemy było jednak z jednej firmy aby nie dublować tych samych składników .A co do węgla czasem jest kiepskiej jakości i co dziwne zawiera garbniki które są pożywką dla glonów i roślin więc często to jest przyczyną .Czasem to co do słodkiej akwarystyki jest potrzebne to do morskiej wręcz przeciwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić trzy grosze.

Nie sądzę, by winą za nitki było za niskie KH, mam cały czas od 9 do 10.

Bawiłem się trochę na początku z żelazem, aby filtr mi szybciej wystartował lecz w tym czasie rosły mi tylko glony wapienne. Parametry mam cały czas w miarę stabilne pH~8; Mg 1300-1400; Ca 400-440; PO4 <0,03; NO3 2-2,5.

Problem z glonami nitkowatymi zaczął się pod koniec maja i trwa do teraz, więc zwaliłem na słońce, które bardzo dobrze oświetlało mi zbiornik w lato.

Trzy tygodnie temu podbiłem Mg >1500 i niechcacy Ca 470. Wapno zaczyna wolno spadać, a magnez nawet nie wiem ile mam powyżej - brak skali. Testy Salifert.

Glony przyhamowały, ale czy przez magnez, czy brak słońca znowu niewiadoma. Jest jeszcze jeden czynnik, a mianowicie ABC które mogłem przedobrzyć. Wskazywało by na to brązowienie korali, o którym na różnych forach piszą - za dużo zmiennych więc trudno o wnioski.

Zaczynam więc zmieniać taktykę i stawiam na zwierzaki, tylko w nich nadzieja.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh nie ma tu nic do rzeczy ja trzymam 6,2-6,8 i uważam że dla spsów to idealnie a z glonami nie mam problemów jeżeli chodzi o kolory to nawet przy niskim kh są dużo ładniejsze leje ballinga pełnego aminokwasy witaminy i pokarm dla korali zbiornik mam przy oknie i nie wiem czy słońce ma jakiś wpływ wydaje mi się że w naturze korale też mają dostęp do słońca chyba że się mylę :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj minął miesiąc bez podmian,na tylnej szybie część glonów się straciła,wygląda na to,że się przerzedza.Dziś NO3-0,2 PO4-0,04.Jest zmniejszona ilość VSV do 6ml na dobę,ale jest też 500g absorbera fosforanów.Wczoraj odłączyłem podawanie soli bez soli i zobaczymy jak się to dalej potoczy.Czy zrobić jakąś podmianę ? Absorber jest firmy Eco System na bazie Fe w skarpetach i pomimo miętolenia 2-3 razy dziennie wydaje mi się,że słabo wchłania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PÓŁ kilo EcoPhosu? Rok tyle zużywam w akwa dokładnie takim jak Twoje.

Jak miałem wpadkę z pelletami, Zapchał się wlot do pompy, fosforany skoczyly z 0,03 na 0,27.

Zaaplikowałem 100g ecophosu, po tygodniu zjechało do 0,05.

Piszę o tym, żeby jakoś "namierzyć" skuteczność tego absorbera. Po wsadzeniu 500g Po4 byłoby chyba ujemne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz go nie mam przy sobie,ale chyba piszę 50ml na 100L wody czyli u m,nie 450ml. Nie napisałem,że za jednym razem tego nie włożyłem.

W czym miałeś ten absorber ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najskuteczniej jednak działa w filtrze bo w skarpecie nawet kilo nie zbyt wydajnie działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys pisalem ze KH spadlo mi do 5 pokazaly sie mometalnie glony nitkowe podwyrzszylem KH do poziomu 7 glony powoli znikaja uzywalem soli nawet niewiem jakiej marki ale jak zbadalem ta sol to na tescie mialem 4 KH kupilem sol z Tropic Marine po zbadaniu 7KH ta sama sytuacje mial kolega gdyz zakupilismy ta sama sol wiec moze inmar zbadaj sol

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najskuteczniej jednak działa w filtrze bo w skarpecie nawet kilo nie zbyt wydajnie działa

I dlatego nie mam efektów,tak myślałem,ale ostatnio sprzedałem dwa filterki bo mi leżały długi czas.

Co zrobić z tą podmianą,co radzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ponad miesiącu bez podmiany jednak w końcu jedną zrobiłem.Chwilę po podmianie a może nawet wcześniej glonów jakby było mniej,ale od wczoraj stwierdziłem,że jednak wracają i znów mam coraz więcej włochaczów na tylnej ścianie.Dziś wymienię prefiltry profilaktycznie choć TDS pokazuje zero.Po membranie mam 5,u nas jest bardzo dobra woda.Te glony łączę trochę z VSV bo jakiś czas podawałem małe dawki czyli 6ml na dobę a teraz od tygodnia leję 12ml bo wzrastało PO4.NO3 mam 0,2 a PO4-0,06 Kh-9,6 Ca-415 Mg-1400.To dane z 26 listopada a teraz podbijałem wapń,magnez i Kh.W ogóle to leję teraz ballinga po 300ml,sól bez soli jest odstawiona.

Czy nie było by dobrym pomysłem przejść na samą wódkę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz tylko czysta leje. Te rozne roztwory po paru dniach lecialy acetonem i sie troche wystraszylem, co bedzie za jakies 5 lat, gdy to bede wlewal.

Inmar, moze jednak za duzo karmisz ? Lejesz tak duzo wodki i PO4 jeszcze jest wykrywalne... Sebastek robi fajne odpieniacze, ale moze Twoj jest za maly ? Wydaje mi sie, ze w Twoim przypadku, zbilbym NO3 i PO4 do zera, bo wyglada na to, ze to co jest wystarcza glonom.

Korale mocno rosna ? Mam podobny litraz, ale do 200 ml /dziennie Ballinga jeszcze nie doszedlem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,korale rosną bardzo szybko,przynajmniej z tego się cieszę,że mają się dobrze.Ja zbijam te parametry od lat i słabo mi idzie.Wiem,że mam trochę przerybioną rafę.Odpieniacz dopiero nowy więc potrzeba pewnie czasu by poradził sobie z syfem.Jutro kolejne pomiary więc napiszę co się zmieniło,

Jaką dawkę proponujesz samej wódki i częstotliwość podawania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci dawki nie moge zaproponowac, bo to zalezy od ilosci karmienia, odpieniacza, skaly, piachu, innych filtrow itd, sam wiesz :yes

Zadnych innych filtrow nie mam, ale dozuje troszke ozonu.

W moim dozuje sama wodke 3-4 ml dziennie (wlewam przed karmieniem, wszystko jednoczesnie) a karmie czterema kostkami.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy czasu jaki minął myślę,że głównym powodem glonów była sól bez soli lana przeze mnie w dużych ilościach.Odkąd ją odłożyłem problem mija,zanikły w pierwszej kolejności długie,włochate glony a reszty już prawie niema,akwarium wraca do normy.

Wódki leję 8ml na dobę, PO4 mam 0,05 i nie chce zejść niżej pomimo kilku woreczków z absorberem na fosforany.NO3 mam 0,01 z tym,że może być więcej bo test mam już 9 miesięcy i przegapiłem zakup nowego,stary zawsze zaniża(Salifiert).

Nowy odpieniacz Sebastka jest dużo wydajniejszy,wywala dużo syfu więcej i wylewana woda ma odcień zielony.Może rozkładające się glony wywalają do wody fosforany i jakiś czas ich poziom będzie jeszcze wysoki ?

Reszta akwarium ma się dobrze,korale w oczach rosną i po dzisiejszych testach wygląda na to,że ballinga muszę jeszcze podbić.Pomimo sprzedaży tego zbiornika nie odpuszczam do końca.Żal się rozstawać z nim kiedy jest w najlepszym swoim okresie,ale nowe nadchodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.